Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#19681 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 26 maj 2016 - 18:25

Pszenica Ozima i jara

Zrobiłem T2 w pszenicy tydzień temu Duett Ultra. Dziś zachodzę, a przy ziemi niemalże kurzy się od mączniaka. Deszczu zero, upalnie, lekka rosa - ideał dla mączniaków. Aż do agrestu boję się zajrzeć. Szczerze mówiąc planowałem już zakończyć inwestycję w pszenicę, ale czy bez interwencji się obejdzie??? Dziś przy ziemi pojawiły się pierwsze larwy skrzypionki. Niby był dodany cyperkil, ale ten działa tylko kontaktowo i raczej nie miał szans dotrzeć tak głęboko w łan. Błąd, że do T1 nie dodałem insektycydu - a chrząszcze już kopulowały ^^

Jeśli konieczna interwencja to co tanio i skutecznie? Jaki może być spadek plonu bez dalszej ochrony? W pszenicy grubieją kłosy i myślę, że za tydzień dojdzie do pełnego wykłoszenia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 13:43
  •  

#19682 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7802 postów

Napisany 26 maj 2016 - 20:33

Pszenica Ozima i jara

Jaką dawkę siarczanu potasu można zastosować dolistnie po wykłoszeniu pszenicy?  Niech wypowie się ktoś kto stosował albo nie stosował, a ma wiedzę na ten temat. Z góry wielkie dzięki. 

W tamtym roku stosowałem przy wyjściu kłosa z pochwy, na samym początku, 2 kg siarczanu potasu i 6 kg mocznika. Efekt 38 gluten i 17 białka.

Ale  w tym roku jeden bardzo doświadczony rolnik powiedział mi że w tej fazie może dojść do utraty ziarniaków, gdyż jak pszenica się kłosi to od razu kwitnie, i może dojść do sklejenia i wypadnięcia  ziarniaków.

Więc myśle  jechać po kwitnieniu.

Stosowałem Multi N w dawce 40 litrów, jest to środek Angielski, miało poprawić minimum 1-2 % białka w  pszenicy, ale nie zbyt mi się to podobało, a efektu jakiegoś nie widziałem. On posiada N  w 2 formach i siarkę jakąłś dziwną.

Odżywkami pszenicę pryskam  6-7 razy i opłaca mi się, wydaje na nie jakieś 250 zł/ha, przecież to nie całe 400 kg pszenicy.

Już żadnych cudownych stymulatorów nie używam, bo kasa po nich nie wraca się.

#19683 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3234 postów

Napisany 26 maj 2016 - 20:47

Pszenica Ozima i jara

@Tomek 90 Skoro 8t pszenicy z ha w Polsce to porażka, to dlaczego w dalszym ciągu mamy tak niską średnią krajową..?

Po co łapiesz za słówka? Naprawdę nie zrozumiałeś tego co napisałem?? 

Nie napisałem że tyczy to się wszystkich, że każdy ciągnie 8t nawet. 

Edytowany przez Tomek90, 26 maj 2016 - 20:51.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#19684 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 26 maj 2016 - 20:59

Pszenica Ozima i jara To Ty nie rozumiesz tego co ja pisze.. Czy w moim poście było coś o wydajnosciach z ha ? Byc moze gospodarujesz na kiepskich glebach, nie utrzymywanych w kulturze, to musisz psikać czymś tam po lisciach, zeby roslina nie glodowala. W moich warunkach glebowych jest to calkowicie zbedne. Czynnikiem limitujacym plon jest dla mnie woda, a nie wszelkiej masci "mazidla".

#19685 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 26 maj 2016 - 21:04

Pszenica Ozima i jara

jeśli mamy mikro w glebie to ich lanie nic nie da. 

u mnie np Boru praktycznie nie ma  , są pola że mam 0,22 zawartość boru , miedz niska , cynk niski, magnez niski ale to już makro , tak więc myślę że podawanie mikro jak najbardziej u mnie wskazane , mam też taką fajną tabelkę kiedy poszczególne składniki są najbardziej efektywne 

w każdym razie mikro podaje się w 5 terminach tak mniej wieęcej

Załączone miniaturki

• 20160410_180014.jpg

Edytowany przez piotr30piotr, 26 maj 2016 - 21:12.

#19686 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 26 maj 2016 - 21:20

Pszenica Ozima i jara Ja mam to szczescie, ze regularnie co 3 lata (na niektorych dzialkach czasami nawet co drugi rok) nawoze obornikiem bydlęcym z obór wolnostanowiskowych w dawce ok. 50-60 t./ha. A wiadomo ze w oborniku zawarte są wszystkie istotne mikroelementy w latwo przyswajalnych formach.

#19687 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 26 maj 2016 - 21:23

Pszenica Ozima i jara

Czy mogę dodać cerone do zabiegu T2??  pochwa liściowa zgrubiała, ale kłos jeszcze nie wyszedł :unsure:  

ZETOR Team !!!

#19688 Share Sunf

Sunf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 364 postów

Napisany 26 maj 2016 - 21:33

Pszenica Ozima i jara

jeśli mamy mikro w glebie to ich lanie nic nie da. 

u mnie np Boru praktycznie nie ma  , są pola że mam 0,22 zawartość boru , miedz niska , cynk niski, magnez niski ale to już makro , tak więc myślę że podawanie mikro jak najbardziej u mnie wskazane , mam też taką fajną tabelkę kiedy poszczególne składniki są najbardziej efektywne 

w każdym razie mikro podaje się w 5 terminach tak mniej wieęcej

zasobnosc gleby w cynk wykazuje niskie, w twojej tabeli pokazuje ze nie ma istotnego wplywu na plon , ale dopiero od BBCH 61 troche to sie mija z celem gdyz jak maja sie rozwijac korzenie i pobierac składniki makro?

#19689 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3234 postów

Napisany 26 maj 2016 - 22:01

Pszenica Ozima i jara

To Ty nie rozumiesz tego co ja pisze.. Czy w moim poście było coś o wydajnosciach z ha ? Byc moze gospodarujesz na kiepskich glebach, nie utrzymywanych w kulturze, to musisz psikać czymś tam po lisciach, zeby roslina nie glodowala. W moich warunkach glebowych jest to calkowicie zbedne. Czynnikiem limitujacym plon jest dla mnie woda, a nie wszelkiej masci "mazidla".

W Twoich nie, ale w moich tak (chcem wiedzieć jaki plon jest bez mazidła). To że ty masz obornik to super, podrzucisz troche i dla mnie? Także nie lej bajki że mazidła nie potrzebne dla prawidłowego rozwoju rośliny, bo sa setki gospodarstw które od x lat nie widziały obornika. 

Woda jest czynnikiem limitującym plon, zgadza się i co z tego?  Nie każdego stac na deszczownie, na graty do bezorki. 

#19690 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 26 maj 2016 - 22:15

Pszenica Ozima i jara Nie mialem na mysli deszczowania, zresztą w zbozach to raczej nie spotykane w naszym kraju. Chodzilo mi o to, ze w przypadku deficytu opadó,w raczej nie pomaga stosowanie mikroelemtów, skoro roslinka nie potrafi wykorzystac makro skladnikow, ktore sa wazniejsze w budowaniu plonu.. A to ze mam dostep do obornika, wynika z tego iz wymieniam na niego slome z wlasnych pol.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19691 Share bools

bools

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 26 maj 2016 - 23:02

Pszenica Ozima i jara panowie bylem dzis na polu i jest piana na lisciach a w tej pianie larwa czy to skrzypionka i czym to zwalczyc dodam ze pszenica zaczyna sie klosic gdzie nie gdzie

#19692 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 27 maj 2016 - 07:16

Pszenica Ozima i jara

zasobnosc gleby w cynk wykazuje niskie, w twojej tabeli pokazuje ze nie ma istotnego wplywu na plon , ale dopiero od BBCH 61 troche to sie mija z celem gdyz jak maja sie rozwijac korzenie i pobierac składniki makro?

ta tabelka przedstawia kiedy robić opryski mikro aby były najbardziej efektywne i Zn najlepiej podać początek strzelania w źdźbło i kłoszenie . nie do końca rozumiem o co ci chodzi?

#19693 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 27 maj 2016 - 07:58

Pszenica Ozima i jara

panowie bylem dzis na polu i jest piana na lisciach a w tej pianie larwa czy to skrzypionka i czym to zwalczyc dodam ze pszenica zaczyna sie klosic gdzie nie gdzie

To przepoczwarzające się larwy skrzypionki błękitek teraz już nie będą szkodliwe. 

#19694 Share raf21

raf21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu ....D i oczywiscie gospodarstwo

Napisany 27 maj 2016 - 08:39

Pszenica Ozima i jara hej czy można pryskac na chwasty gdy się już wyklasza pszenica. musze drugi raz bo pierwszy zabieg nic nie dał .było chyba za zimno

#19695 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2011 postów

Napisany 27 maj 2016 - 08:45

Pszenica Ozima i jara

popryskaj jak pszenica przekwitnie, zwalczałem w tak w tamtym roku przytulię

panowie bylem dzis na polu i jest piana na lisciach a w tej pianie larwa czy to skrzypionka i czym to zwalczyc dodam ze pszenica zaczyna sie klosic gdzie nie gdzie

to jest pienik ślinianka - perytroidem go, tylko uważaj na wysokie temperatury. skrzypionka to ciemne kulki na liściach (larwa otoczona swoimi odchodami)

#19696 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 27 maj 2016 - 08:57

Pszenica Ozima i jara

W celu lustracji larw skrzypionki najlepiej przejść się w jasnych spodniach przez łan :ph34r:

#19697 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów

Napisany 27 maj 2016 - 09:38

Pszenica Ozima i jara Dokładnie. Zadnych lisci lustrowac nie trzeba. Jesli po przejsciu odcinka 10m mamy ok.20 plam po larwach skrzypionek, to zgodnie z zasadami integrowanej ochrony, jest to sygnal do wykonania zabiegu :D

#19698 Share bools

bools

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 27 maj 2016 - 11:04

Pszenica Ozima i jara to jaki sirodek wybrac?

#19699 Share Seba42

Seba42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Motoryzacja

Napisany 27 maj 2016 - 12:04

Pszenica Ozima i jara Mógłbym zastosować w jednym zabiegu w jęczmieńu jarym razem duet star 1l/ha + modus 0,4l/ha + mikrovit miedź 1,5l/ha + mocznik 3% + pro aqua 100ml/100l ??Czy lepiej rozbić to na dwa zabiegi ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19700 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 27 maj 2016 - 16:11

Pszenica Ozima i jara

u mnie w jeczmieniu niecałe 2 tygodnie temu przed T1 czyli Duet star 0.9l/ha + prochloraz 0.7l/ha było czysto a teraz to chyba rynchosporioza  się wpakowała :/

Czym zwalczyć miotłe w pszenicy po wykłoszeniu ?

Edytowany przez celtis, 27 maj 2016 - 16:12.