Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#5041 Share seat

seat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 12:44

Zabiegi fungicydowe A Tebu dało by radę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 21:23
  •  

#5042 Share metrax12

metrax12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 15:51

Zabiegi fungicydowe bratpit
W ogóle nie stosujesz fungicydów? Może w tym co piszesz jest trochę racji, zacznijmy zamiast oprysków na grzyba stosować wywar z pokrzyw lub skrzypu, węglan potasu, związki miedzi czy siarkę, będzie sporo taniej, a i skuteczność nie powinna drastycznie spaść.

#5043 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 787 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 17:28

Zabiegi fungicydowe pryskał ktoś z was jeczmien jary na grzyba jak sie wykłośił i czym np.najlepiej

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5044 Share arszenik

arszenik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 17:30

Zabiegi fungicydowe witam mam problem z pszenicą 3 tygodnie temu pryskana soligorem a dzisiaj jak zajechałem na pole to jedna część pola jest ładna a na drugiej połowie są place gdzie liść flagowy jest suchy kłos nadal zielony co się może dziać? pszenica od tygodnia już nie kwitnie

#5045 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 18:23

Zabiegi fungicydowe

bratpit
W ogóle nie stosujesz fungicydów?

A napisałem to gdzieś????
Jeśli tylko tyle wyczytałeś , to rzeczywiście niewiele, a może aż zanadto bo niczego o czym piszesz nie wspominałem :-)
Czytaj kolego ze zrozumieniem bo widzę, że szwankuje, a pierwszym symptomem jest to , że zaczynasz od wycieczek osobistych.
Rozumiem ,że te środki o których wspominasz przetestowalaś na własnej skórze bo ja ich nie znam, przynajmniej jężeli chodzi o zboża, a skoro tak to bądż łaskaw przedstawić to w takich tabelach /nie mojej produkcji tylko raczej niezależnej fundacji/ jakie podesłałem przynajmniej czegoś się dowiem.

#5046 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 20:23

Zabiegi fungicydowe Brad, skąd masz te materiały. Naprawdę niezłe, jestem pod wrażeniem. U mnie mieszanka tebu + epoksy świetnie się sprawdziła, nawet jak dam po 0,8l epoksy 125 i tebu 250 to zamknę się w 100zł (rubric + toledo), dodatkowe 15zł dam na slippę i efekt powinien byc śpiewający, jak w tym roku bez adiuwantu w niższych dawkach.

#5047 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 16 czerwiec 2014 - 23:55

Zabiegi fungicydowe

Koledzy, co zastosować w pszenicy Julius zaatakowanej przez fuzariozę kłosów, a Bogatka przez septoriozę plew, obie pszenice już przekwitły. Julius na t2 opryskany był Menerą, a Bogatka Duetem Ultra.

Już po kwitnieniu, objawy chorób są widoczne czyli zabieg spóźniony i to bardzo, szczerze mówiąc niekoniecznie fungi już pomogą. Na fuzariozy tebukonazol, na septoriozy epoksykonazol i te triazole w t3 są wystarczające, Teraz to ewentualnie jeszcze zabiegi w zbożach jarych bo w ozimych to już raczej spokój do żniw.

Jak kolega wyżej napisał epoksykonazol + chlorotalonil. Czyli Rubric 125SC 0,7l/ha + Gwarant 500SC 0,8l. W miarę tanio. Ja leciałem taką mieszanką w fazie kwitnienia pszenicy.

W późnych fazach chlorotalonil też już nie jest koniecznie potrzebny do dobrej ochrony przed septoriozą plew.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#5048 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 17 czerwiec 2014 - 21:29

Zabiegi fungicydowe Co dać na 3 zabieg w pszenicy ?? odmiana Turnia, niestety nie ma mnie w Polsce i nie mogę dokładnie obejrzeć pszenicy tylko tata przesłał mi zdjęcia (niestety kiepskiej jakości) i widzę ze powoli napoczyna ja grzyb.... na T1 był Tilt z Mirage T2 Fandango jakieś 3 tygodnie temu :) a teraz może artea?? czy sam tebukonazol? pszenica aktualnie kwitnie i czy jest wogole sens jeździć?? można będzie do tego dodać bi? bo sadząc po zdjęciach skrzypionka tez się wdarła... ale pewności nie mam bo to na zdjęciu :/ co innego jakbym zobaczył....
ZETOR Team !!!

#5049 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 23:03

Zabiegi fungicydowe a sam duet ultra jest dobry na t 3? wiem ze ma epoksynazol ale to chyba srednio fuzarioze zwalcza

#5050 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 czerwiec 2014 - 12:50

Zabiegi fungicydowe Duet na t3 jest ok, epoksykonazol słabo radzi sobie z fuzariozami, ale tiofanat trochę lepiej, nie tak jak tebukonazol ale radzi sobie.

Co dać na 3 zabieg w pszenicy ?? odmiana Turnia, niestety nie ma mnie w Polsce i nie mogę dokładnie obejrzeć pszenicy tylko tata przesłał mi zdjęcia (niestety kiepskiej jakości) i widzę ze powoli napoczyna ja grzyb.... na T1 był Tilt z Mirage T2 Fandango jakieś 3 tygodnie temu :) a teraz może artea?? czy sam tebukonazol? pszenica aktualnie kwitnie i czy jest wogole sens jeździć?? można będzie do tego dodać bi? bo sadząc po zdjęciach skrzypionka tez się wdarła... ale pewności nie mam bo to na zdjęciu :/ co innego jakbym zobaczył....

Jak pszenica kwitnie to jak najbardziej możesz a nawet trzeba dać t3, sam tebukonazol bardzo ładnie sobie poradzi z fuzariozą. Artea powinna lepiej zwalczyć m.in septoriozę. Na skrzypionkę możesz dodać jeżeli jest.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5051 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 18 czerwiec 2014 - 13:41

Zabiegi fungicydowe

a sam duet ultra jest dobry na t 3? wiem ze ma epoksynazol ale to chyba srednio fuzarioze zwalcza

zawsze możesz dodać do duetu np 0,5 l tebukonazolu
można by też zrobić mieszanke 0,5 menara + 0,5 tebu
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5052 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 18 czerwiec 2014 - 15:28

Zabiegi fungicydowe

Brad, skąd masz te materiały. Naprawdę niezłe, jestem pod wrażeniem. U mnie mieszanka tebu + epoksy świetnie się sprawdziła, nawet jak dam po 0,8l epoksy 125 i tebu 250 to zamknę się w 100zł (rubric + toledo), dodatkowe 15zł dam na slippę i efekt powinien byc śpiewający, jak w tym roku bez adiuwantu w niższych dawkach.

Brat od brata :-)

PoGooglaj to na pewno znajdziesz :-)
No i o to chodzi ubezpieczenie byc musi przynajmniej by ochronić średnią , a ona będzie rózna np z pierwszej tabeli to jest około 2.3 t średnio powyżej /untreated/.
Dyskusyjna sprawa jest jednak taka czy wydawać 300-500 zł więcej by mieć netto 200-300 kg więcej.
To jest tak jak z samochodem płacisz ubezpieczenie za całość OK , ale jest oferta dodatkowego doubezpieczania radia za wartość radia . Nijak się nie kalkuluje ubezpieczać tego radia , a firma stawia warunek ,że bez radia to se możesz :-)

To się może nie udać w sytuacji na które to ubezpieczenie nie działa np. susza , a mogliśmy zastosować tańszy odpowiednik do aktualnie panującej sytuacji i odmiany i nie posiadaliśmy wiedzy o aktualnej skuteczności danych specyfików bo z oczywistych względów firmom na tym zależeć nie będzie, wtedy w pogoni za dodatkową złotówką tracimy dwie lub trzy . Ryzyko do zysku w tej pogoni nie jest po naszej stronie , aczkolwiek trudno to zauważyć ponieważ tak czy owak te 2.3 t powyżej to i tak nasz plus, choć w przypadku strobiluryny widać ,że nie za bardzo
Jednak lepiej posiadać wiedzę czy korzystniej zapłacić za to 200 zł czy 600.

JEdynym wygranym są tutaj firmy oferujące nowości po wysokich cenach.
Uważam ,że nowości są OK, ale po odliczeniu kosztów zostaje nam się jedynie pewne ryzyko na które nowość jest bezradna .
No, ale ktoś to musi testować i wcale nie za darmo.
NAleży tez zauważyć ,że dawki tam podane to nie są jakieś programy ochrony i nie wyczerpuje to listy środków .
Są tak zrobione by miec jedynie wiedzę jak dane kombinecje działają , co umożliwi konstrukcję sensownej dawki czy mieszaniny.
Z tego tez powodu w tym roku zamiast polegać na doradcy, który zaproponował super hiper tank kombo za 200 od wszelakich uroków w polu udałem się do hurtowni gdzie kupiłem epoksykonazol po terminie /sprzedawca powiedział ,że nikt tego nie kupuje ??? widocznie za mała marża dla pośrednika doradcy / w przecenie za 55,- za litr i jest git.

#5053 Share mateuszR1493

mateuszR1493

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 18 czerwiec 2014 - 21:19

Zabiegi fungicydowe Czym mozna prysnac jeczmien jary po wykloszeniu odd grzyba I czy jeszcze warto byl juz pryskany soligorem 0,8l
w fazie, drugiego kol

#5054 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 18 czerwiec 2014 - 21:50

Zabiegi fungicydowe można, to zależy czy jest grzyb czy nie :) na pewno nie zaszkodzi i zawsze będzie lepszy plon :)
ZETOR Team !!!

#5055 Share antoni1

antoni1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 19 czerwiec 2014 - 07:46

Zabiegi fungicydowe Pszenica ozima nie porażona/czysta wolna od grzyba/nie miałem co robić więc wczoraj popryskałem tarczą 0,5 l na ha tj 125 g tebukunazola koszt mały ale czy to się opłaci dopiero się uczę

#5056 Share woly

woly

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 19 czerwiec 2014 - 19:41

Zabiegi fungicydowe Witam.Koledzy może Ktoś mi pomoże.W tym roku posiałem pierwszy raz pszenicę jarą.Była ładna do czasu strzelania w żdżbło.Najpierw pojawiły się czarne plamki na liściach,potem te plamki pożółkły,zaczeły się łączyć.Dzisiaj byłem ją obejrzeć i niektóre kłosy są białawe,jakby ususzone.Septorioza to nie jest.Bardziej mi to pasuje na BRUNATNĄ PLAMISTOŚĆ LIŚCI.Porażoną mam całą uprawę.Wsześniej tylko orałem pole i niszczyłem chwasty.W tym roku zasiałem pierwszy raz.Na grzyba nie pryskałem w ogóle(nie mam opryskiwacza-za usługę płacę),pryskałem na chwasty tylko.Pszenica kwitnie w tej chwili,wysokość tak ponad kolano.Co mogę teraz zrobić,pryskać jakimś środkiem?Jak tak to jakim i w jakiej ilości na ha?Dziękuję i pozdrawiam.

#5057 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 19 czerwiec 2014 - 20:03

Zabiegi fungicydowe

Dzisiaj byłem ją obejrzeć i niektóre kłosy są białawe,jakby ususzone.Septorioza to nie jest.Bardziej mi to pasuje na BRUNATNĄ PLAMISTOŚĆ LIŚCI

DTR to DTR , a białe kłosy ...pewnie w końcowym stadium i kłos w końcu zbieleje , ale
Wyrwij źdźbło w całości i obejrzyj podstawę.
Pewnie znajdziesz przyczynę(y) .
Czarne plamki wywołuje także któryś z fungów atakujących korzenie i podstawę.

http://www.bankfotek.pl/view/1743714

To się zdaje nazywa z angielska common root rot

Jeśli mam rację to na biały kłos nic juz nie poradzisz , tylko zaprawa daje radę.

Edytowany przez bratpit, 19 czerwiec 2014 - 20:19.

#5058 Share woly

woly

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 20 czerwiec 2014 - 07:41

Zabiegi fungicydowe Witam.Dzięki @bratpit.Zboża nie zaprawiałem przed siewem.Sypałem bezpośrednio do siewnika,może stąd ta choroba,bo zboże kupiłem na targu od przypadkowego gościa.Tak więc nic już nie zrobię z tym?Całą uprawę zniszczy,czy trochę zbiorę ziarna?POZDRAWIAM.

#5059 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 20 czerwiec 2014 - 13:01

Zabiegi fungicydowe NO tak czasu nie wrócisz.BEdziesz pamiętał na przyszłość.
PEwnie coś zbierzesz tylko to wszystko wcześnie się rozwinęło i trudno oszacowac to "trochę".
Jare więc na pewno jakaś mieszanka np tebukonazolu z epoksynazolem w granicach 80-100,- nie zaszkodzi , a może pomóc gdy na kłosach i na liściach jeszcze jest zieleń , choć tych białych i tych co się jeszcze zabielą, jeżeli przyczyną była zgniła podstawa i korzenie raczej nie uratujesz .
Sam musisz zdecydować.

Edytowany przez milanreal1, 20 czerwiec 2014 - 23:36.
cytowanie poprzedniego posta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5060 Share mich18

mich18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów

Napisany 21 czerwiec 2014 - 21:16

Zabiegi fungicydowe Ja jeszcze opryskałem pszenice jak przekwitła topsinem i tebu cos jeszcze pomoze?
Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236