Skocz do zawartości

Zdjęcie

jaka tarcza do krajzegii

16 odpowiedzi na ten temat

#1 Share rkuban

rkuban

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 21:41

jaka tarcza do krajzegii Witam.
Jestem w trakcie budowy krajzegi. Będzie to mała lekka maszyna na 3-faz. silniku 1.1 kW.
koła pasowe na wałku fi 60 a na silniku fi 95, silnik ma 1120 obrotów, to przełożenie powinno je trochę zwiększyć. Wszystko wygląda bardzo ładnie, ale mam problem z doborem tarczy. Jest ich tyle na rynku że zawrót głowy. Celuje w tarczę o średnicy Fi350 ta była by dla mnie optymalna, pytanie czy silnik da radę i jeszcze który rodzaj widia czy bez. Zębów mniejszych a więcej czy większych a mniej. Która lepiej tnie drewno na opał mniej rzuca i nie męczy silnika. Jaka będzie najbardziej efektywna w tym zestawie. Jeśli ma ktoś jakąkolwiek wiedzę na ten temat to proszę o pomoc. Z góry dziękuje i jestem wdzięczny za każdą sugestię.

Do moderatora. Przepraszam nie wiem jak to się stało ale ten temat znalazł się nie w tym dziale co powinien. za późno się spostrzegłem a teraz nie potrafię tego zmienić. bardzo proszę o wyrozumiałość.
Jeszcze raz przepraszam i pozdrawiam.

Edytowany przez rkuban, 10 marzec 2011 - 22:09.

Zetor Team
Posiadacze Zetorów zapisujcie się do naszego klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jaka tarcza do krajzegii Dzisiaj, 10:13
  •  

#2 Share ozon87

ozon87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 536 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 22:02

jaka tarcza do krajzegii Myśle ze fi 350 to będzie troche mało. Proponuje fi 500 bo jak będziesz miał grubszy kawałek drzewa to będzie problem z przecięciem. Jeżeli chodzi o rodzaj to zdecydowanie z widią! Robiłem zwykłą i z widią nawet nie ma co porównywać, widia dużo lepsza.

#3 Share lukasz20

lukasz20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Zainteresowania:sport, technika rolnicza, hodowla bydła

Napisany 10 marzec 2011 - 22:05

jaka tarcza do krajzegii Wydaje mi się, że ten silnik to za mały taki z 5kW byłby ok z zapasem ;) Tarcza do cięcia na opał z małymi zębami, z dużymi jest do cięcia wzdłuż włókien np. wyżynanie desek itp.
Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

#4 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 10 marzec 2011 - 22:10

jaka tarcza do krajzegii U mnie w krajzedze 11kW silnik siedzi. B) Tylko ciężki do ustawienia :lol:

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#5 Share rkuban

rkuban

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 22:17

jaka tarcza do krajzegii Taką na 5.5 kW mam, niestety jest za duża i za ciężka. Nie lubię bałaganu i mam zwyczaj wszystko po skończonej robocie sprzątać, a jak potrzebuje coś przyciąć to z taką landarą się za długo schodzi.
Maszyna jest potężna napędzana pasem transmisyjnym więc żeby ją ustawić potrzebuje dodatkowej pary rąk a to już jest poważny problem.
Zetor Team
Posiadacze Zetorów zapisujcie się do naszego klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

#6 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 22:19

jaka tarcza do krajzegii nie ten dział!!!!

#7 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 marzec 2011 - 22:20

jaka tarcza do krajzegii 1,1 kW mają teraz młynki do kawy i słabe odkurzacze ;) Silnik zdecydowanie za mały, tarcza 350 będzie dla niego wyzwaniem.
EDIT
Nie ma silników 1120 obr/min, 2 biegunowe mają ok 1450, wersje o zwiększonym poślizgu 1400. 3 biegunowe mają ok 950 obr/min.

Edytowany przez Mariusz x, 10 marzec 2011 - 22:28.

#8 Share rkuban

rkuban

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 22:22

jaka tarcza do krajzegii

Myśle ze fi 350 to będzie troche mało. Proponuje fi 500 bo jak będziesz miał grubszy kawałek drzewa to będzie problem z przecięciem. Jeżeli chodzi o rodzaj to zdecydowanie z widią! Robiłem zwykłą i z widią nawet nie ma co porównywać, widia dużo lepsza.

No dobra ale czy 500 mi przy tym silniku nie będzie stawać. chodzi mi raczej o coś takiego małego lekkiego do pocięcia patyków jakichś gałęzi czasami przyciąć jakąś deskę i to tak na szybko bez wyciągania wspomnianej już wcześniej landary.
Zetor Team

#9 Share wiesmag

wiesmag

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1534 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 22:23

jaka tarcza do krajzegii na silnik 1,1 fi 35 o dużo za dużo-chyba że listewki będziesz ciąć bo grubszego kawałka silnik nie podoła.

widia owszem ale na czyste drewno,jak zabrudzone piachem lepiej zwykła-to się pilnikiem poprawi.

dla bezpieczeństwa lepsze drobniejsze zęby na te obroty co proponujesz,tarcze pił z dużym zębem są na niskie obroty,również im większa tarcza tym niższe obroty,no i drgania drewna ciętego są mniejsze.

na taką tarczę 350 mm to silnik 3 kW nie jest za duży.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 22:23

jaka tarcza do krajzegii Jeśli chcesz ciąć w poprzek drewno, to piła z dużą ilością zębów. Najlepiej ze spiekami (widia jak to nazywacie) tylko trzeba uważać, bo jak trafisz na metal to spieki zaraz wyletą i po pile ale da się zregenerować jeśli nie jest krzywa. 1,1kW do drobnego cięcia starczy ale szkoda że niema więcej obrotów.

#11 Share rkuban

rkuban

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 22:34

jaka tarcza do krajzegii

1,1 kW mają teraz młynki do kawy i słabe odkurzacze ;) Silnik zdecydowanie za mały, tarcza 350 będzie dla niego wyzwaniem.

silnik jest z trzy sekcyjnej duńskiej pompy do wody 14 lat pompowała z 14 metrów wode do hydroforu teraz mam wodociąg i pompa stała się zbędna więc silnik postanowiłem jakoś wykorzystać.

Jeśli chcesz ciąć w poprzek drewno, to piła z dużą ilością zębów. Najlepiej ze spiekami (widia jak to nazywacie) tylko trzeba uważać, bo jak trafisz na metal to spieki zaraz wyletą i po pile ale da się zregenerować jeśli nie jest krzywa. 1,1kW do drobnego cięcia starczy ale szkoda że niema więcej obrotów.

A pro po obrotów twierdzisz że to przełożenie 60/95 będzie za małe? Wydawało mi się że ono do tych 1120 z silnika trochę dorzuci. A z drugiej strony jeśli dał bym większe to ten silnik i tak nie za mocny mógł by nie poradzić.
Zetor Team

#12 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 22:40

jaka tarcza do krajzegii powinno wystarczyć, ale czy mu mocy nie zabraknie. Załóż ten silnik i prubój najwyżej jak będzie za mały to zmienisz na większy.

#13 Share rkuban

rkuban

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 10 marzec 2011 - 23:13

jaka tarcza do krajzegii

1,1 kW mają teraz młynki do kawy i słabe odkurzacze ;) Silnik zdecydowanie za mały, tarcza 350 będzie dla niego wyzwaniem.
EDIT
Nie ma silników 1120 obr/min, 2 biegunowe mają ok 1450, wersje o zwiększonym poślizgu 1400. 3 biegunowe mają ok 950 obr/min.

no wygląda na to że jednak są, chyba że tabliczka znamionowa kłamie.
dodam że silnik jak na swoją moc ma dość pokaźne gabaryty i jest na moje oko dużo cięższy od innych tego typu.

Edytowany przez rkuban, 10 marzec 2011 - 23:19.

Zetor Team

#14 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 marzec 2011 - 23:58

jaka tarcza do krajzegii Jest trzecia opcja, silnik pochodzi ze statku, a tam są instalacje 60 Hz, co przy 3 biegunach daje prędkość synchroniczną 1200, z poślizgiem moze wyjść własnie 1120. Na tabliczce powinna być napisana częstotliwość znamionowa.

#15 Share rkuban

rkuban

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 11 marzec 2011 - 00:29

jaka tarcza do krajzegii

Jest trzecia opcja, silnik pochodzi ze statku, a tam są instalacje 60 Hz, co przy 3 biegunach daje prędkość synchroniczną 1200, z poślizgiem moze wyjść własnie 1120. Na tabliczce powinna być napisana częstotliwość znamionowa.

zgadza się jest 60Hz, co prawda silnik jest pochodzenia duńskiego ale napędzał pompę, z tym że przyznać trzeba że pompa a statek mają jedną wspólną cechę - woda. być może pompa +Dania = statek + woda nie mam pojęcia jak ta pompa znalazła się u mnie w piwnicy bo to jeszcze mój dziadek w tym czasie inwestował w tą chydrofornie ale na tabliczce jest opis w języku dla mnie niezrozumiałym a w jednym z okienek jest właśnie coś takiego 50/60 Hz.
Zetor Team

#16 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 marzec 2011 - 00:57

jaka tarcza do krajzegii Czyli po podłączeniu do sieci będziesz miał ok 950 obr/min i moc trochę mniejszą niż 1,1 kW. Chyba nic z tego nie będzie...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17 Share rkuban

rkuban

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 11 marzec 2011 - 11:20

jaka tarcza do krajzegii

Czyli po podłączeniu do sieci będziesz miał ok 950 obr/min i moc trochę mniejszą niż 1,1 kW. Chyba nic z tego nie będzie...

No zobaczymy. Mam nadzieje że jednak podoła, w końcu pompa pracowała bez zarzutu.\

Sumując wszystkie sugestie przyjmuję tarcze jednak bez widi bo ciął będę różny drobny ale jednak szuwaks,zęba dożo i małego żeby nie szarpało i nie rzucało, średnice do 350 mm.
Tematu nie zamykam, zrobię to jak już złoże to wszystko do kupy, a zostało mi jeszcze wspawać mocowanie silnika z jakimś naciągiem dokupić odpowiednie paski no i oczywiście tarcze. tak więc. gdy wszystko to mi zagra to oczywiście się podzielę doświadczeniami być może komuś ten temat okaże się pomocny.
Dziękuje wszystkim za pomoc i cenne uwagi
pozdrawiam rkuban

ok. więc tak przełożenie jak wyżej 95mm na silniku 60mm na wałku
tarcza 320mm 46 zębów jednak z widią
maszyna chodzi jak złoto zdążyłem ją już porządnie przetestować.
fachowiec stwierdził że mniejsza liczba zęba to mniejsze opory i łatwiejsze cięcie i rzeczywiście bo pożyczyłem 350 z 98 zębami i zdarzało się że stawała sporadycznie ale jednak dlatego kupiłem 320 na 46 i jest super.
Koszty:
wałek 76zł
paski 22 zł
tarcza 50zł
włącznik 3f/16A 38zł
mufa 14zł
kabel 4*2,5 4m za 26zł
dokupiłem profila 3*4 8m za 64zł
resztę materjałów miałem: silnik ,stal, blacha aluminiowa 3 na blat, farba tlenkowa (minia), jakieś śruby i pare innych dupereli.
Suma poniesionych kosztów łącznie z duperelami których nie wymieniłem to 330zł. Jestem zadowolony ,koszty wcale nie takie duże a silnik jest praktycznie wykorzystany i nie gnije gdzieś w kącie, a do tego jaka satysfakcja.
Pozdrawiam i życzę wesołych świąt smacznego jajka i mokrego dyngusa rkuban

Edytowany przez rkuban, 23 kwiecień 2011 - 20:35.

Zetor Team