Skocz do zawartości

Zdjęcie

Poplony

1011 odpowiedzi na ten temat

#161 Share akaku

akaku

MłodyRolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 621 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja

Napisany 21 lipiec 2011 - 11:01

Poplony A ja słyszałem, że po gruberze trzeba czymś jeszcze zrobić np. broną bo jak nasienie wpadnie w redline po gęsiostupce to nie wzejdzie
Case <3

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Poplony Dzisiaj, 15:13
  •  

#162 Share divad115

divad115

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo rzecz jasna:)
    motoryzacja, motory
    komputery

Napisany 21 lipiec 2011 - 12:50

Poplony Prawda jest taka nie ma jak pod odorywka ponieważ talerzujać rozcinasz chwasty i one powracają także odrazam(z własnego doświadczenia)
A co zrobic po przenicy to zależy czy pod przenice dawałes polifoske wapno lub gnój. gnój rozkłada się 2-3 lat także odradzał bym gnoić. a co do zabiegów to płytką podorywke przebronuj w (według mnie) zasie gorczyce. I orka
a co do przenżyta to to podoraj zbornuj rozwieś gnoj (możesz podtym sklamrować) i orz :D
sipma loading :)

#163 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 21 lipiec 2011 - 12:51

Poplony A my robiliśmy tak sialiśmy gorczycę rozsiewaczem do nawozu na ściernisko, i potem talerzówką (nasza była bardzo lekka) i ładnie wschodziła, ale możesz jak chcesz dodatkowo zabronować po talerzówce. My tego nie robiliśmy ale talerzówka miała wałek strunowy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share FERDEKKKK

FERDEKKKK

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 21 lipiec 2011 - 13:15

Poplony Ja gruberuję, a następnie sieję rzepak, lub gorczyce. I to wszystko, nie bronuję, ponieważ w siewniku mam pazurki doprawiające.

#165 Share DEVID

DEVID

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Kombajny New Holland Zwierzęta Motoryzacja i piękne kobiety

Napisany 21 lipiec 2011 - 13:21

Poplony Ja robię tak od wielu lat po rżysku podorywka tak żeby przykryło resztki pożniwne nie za głeboko by chwasty i rośliny w twoim przypadku pszenica która zawsze choć trochę zostaje po wymłoceniu powschodziła i nie przeszkadzała roślinom następczym najgorzej jak to by było pszenżyto po życie gdy byś głebiej przykrył po orce wszystko na wierch wyjdzie i będzie pozamiatane wracjac do zabiegów podorywka (niezagłeboka)także lepiej dla poplon równiej powschodzi jak nie będzie głeboko po podorywce sieje poplon rozsiewaczem do nawozu jest to zawsze rzepak nie siej gorczycy chyba że przed kartoflami :Dudowodnione na własnej skórze .
Po siewce bronuje i potem jak urośnie orka zimowa lub orka siewna :P
Pozdrawiam mam nadzieje że pomogłem

#166 Share pat

pat

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 21 lipiec 2011 - 13:22

Poplony A jaki poplon polecacie na ziemie V, VI klasy. Zasiane będzie żyto ozime.

#167 Share rolnikursus

rolnikursus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 540 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne Rolnictwo

Napisany 21 lipiec 2011 - 13:49

Poplony Mój ojciec robi tak po skoszonym zbożu talerzuje, sieje poplon (przeważnie rzepak i chyba jest najlepszy albo gorczyca) i po posianiu poplonu bronuje i po robocie :D
A na wiosnę obornik kurzy, dokładnie przyorać zabronować i zasiać i żąden rzepak nie wyrasta :P

#168 Share Dominiczek12

Dominiczek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, elektronika

Napisany 21 lipiec 2011 - 14:15

Poplony Zależy co kto ma kto ma pług podorywkowy to robi podorywkę, kto ma talerzówke robi talerzówka. Ja osobiście polecam zrobic podorywkę i zasiac jakiś poplon ponieważ talerzówka wymiesza to a plugiem ladnie przykryjesz ale to tylko moje osobiste zdanie :rolleyes:

#169 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 21 lipiec 2011 - 14:24

Poplony talerzówkę mam zawieszaną 3m szerokości waga 750kg więc nie jest taka lekka więc chyba po talerzuję i posieje może saladere wraz z owsem i po bronuje a we wrześniu zaorać i siać, teraz często pada więc chyba dobrze powschodzi po talerzówce. ojciec zawsze podorywał ale można spróbować po talerzować i zobaczyć jakie będą efekty. Talerzówka jest bardziej ekonomiczna niż pług 4 skibowy

#170 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 lipiec 2011 - 21:13

Poplony

A jaki poplon polecacie na ziemie V, VI klasy. Zasiane będzie żyto ozime.

Wg mnie siew poplonu pod zboże ozime ciut mija się z celem. Po 1 mało czasu aby poplon dobrze wyrósł, po 2 taki poplon pochłania dużo wody, przesusza glebę i wschody rośliny następczej mogą być słabsze.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 11:24

Poplony a co lepiej zastosować podorywkę , talerzowanie czy kultywator po żniwach jak będą siane zboża ozime a co zastosować pod zboża jare?
Czy polifoskę stosować przed orką czy przed siewem i w jakiej ilości i słyszałem, że dobre jest wapno budowlane w ilości 400kg/ha na pola czy to prawda ?

#172 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 24 lipiec 2011 - 11:48

Poplony przyoraj> zasiej gorczycę> zaoraj na sianie> rozsiej nawóz> siej zboże jeśli masz zestaw uprawowo siewny tak możesz zrobić. Zgodzę się z Panem Moderatorem gorczyca wskazana jest do siania pod zboża wysiewane na wiosne lub pod buraki, robi za tj by głębosz spulchnia ziemię a w przypadku buraków poprawia wschody. gorczycę zazwyczaj przyoruje się przed samą zimą żeby zdążyła urosnąć

Edytowany przez piotrb14, 24 lipiec 2011 - 11:52.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#173 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 lipiec 2011 - 21:11

Poplony

a co lepiej zastosować podorywkę , talerzowanie czy kultywator po żniwach jak będą siane zboża ozime a co zastosować pod zboża jare?
Czy polifoskę stosować przed orką czy przed siewem i w jakiej ilości i słyszałem, że dobre jest wapno budowlane w ilości 400kg/ha na pola czy to prawda ?

Co do pkt 1 to rób jak uważasz, każda z metod ma wady jak i zalety.
Co do pkt 2 to NPK na glebach dobrych wysiewamy przed orką, na słabych po orce przed przygotowaniem pola do siewu. A wapno to wiele nie da, ciut ureguluje pH nic więcej.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#174 Share Rallyfan

Rallyfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 31 lipiec 2011 - 14:03

Poplony Zasialem na poplon łubin wskolistny sonet na początku czerwca. W zwiazku z tym mam pytanko, w jakiej fazie wzrostu nalezy go przyorac?

#175 Share MrJareczek

MrJareczek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 31 lipiec 2011 - 18:48

Poplony Ja chcę się dowiedzieć jaki poplon zasiać na słabych glebach (4 - 5 klasa), kiedy i czym go zaagregatować (nie mam talerzówki) i w jakich ilościach go siać :) Licze na wasze doświadczenie wynikające z wieloletniego wykonywania takich zabiegów :)

#176 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 sierpień 2011 - 10:04

Poplony Robimy taką mieszanke:
gorczyca - 10kg/ha (musimy ją siać dla rolnośrodowiskowych dopłat)
wyka - 15kg/ha (ma małe ziarka jak na motylkowe grubonasienne więc nie wyjdzie zbyt drogo)
groch - 20kg/ha (zostało nam troche więc tak mało)
żyto - 25kg/ha (dla zmagazynowania azotu wytworzonego bo przyorać musimy w marcu, a azot może być wymywany zimą częściowo)

co myslicie o takiej mieszance?
I czy przy dopłatach rolnośrodowiskowych gdy mam zapisaną gorczyce na poplon moge coś domieszać? Bo jeśli nie to trzeba będzie przystopować na działkach objętych.

#177 Share Kameleont25

Kameleont25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja rolnictwa, mechanika, rolnictwo, itp. itd.

Napisany 05 sierpień 2011 - 21:56

Poplony Mam do was pytanie czy mogę posiać owies jako poplon po tegorocznych żniwach, słoma nie będzie zbierana bo niema prawie co zbierać, i czy będzie dobrze jeżeli po skoszeniu zboża zerwę ściernie ( kultywatorem ) i posieje owies na poplon(owies mam taki śmierdzący gdyż był zebrany zbyt mokry), a i ma to być wszystko zaorane na zimę?

#178 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 05 sierpień 2011 - 22:31

Poplony Ale co Cie ten owies da?

#179 Share Kameleont25

Kameleont25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja rolnictwa, mechanika, rolnictwo, itp. itd.

Napisany 06 sierpień 2011 - 14:41

Poplony Bo mi chodzi o to żeby nie kupować nasion tylko żeby trochę użyźnić ziemię tym co mam czyli tym owsem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share troll82

troll82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 07 sierpień 2011 - 10:52

Poplony Witam serdecznie. Mam takie pytanko. Posiadam 50arów ziemi na której już od 3 lat sieję przenicę jarą (tylko po to coby ziemia odłogiem nie stala) potem kombaj i sprzedaż ziarna sasiadom (kury). Nie nawoże niczym i nie stosuje poplonów. Z roku na rok plon coraz mniejszy. Chce teraz po zbiorze zrobić poplon. Wiem tylko tyle co przeczytał od Was na tym forum. Myślę posiac łubin około 15 sierpnia i zaorać na wiosnę. Gleba klasy 4. Co o tym sadzicie? Bede mógł posiać znów przenice na wiosnę? czy może inne zboże? Może ziemniaki, ale przy ziemniakach dużo pracy a chodzi tylko o to coby ziemia trawa nie zarosła.
I jeszcze jedno pytanie. Strasznie dużo różnych chwastów w przenicy zawsze jest. Pryskać na chwasty w czasie wzrostu roślin czy może zastosować inna metodę? Słyszalem coś o ,,ugorze herbicydowym,, dobra ta metoda? Z góry dziekuję za podpowiedzi!