qazi

Rolnictwo zrównoważone

Polecane posty

qazi    61

interesują mnie wszystkie aspekty z tym związane tzn. jakie wymagania i jakie korzyści. jeżeli ktoś się z tym spotkał niech wpisuje swoje opinie. z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adasiorek    5

najlepiej przejedz sie do centrum doractwa

bynajmniej u mnie bylo niedawno o tym szkolenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

w odr doradzili bratu aby się na to pisał bo kasy jest więcej ale mnie interesują opinie i spostrzeżenia rolników a nie urzędników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, odświerzam temat bo zbliża się realizacja nowego planu rolno-środowiskowego a ja zastanawiam się, czy nie skorzystać z tego działania, a konkretnie z pakietu rolnictwo zrównowarzone. Macie z tym jakieś doświadczenia? Realizuje to ktoś w waszej okolicy?

Wymogi wydaje się są nie wielkie, a zawsze trochę kaski wpadnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

no właśnie pieniądze są wcale niemałe, problem jednak polega na tym, iż np moja gmina jest objęta dyrektywą azotanową i jedynym sposobem na pozyskanie środków z programu rolno-środowiskowego jest rolnictwo ekologiczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie problem. Musisz tylko kupić sobie kilka puszek do których będziesz zbierał szkodniki, i sprowadzić paru chińczyków którzy będą usuwali chore roślinki i chwasty. Oni podobno robią za dolara na dzień. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Przyłączam się do tematu. Bo też myślimy się na to zapisać.

 

 

Ile teraz programów można ze sobą łączyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

muszą byc uprawiane trzy rodzaje roślin (nie liczą sie wieloletnie) każda z innej grupy robisz plan zasiewów na 5lat i zabardzo go nie zmienisz a pieniądze chyba 300zł ha co roku badanie gleby nie można zmniejszyć obszaru gospodarstwa szwagier bądzie robił ja także miałem ale zrezygnowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Czemu zrezygnowales? Gra nie warta świeczki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

łąki kosi sie dwa razy pierwszy raz po 1 czerwca trzy grupy roślin musiałbym uprawiać lubin groch lub inne coś tam po co mi to no i kontrole napewno będą częściej jak brać zrównoważone to razem wypada także wpaść w poplony a to mi także sie nie podoba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16
łąki kosi sie dwa razy pierwszy raz po 1 czerwca trzy grupy roślin musiałbym uprawiać lubin groch lub inne coś tam po co mi to no i kontrole napewno będą częściej jak brać zrównoważone to razem wypada także wpaść w poplony a to mi także sie nie podoba

Koszenie pierwsze po 15 lipca ostatnie we wrzesniu!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bodzio110    3

Może ma ktoś jakieś konkretne info na ten temat??? Poza tym czy 3 gatunki upraw oznacza sianie ich kolejno po sobie, czy też wystarczy np na całym gospodarstwie zboże oraz rzepak zmiennie po sobie i żeby był 3 gatunek to np hektar kukurydzy lub ziemniaków dodatkowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

w ciągu jednego rok uprawiasz 3 gatunki a płodozmian ustalasz na 5 lat z góry

dzisiaj wiesz co, gdzie i ile posiejesz za 5 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bodzio110    3

To ogólnie lipa, bo skąd masz wiedzieć co się opłaci za 3,4 czy 5 lat. A tak się uwiązać, a potem wyjdzie na to, że się człowiekowi odechce tego 360pln jak się straci więcej na przestrzeganiu zasad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16
Może ma ktoś jakieś konkretne info na ten temat??? Poza tym czy 3 gatunki upraw oznacza sianie ich kolejno po sobie, czy też wystarczy np na całym gospodarstwie zboże oraz rzepak zmiennie po sobie i żeby był 3 gatunek to np hektar kukurydzy lub ziemniaków dodatkowo?

Kukurydza jest zaliczana do zboza!!!

Nie wiem czy warto sie w to pakowac bo to chyba duze ryzyko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaceksie    0

chodzi o to -w ciągu 5 lat na każdej działce muszą być 3 grupy roś.robisz zmianowanie na 5 lat ale co roku możesz dokonać zmian co do zasiewu .papiery lezą u doradcy wiec co za problem :) gumka i długopis i na przód

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

kukurudza to inna grupa roślin niż zboża chyba że na ziarno to nie wiem za dużo w planie nie zmienisz jak chcesz coś zmienić w drugim roku to automatycznie kolejne lata do zmiany a doradca też za to sobie policzy dla mnie mówił że normalną stawke za kolejne lata tj. 2% od uzyskanych pieniędzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

U nas za zmianę w planie płaci się 150zł. A jeżeli chodzi o zasady to na każdej działce ROLNEJ w ciągu 5 lat muszą się znaleźć trzy grupy upraw np. pszenica-ziemniaki-owies-rzepak-jęczmień. Płatność to 360zł do każdego gruntu ORNEGO, no i nie można przekraczać wyliczonego przez doradcę nawożenia azotowego (przynajmniej na papierze musi wszystko grać, a ile się faktycznie zastosowało to tego i tak nikt nie dojdzie).

Ktoś u góry napisał, że trzeba robić badania gleby co roku, a to akurat nie jest prawda bo badania robi się raz na pięć lat, a jedynie dawka na każdą działkę ustalana jest co roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

z moich wiadomości badania gleby co roku ale nie będe sie sprzeczał za jakiś czas napisze dokładniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

Panowie

zgłębiłem sprawę i generalnie bardzo sie opłaca a co to tych azotanów (max150kgN/ha w formie organicznej i mineralnej) to jest to bubel bo sprawdzenie dawki nie jest możliwe wolnożyjące mikrorganzmy glebowe są w stanie dostarczyć 40 kg azotu, wyładowania atmosferyczne 50kg jedyną możliwością jest pobranie plonu i analiza spektrofotometryczna droga i skomplikowana uważam ze nikt tego nie sprawdzi i wszystko zależy od naszych sumień

Sam chętnie w to wejdę, jedyne co mnie martwi to te uprawy wieloletnie dla mnie ten przepis zupełnie jest niejasny bo można go interpretować w dwa odmienne sposoby oraz to że nie możesz zmniejszyć powierzchni a jak zmniejszysz to oddajesz kasę za całe gospodarstwo!!!! chyba że osoba która np. odbiera dzierżawę jest też w rolnictwie zrównoważonym... szkoda ze nie jest tak że kasę ewentualnie oddajesz za te ha które odpadły to byłoby ok ale obecna forma jest ryzykowana nikt nie chce stracić tyle kasy a z dzierżawami różnie bywa....

jeszcze jedna sprawa IUNG wydał program "PlanoRS" naprawde swietny progrm do nawożenia program jest kompatybilny z rolnictwem zrównoważonym wszystko jest na stronie IUNG i jest darmowy

Serdecznie pozdrawiam


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jak Panowie, korzystacie z tego Rolnictwa zrównoważonego? Napiszcie, czy Wam to odpowiada? Ja ponownie się tym zainteresowałem, byłem ostro nastawiony na kukurydze obok ziemniaków. Czy to pewne, że kuku na ziarno zaliczają do zbóż? Czy nie idzie z tym nic zrobić? Jak bym do jęczmienia jarego dorzucił grochu, to mogę to zgłosić jako mieszankę zbożowo strączkową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5

Ja w to weszłem. Na dobrych ziemiach mam zmianowanie pszenica - rzepak - pszenica - buraki - pszenica a na słabych kukurydza na ziarno (zaliczana do zbóż) - ziemniaki skrobiowe - kukurydza - gorczyca lub łubin - kukurydza. Musisz to ustalić na 5 lat tak jak ci napisałem, ale można zmieniać u trakcie programu. Musi to być na całym gospodarstwie nie można np 5ha wyłączyć bo ci nie pasuje. To jest troche problem ze słabymi ziemiami. Na to masz po 360 zeta na ha. Dodatkowo mam Rolnośrodowiskowe między pszenicą a burakami sieje gorczyce po części ziemniakach te co schodzą przed końcem września też gorczyca i między gorczycą lub łubinem a kuku też gorczyca. Do tego jest po 400zeta na ha. Naliczenie mi przyszło w grudniu, ale do dziś żadnej kasy nie widze, podobno do końca lutego mają wszystkim wypłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem już raczej zdecydowany na to. W ten weekend chyba pogadam ze znajomą, która jest doradcą rolnośrodowiskowym i będę wszystko wiedział. Myślałem o zmianowaniu: ziemniaki-> mieszanka jęczmień + groch-> pszenżyto. Poza tym chciałbym zasiać kilka ha kuku. Będę musiał zasadzić ponad 5 ha ziemniaków. Oczywiście też chce zasiać poplony.

A Ty @lambo R6 na wiosne gorczyce orzesz, czy zboże siejesz w nią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboR6    5

Pod gorczyce zaorałem i zasiałem ją agregatem upr-siew, teraz tylko gruber jak najwcześniej potem uprawa. Zobacze jak to będzie bo jeszcze tak nie robiłem, niewiem jak sie buraki będzie siało, czy nie będzie siewnik pchał resztek gorczycy.

Zastanów się jak będziesz chciał wejść, bo jest kilka dziwactw które zakazują potem np. orać nieużytków, nie możesz pozbyć się nieczynnych rowów, stawów, niewolno meliorować. I te strasznie szczegółowe kontrole, u sąsiada siedzieli dwa dni po 8 godz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez VonVegans
      Jakby ktoś coś już wiedział to niech pisze
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj