Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolstudent    182

już odpowiadam

bele robimy w nocy dlatego ze wtedy listki nie odpadają a prasa zwijająca ma tendencje do krusznia zwłaszcza walcowe

po za tym wtedy aplikujemy zakiszasz który lepiej działa

 

ja wysiewam około 20 kg mieszanki czyli 12-13 kg lucerny 2 kg koniczyny czerwonej i mieszankę traw na laki suche ale bez kupkówki

która u mnie uważana jest za chwast (ciężko zebrać ją w odpowiednim terminie)

 

ja polecam dwie firmy

 

DSV http://www.dsv-polska.pl (z tej firmy kupuje lucernę i trawę już od 5 lat od zeszłego roku wszystkie rośliny motylkowe za szczepione rizobium i bakteriami ochronnymi )

 

http://www.agriland.pl/mieszanki-lucerna.php (tą lucernę amerykańska uprawiałem w czystym siewie pamiętam ze użytkowaliśmy ja 7 albo 8 lat)

 

 

kukurydzę zaprawiam tak naprawdę generykiem gaucho tzn prestigem dlatego ze przez 3-4 lata w glebie zdarzyły się zagnieździć rolnice pędraki i drutowce które później wygryzają kukurydzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

Dzięki za odp. wiedziałem że mesurol jest od dzików, a nie wiedziałem od czego gaucho.

Kupkówke ciężko zebrać w odpowiedniej fazie, ale za to korzenie jej sięgają głęboko i jest dobra na suche lata. Dla krów mięsnych ta kupkówka nie jest taka zła, co innego dla opasów. I też dla nich chciałem tą lucerne zasiać, to może w takich proporcjach:

50% lucerna

20% kończyna cz.

15% kostrzewa ł.

15% życica w.


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A lucerny jeszcze głębiej( nawet do 10m) więc kupkówka raczej głębiej się nie korzeni, tyle że lucerna lepsza na ziemie lepsze z odczynem obojętnym. A kupkówka na słabszej urośnie, i pH może być lekko kwaśne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Ja na jesien zasialem lucerne w mieszance z zycicami!Zobaczymy co bedzie na wiosne...Teraz zamierzam zasiac lucerne z wieksza iloscia roznych odmian traw tylko nie wiem wlasnie jaka mieszanke zastosowac na gleby srednie! :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

wiecie ja powiem szczerze ze u mnie to ona lepiej rośnie na piątej klasie niż na 4

co do tych mieszanek traw to ja zawsze mieszam Country 2056(80%) z Country 2055 (20 %)

 

kiedyś taki holender radził żeby mieszać ją z trawami pastwiskowymi niestety one strasznie szybko zadarniają powierzchnie pola

i wypierają lucernę, przy 2-3 letnim użytkowaniu to jest korzystne ale przy dłuższym lepiej wybierać trawy średnio wysokie

takie które nie przestają lucerny, ma ona wówczas wyższy % białka a trawy średnie dają stosunkowo wysoki plon jak dojdzie do tego lucerna jest naprawdę super ja zbieram około 5 przyczep po 10 ton czyli 50 ton zielonki podsuszonej do 75% wilgotności

czyli około 9 ton białka z ha :)

jeszcze tylko kukurydza i około 18 litrów z samej objętościówki muszą dać

 

a z tych mieszanek contry jesteśmy naprawdę zadowoleni tylko nie przestraszcie się ceny bo są wysokie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

Wlasnie najgorsza jest ta cena :o A co do mieszania wysokich traw z lucerna to masz racje.Z czasem lucerna zostaje wyparta przez trawy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

ja uważam ze warto nie wiem czy zauważyliście ale ta lucerna i trawy z DLV

są to hybrydy lub odmiany syntetyczne

 

może to kosztuje dużo ale jakość i zwyżka plonu jet tak duża

 

wystarczy ze zaoszczędzisz na koncentratach białkowych i i będziesz do przodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Challenger    4

No nic na to sie nie poradzi niestety na te wysokie ceny materialu siewnego...

Dzisiaj bylem na polu zobaczyc lucerne jak wyglada i ku mojemu zdziwieniu jak narazie nic jej sie nie stalo :) A myslalem ze dostala przez te silne mrozy po pupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rutek22kret    0

koledzy zarzućcie jakieś ceny przykładowe tej mieszanki DLV , ja mam zamiar zasiać trawę z lucerną około 1,5 ha na glebie 3,4 klasa a jak plon będzie dobry to może jeszcze 1,5 ha ale nie wiem co zasiać, no i zdecydowałem się na ten siew tej zimy a gleba była przygotowana do siewu mieszanki czyli orka zimowa, miałem na wiosnę zamiar sypnąć wapno i nie żałować gnojowicy pod trawę nie wiem czy tak można no i odpowiednia dawka nawozów oczywiście

Edytowano przez rutek22kret

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

na ha około 500 zł

ja nie uważam ze to jest za dużo

za kukurydzę płacisz podobnie tyle ze co rok

 

a co do nawożenia ja robię tak

30 ton gnojowicy + 300 kg superfosfatu potrójnego

później pierwszy rok bez gnojowicy tylko polifoska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trq    1

koledzy zarzućcie jakieś ceny przykładowe tej mieszanki DLV

Ostatnio jak rozmawiałem z przedstawicielem DSV to ceny mieszanek traw wahały się od 10 do 18zł za kg. Wszystko zależy jakie proporcje poszczególnych gatunków, im więcej koniczyny tym drożej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola134    16

u mnie zasiałem lucerne nie znanego pochodzenia i narosło mi dużo jakiegoś wielkiego szczawiu nie wie ktoś czasem czym to opryskać bo szkoda trochę zaorać bo dopiero 1 rok ja mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Na stronie agriland piszą coś o Basagranie.Sprawdz,bo nie jestem pewny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

@rolstudent wapnujesz pola klasycznie czy stosujesz jakieś nawozy z dodatkiem wapnia.

ja w tym roku bede siał łake i zastanawiałem sie nad wyborem co posiać, do tej pory ojciec siał jakieś tam mieszanki niewiadomej firmy i ostatnio znalazlem ulotki firmy DSV ktore wzialem sobie podczas zeszlorocznej wystawy AGROTECH i jak teraz przeczytalem co pieszesz o tych mieszankach to juz na 100% wiem ze posiej cos z DSV

 

a jak siejesz na wiosne to w jakim terminie mniej wiecej i kiedy i jaki jest ten pierwszy pokos?

mialem siac siewnikiem od sasiada gdzie w instrukcji obslugi pisze jakie sa nastawy do siania trawy czy lucerny, ale jak piszesz ze w rzedach jest niedobrze to chyba sprobuje tak jak ty, odpiac lejki i niech samo leci na ziemie najwyzej pozniej zabronuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

ja pola wapnuje naprawdę rożnie ale podstawą jest wapnowanie węglanowe a tylko uzupełniającym jest wapnowanie tlenkowe

ja mam bardzo lekkie ziemie wiec wapnowanie robię systematycznie

pod nową trawę zawsze stosuje około 3 ton wapna dolomitowego mieszanie orka i około 0,5tony wapna tlenkowego to ze tak powiem szybko odkwasza profil orny i zabezpiecza wschody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szelest    0

Witam.

Zamierzam obsiac lucerną 6 ha. Ziemia dość mocna, gliniasta trochę, głównie 3 klasa. Niestety pole drenowane i nie wszystko dziala jak należy, więc różne warunki wodne, ogólnie sporo miejsc zbyt wilgotnych. Planuję siac w przyszłym tygodniu. Co polecacie zasiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462

Witam .Będe miał w tym roku 2,5 ha lucerny na sprzedaż(na pniu) i mam pytanie ile wołać za pierwszy pokos(póżniej na ziarno będzie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

lucernę z trawa i koniczyna czerwona

 

tylko odczyn co najmniej obojętny i poczekaj jeszcze niech się trochę ziemia nagrzeje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petekw    3

Witam ja mam do zasiania okoła 15-17 arów. Planuje wysiac ok 10kg lucerny z jeczmieniem.

I teraz moje pytanie a mianowice ile wsypac tego jeczmienia.

I najwazniejsze jak ustawic siewnik mam starego poznaniaka Ustawiania ABC no i od 1 do 6. Prosze o pomoc.

  • Like 1

Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

Witam a ja mam pytanie odnośnie uprawy po lucernie użytkuje lucernę już 4 rok i w tym roku mam zamiar ją zaorać i zasiać zboże ozime hybrydowe Visello kiedy proponujecie zrobić ostatni pokos aby rozsiać wapno i zaorać i czy stosować jakiś oprysk po orce chcąc uniknąć szkodników pozostałych po lucernie. areał to 13,7ha ziemia klasy IV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

Witam a ja mam pytanie odnośnie uprawy po lucernie użytkuje lucernę już 4 rok i w tym roku mam zamiar ją zaorać i zasiać zboże ozime hybrydowe Visello kiedy proponujecie zrobić ostatni pokos aby rozsiać wapno i zaorać i czy stosować jakiś oprysk po orce chcąc uniknąć szkodników pozostałych po lucernie. areał to 13,7ha ziemia klasy IV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

ja myślę ze po drugim pokosie spokojnie możesz orać podrzutki to raczej odradzam ewentualnie talerzówkę,

i jeśli był gdzieś perz to glifosad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR12    1
Napisano (edytowany)

Koledzy a jak jest z zakiszaniem lucerny w balotach stosujecię jakieś zakiszacze i jak ją potem krowy jedzą? No i jeszcze w jakiej fazie ją najlepiej kosić?

Edytowano przez KACZOR12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj