Daman

Ursus C360 Glina Jakie maszyny do uprawy?

Polecane posty

Daman    0

Witam, posiadam ursus c360, mam 2ha ziemi ornej, glina/iły dośc cieżka ziemia do uprawy oraz orki. Chcialbym sie spytać Jakimi maszynami, oraz sposobami uprawiacie taką ziemie, żeby nie ujezdzic pola a rozkruszyć ziemie pod siew. Jaki pług użytkujecie? Obecnie posiadam pług 2skibowy unia grudziądz c360 ma cieźko i nie tylko moja,  orka 2 biegiem szosowym na prawie maksymalnych obrotach, brona 5 polowa lekka, oraz kultywator 14 zebów z dwoma wałkami strunowymi. Jednak trzeba sie najezdzic zeby to rozkruszyc co nie jest dobre bo pole sie ubija. Szukam jakiejś taniej inicjatywy, żeby cos sprzedać z maszyn a kupic cos co uprawi tą ziemie lepiej. Wszystkie informacje miło widziane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    461

Do gliny trzeba podchodzić sposobem. Otóż tak: najlepsza jest orka zimowa, na wiosnę nie ma problemu z uprawieniem, natomiast orka wiosenna pod kukurydzę albo jesienna pod oziminy musi być wykonana 3-4 tygodnie wcześniej aby przez ten czas glina zdążyła zaschnąć i po pierwszym lepszym deszczu wjeżdżasz bronami i masz ładnie. Orkę najlepiej wykonywać z podpiętą do pługa broną, trochę rozkruszy zawsze.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daman    0

Zaraz po zniwach robie podorywke. Orke robie w wrzesniu pazdzierniku, i sieje pszenice za kilka dni. Ciekawi mnie własnie ta brona wirnikowa czy ma sens czy bedzie sie krzywila.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Nie rób podorywki pługiem. Talerzówka lub jakiś mały ale na wyższy łapach kultywator. Podorywka pługiem na glinie to samobójstwo w przypadku mokrego lata i suchej jesieni. Na jesieni orkę wykonaj wczesniej ok 2 tyg. przed siewem. Zaraz po orce ciężka brona aby rozbić bryły ( czasami 2, 3 przejazdy najlepiej w innych kierunkach ). Do C360 brony wirowej nie podczepisz a wahadłowa się nie nadaje. Później agregat - 2,1m aby szybciej jeździć i siew. Na wiosnę to drewnianymi grabiami uprawisz. Jedynie to wiosenna uprawa możliwie płytko aby ziemi na darmo nie przesuszać.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daman    0

Dzieki, A czemu podorywka pługiem zle wpływa na glebe ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Może nie tyle źle na glebę co na jesienną uprawę. Często zdarza się tak że na jesieni odwraca się bryły powstałe przy podorywce. Druga sprawa to po talerzówce czy gruberze szybciej oraz więcej wschodzi resztek pożniwnych. Podorywka pługiem na ciężkich glebach ma to do siebie że nie da się dokładnie ustawić głębokości orki i czasami żeby w ogóle dało się ją wykonać trzeba głębiej ustawić pług co wcale nie jest dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tracker    650

Po orce nie zostawiaj gleby, aby wyschła bo potem trudno jest ją doprawić, najlepiej w tym samym dniu lub na drugi dzień zabronować. Ja mam też trochę plam z ciężkim iłem, doprawiam to starym agregatem - 2 ciężkie brony + wał strunowy uzębiony dwurzędowy - 2-3 razy przejadę i w miarę doprawiona gleba. Taki agregat można kupić za psie pieniądze, jest jeden minus brony zabijają się słomą jak jest dużo nie przeoranej.


Bóg Honor Ojczyzna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xyloniros    89

po orce najlepiej od razu zasiać,

jakoś ja nie widzę brony na glinie, agregat uprawowy nie daje rady a co dopiero brony? 

najlepsza jest brona wirnikowa, lecz czy 360 da rade z 2 m ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj