Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

ASZv3    829

Wrzucaj foty jak to wyszło :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Teoretycznie jeden diabeł, a praktycznie + dla mocznika w razie braku opadów za te dwa tygodnie i dalej

ale lekki - za to, że jakby były długo chłody to start jego działania będzie mocno późno.

Ja lecę część tak, a część tak.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

mocznik tez potrzebuje wilgoci by się przekształcił do formy azotanowej. Jeśli poźniej będzie jej brakowało (najpierw potrzebuje czasu/temperatury na przekształcenie do formy amonowej), to mogą być spore straty azotu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    574
Dnia 4.03.2020 o 16:01, mx_racer napisał:

Co sądzicie o nawozach Piast? Zawsze na łaki sypie polifoske 6 cena teraz 1670zł a Piast z takim samym składem 1480zł.

Ja to mam pierwszy sezon 1540 brutto i ostatni. Tragedia z rozsiewem , zbrylone frakcje, kamienie. Niby 8 azotu ale widać go tylko w zbrylonych frakcjach które zapychają wylot z rozsiewacza albo trzeba wyrzucić na miedzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mx_racer    128

Pytałem o piasta ale jednak nie chodziło mi o to. Byłem na placu i pokazywał mi typ NPK 7 20 30 i myslałem ze to Piast ale chyba cos mi sie przewidziało. Przywiezli mi NPK z importu Lvagro. Powiem tak rozpuszcza sie dobrze siane wczoraj dzis deszcz i nie widać juz prawie jednak strasznie się pyli rozsiewacz cały biały po sianiu. Może wezme i pod kukurydze cena 1480 a polifoska 1680. No tylko ze do polifoski mam tabele a tego nie moge jakoś ustawic zeby dobrze wysiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

7-20-30 wspomniany wjechał do mnie wczoraj i jest spoko. W wolnej chwili może wrzucę zdjęcia z rozsiewu. Cena detal 1495 brutto/t

1 godzinę temu, Troker1979 napisał:

Ja to mam pierwszy sezon 1540 brutto i ostatni. Tragedia z rozsiewem , zbrylone frakcje, kamienie. Niby 8 azotu ale widać go tylko w zbrylonych frakcjach które zapychają wylot z rozsiewacza albo trzeba wyrzucić na miedzę.

a jak to się widzi azot jeśli to nie blend? Kamienie? Trzeba reklamować takie rzeczy od razu.

Dnia 9.03.2020 o 20:13, Troker1979 napisał:

Armand a tą saletrę masz zamiar dzielić czy już dawka ostateczna do pokosu? Ja myślałem w tym roku o początku kwietnia z zapasem +10 dni jak by nie padało. Jak to jest z marnowaniem azotu przy niskich temperaturach?

Dopiero zauważyłem pytanie.

Wyżej trochę jest na ten temat. Ogólnie czy saletrą czy mocznikiem to raz.

Podstawowe marnowanie to wypłukanie przez opady w czasie gdy jest chłodno i rośliny nie pobierają stąd bardzo wczesny siew saletry mija się z celem, natomiast aż początek kwietnia to może być trochę za późno, a jak jeszcze będzie brak opadów to w ogóle może być słabo.

Patrząc na prognozę u nas to jutro deszcz, noc z soboty na niedzielę do -5, później sucho z przelotnymi niewielkimi opadami, temperatura w dzień w górę do 12 stopni ale noce tylko delikatnie +1 do +3, więc bez szału.

Możliwe, że zachwyty nad wczesną wiosną okażą się niezbyt efektowne ;)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    574

Dałem już ten nieszczęsny piast  po 300 kg/ha z tydzień temu. Teoretycznie jest tam 8 N(pewnie jest tam coś w tej granuli pomimo zbrylonych frakcji typowo azotowych. Co to znaczy blend?). Dlatego myślę 0 1 -10 kwietnia jak liczą na koszenie w połowie maja. Za późno ten zabieg? Jak tak to proszę też o instrukcję jak to przetłumaczyć Starszemu i jeszcze wsadzić Go na sprzęt do rozsiewania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Co miałeś tam wcześniej i jak nawoziłeś? Zapewne oznaczenia zawartości azotu nie masz.

Jaka zawartość lucerny w mieszance?

15 godzin temu, Troker1979 napisał:

Dałem już ten nieszczęsny piast  po 300 kg/ha z tydzień temu. Teoretycznie jest tam 8 N(pewnie jest tam coś w tej granuli pomimo zbrylonych frakcji typowo azotowych. Co to znaczy blend?). Dlatego myślę 0 1 -10 kwietnia jak liczą na koszenie w połowie maja. Za późno ten zabieg? Jak tak to proszę też o instrukcję jak to przetłumaczyć Starszemu i jeszcze wsadzić Go na sprzęt do rozsiewania?

Blend to mieszanka nawozów np. Agrafoska PK to zmieszana sól i fosdar. Inne np. te dwa składniki plus siarczan amonu makro.

Tu jeśli wszystko w jednej granuli to nie wiem jak można widzieć ten azot. No ale ogólnie zbrylenia bywają. Po prostu kwestia przechowywania / warunków w transporcie.

Co do nawożenia azotowego to biorąc pod uwagę ryzyko totalnej suszy jak rok temu w kwietniu polecam wcześniejsze nawożenie aczkolwiek trzeba patrzeć w prognozę tj na jakieś max 1,5 tygodnia bo dłuższe nie mają racji bytu. No ale raczej takiego chłodu w kwietniu nie będzie. Oby ;)

Jak wytłumaczyć... nie wiem ;) może tym, że teraz są bardziej intensywne trawy i jak dostaną wcześniejszego kopa to jest większy plon / jeden pokos więcej w roku.

 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6931

Zostało mi w rozsiewaczu ze 200kg saletry z ozimin. Rozsiać na zeszłoroczną trawę czy zebrać to w worki i jeszcze poczekać?

Swoją drogą ciekawa zależność- w oziminy jadą już w połowie lutego i nie jest za wcześnie a na trawach czekają 😛

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Raczej rozsiać, szkoda zabawy. Nie poszkodzi.

Zależy na jakich trawach. Na wielokwiatową można by jechać znacznie wcześniej. No ale jest delikatne ryzyko po takim uwodnieniu.

 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70

@ASZv3 jakie nawozy zastosować przed siewem DSV2055. Planuję przed świętami posiac. PH 5 zasobność fosfor potas niska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Mogłeś podciągnąć pH dając wapno jesienią albo "wczesną wiosną", że tak nazwę powiedzmy luty i I połowa marca, a przed siewem PK. Ewentualnie jak plan siewu w okolicach świąt to może jeszcze zwapnuj i wtedy będzie większy sens uzupełnić konkretnie fosfor, który będzie efektywny.

Zakładając poprawę pH albo nawet, że nie jest miejscami gorsze to jeśli chodzi o fosfor i potas to przedsiewnie dałbym np. 300kg NPK 8-20-30, później po drugim pokosie (zakładając, że pierwszy pielęgnacyjny będzie dość szybko) poprawka potasu solą potasową 120-150kg.

6 godzin temu, ThePerkins napisał:

BMA 2 , była łąka , standardowo npk i azot, latem wapnowane.

Więc zakładasz użytek na dłużej, jeśli nie masz bardzo wysokiej zasobności potasu to myślę, że warto dać więcej NPK dobrze mieszając z glebą i tym samym dopełnić głębiej fosfor, szczypta więcej azotu tj zakładając taki nawóz 24N i pozostałości z roku ubiegłego (suchego, zakładam że nie jest to ultra lekka gleba) powinny wystarczyć. Nasiona lucerny zaprawione, więc sobie poradzi i szybko będzie ciągnąć azot z atmosfery :) 

  • Like 1

Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70

Wziąłem niedawno dzierżawę od dziadka takiego co 20 lat nie odsiewał traw i temu takie braki w pH i reszcie ale dzięki za podpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zybek2110    1

Panowie i co to teraz z tym azotem będzie co niedawno posiane na trawy ? mocznikowi chyba raczej nic a co z saletrosanem bo nadają dziś i jutro w nocy chyba -6 ???

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zybek2110    1

Na normalne łąki bym nie sial a to na takie poplonowe posialem żeby zebrać jak najszybciej a później obronik i kukurydza🤔 tylko wcześniej trochę pogodę  inaczej nadawali i się rzuciło. 

 

Edytowano przez zybek2110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikTivi    50
1 godzinę temu, zybek2110 napisał:

Na normalne łąki bym nie sial a to na takie poplonowe posialem żeby zebrać jak najszybciej a później obronik i kukurydza🤔 tylko wcześniej trochę pogodę  inaczej nadawali i się rzuciło. 

 

takie temperatury zdarzają się i w kwietniu kiedy trawy już konkretnie rosną. Skoro nawóz się roztopił to siedzi w ziemi i czeka na roślinke aż zacznie go pobierać. Saletrosan ma  dwie formy, więcej ma tej długo działającej więc nwm kiedy siales ale ok kwietnia powinna być dostępna. Sam chciałem lecieć z saletrosanem ok 20 ale widząc brak opadów żałuję że nie pojechałem tydzień temu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

80-90 kg N

23 godziny temu, zybek2110 napisał:

Panowie i co to teraz z tym azotem będzie co niedawno posiane na trawy ? mocznikowi chyba raczej nic a co z saletrosanem bo nadają dziś i jutro w nocy chyba -6 ???

 

Dziś to jeszcze dziś ale za tydzień dwie albo i 4 noce z takim mrozem...

Pospieszyłeś się trochę aczkolwiek jak rozumiem to na wielokwiatówkę (międzyplon ozimy) no to też bym dał wcześniej...

Nie będzie raczej aż tak dużych opadów żeby doszło do mocnego wypłukania. Jeśli jest dość wyrośnięta to ma też spore korzenie i pociągnie.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zybek2110    1
19 godzin temu, ASZv3 napisał:

80-90 kg N

Dziś to jeszcze dziś ale za tydzień dwie albo i 4 noce z takim mrozem...

Pospieszyłeś się trochę aczkolwiek jak rozumiem to na wielokwiatówkę (międzyplon ozimy) no to też bym dał wcześniej...

Nie będzie raczej aż tak dużych opadów żeby doszło do mocnego wypłukania. Jeśli jest dość wyrośnięta to ma też spore korzenie i pociągnie.

Tak na wielokwiatową. Dziś byłem i normalnie myślałem że mnie krew zaleje... Z 4 ha futtertrio która miała już Tak z 15 cm 2 ha zjedzone przez gęsi do cna... a w tamtym roku pierwszy raz posialem festulolium w czystym siewie pod koniec sierpnia i tak ladnie sie zazielenilo juz teraz a te mendy z pól ha zjadły i zryly ze tylko komle wystają....

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj