tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
syberol    5

z koncentratów to ja mogę zaproponować dla małych Starter20% a powyżej 30 kg m.c. Super Tucz dla ras wysokomięsnych


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

a ja pytam jaka genetyka jakie szczepienia zdrowotnosc temeratura w chlewni to jest bardzo wzne jezeli cos jest nie halo to nawet najlepszre zywienie nie pomoze

ponawiam pytanie bo wydaje mi sie ze wielu hodujacych swinie nie wie co ma w chlewni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturos21    6

koledzy co robię źle tuczniki o wadze śr 90 kg dziennie zjadają około 45 do 50 kg mam tam 10 sztuk pasza jaką robie to 60 kg jęczmienia 80 kg pszenżyto i z 15 żyto i do tego nutrena strong co jest źle ??? wydaje mi się ze dużo jedzą . miałem rok temu duńczyka na provimi i zjadł do sprzedaży około 290 kg tylko pszenica i jęczmień był co było źle w żywieniu powiem ze brałem w tym samym czasie co wuja i jemu zjadły z 80 kg mniej z tego co mówił i ten sam koncentrat ale on tam jest bardziej doświadczony i praktycznie sam jęczmień dawał proszę o pomoc bo chciałbym więcej trzymać ale jak mają tak wpieprzać to nic z tego nie zostanie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

czy stosuje ktos z was w żywieniu trzody odpad z kaszarni tzw.otreby jęczmienne?co sadzicie o takim czymś?z wygladu prawie jak mąka z mała ilością łusek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SGRagrofarm    0

Poeiecie mi czy opłaca się stosować pasze pełno porcjowe w żywieniu trzody chlewnej i z jakiej firmy jak co.

Chyba że wychodzi drogo to czy można sawać otręby pszenne bo ja zawsze mieszam tak:

Pszenica 40 kg

Jęczmień 40 kg

kącentrat 20kg na początek a potem 10 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

teoretycznie na II fazę tuczu można trochę dodać ale zależy też czy masz rasy ogólnoużytkowe czy wysokomięsne, jakie parametry koncentratu, no i wtedy można przeliczyć czy bardziej będzie się opłacało na gotowej czy np samemu zrobić dodając soję i premiksy zamiast koncentratu (ta opcja tańsza).

Gotowe to jest około 1200zł za tonę workowanej, natomiast przyrządzając samemu na soi i premiksach wyjdzie około 1030 (mieszanka na 1,2kg przyrostu dziennego).


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Poeiecie mi czy opłaca się stosować pasze pełno porcjowe w żywieniu trzody chlewnej i z jakiej firmy jak co.

Chyba że wychodzi drogo to czy można sawać otręby pszenne bo ja zawsze mieszam tak:

Pszenica 40 kg

Jęczmień 40 kg

kącentrat 20kg na początek a potem 10 kg

 

 

Polecam paszę pełnoporcjową z Cedrobu. Cena niska i jakość super. Mówię oczywiście o tuczu, bo taką stosowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    231

Syberol, to fest masz te świnie jak CI rosną 1.2kg na dobe hahhahahaha nie moge z takich ludzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

a ja nie moge z takich jak ty bo masz widocznie komleks u mnie w ostatiej fazie tuczu 1200 gr przyrastaja zdziwiwony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Wszyscy napinacie sie jak stare gacie a nic sensownego nie piszecie.

Kolego SGRagrofarm

Bilansuje Ci ktoś skład tej paszy czy bierzesz na oko lub worka.

Nie wiem jakie masz parametry zbóż i jakiego używasz koncentratu, ale na pierwszy rzut oka w pierwszej mieszance może brakować"tyci tyci" energii, a w drugiej może być problem z aminokwasami egzogennymi.

Pytanie jaka genetyka, gdyż przy byle czym nie ma sensu nadmiernie podnosić parametrów paszy.

Używasz najdroższych komponentów, to nic dziwnego, że Ci drogo wychodzi i nic dziwnego, że szukasz tańszych rozwiązań, ale nie tędy droga.

Otręby są stosunkowo drogie, a mają małą wartość, mało energii, dużo włókna i nieco więcej niż zboże białka, ale kiepskiej jakości. Dodatkowo często zawierają dużo mykotoksyn.

Przy takiej cenie mieszanki własnej nic dziwnego, że zwracasz uwagę na gotowe mieszanki pełnoporcjowe, ale należy pamiętać skąd ich w miarę niska cena sie bierze. Gdyby mieszali tak jak Ty, tzn. tylko pszenica, jęczmień i soja, to taka mieszanka nie kosztowałaby mniej niż 1400 brutto. A tak wsypią żyta, pszenżyta, kukurydzy( to akurat surowiec bardzo dobry, ale dość tani obecnie) rzepaku, śruty rzepakowej, słonecznikowej, może nawet trochę polskich strączków i mają taniej. A nic nie szkodzi na przeszkodzie byś sam użył również takich komponentów i miał jeszcze taniej, tym bardziej,że się da na tym zrobić równie dobrą mieszankę, choć trudniej :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

szu15000@ - ja nie mam świń, jak łatwo zauważyć jestem dystrybutorem artykułów do produkcji rolnej (patrz stopka), mam sprawdzone receptury, na których tak świnie przyrastają. Jeżeli żaden żywieniowiec nie bilansuje Ci dawek to możesz takich przyrostów nie mieć ale czy warto wyśmiewać tych, którym tak przyrastają? Lepiej się od nich uczyć, prawda?;)

Jeśli nie wierzysz to myślę, że maxiben może Ci pomóc skoro potwierdza moje słowa;)


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    231

Moja pomyłka, bo ja zrozumiałem że warchlak przyrasta 1.2kg :) Zwracam honor, oczywiscie że jest możliw ze przyrasta 1.2kg ale w końcowej fazie tak jak Maxiben mówi ;) Pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

szacun dla ciebie ze potrafisz przyznac sie do pomylek a nie idziesz w zaparte

a dobre wyniki mozna osiagnac spelniajac 4 rzeczy ; 1 genetyka 2 zdrowotnosc 3 zywienie 4 utrzymanie jesli cos zawiedzie wyniku nie bedzie a zysku wcale

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nextto    0

witam

zastanawia mnie czy ktoś z użytkowników forum stosuje jako dodatek do pasz dla tuczników makuch słonecznikowy. bilansuje sobie pasze i pomyślałem ze makuch ze względu na korzystny rozkład aminokwasowy i dużo tłuszczu. byłby ciekawą alternatywą dla rzepaku.i tak cena 730 netto za tone białko 23 tłuszcz 18 włókno 16 popiół 8 reszte parametrów mają przesłać .

Pasze robię na bazie koncentratu nutreny v 60 power dodawałem do tej pory zakwaszasz lnb kwasy tłuszczowe jako źródło energii oraz rzepak teraz chodzi mi po głowie ten makuch co powiecie o nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Makuch słonecznikowy raczej się nie nadaje na paszę dla świń, ze względu na dużo zawartość włókna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nextto    0

Stosuje CCM od zeszłego roku i jak sprawa wygląda. jest to w tej chwili najtańszy sposób uzyskania "zdatności" kukurydzy do skarmiania jednak podczas śrutowania naszym śrutownikiem przy zastosowaniu najmniejszych oczek tj 8 jakie produkuje firma GRUBER pojawiają się niestrawione kawałki kukurydzy tak wiec część tej kukurydzy tylko przelatuje przez świnie czyli tracisz i już pasza robi się trochę droższa dodatkowo pamiętać trzeba by udział CCM nie był za duży w większość ulotek czy artykułów branżowych mówi o 30 procentach jako górnej granicy. ja stosuje 10 procent. Kukurydza ma ponadto mniej białka i chyba tryptofanu czyli musisz czymś uzupełnić. ważną sprawą jest także wilgotność podczas kiszenia. dodasz za dużo do mieszalnika i siedzisz cały dzień wyciągając zagrzaną paszę (raz się zdarzyło kopiec był odkryty i około 300 kilogramów mokło przez noc ) jak już jesteśmy udziale CCM warto pamiętać że tak jak każda kiszonka tak i ta powinna być systematycznie wybierana by nie gniła. na korzyść przemawia fakt że masz już produkt uśrutowany tylko wrzucasz do mieszalnika- oszczędność czasu i mniej dajesz zakwaszacza bo wcześniej "ukisiłeś" kukurydze no i cena. co do tego .Jeśli pasza zostanie dobrze zbilansowana to wyniki powinny być ok. w tej chwili nasze świniaki mają mięsność na poziomie 57.6-58 %

 

Stosuje CCM od zeszłego roku i jak sprawa wygląda. jest to w tej chwili najtańszy sposób uzyskania "zdatności" kukurydzy do skarmiania jednak podczas śrutowania naszym śrutownikiem przy zastosowaniu najmniejszych oczek tj 8 jakie produkuje firma GRUBER pojawiają się niestrawione kawałki kukurydzy tak wiec część tej kukurydzy tylko przelatuje przez świnie czyli tracisz i już pasza robi się trochę droższa dodatkowo pamiętać trzeba by udział CCM nie był za duży w większość ulotek czy artykułów branżowych mówi o 30 procentach jako górnej granicy. ja stosuje 10 procent. Kukurydza ma ponadto mniej białka i chyba tryptofanu czyli musisz czymś uzupełnić. ważną sprawą jest także wilgotność podczas kiszenia. dodasz za dużo do mieszalnika i siedzisz cały dzień wyciągając zagrzaną paszę (raz się zdarzyło kopiec był odkryty i około 300 kilogramów mokło przez noc ) jak już jesteśmy udziale CCM warto pamiętać że tak jak każda kiszonka tak i ta powinna być systematycznie wybierana by nie gniła. na korzyść przemawia fakt że masz już produkt uśrutowany tylko wrzucasz do mieszalnika- oszczędność czasu i mniej dajesz zakwaszacza bo wcześniej "ukisiłeś" kukurydze no i cena. co do tego .Jeśli pasza zostanie dobrze zbilansowana to wyniki powinny być ok. w tej chwili nasze świniaki mają mięsność na poziomie 57.6-58 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Stosuję kiszone ziarno kukurydzy w Ilościach 40-65% w przeliczeniu na 14 % wilgotności. Pasza bardzo dobra, może trochę uciążliwa. częściej trzeba mieszać,, nie może długo leżeć, szczególnie latem, może się też zawieszać. Wszystko to przybiera na sile w miarę wzrostu wilgotności. Bilansowanie jak przy suchej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

A jaka cena tej paszy i czy workowana czy luzem i ile tego przywożą jednorazowo

 

W tym momencie nie wiem bo nie kupuję. Jak brałem wiosną to była naprawdę tanio. Taniej jakbym miał kupić zboże i dodatki. Pasza luzem, granulat. Jednorazowa dostawa bodajże minimum 7t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miodzio    0

hejka mam takie pytanie ile trzeba posiadać ha do utrzymania w ciągu roku 100 tuczników

pytam bo zastanawiam się czy nie zacząć tej hodowli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Witam, znacie firmę która oferuje syntetyczne aminokwasy, witaminy oraz inne substancje np beta - karoten?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj