Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#881 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 05 czerwiec 2012 - 21:25

Czy talerzówką da się zastapic orkę? oczywiscie, ze jeden :P .
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 16:22
  •  

#882 Share maskin

maskin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 18 czerwiec 2012 - 23:05

Czy talerzówką da się zastapic orkę? zasiałem jarą bez uprawy płużnej po pszenicy , na jesień glifosat, nawozy, gruber i wiosną agregat i siew. Oczywiście słoma nie była zbieranaWygląda niesamowicie. Ktoś chce kupić mój pług?

#883 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 08:40

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Może nie miałeś suszy.
U mnie w buraczysku zrobione tak na większości kawalków agregat podorywkowy 2 rzędowy na jesieni, zasiana w to pszenica ozima uprawowo siewnym biernym która zmarzła i wsiana pszenica jara uprawowo siewnym talerzowym. Puki suszy nie było była bardzo ładna. Po suszy zmizerniala mocno.
Na jednym z buraczysk poszedl głębosz na ok 40cm (paliwa poszło sporo ale kawałek tego wymagał od dawna) po zbiorze burakow zamiast podorywkowego opisanego wcześniej reszta tak samo. Różnica była wręcz od początku. Mimo że kiepski kawałek (dzierżawa bez wapnowania).
Trzecia opcja: W rzepaczysku zasiana ozima po orce upr-siew. Na wiosne przesiana na jarke. Początkowo nie było rewelacji ale później sie ładnie wyrobiła. I jest podobna do tej w buraczysku po głęboszu.
Czwarta opcja. Po żniwach głębosz (45 cm) po zbożach (pszenica jara lub jęczmień jary) po tym podorywkowy, po tym sam siewnik. Oczywiście przesiana na wiosne upr-siew talerzowym. Chyba najlepiej wygląda. Do czego można sie przyczepić to to że było mnóstwo owsika ale Axial zrobil swoje choć miejscami za późno.

Gdyby nie susza myśle że wszystko by było inaczej. A jest jak jest. Więc w buraczysku jak nie głębosz to pług jest konieczny. Praktycznie cały maj nie padało.
Wstawił bym zdjęcia ale niestety nie da sie jak widze.
W tym roku chcialbym porobić porównania ze sulchniaczem i pługiem z mojej galerii.

#884 Share patryk141

patryk141

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 25 czerwiec 2012 - 18:57

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Witam w tym roku pierwszy raz na próbę posialiśmy na ciężkiej ziemi bez orki 4ha pszenicy. Przedplonem był rzepak 1 uprawa 10 cm kosem a druga talerzówką 15 cm, wschody idealne pomimo suszy i teraz wygląda super.
Teraz zastanawiam się nad kupnem agregatu nowego kosa lub crossa i jeżeli ktoś z was ma tego drugiego i chciałby się podzielić swoimi spostrzeżeniami z tym sprzętem to byłbym wdzięczny (spalnie, wydajność, oraz efekt urpawy)

#885 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 27 lipiec 2012 - 21:48

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Witam, może koledzy napisaliby jak tam wyszły doświadczenia z uprawą bezorkową. U mnie oceniam na 4 z minusem. Uważam że plon (mieszanka zbożowo-strączkowa) podobny jak przy uprawie orkowej, ale jest to pierwszy rok bez orki. Być może stanowisko też miało spory wpływ , bo był tam łubin posiany w poplonie. Teraz się zastanawiam jak dalej z tym polem postępować, oczywiście dalej nie używając pługa, może ktoś coś podpowie?

#886 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 27 lipiec 2012 - 22:37

Czy talerzówką da się zastapic orkę? A powiedz kolego jakim sprzętem dysponujesz?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#887 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 28 lipiec 2012 - 04:33

Czy talerzówką da się zastapic orkę? No cóż, niczym szczególnym, pewnie jak większość agregatem ścierniskowym (trzybelkowy) + agregat talerzowy.

#888 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 29 lipiec 2012 - 23:47

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Wiesz wg mnie to już dobry start do uprawy bezorkowej. Doświadczenia w tym temacie nie mam, bardziej bazuje na wiedzy z forum , internetu i innych źródeł. Masz możliwości do uprawy bezorkowej więc życzę powodzenia w uprawie w następnych latach.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#889 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 05 sierpień 2012 - 11:32

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Wiesiek wynik 4 z minusem to myślę na początek nieźle, wybierz kawałek pola i uprawiaj go bezorkowo dla zdobycia doświadczenia najlepiej dwoma sposobami przydałoby ci się narzędzie którym co kilka lat wzruszył byś ziemie głębiej szczególnie gdy jest ugnieciona przez cięższe maszyny. Pisze że dwoma sposobami np. część pola płytko wzruszona a część po głębszym wzruszeniu, wtedy po jednym roku masz dwa obrazy uprawy bezorkowej.
Życzę powodzenia, u mnie pszenica ozima plonowała w granicach 5 ton z ha na 4 klasie gleby, mimo przemarznięcia braki wynosiły około 30%/ 35% z kombajnu widać lepiej wiosną myślałem że lepiej przezimowała.

#890 Share kartofelz

kartofelz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 05 sierpień 2012 - 11:40

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Póki co ja się nie wypowiadam, ale narazie idzie jak po maśle- i robię tylko talerzówką.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#891 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 06 sierpień 2012 - 21:45

Czy talerzówką da się zastapic orkę? kartofelz, no właśnie że powinieneś się wypowiadać !

#892 Share grzegorz62m

grzegorz62m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 11:23

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Witam, Uprawą bezorkową zajmuję się 10 lat. Początkowo, było to uprawa mieszana, czesciowo pług, a czesciowo agregat talerzowy. Po kilku latach praktyki uważam ze pług to jest maszyna, która zachowuje się jak teroorysta, który wszystko niszczy. System uproszczony przynosi efekty, ale nie od razu tylko po kilku latach. Największy problem jaki do tej pory mam, to zachwaszczenie pól. Ponadto rośliny zasiane w systemie mulczowym są bardziej narażone na wymarznięcie ponieważ nie ma ruchu powietrza, to temperatura powietrza bardziej spada przy gruncie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest uprawa zerowa, tzn prosto w ściernisko. Jedyny problem, to brak odpowiedniego siewnika. Takie siewniki są , ale tylko poza Europą.

Odpowiadając ppp, ja z Toba zgadzam sie w 100%. To wszytsko co Ty opisałeś ja wszystko praktykuję, wszytsko to się zgadza. Największy problem, to siewnik do siewu bezpośredniego, którego nie mam.

#893 Share kartofelz

kartofelz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 11:31

Czy talerzówką da się zastapic orkę? wiesio, ale cóż ja mogę się wypowiadać. Podstawy zostały już opisane na 45 stronach.
Z nowości to wiosną 2012 zasiałem grykę. Gleba to sam żwir, czyli pewno VIz.
Jesienią 2011 talerzówa, poplon żyto. Wiosną talerzówa, sprężynówka, siew gryki. Zero nawozu, zero oprysku. Gryka urosła (ciekaw jestem ile skoszę, bo w gryce sporo zależy od pszczół ;)), chwastów hmm - jak na bez oprysku to prawie zero.
Jak ją skoszę to na poplon część pójdzie, a na stanowisku żytko.

I jeszcze taki gratis:
http://www.progress....Grabinski_J.pdf

Zastanawiam się na przyszły rok nad taką mieszanką: łubin + gryka (gryka poto, aby chwastów nie było w łubinie). Bo w tym roku mam łubin, a w łubinie chwastów, że hoho i było pryskane po siewie ;(.
A jeszcze ciekawiej by było gdyby:
łubin sieje się co drugą redlicę, a więc w te "puste" redlice wsiać grykę, hehe.

Edytowany przez kartofelz, 12 sierpień 2012 - 12:19.

#894 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 12:24

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Jest prawdą, że uprawa bezorkowa zalecana jest na lepsze stanowiska?
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

#895 Share kartofelz

kartofelz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 16:19

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Zalecane jest przyjmowanie suplementów diety na prostatę. A stanowisko zależy od skoku wzwyż.

#896 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 19:59

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Może ktoś bardziej kompetentny odpowie na moje pytanie

#897 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 20:11

Witam, Uprawą bezorkową zajmuję się 10 lat. Początkowo, było to uprawa mieszana, czesciowo pług, a czesciowo agregat talerzowy. Po kilku latach praktyki uważam ze pług to jest maszyna, która zachowuje się jak teroorysta, który wszystko niszczy. System uproszczony przynosi efekty, ale nie od razu tylko po kilku latach. Największy problem jaki do tej pory mam, to zachwaszczenie pól. Ponadto rośliny zasiane w systemie mulczowym są bardziej narażone na wymarznięcie ponieważ nie ma ruchu powietrza, to temperatura powietrza bardziej spada przy gruncie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest uprawa zerowa, tzn prosto w ściernisko. Jedyny problem, to brak odpowiedniego siewnika. Takie siewniki są , ale tylko poza Europą.

Odpowiadając ppp, ja z Toba zgadzam sie w 100%. To wszytsko co Ty opisałeś ja wszystko praktykuję, wszytsko to się zgadza. Największy problem, to siewnik do siewu bezpośredniego, którego nie mam.

Ja jestem niestety tylko teoretykiem.Z drugiej strony, oglądam/ czytam o DZIAŁAJĄCYCH w ten sposób gospodarstwach. Dobrze, że jest ktoś z doświadczeniem, kto to potwierdza. Co do siewników, to są, jest dużo (ogłoszenia np z Francji, skandynawii, np Tume).

#898 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 12 sierpień 2012 - 20:21

Może ktoś bardziej kompetentny odpowie na moje pytanie

Zalecana jest na wszystkich glebach, lecz na piaskach niema pożądanego efektu, ale do końca nie wiem jak to ma się w porównaniu z uprawą orkową.

#899 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 20:24

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @MariuszT. z tego co wiem, uprawa bezorkowa nadaje się na wszytkie typy gleby, zerowa (siew bezpośredni) też z uwagą, że może być trudna na podmokłych terenach i nieprzepuszczalnych glebach. Uprawa zerowa, wymaga trochę większego wysiłku umysłowego, ale działa i z uporem maniaka będę powtarzał, że np w USA na terenach o identycznym, jak nasz, lub nawet ostrzejszym klimacie jest z powodzeniem prowadzona i powli staje się standardem (tam mówi się, że uprawa zerowa powinna być rozliczana na przestrzeni 5 lat- tzn, statystycznie, 2 z tych 5 lat plony będą wyższe niż przy uprawie orkowej, kolejne 2 lata będą takie same, a raz na 5 lat może okazać się, że będą niższe jak w tradycyjnej uprawie. Niemniej wychodzi na plus, a jak ktoś pisze, że uprawiał bezorkowo 1 rok i nie wyszło i twierdzi, ze to nie działa powinien się nie wypowiadać. Ziemia musi przystosować się do braku mieszania (musi namnożyć się odpowiednia flora i fauna- do tej pory systematycznie niszczona). a co najważniejsze, musi się wytworzyć warstwa mulczu, osłaniająca i akumulijąca substancje odżywcza (NPK i resztę). Początkowo mulcz może odbierać te składniki roślinom, dlatego pierwsze lata mogą wymagać wyższego nawożenia, ale niekoniecznie.Ostatnio odchodzi się od uprawy zerowej w stylu: siew oprysk, zbiór i znowu siew rosliny towarowej i wprowadza się poplony (amerykanie np często wysiewają specjalne, głęboko korzeniące się odmiany rzepy, spulchniające glebę - cos co nazywają biodrill).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#900 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 16:09

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @nhcr @ppp dzięki za pomoc