qazi

Rolnictwo zrównoważone

Polecane posty

ksys    23

W programie deklarujesz,które działki chcesz do niego włączyć,nie musi być całość gospodarstwa.Plan nawozowy można samemu zrobić i nie trzeba płacić kilkuset złotych.Stawka płatności wynosi 360 zł/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

Panowie chce odświerzyć temat może ktoś sie wypowie kto jest juz w trakcie realizacji planu.

Chodzi mi o spostrzerzenia do tej pory jakie macie plusy i minusy tego pakietu pod kontem praktycznym.

 

Ja sie mocno zastanawiam i jededyna rzezcz jaka mnie martwi to czy sie wyrobie ze zmianowaniem przez te piec lat (a własciewie juz 4), bo ostatnim ostatnie dwa lata zaczeły sie problemy z rzepakiem jak nie wymarznie to slimaki zerzrą ;[

 

Chciałbym usłyszeć opinie rolników którzy kożystają z palnu a nie teoretyków takich jak ja obecnie w tym temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5

u mnie nie ma żadnego problemu ze zmianowaniem dzieki kukurydzy ona spokojnie załatwia problem zmianowania i jeszcze mozna polączyc zróżnicowane z gorczycą

a na niektórych działkach to newet 4 grupy :)

siejemy:

- pszenice jeczmień

- rzepak

- kukurydzę

- buraki

- i bobik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

a co w przypadku gdyby teoretycznie mam w ostatnim roku zaplanowane wg planu zasianie ok 5ha rzepaku żeby spełnić wymóg 3 grup upraw a z przyczyn takich jak wymarzniecie czy spusztoszenie plantacji przez te cholerne ślimaki nie bede mógł dotrzymać tego wymogu??

zwrot całej dotacji, wiecie moze?

Pandanus wiesz niestety co do problemu zmianowania to jak sie samemu nie decyduje o tym co bedzie siane tylko pomaga i doradza to przekonaie czasmi stanowi duży problem <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

jeśli rzepak ozimy ci wymarznie to możesz posiać jary lub gorczycę, jakieś warzywa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

a co w przypadku gdyby teoretycznie mam w ostatnim roku zaplanowane wg planu zasianie ok 5ha rzepaku żeby spełnić wymóg 3 grup upraw a z przyczyn takich jak wymarzniecie czy spusztoszenie plantacji przez te cholerne ślimaki nie bede mógł dotrzymać tego wymogu??

zwrot całej dotacji, wiecie moze?

Pandanus wiesz niestety co do problemu zmianowania to jak sie samemu nie decyduje o tym co bedzie siane tylko pomaga i doradza to przekonaie czasmi stanowi duży problem <_<

Jak ci wyleci rzepak w 5 roku to w dopłatach napiszesz rzepak a na polu będzie owies.Jak cie łapna to zwrócisz za jeden rok z tej działki kasiorę.Zawsze możesz odsiać jarym i będzie zgodnie z prawem. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    5

moim zdaniem jak wymarza rzepak to w to miejsce powinien iść rzepak jary - wiadomo zależy od warunków i wiąże sie to z pewnym ryzykiem

ale to tylko moje zdanie i u siebie bym tak zrobił - na szczęście nie wymarzło

sianie czegos innego w miejsce gdzie był rzepak to decyzja indywidualna

jezeli wymarzł mi rzepak i posieję kukurydze w to miejsce to mam za duzo kukurydzy w danym roku a jak wczesniej nie siałeś kukurydzy i trafisz w kiepski rok to mozesz sie ostro przejechac ( miałem juz rok ze zebraliśmy 1,5 t z ha)

staram sie uprawiać co roku taki sam areał poszczególnych upraw i robiłem tak zanim weszłem w zrównoważone

dzieki temu jestem bardziej zabezpieczony od kaprysów pogody i koniunktury na rynku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koledzy proszę pomóżcie jak wypełnić rejestr rolnośrodowiskowy? jestem pierwszy rok w rolnictwie zrównoważonym..

pilnie prosze o pomoc i pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzioo    3

koledzy proszę pomóżcie jak wypełnić rejestr rolnośrodowiskowy? jestem pierwszy rok w rolnictwie zrównoważonym..

pilnie prosze o pomoc i pozdrawiam:)

Przyłączam sie do prośby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaczorro    0

Witam. Mam pytanko. Program zrównoważony realizuję już 3 rok. sadzę min. truskawki które wg załącznika nr 4 do rozporządzenia z 2009r. w sprawie ....programu rolnośrodowiskowego.... są roślinami wieloletnimi. Czy w związku z tym muszę spełnić obowiązek zastosowania trzech gatunków roślin na działkach na których rosną truskawki? Dodam że zanim wszedłem wrolnośrodowiskowe truskawki orałem po 4 latach, i robiąc tak dalej nie spełnię w/w wymogu. No chyba że się mylę. Może ktoś coś wie w tym temacie, bedę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krycha094    7

koledzy a jak wyglada sprawa jeśli zasiejemy przewódkę w grudniu zaliczy mi sie jako roślina jara??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

A wiecie moze czy w tym roku beda jeszcze pieniadze na programy rolno srodowiskowe typu zrownowazone rolnictwo lub poplony scierniskowe? Juz w zeszlym roku jak sie pytalem w ODR to mowili ze jest to ostatni rok bo kasa sie konczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

W tym roku ma być nabór na wszystkie pakiety więc do dzieła ja chyba pokoszę sie na zrównoważone i poplony


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lipnicak    0

Witam,

Chciałbym się kogoś z Was poradzić jak wyglądają dopłaty do rolnictwa zrównoważonego i rolnośrodowiskowego. Mam w tym roku plan objąć tymi dopłatami około 20 ha najgorszej ziemi jaką posiadam czyli gleby klasy VI i VI. Słyszałem że do zrównoważonego potrzeba trzech grup roślin. To więc sobie myslę ze w 1 roku zasieję żyto, w 2 roku np jakiś łubin albo mieszankę zbożowo z peluszką, (i tu jest pytanie ) co w 3 roku ?? zaznaczam że okopowe mnie nie interesują i mam problem bo na takiej słabej ziemi nie wiem co mam zasiać :(. Słyszałem że potrzebny jest plan zmianowania. Czy to musi robić go jakiś doradca czy można zrobić ten plan samemu.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lipnicak    0

A orientuje się ktos ile teraz można wyciągnąć dopłat na 1 ha z poplonów i zrównowazonego ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lucas29    42

jeśli chodzi o rolnictwo zrównoważone to objęte tym programem jest całe gospodarstwo czyli próby glebowe, plan nawożenia i wymogi dla wszystkich działek, a dopłaty otrzymujesz tylko do gruntów ornych.

plan przygotowuje doradca rolnośrodowiskowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a jak wygląda sytuacja jeśli ojciec by wziął rolnictwo zrównoważone i poplony a po roku może 2 przepisał mi cześć ziemi na MR ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lipnicak    0

O kurna to nie dobrze że trzeba objąć całe swoje gospodarstwo :( a więc pewnie będę musiał z tego zrezygnować . A poplony to chyba nie muszą być na całym gospodarstwie ?? I ciekawi mnie jeszcze jak są one przyznawane, czy dopłatę otrzymuję się co roku tylko do tych pól co sieję się gorczycę ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    154

Poplony+zrównoważone to mam chyba 780 zł do ha,plan robi raz doradca ,plan nawozowy co roku robi mi ta sama osoba co robiła pierwszym razem Zawożę wnioski ,ustalamy co sieję,on to wypełnia,płacę zanoszę do agencji i czekam na kasę.W zasiewach mam tak był owies, następnie owies+łubin,teraz będzie gryka i jeszcze 2 lata zboże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

Witam. Czy ktoś z was zdecydował się na pakiet "rolnictwo zrównoważone?

Jak to wygląda w rzeczywistości?

Ciekawi mnie również w jaki sposób zahamować rozwój chwastów w mieszance zbożowo-strączkowej? Bo właśnie taką mam zamiar siać.


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor6011    1

Kolego ja miałem łubin na poplony zasiewać na rolno-srodowiskowe ale zrezygnowałem bo trzeba wejsc w to na 5 lat a ludzie podobnierz przeklinaja ze powchodzili w to pola są bardzo zachwaszczone. Nie jeden chciałby z tego zrezygnowac a nie może.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten program długo się nie utrzyma <_< Ojciec dostał list że od 2014 będzie zmiana zasad :huh: lub dobrowolna rezygnacja bez żadnych konsekwencji.

Zmienią tak zasady że nie będzie można ich spełniać ;[ .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karol
      Informuję wszystkich że 15 lutego tego roku (2008) upływa termin dostarczania wniosków o dopłatę do materiału siewnego. Dotyczy to tylko roślin ozimych.
       
      Więcej na stronie Agencji Rynku Rolnego
       
      www.arr.gov.pl
       
      Wniosek
      http://www.arr.gov.pl/data/01593/dms_p1_f2.pdf
       
      Instrukcja
      http://www.arr.gov.pl/data/01593/instrukcja_dms_p1_f2.pdf
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj