Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku?

48 odpowiedzi na ten temat

#1 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 22 luty 2014 - 18:32

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Witam wszystkich,

Chciałbym rozpocząć przygodę z rolnictwem i uprawą ziemi, dlatego chciałbym prosić was o kilka rad na początek, ale najważniejszą kwestią jest zaniedbane pole. Kawałek pola, na którym chciałbym eksperymentalnie zasiać/zasadzić jakąś roślinę jest w kiepskim stanie. Dla lepszego podglądu sytuacji dodam kilka fotek:

http://imageshack.co...3/2384/wx55.jpg
http://imageshack.co...1/1558/q560.jpg
http://imageshack.co...98/278/xlts.jpg
http://imageshack.co...2/8526/h3rl.jpg
https://imagizer.ima...90/541/0zm9.jpg

I moje pytania do was: jak uprawiać ugór? Jak doprowadzić tą ziemię do użytku? Z jakich maszyn i środków chemicznych skorzystać?

I kolejna kwestia: czym obsiać/obsadzić gotowe już pole? Jakieś zboże jare czy ziemniaki? Dodam, że nie zależy mi na rentowności, ta uprawa będzie czysto eksperymentalna, chodzi mi o to, że chcę na tym małym kawałku pola sprawdzić swoje umiejętności i swój zapał do tej roboty. Co nie zmienia jednak faktu, że zależy mi na plonie, ale to bardziej dla satysfakcji niż dla zysku. Uprawę na poważnie zacznę od kolejnego sezonu, o ile wystarczy mi chęci po uprawianiu tego ścierniska. ;] Koszty jednak też są istotne, więc wolałbym ziemniaki, gdyż posiadam maszyny potrzebne do sadzenia/zbioru a w przypadku zboża musiałbym się bawić w wynajem kombajnu.

Niestety, nie posiadam własnego obornika. Opłaca się kupić nawóz sztuczny, czy lepiej poszukać obornika na sprzedaż u innych gospodarzy?

Cóż, to by było na tyle. Jestem w sprawach rolnictwa zielony i niedojrzały niczym kiełkująca pszenica, więc liczę na wasze doświadczenie i pomoc. :)

Edytowany przez KlimekPL, 15 marzec 2014 - 18:11.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Dzisiaj, 21:56
  •  

#2 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 luty 2014 - 18:41

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Siej ziemniaki cena jadalnych wysoka ewentualnie podziel to pole na działki budowne

Edytowany przez Profil usunięty, 22 luty 2014 - 18:45.

#3 Share marcine

marcine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 22 luty 2014 - 19:06

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? To jest piach?
norweskie-lesne.pl

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 luty 2014 - 19:12

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? To bardzo dobrze na działki budowlane w sam raz

#5 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 22 luty 2014 - 19:15

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? To nie piach tylko trawa. :) Na tym polu uprawiało się parę lat temu ziemniaki i zboża z całkiem niezłym skutkiem, ale teraz stoi odłogiem i chciałbym spróbować to odratować.

#6 Share boku27

boku27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 557 postów

Napisany 22 luty 2014 - 19:23

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Bez urazy kolego ale tu jest raczej sam piach i szału nie zrobisz na tym. Weź to zaorz posiej łubinu to chociaż będziesz miał wyższą dopłatę i na jednoliścienne pryśniesz to chociaż perz wydusisz. ;)

#7 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 22 luty 2014 - 19:24

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Ja bym ci radził tak jak każdemu i jak ja robię na każdym ugorze , a więc kosiarka bijatykowa , brona talerzowa , orka nawóz i łubin , idealne stanowisko pod kolejną uprawe + masz materiał na poplon , albo na sprzedaż itp .
Nie masz tych a tym co masz nie doprowadzisz tego tak dobrze ,
Ziemniaki sobie odpuść

#8 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 22 luty 2014 - 19:52

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Kolego na początek zacznijmy od tego jaka tu jest klasa ziemi i jakie podłoże także weź kolego szpadelek i wykop dołek na jakieś 60-70 cm i zobacz co jest pod warstwą uprawną ale tak na moje oko to sądząc po tym że rosną sosny to będzie tak jak koledzy wyżej napisali piasek obstawiam V albo VI klasę. Ale jeśli mimo to chcesz doprowadzić to do kultury to teraz puki nie ruszyła wegetacja wykoś to wszystko chaszcze wykarczuj i jak badylko się zazieleni to oprysk glifosatem potem podorać zasiać poplon a później to już z górki jak zasiejesz łubin lub pochodne to jak będzie ładny to możesz skosić i będziesz miał na następne zasiewy albo sprzedaż a jak będzie marny to talerzówka i zaorać na zimę i będzie super stanowisko pod ziemniaki. To tak na szybko ale wszystko głównie będzie zależało od klasy ziemi. Co do obornika to jak już to dać na zimę przed orką a jak nie to na wiosnę polecisz ze sztucznym i zasadzisz ziemniaki i też będzie dobrze. Powodzenia życzę dużo zapału i cierpliwości. Działaj i czekamy na efekty.

#9 Share plapla123

plapla123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 22 luty 2014 - 21:24

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Myślę ze na tym ugorze gryka by się sprawdziła nie wymaga dużych nakładów a przy okazji ładnie uprawia ziemię no i jak kolega wyżej pisze koniecznie oprysk np.Randap tylko szkoda ze nie zrobiłeś tego oprysku w sierpniu lub wrześniu 2013r.

#10 Share konrad004

konrad004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo militaria motoryzacja off-road stare polskie samochody

Napisany 22 luty 2014 - 21:41

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? oprysk randapem, talerzówka nawet 2x , przeorać i w połowie maja zasiać gryke(ok 60kg na ha) jak pisał kolega wyżej przed gryką tylko nawóz (ok 300kg polifoski na ha), kosisz wrzesień/październik i cała filozofia

Edytowany przez konrad004, 22 luty 2014 - 21:43.

Valtra-Power Partner

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 24 luty 2014 - 10:58

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Panowie, dzięki za rady. :) Wpakowałbym się w niezłą kabałę z tymi ziemniakami. Aczkolwiek nie ma tam samego piachu, jak sądziliście. Piasek był tylko w jednym miejscu, gdyż leży tam hałda piachu i to przez to tak kiepsko to wyglądało na zdjęciu. Przekopawszy się przez gęste trawsko pokazała się zdecydowanie ziemia o ciemnym zabarwieniu, dopiero jakieś 50-60cm pod powierzchnią dokopałem się do żółtego piasku. Ale to jest chyba normalne, czy też nie?

Kolejne moje pytania: kiedy mam odpalać traktor i ruszać z robotą? Zaczynać bezzwłocznie czy lepiej czekać na poprawę warunków atmosferycznych? U nas za dnia są temperatury od 4 do 10 stopni, a w nocy przymrozki.

W jakich proporcjach używać round'upa? Ile czasu musi minąć od oprysku aby wykonać kolejne czynności?

Talerzówka poradzi sobie z pocięciem tej trawy, czy lepiej najpierw to wykosić?

Po talerzówce korzystnie będzie poszarpać jeszcze kultywatorem zanim wjadę z pługiem?

Należałoby zmierzyć odczyn ph gleby czy dać sobie z tym spokój?

Edytowany przez KlimekPL, 24 luty 2014 - 10:59.

#12 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 luty 2014 - 11:10

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? normalne dla V i VI klasy ziemi dla I klasy powinna być glina

v

#13 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 24 luty 2014 - 13:35

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Jak masz możliwość to wykoś tą trawę i co tam jeszcze w niej jest i wywieź na jakąś pryzmę przy żuć ziemią delikatnie i za dwa lata będziesz miał elegancki kompost na pole.
Co do koszenia to już możesz to potem wszystko będzie równo rosło. Jak już wszystko dobrze się zazieleni to wtedy wjedź z opryskiem dawka to od 3 do 5 litrów na hektar. Ja daję ok 3.5 litra na ha ugoru i do tego 0,5 litra chwastoxu turbo i bierze wszystko. Po oprysku po około 2-3 tygodniach możesz zaczynać uprawę najlepiej podorać a potem jak przeschnie talerzówka lub ciężkie brony aby to po równać i następnie zasiać poplon i czekać a na zimę możesz dać wapno i zaorać i w siać coś bądź poczekać do wiosny i zasadzić ziemniaki. J

#14 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 24 luty 2014 - 14:27

normalne dla V i VI klasy ziemi dla I klasy powinna być glina

Z gliny to Ty masz chałupę. Najlepsze gleby powstają na pyłach.

Chcesz pójść z torbami? Zapytaj ekspertów z Agrofoto!

Teraz to nic tylko talerzówka, płytka orka, 100 kg polifoski 6 , siew łubinu żółtego, dasz 1,5 l Agil na perz jak już dobrze wyjdzie, przypilnujesz antraknozę i po robocie.
Największe zagrożenie to sarny zjadające kwiatostany, wtedy jedynie odmiany gorzkie.

Jeśli masz tego sporo, możesz spróbować zakontraktować na produkcję nasienną.

Edytowany przez matava, 24 luty 2014 - 14:42.

#15 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 luty 2014 - 17:28

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? To kolega tez mieszka w gliniance
U mnie jest na gruncie I klasy pod spodem czerwona glina/mocny ił/ a u ciebie jak piszesz pył i niech tak zostanie

Edytowany przez Profil usunięty, 24 luty 2014 - 17:52.

#16 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 24 luty 2014 - 19:11

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? To w końcu co ił czy glinę?

#17 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 luty 2014 - 19:17

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? czerwony ił
ale nie pył a cegła to z gliny tak więc dom z cegły możno nazwać glnianką

Edytowany przez Profil usunięty, 24 luty 2014 - 19:21.

#18 Share KlimekPL

KlimekPL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 365 postów

Napisany 25 luty 2014 - 00:46

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Hmmm, porady są zróżnicowane, ogólnie każdy dodaje coś od siebie. :) A więc teraz wnioski z całej dyskusji i podsumowanie:

1. Wykosić i zebrać trawę
2. Poczekać, aż się zazieleni i wtedy wykonać oprysk randapem (jakieś 4 litry ROZTWORU na hektar)
3. Po trzech tygodniach talerzówka, orka, 100-200kg polifoski, brony
4. Zasiew łubinu
5. Po wzejściu chwastów oprysk Agilem 1,5l na hektar

Czy wszystko zrozumiałem? Wolę być dociekliwy, bo porady dajecie różne i muszę to zebrać do kupy. :)

#19 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 25 luty 2014 - 08:03

Kawałek zaniedbanej ziemi - jak doprowadzić do użytku? Podałem Ci opcję ze zwalczaniem perzu po siewie po to, abyś zasiał łubin w optymalnym terminie. Gwarantuję Ci, że jeśli będziesz pryskał Roud*pem przed siewem, to zasiejesz w maju i będziesz mógł zapomnieć o dobrym plonie. Na Roundup był czas jesienią, teraz nie ma czasu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share komputerek77

komputerek77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 25 luty 2014 - 09:14

Z gliny to Ty masz chałupę. Najlepsze gleby powstają na pyłach.

Chcesz pójść z torbami? Zapytaj ekspertów z Agrofoto!

Teraz to nic tylko talerzówka, płytka orka, 100 kg polifoski 6 , siew łubinu żółtego, dasz 1,5 l Agil na perz jak już dobrze wyjdzie, przypilnujesz antraknozę i po robocie.
Największe zagrożenie to sarny zjadające kwiatostany, wtedy jedynie odmiany gorzkie.

Jeśli masz tego sporo, możesz spróbować zakontraktować na produkcję nasienną.

Takie jest najlepsze rozwiązanie, ewentualnie zamiast łubinu owies a po zbiorach randap.powodzenia