Skocz do zawartości

Zdjęcie

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

2298 odpowiedzi na ten temat

#981 Share black_shadow

black_shadow

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 21:32

i jeszcze jedno @Anka :) ... przy potwierdzaniu umowy ( robieniu daty pewnej  ;) ) konieczna jest obecność wydzierżawiającego...czyli dwie strony umowy stawiają się przed majestatem pana/pani z pieczątką i potwierdzają treść tej spisanej umowy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Dzisiaj, 11:27
  •  

#982 Share anka1

anka1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 21:41

@black_shadow to nie ja dociekliwa jestem tylko agencja :(  Wystarczy żeby kropki nad " i " nie było i ....poprawka :(

@zaq1987 czyli jak tak masz u siebie w umowie to jak to sie przelicza ? znaczy ile zboża za 1 ha dzierżawy ? jest jakiś wyznacznik czy tak jak kto chce ?

#983 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 21:55

Kwestia umówienia się, ja w jednej umowie mam czynsz w formie 300 kg ziemniaków rocznie, nie musi więc być uzależnione od powierzchni, ponadto dla wydzierżawiającego mieszkającego w mieście taka forma najbardziej odpowiada i dla urzędu bardziej logiczne rozwiązanie (co miałby robić ze zbożem?).

W praktyce wygląda to w ten sposób, że odstępuję część areału ziemniaków dla wydzierżawiającego - wykonuję wszystkie zabiegi, a zbiór to już kwestia drugiej strony. W efekcie urzędowo mam wszystko w porządku, do tego nieco podwyższone SO za areał ziemniaka jadalnego, a właściciel faktycznie ma nawet więcej z tego czynszu niż określono w umowie. Jak dotąd wszystko wszystkim pasuje  ;)

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

Panowie i Panie, śmiejmy się z tego szaleństwa abyśmy sami w obłęd nie popadli.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#984 Share black_shadow

black_shadow

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 21:56

papier przyjmuje wszystko @Anka...wpisz ile chcesz z tym że nie szlej z wysokością w górę bo taka umowa będzie wiążąca (np. w przypadku gdy wydzierżawiającemu się odmieni  ;)

Edytowany przez black_shadow, 18 styczeń 2015 - 22:32.

#985 Share anka1

anka1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 22:11

zaq1987 no faktycznie dobrze pomyślane

Można w umowie napisać, że wydzierżawiający pokrywa podatek rolny czy konkretnie trzeba lecieć do gminy i opłacić żeby mieć  potwierdzenie, że na siebie sie ma ten podatek ? Czy poprostu wystarczy mieć to w umowie napisane ?

#986 Share black_shadow

black_shadow

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 154 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 22:24

:) możesz to napisać w umowie...i jeśli Ty opłacasz to nawet będzie lepiej jak będzie taki zapis

#987 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 22:27

Jak najbardziej można zamieścić taki zapis, ale nie jest to część czynszu dzierżawnego a całkiem inne zobowiązanie. Jeżeli masz to zapisane w umowie to dobrze też mieć potwierdzenie opłacania tego podatku, bo nie posiadając ich wydzierżawiający będzie mógł oskarżyć Ciebie o niewywiązywanie się z zawartej umowy i ją zerwać, bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Jest coś takiego jak kłamstwo, jest też podłe kłamstwo a dalej to już tylko statystyka.

#988 Share anka1

anka1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 22:52

o kurcze to żle to zakminiłam  :(  bo myślałam, że trzeba to mieć wpisane w umowie że sie opłaca podatek rolny, żeby agencja honorowała taką umowę  ( a tylko nie wiedziałam czy trzeba mieć opłatę zrobioną na siebie podatku )

Jeszcze ważna kwestia przy czynszu - umowa nie jest uznawana przez agencję jeżeli nie ma w niej określonej wysokości czynszu, z tego co pamiętam to zobowiązanie się w umowie do pokrycia kosztów użytkowania działki (podatek rolny, spółka wodna) jako czynszu też nie pozwala na podciągnięcie jej do biznesplanu.

Żle zrozumiałam ?

#989 Share zaq1987

zaq1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 18 styczeń 2015 - 23:54

Kodeks cywilny art. od 693 do 703 (czy coś koło tego przedziału ;)) regulują kwestie umowy dzierżawy, jest tam właśnie rozdzielone czynsz dzierżawny , który musi być określony w umowie w formie pieniężnej lub jako płody rolne, oraz zobowiązanie pokrycia opłat wynikających z użytkowania przedmiotu dzierżawy (podatek, spółka wodna czy inne), które nie jest wymagane - ustawa przewiduje tylko możliwość podciągnięcia dodatkowego zobowiązania dzierżawcy pod umowę dzierżawy.

Jeżeli nie ma w umowie określonego czynszu dzierżawnego, agencja traktuje to jako umowę użyczenia nieruchomości przez co grunty objęte umową nie będą uwzględniane przy wyliczaniu wielkości ekonomicznej.

Co do honorowania umowy dzierżawy przez agencję to były dwa wyznaczniki(zobaczmy jak to będzie w nowym PROW):

- okres dzierżawy

- data pewna jako urzędowe/notarialne potwierdzenie umowy

Edytowany przez zaq1987, 18 styczeń 2015 - 23:59.

#990 Share case51

case51

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 00:58

...to jesli mam działkę (ustna umowa dzierzawy) na którą biorę dopłaty (jest wpisana na moim wniosku obszarowym ) to co nie wliczam jej do wielkośći gospodarstwa (SO)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#991 Share krzysztofk9

krzysztofk9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:hodowla i szkolenie psów pasterskich
    http://piesfarmerski.pl/

Napisany 19 styczeń 2015 - 09:30

strasznie się gorączkujecie- na razie nieznane są żadne szczegóły, nie wiadomo kiedy program ruszy- prawdopodobnie nie w tym półroczu, oczywiście trzeba koncepcje mieć przygotowaną ale dopytywanie sie tu o szczegóły jest niepoważne bo nikt nieumie na nie odpowiedzieć- to tylko przypuszczenia wszystko

#992 Share ciupek

ciupek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 11:17

Piszecie, że współczynnik SO będzie wyliczany dla 5 lat wstecz. Martwi mnie to trochę. Załóżmy, że do tej pory wydzierżawialiśmy komuś pola. W związku z tym o dopłaty się nie staraliśmy - robił to dzierżawca. Teraz przejmując z powrotem te pola można by się postarać o restrukturyzację. Jak w takim przypadku liczony byłby wspomniany współczynnik za te 5 lat nazad? I czy przypadkiem nie przekreśla to możliwości otrzymania wsparcia?

#993 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 11:18

A może ktoś napisać mi źródło informacji, że współczynnik będzie liczony 5 lat wstecz? Bo albo coś mi umknęło albo...

#994 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 11:31

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone] Albo to głupota ludzi którym powtarza się cały czas, że nie ma jeszcze konkretnych aktów a Ci nie wierzą i z pierwszą lepszą plotką zasłyszaną na targu przylatują na forum i albo głupio się pytają albo głupio odpowiadają.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#995 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 11:32

Tak myślałem :)

#996 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 11:36

Prawdo podobnie nabór wniosków  będzie dopiero w czerwcu, A w kwietniu dowiemy się co i jak dokładnie.

#997 Share freetaxi

freetaxi

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 5480 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 11:39

Skąd źródło? Bo ja słyszałem troszkę inna wersję ale nie podaję jej publicznie bo niepotwierdzone. 

#998 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 11:44

Dzwoniłem do warszawy i pytałem o ten program  nic nie mam do ukrycia przedstawiłem się  i najprawdopodobniej to ma być czerwiec  tak powiadali a jak będzie zobaczymy 

#999 Share adaammek

adaammek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO , EKONOMIA

Napisany 19 styczeń 2015 - 12:55

jestem zdania ze min rol ogłosi nabór napewno

moim zdanie bedzie to po kampanii bezposredniej czyli  czerwiec wczesniej poznamy rozporzadzenie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1000 Share zibi80

zibi80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 12:56

Dajcie sobie ludzie na wstrzymanie naprawdę. Głupoty piszecie począwszy od terminów po jakieś wyliczenia z 5 lat wstecz. terminy już sawicki obiecywał, już zapomnieliście jak w grudniu miał być nabór? Napiszę może dużymi literami. NIE WIADOMO KIEDY BĘDZIE NABÓR, jak będą opracowane wszystkie przepisy i warunki termin zostanie publicznie ogłoszony, wszelkie pogłoski o czerwcu czy lipcu to są domysły.

Pomogłem? Jeśli tak kliknij w zieloną strzałkę.