Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#861 Share krzychu330

krzychu330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 12:10

Nawożenie kukurydzy Witam mam małe pytanko ..czy rozsiewać wap-mag przed siewem qq ..pytam ponieważ nawiozłem dość sporo gnojowicy przed orką zimową i mam też zamiar nawieżć pod kożeń ,,,,i prosze o podpowiedz jaki nawóż do podsiewacza bo do tej pory dawałem polifoske 6 w ilości 300 kg/ha...i nie zdawało to za bardzo egzaminu ..prosze o odpowiedz ..pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 11:28
  •  

#862 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 13:02

Nawożenie kukurydzy Co do podsiewacza to fosforam amonu daj, czyli np polidap. Ilość to 100-200 kg. Ja osobiście daje 100 kg. Co do wap magu to on zbytnio nie pomaga. Jeśli nie masz jeszcze kupionego , a ph masz słabe to zakup lepiej krede granulowaną.

#863 Share krzychu330

krzychu330

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 14:17

Nawożenie kukurydzy A tą krede w jakiej ilości na ha...pzdr

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#864 Share Przemo17271

Przemo17271

Nowicjusz

• Validating
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 19:00

Nawożenie kukurydzy A co powiecie żeby przed siewem rozsiać polifoske 6 i saletre ?

#865 Share gospodarny1992

gospodarny1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 19:32

Nawożenie kukurydzy Tyle kredy żeby zredukować ph do odpowiedniego...

#866 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 24 marzec 2013 - 19:50

Nawożenie kukurydzy Przemek myślę że lepszym rozwiązaniem był by mocznik zamiast saletry , saletra za szybko się rozłoży. Kukurydza potrzebuję w innym terminie azotu poczytaj parę postów wstecz koledzy tam opisują co i jak.

#867 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 23:39

Nawożenie kukurydzy

A tą krede w jakiej ilości na ha...pzdr

Nikt Ci na to pytanie nie odpowie nie znając Twoje pH.

@Przemo17271 Jaki jest sens stosowania saletry przed siewem? Nawet biorąc to na logiczny rozum i patrząc tylko na cenę, pomijając inne czynniki to azot z mocznika i tak wychodzi taniej. A czynnik ekonomiczny w dzisiejszych czasach jest najważniejszy chyba dla wszystkich. A po za tym kukurydza nie potrzebuje aż tak dużo azotu na start tylko w późniejszych fazach. Azot w moczniku jest w formie amidowej, i dopiero w glebie rozkłada się do formy amonowej, także czas działania jest dłuższy.

#868 Share Przemo17271

Przemo17271

Nowicjusz

• Validating
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 06:48

Nawożenie kukurydzy Ok. Dzięki za odpowiedź :)

#869 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2824 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 00:49

Nawożenie kukurydzy Jak rozgryźć problem zachwaszczonej działki o glebie kwaśnej? Gleba lekka, piaszczysta, IV a/b, w chwili obecnej śnieg, a pod nim zielsko i ponoć gorczyca w niewielkiej obsadzie. Ostatnia orka ubiegłej wiosny.
Pomyślałem by zasiać tam QQ (będzie to pierwsze podejście do uprawy tej rośliny). W takim układzie problem z chwastami nie byłby problemem.
Ale co z nawożeniem, czy to dobry pomysł aby:
- teraz rozrzucić zwykłą kredę niegranulowaną w ilości +/- 2t/ha
- Następnie talerzowanie agregatem ares uni,
- po czym uproszczenie w zamian za orkę zmodyfikowanym agregatem ścierniskowym na głębokość minimum 20 cm,
- nawożenie azot potas
- uprawa przedsiewna agregatem
- siew QQ + aplikacja fosforu
- dokarmianie dolistne
Jakie nawozy zawierające azot potas i fosfor zastosować
Proszę zwrócić uwagę na to iż gleba jest bardzo kwaśna i będzie stosowany nawóz wapno węglanowe. Więc NPK musi być w takich formach aby nic z niczym nie kolidowało i świetnie się przyswajało w kwaśnym środowisku. A może będę musiał zmienić kredę pylistą na kredę w formie granulowanej?
A może mączka fosforytowa była odpowiednia na kwaśną glebę?

#870 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 08:15

Nawożenie kukurydzy No wapno jak najbardziej potrzebne, tylko normalne wapno działa wolno. Najlepszym rozwiązaniem byłoby jakbyś rozsiał zwykłe po zbiorze na ściernisko a teraz zastosował granulowane. Co do NPK to ja stosuje mocznik, polifoske 6, sól potasową, polidap , kizeryt.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#871 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 26 marzec 2013 - 08:33

Nawożenie kukurydzy Bartek jakie to wapno granulowane? ja mam kawałek który chcę zasiać QQ ale obawiam się że potrzebne wapno . To pole było sąsiada teraz ja to mam w dzierżawę , on jak siał ostatnio owies z jęczmieniem to tylko owies był bo jęczmień nie chce być na zakwaszonej ziemi.

#872 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 11:26

Nawożenie kukurydzy @damianzbr ja wchodzę na podobne stanowiska, chciałem jeszcze zdążyć z glifosatem, ale zima pokrzyżowała mi plany, jak tylko zejdzie śnieg uderzam z wapnem i solą potasową (na to płytko talerzówka), przed siewem kizeryt, mocznik i połowa dawki polidapu (gruber) i siew z podsiewem mikronawozu i 100kg polidapu, a jak już będę miał wyniki badania gleby to ewentualnie wtedy jeszcze zastosuję wapno granulowane

#873 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 26 marzec 2013 - 12:07

Nawożenie kukurydzy damianzbr jeśli nie musisz to lepiej nie siej tam tej kukurydzy. ja miałem podobny problem z ph i nie byłem zadowolony z tej kukurydzy. ph na poziomie niespełna 5. Najpierw ureguluj ph i wtedy zasiej. ;)

#874 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 12:21

Nawożenie kukurydzy zgodze sie z robert123farmer nie radze siać qq na polach po ugorze albo po oszczędnych rolnikach, zazwyczaj pH jest niski i najpierw wywapnuj porzadnie pole a kuku posiej za rok bo władujesz kupe kasy w błoto. Miałem tak 1 zeszłym roku kupiłem pole od jakiegoś dziadka w połowie maja a zostało mi ktroche nasian qq wiec wysiałem i to był błąd bo mimo dobrego naworzenia plon wyniósł 5 t mokrej qq/ha

#875 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 13:05

Nawożenie kukurydzy @Piotrek1975 Mi użytkownik @Agronom_kujawy zalecił zastosowanie kredy granulowanej. Ja u siebie znalazłem Wapniak Kornicki w cenie 550 zł brutto. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale jeśli pH masz niskie, zwykłego wapna nie rozsiałeś wcześniej to jedyna opcja. Kukurydza słabo radzi sobie z bardzo niskim pH. Kalkulując to u mnei łaczny koszt uprawy hektara kukurydzy to okolice 3000 zł, to jest ok. 6 ton mokrej kukurydzy aby same koszty się zwróciły, czyli lepiej o to pH zadbać bo inaczej kasa wyrzucona w błoto.

#876 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2824 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 20:24

Nawożenie kukurydzy Bartek dlaczego agronom polecił Ci odkwaszenie gleby granulatem a nie zwykłym wapnem w postaci pylistej? Czy granulat w mniejszym stopniu przyczyni się do uwsteczniania fosforu którym za pewne także będziesz nawoził?
Łopatologicznie mówiąc granulki wapna w odróżnieniu do pyłu wapna tak szybko nie spotkają granulek fosforu?

Kissmy czyli jednak fosfor tradycyjny. Fosforem jak by nie było trzeba nawozić a formy która nie koliduje z wapnem nie ma.

Edytowany przez damianzbr, 26 marzec 2013 - 20:33.

#877 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 21:21

Nawożenie kukurydzy Tylko że nie wysiane było wapno pyliste na jesień, dlatego chce uregulować pH tym wapnem, ponieważ działa szybciej, a na jesień będzie normalne wapno . Czyli po prostu patrząc na to nie mam innego wyjscia na dzień dzisiejszy. Wiadomo jakie są zalety normalnego wapna ale to nie temat o tym.

#878 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 21:43

Nawożenie kukurydzy podstawa to nie wysiewać fosforu razem z wapnem i nic nie stoi na przeszkodzie, aby formę pylistą zaaplikować wiosną, granulat tylko pogłównie

nie zauważyłem tego wcześniej - co się stanie jeśli wysieje się polidap razem z mocznikiem? uwstecznią się jakieś składniki?
http://pl.wikipedia....eszanie_nawozów

Edytowany przez kissmy..., 26 marzec 2013 - 21:55.

#879 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2824 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 22:49

Nawożenie kukurydzy Też nie widziałem wcześniej tej tabelki ale tam są chyba jakieś niedociągnięcia, już nie raz się okazało że informacje z wikipedii pozostawiają wiele do życzenia. Policz liczbę czerwonych pól przy wapno węglanowe pionowo - jest ich 5 i wapno węglanowe poziomo - 3. A powinno być tyle samo.
Mocznik z polifoską się sklei i nie będzie można go wysiać (gdyby były w jednym worku). Kiedyś 50 kg starego mocznika wysypałem na wierzch polifoski znajdującej się w rozsiewaczu i nic nadzwyczajnego nie wystąpiło, fakt na dnie był trochę ubrudzony mazią, ale wszystko się wysiało.

Edytowany przez damianzbr, 26 marzec 2013 - 22:51.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#880 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6740 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 22:59

Nawożenie kukurydzy Skoro jesteśmy przy tej tabeli to dlaczego Polifoskę 8 z superfosfatem pylistym 18% można mieszać a odwrotnie już nie? :lol:
Ta tabelka ma kilka błędów. To samo jest z fosforanem i superfosfatetm granulowanym
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy