Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

ASZv3    829

Z rolą ruszamy jak się da wjechać bez większych szkód ;) u nas na Mazurach codziennie popaduje

20 godzin temu, Morion napisał:

@ASZv3 Dziękuję za odpowiedz :) Czy z mieszanek które wymieniłeś użytkujesz którąś dłużnej jak 3 lata bez podsiewania? A co powiesz DVS 2013 i 2014 i trawie Festulolium ? Obecnie sąsiad ma te które wymieniłeś?

Użytkowałem / użytkuję C2058 (dawne 2401, teraz lekko poprawione), 2013, 2014. Śmiało 4-5 lat bez podsiewania. BG-8 i BMA 3 również. Dostępne na jest BG-8. Country 2058,2013,2014 dojedzie na dniach. BMA wjedzie 2 marca. Polecam zamówienie przedsezonowe do końca lutego -2%.

22 godziny temu, YTheFreeDead napisał:

Chopy czym proponujecie podsiać łąki ph 5-6? Jaki nawóz, w jakiej dawce? Jesienią dawany obornik bydlęcy około 30t/ha

Po pierwsze solidne nawożenie potasowe ale tu fajnie mieć jakieś dane o zasobności.

Jeśli chodzi o azot to saletra, saletrosan, przy wcześniejszym wjeździe - mocznik. Jak rozumiem użytki kośne po oborniku.

Jeśli przez słowo "podsiać" pytasz o podsiew nasionami ;) to na takich glebach zwykle słabo to wychodzi. Zwłaszcza stosując obornik polecam nowy zasiew z orką na zimę.

  • Like 1

Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hebiii2300    5

Panowie na łąki  kośne yara 27, czy saletrzak? Yara jest otoczkowama ale też droższa . Saletrzak 1020 zł/t, Yara 1100/t

Edytowano przez Hebiii2300

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SamaPrawda    412

Nie lepiej saletrę? szybciej działa i w przeliczeniu na kg azotu zazwyczaj wychodzi taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hebiii2300    5
18 minut temu, SamaPrawda napisał:

Nie lepiej saletrę? szybciej działa i w przeliczeniu na kg azotu zazwyczaj wychodzi taniej

Dla ojczulka dłużej działa saletrzak i jest efektywniejszy więcej argumentów nie podaje, mu  nie przetłumaczy. W dodatku daje npk i go wysiewam wcześniej  więc azot na start jest co za tym idzie główną  dawkę azotu mogę dać  odrobinę później saletra była by najbardziej odpowiednią ale jak mówię on tyle lat stosował i jest w przekonaniu że tak jest lepiej . A jeszcze jedno pytanie czy saletrzak jest otoczkowama tak jak yara ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

W czasach, gdzie brakuje opadów warto iść albo w saletrę albo w mocznik (wcześniej). Ewentualnie bardziej z innej strony sens ma Saletrosan. Saletrzaki i saletra typu Zaksan czy Borealis to tylko wtedy jak nie ma innego wyjścia. Nie ma tu żadnych znacznych pozytywnych efektów tej delikatnej zawartości wapnia czy magnezu.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Smoka    2

 superfosfat na łąki będzie dobry i kiedy go stosować? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Fosforan lepszy (zwłaszcza na wiosnę) ale superfosfat wzbogacony też jest OK. Jeśli jest taka potrzeba i masz go pod ręką to dawaj jak najszybciej póki są opady :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Smoka    2

A może wogóle jakiś inny ?

Czy sam azotowy dac tylko 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Nie wiem jakie masz potrzeby / zasobności. Ogólnie tu nic się nie gryzie. Jeśli są braki w fosforze czy potasie to warto nawet ograniczyć azot a dać te składniki (pomijam inne na razie, o odczynie nie wspominam bo to podstawa podstaw) i lepiej to wyjdzie.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Smoka    2

A jakas Potafoska lubofoska co będzie lepsze  a może jeszcze coś  innego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

Daj spokój z takim nawozem ..

Ruszacie już z NPK na wschodzie ?. Rozsiać i przelecieć włóką  czy odwrotnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiano12332    61

Ja Jeszcze czekam bo przymrozki nadaja w marcu, więc nie wiem czy jest sens. Po mojemu to nie ma znaczenia w tamtym roku robilem i tak i tak. Bylem wczoraj na łące to ciągnik nie lgnął nawet w dołkach co zawsze mokro na wiosne bylo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Smoka    2
52 minuty temu, ThePerkins napisał:

Daj spokój z takim nawozem ..

Ruszacie już z NPK na wschodzie ?. Rozsiać i przelecieć włóką  czy odwrotnie ?

To co polecasz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

Chociażby Polifoske 6 czy 8 czy tam ultre 6 lub 8. Albo jak masz hajs to fosforan i sól .

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

U nas na Mazurach przyszły tydzień z nocami -2, więc jeszcze znośnie. Pytanie co dalej. Ja jak się da wjechać  na luzie to będę coś działał. Może też na ryzyku jakieś podsiewy. Póki co to co dwa dni pada, że następnego dnia nie ma szans wjechać, a kolejny dzień przed deszczem pi ździawka i już niby suchutko... a w nocy deszcz (dziś tak np obwiało ładnie, a jutro rano już będzie mokro) ;)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku u mnie poszła włóka zbyt wcześnie. Akurat po dosyć intensywnie zwłókowanych łąkach trafiłem na mrozy i wiatr, który bardzo mocno osłabił łąki. W tym roku też boje się na razie wyjeżdżać z włóką. Jeszcze zaczekamy przynajmniej do drugiego tygodnia marca. A co do tego czy nawóz przed czy po włóce - wydawało się nam, że po włóce jest korzystniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

W zależności jaki jest stan. Ogólnie po włóce, a przed wałowaniem.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

czy na wiosnę na trawy na gruntach ornych sypiecie npk, np. polifoskę 6? czy może nie ma większego sensu, bo fosfor i tak się nie przemieści i lepiej posypać samą solą potasową (+oczywiście saletra). Nie mam tyle obornika by nim ścielić trawy, więc w grę wchodzą tylko nawozy sztuczne. Co polecacie na łąki na wiosnę i w jakiej mniej więcej ilościach (trawy siewne, na gruntach 4b..6 klasy)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Kiedyś ten fosfor się przemieści ;)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj