Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pierwsza dawka nawozu

1460 odpowiedzi na ten temat

#421 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 21:35

Pierwsza dawka nawozu @Michalmeer zakładając, że woda ma 5 razy mniejszą objętość niż śnieg, z opadu 15cm uzyskamy 30l wody na metr kwadratowy, to z samego śniegu, ale zanim spadł śnieg który tworzy teraz okrywę, były jeszcze opady deszczu i topniejącego śniegu, tj. lekko 10l. Łącznie 40l wody na każdy metr kwadratowy, od czasu załamania pogody, wg mnie mało to nie jest, są miejsca w kraju gdzie na pewno uskłada się więcej. Całego azotu Wam nie wypłucze, ale nie mówcie, że przez 2 tygodnie kapryśnej aury, azot będzie siedział w miejscu. Oczywiście wymywanie azotu zależy od gleby, jej kultury, poziomu wód gruntowych, spadku terenu i zastosowanej formy azotu, także u niektórych mniej u niektórych bardziej, ale straty będą. Może się okazać, że mimo tego i tak wygracie zależy od wiosny. Ja osobiście rozsiałem sól potasową, ale to inny temat niż azot i tego nie żałuje.
Do obliczeń przyjąłem uśrednione dane, ale wydaje mi się, że zawyżone one nie są, a wręcz przeciwnie. Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pierwsza dawka nawozu Dzisiaj, 13:34
  •  

#422 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1069 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 22:04

Pierwsza dawka nawozu

RolniczkozZawad

To powiedz to tym, którzy pracują w marketach, stacjach benzynowych itp w niedzielę. Rozumiem że sama w niedziele nie korzystasz z takich przybytków, bo dzień swiety świecisz? Zapytał chłopak normalnie, to i powinniście udzielic normalnej odpowiedzi, a nie gnoic go z błotem bo w niedziele planuje wjazd na pole. Skoro pracuje i tylko wtedy ma czas to jego sprawa, świat sie nie skończy od tego i nie wy powinniście go rozliczać. Ja nawozów jeszcze nie siałem, choc czekaja od stycznia. Miałem w planach, ale uprzedził mnie snieg, który leży od tygodnia i wciąż go przybywa!!! Po śniegu siać nie zamierzam, poczekam aż stopnieje. Każdy zrobił jak uważa lub jak mu pogoda pozwoliła. Czy dobrze to się przekona po zniwach. Pozdrawiam

Wnioskując po poście to napewno sianie nawozów wypadnie Ci w niedzielę. Niby bronisz kogoś a tak naprawdę chyba sam stosujesz takie praktyki i chcesz to jakoś usprawiedliwić. I nie jest to próba jakiegokolwiek rozliczania bo to Twoja sprawa co i kiedy robisz.

#423 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 22:17

Pierwsza dawka nawozu Niedzielna praca sie w g..no obraca:-D:-D oczywiscie oprocz zniw;-) trzeba poprostu w tygodniu wczesnie wstac i posiac dla chcacego nic trudnego

#424 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3970 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 22:34

Pierwsza dawka nawozu @andrzejB Niema problemu jedz w niedziele, Ja bynajmniej nie widze problemu pomodlić się mozna do południa nawet wcześniej a potem hulaj dusza w polu :D
btw. jakby miał być ostatni dzień przymrozków to kościół odstaw na drugi plan :D, a na Rolnika1973 nie zwracaj uwagi on juz gada od rzeczy, nawet dym wali z komina na zmiane biały z czarnym :lol:

#425 Share kaszmir25

kaszmir25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 23:09

Pierwsza dawka nawozu

@Michalmeer zakładając, że woda ma 5 razy mniejszą objętość niż śnieg, z opadu 15cm uzyskamy 30l wody na metr kwadratowy, to z samego śniegu, ale zanim spadł śnieg który tworzy teraz okrywę, były jeszcze opady deszczu i topniejącego śniegu, tj. lekko 10l. Łącznie 40l wody na każdy metr kwadratowy, od czasu załamania pogody, wg mnie mało to nie jest, są miejsca w kraju gdzie na pewno uskłada się więcej. Całego azotu Wam nie wypłucze, ale nie mówcie, że przez 2 tygodnie kapryśnej aury, azot będzie siedział w miejscu. Oczywiście wymywanie azotu zależy od gleby, jej kultury, poziomu wód gruntowych, spadku terenu i zastosowanej formy azotu, także u niektórych mniej u niektórych bardziej, ale straty będą. Może się okazać, że mimo tego i tak wygracie zależy od wiosny. Ja osobiście rozsiałem sól potasową, ale to inny temat niż azot i tego nie żałuje.
Do obliczeń przyjąłem uśrednione dane, ale wydaje mi się, że zawyżone one nie są, a wręcz przeciwnie. Pozdrawiam

Z 15 cm śnegu ubitego uzyskamy co najwyżej 5 litrów wody i to jest szystko !

#426 Share andrzejB

andrzejB

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 23:23

Pierwsza dawka nawozu

Wnioskując po poście to napewno sianie nawozów wypadnie Ci w niedzielę. Niby bronisz kogoś a tak naprawdę chyba sam stosujesz takie praktyki i chcesz to jakoś usprawiedliwić. I nie jest to próba jakiegokolwiek rozliczania bo to Twoja sprawa co i kiedy robisz.

I tu się zdziwisz! W niedzielę poświęcam czas rodzinie. Pracuję na zmiany więc zawsze sobie dopasuję pracę w polu, bądz biorę wolne. Dziwi mnie tylko, że takie mohery z was wychodzą jak ktos nie robi tak jak wy. Jak juz wcześniej pisałem jego sprawa co robi ze swoim czasem i nikt nie bedzie mu kazał "to wcześniej wstań" bo mamy w tym kraju wolność a nie średniowiecze i swiętą inkwizycję!!!

Edytowany przez andrzejB, 14 marzec 2013 - 23:29.

#427 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9187 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 14 marzec 2013 - 23:26

Pierwsza dawka nawozu

Nie kosmici go nie porwą tylko woda . A tak na marginesie to dlaczego zalecają dzielić dawki a niestosować całego azotu w 1 dawce skoro twierddzicje że azot nieucieknie?

Przecież roślina jak go pobierze to potrzebuje dalej :P To tak jakbyś rano wstał i jadł tyko śniadanie bo to by wystarczyło :P Poza tym roślina wykorzystuje tylko 60-80% azotu z nawozu. Nie zapominajmy że gleba to tez mikroorganizmy a one z niczego nie żyją. Tez ten azot nam wpierdzielają. Przeciętnie rośliny wykorzystują 60% azotu, 30% zużywają mikroorganizmy a 10% ulega wymyciu, bądź ulatnianiu.

Co do wymywania to obawiałbym gdyby spadło 0,5m śniegu a nie 10-czy 20 cm. Oczywiście zależy to tez od innych czynników które dobrze opisał @młody17.

Wy się boicie że wypłucze. A 30-40 lat temu byli tacy którzy twierdzili że azot trzeba wysiewać jesienią w dawce 400-500 kg N, cześć wypłucze przez zimę, a wiosna nie stosować już N bo dla roślin zostawało 150-200 kg N. Więc wszystkiego wypłukać się nie da :P
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#428 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1171 postów

Napisany 14 marzec 2013 - 23:38

Pierwsza dawka nawozu Jakby nawozy kosztowały tyle co wtedy, to byśmy nie dyskutowali wogóle o nich, tylko cała uwagę skupili na temacie jaki antywylegacz, jaka maksymalna dawka, kiedy i czy ustoi do żniw :) Straty jakieś będą, ja nie posiałem, ale też się obawiam że jak nie bedzie teraz po zejściu śniegu warunków to czy jeszcze wieksze straty nie będą z powodu niedoborów azotu.

#429 Share PABLO555

PABLO555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 00:15

Pierwsza dawka nawozu mineral 1 - ja pisałem wczesniej że trzeba bedzie zwiększyc drugą dawke bo straty azotu będa większe niz normalnie .apropo technologii zprzed 30-40 lat wtedy 4 tony zbierali najlepsi myśle że szkoda się przekomażać ,przyjdzie pogoda wegetacja ruszy na dobre każdy oceni stan swojch upraw .pozdrawiam

#430 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 15 marzec 2013 - 07:11

Pierwsza dawka nawozu ale u mnie dzisiaj zima jeszcze takiej nie pamiętam o 5 odśnieżali a teraz już jest droga zawiana koło mnie na szosie zaspy 1,5m :D może tylko traktorem przejedzie ;) wieje ok. 70km/h mróz -8
ZETOR Team !!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#431 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2754 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 15 marzec 2013 - 07:52

Pierwsza dawka nawozu u mnie sie poprawia rano -5 i słoneczko swieci
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#432 Share TEVEZ

TEVEZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 08:24

Pierwsza dawka nawozu Czy mogę posiać saletrę po życie jek jest 3cm śniegu na polu?Chodzi o to że póniej jak będzie odwilż mogę nie wjechać.

#433 Share sylwanow810i

sylwanow810i

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 10:24

Pierwsza dawka nawozu Nie siej bo ci spłynie podczas roztopów do rowów melioracyjnych lub wód gruntowych. Nawozy sie sieje najlepiej z rana podczas przymrozków a le nie na snieg. Jak ja bym rozsiewał na snieg to by sasiedzi powiedzieli, ze zwariowałem :) a tak niekoniecznie jest. Trzeba poczekac az ta pogoda sie uspokoi.

#434 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2754 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 15 marzec 2013 - 11:53

Pierwsza dawka nawozu na snieg można siać ale np sól potasową
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#435 Share patron26

patron26

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 13:17

Pierwsza dawka nawozu Panowie u mnie pogodowy armagedon .... zaspy okropelne a ciagle zamiec i zawiej , Ci co nie posiali nawozow na poczatku miesiaca , zrobia to niepredko . dlugo potrwaja roztopy

Nie siej bo ci spłynie podczas roztopów do rowów melioracyjnych lub wód gruntowych. Nawozy sie sieje najlepiej z rana podczas przymrozków a le nie na snieg. Jak ja bym rozsiewał na snieg to by sasiedzi powiedzieli, ze zwariowałem :) a tak niekoniecznie jest. Trzeba poczekac az ta pogoda sie uspokoi.

warto zawsze patrzec na siebie a nie na sasiadow ... jak moze splynac ? przeciez to nie duza pokrywa i szybko wsiaknie w glebe . musialaby byc duza gorka zeby tak sobie woda mogla poplynac

Edytowany przez patron26, 15 marzec 2013 - 13:19.

#436 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2014 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 15 marzec 2013 - 16:41

Pierwsza dawka nawozu Pod sniegiem i w minusowej temperaturze to nawóz i tak by nie działał wić jak zniknie i od razu posieja to bedzie dobrze a nocne przymrozki utrzymają sie jeszcze przynajmniej dwa tygodnie..

#437 Share Igor03

Igor03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 451 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 17:02

Pierwsza dawka nawozu U mnie brak śniegu - 6 ;/ od jutra ma być już na plusie i tak myślę czy jutro jechać z saletra na pszenice. rzepak już zasilony ponad tydzień temu.

#438 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1069 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 17:11

Pierwsza dawka nawozu u mnie śniegu też brak planuję siać nawóz - pierwsza dawka na rzepak i pszenicę w poniedziałek. jutro raczej nie bo ma być mróz i w niedzielę to nie ma sensu myślę a od poniedziałku odwilż to od razu by się rozpuścił a nie leżał tylko. najgorsze że zapowiadają tydzień ocieplenia a potem dalej spadki do - 10 w nocy, może się nie sprawdzi

#439 Share Igor03

Igor03

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 451 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 17:14

Pierwsza dawka nawozu A z jakiego rejonu polski jesteś?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#440 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 17:21

Pierwsza dawka nawozu Ja jutro tez startuje z siarczanem amonu ziemia rano ladnie zamarznieta to mozna dzialac