Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5903 odpowiedzi na ten temat

#3801 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 18 luty 2015 - 18:16

Wapnowanie pola

kolega z okolic białej podlaskiej może przywieźć węglan wapnia lub tłuczeń z kopalni w okolicach mielca - po prostu ma pustą patelnię na powrocie, regularnie wozi towar w tamte strony.

kontakt: Kamil 604205086

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 02:41
  •  

#3802 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 19 luty 2015 - 13:43

Wapnowanie pola

Czym lepiej przewapnować pole pod QQ przed siewem: czy lepiej rzucić z 700 kg kredy granulowanej z polcalu czy z 4 t węglanu? Ziemia jest silnie zakwaszona ph 4,5. Mogę też wapno pyliste rozsiać na trawy teraz wiosną? Lepiej posiać węglanowego czy sią weglanowo - magnezowe? Mam też małą zawartość magnezu.

#3803 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 19 luty 2015 - 19:40

Wapnowanie pola

Rzuć 4 tony ale kredy z kopalni. Węglan to najgorsza opcja bo tu jest potrzebna interwencja natychmiatowa a węglan będzie Ci odkwaszał latami. Magnez możesz poniekąd uzupełnić kizerytem lub siarczanem magnezu granulowanym.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3804 Share wskpiotrus125

wskpiotrus125

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 260 postów
  • Zainteresowania:John Deere ,Interesuje się Rolnictwem, motoryzacją, mechaniką,modelarstwem rolniczym

Napisany 19 luty 2015 - 21:32

Wapnowanie pola

chiałbym zastowosać wapno defekacyjne na wiosne pod jęczmien jary czy to dobry pomysł? czy lepiej po żniwach? czy jeczmień pobierze choć troceh tego nawozu?

#3805 Share k0b

k0b

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 21 luty 2015 - 20:05

Wapnowanie pola

Oczywiście po żniwach. Jęczmień najlepiej wykorzystuje wapno w 2-3 roku stosowania, dlatego wapno rozsiewa się pod przedplon. @the1mati1 Co postów wyżej kredą granulowaną dostarczysz Ca jako składnik, ale czy będzie jakieś działanie odkwaszające? Kreda jest tak samo nawozem węglanowym jak te 4t węglanu więc to chwyt marketingowy, nie ma szans na odkwaszanie sypiąc 300, 400 czy  nawet 700kg. Jeśli chcesz się poważnie zająć odkwaszaniem to stosuj kilka lat ten węglan, w odpowiednikach dawka przez kilka lat. Może granulat tylko lepiej się wchłania. Na trawy zawsze jesienią, odpowiednie warunki i czas na działanie. Jakie wapno pyliste, chodzi Ci o formę czy o wapno tlenkowe?

#3806 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 22 luty 2015 - 17:26

Wapnowanie pola

4,5t  węglanu z magnezem faktycznie lepiej zadziała niż 700 kg kredy. Ale już 2t kredy raczej będzie górą nad 4,5 t węglanu z magnezem. Spowodowane jest to reaktywnością a ją ocenia się po wielkości frakcji. Drobinki kredy są jak drobinki cementu, pojedynczej gołym okiem nie zobaczysz, natomiast wapno węglanowe z magnezem często to ziarenka wielkości ziarenek piasku lub nawet większe.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest 3-4 t kredy z kopalni luzem, żaden granulat który jest droższy nieraz 10 krotnie.

Jeżeli jesteś z podlasia, wschodnie i północne mazowieckie, północne lubelskie, lub z okolic Częstochowy masz dostęp do taniej kredy, jeśli mieszkasz w okolicy Kielc, syp węglan z magnezem po 7-8t/ha bo to możesz kupić na kopalni w Kielcach po 10-20 zł/t.

#3807 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 22 luty 2015 - 21:45

Wapnowanie pola

Znajomy stosuje krede od 10 lat co roku,zaczynał od około tony pozniej 500kg/ha a teraz daje po 200kg /ha co roku,zaczynał od ph 3,4 a teraz na tych działkach ph po 6-6,5 tak wiec cos to daje jednak a pylistego rozsiewaczem nie rozsieje a granulat juz tak a u mnie w okolicy sprzetu do rozsiewu pylistego brak

#3808 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 22 luty 2015 - 22:34

Wapnowanie pola

Ja nie mówię że nie daje, chodzi o pieniądze i ilość. Niech policzy ile wydał kasy przez ten czas na granulat. A to samo by załatwił w 2-3 lata, do tego jeszcze większą ilością kredy sypkiej przy czym zosatałoby mu się na używany RCW z allegro.

#3809 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 22 luty 2015 - 23:47

Wapnowanie pola Jestem z łódzkiego a za samochód weglanowo-magnezowego z kopalni laskowa cena 1400 z transportem. Dobre jest to wapno z tej kopalni? To co lepiej zastosować sypnąć na trawy i pod qq trochę węglanu czy tego magnezowego? Gdybym sypnął magnezowego to bym dostarczył tez troche magnezu z ktorym u mnie jest cienko. Czy lepiej magnez uzupełnić czym innym? Tylko czym? A mogę weglanowo-magnezowego rzucić razem z obornikiem pod plug pod qq. I tak mi wapno nie zacznie działać. Czy lepiej nie laczyc wapna z obornikiem?

#3810 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 23 luty 2015 - 23:14

Wapnowanie pola

Czy polecacie ten pH metr?

http://archiwum.alle...4788685008.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3811 Share bulamondeo

bulamondeo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 25 luty 2015 - 14:34

Wapnowanie pola

witam.  moja przygoda z wapnem zaczela sie dopiero na jesieni,zwapnowalem wiekszosc pol wapnem z morawicy w ilosci ponad 3tony/hektar ale niewiem czy to byla dobra decyzja...wczoraj bylem na polu i czesc wapna lezy sobie jakby nie naruszone a wysiana zostala 7miesiecy temu. czy to jest normalne>?ze ono tak dlugo sie rozpuszcza?

dla jasnosci to byl weglan wedlug papierów mial miec 52%CaO i aktywność chemiczna 93% byl jakby nierówno zmielony tzn.czesc byla zrobiona na pyl a jakies 20%drobne kamyczki ktore w calosci leza nienaruszone

#3812 Share Jurek321

Jurek321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 25 luty 2015 - 16:12

Wapnowanie pola Tym się nie prrzejmuj, twoi następcy wykorzystają te kamyczki.

#3813 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 25 luty 2015 - 19:43

Wapnowanie pola

witam.  moja przygoda z wapnem zaczela sie dopiero na jesieni,zwapnowalem wiekszosc pol wapnem z morawicy w ilosci ponad 3tony/hektar ale niewiem czy to byla dobra decyzja...wczoraj bylem na polu i czesc wapna lezy sobie jakby nie naruszone a wysiana zostala 7miesiecy temu. czy to jest normalne>?ze ono tak dlugo sie rozpuszcza?

dla jasnosci to byl weglan wedlug papierów mial miec 52%CaO i aktywność chemiczna 93% byl jakby nierówno zmielony tzn.czesc byla zrobiona na pyl a jakies 20%drobne kamyczki ktore w calosci leza nienaruszone

jak to leży? nie było wymieszane z glebą??? posypałeś i zostawiłeś??

jesli tak to faktycznie nie podziała

#3814 Share bulamondeo

bulamondeo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 25 luty 2015 - 20:05

Wapnowanie pola

czesc zaoralem na zime ale mimo to po grzebnieciu w ziemi widac biale kamyczki. wiecej widac gdzie tylko talerzówką bylo robione po rozsianiu wapna  i zasiany poplon. po zniwach zobaczymy czy ph sie zmienilo.

#3815 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 25 luty 2015 - 20:16

Wapnowanie pola

Orientuje się ktoś w jakiej cenie w świętokrzyskich kopalniach może być dolomit mielony? Cena loco kopalnia

#3816 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 25 luty 2015 - 20:21

Wapnowanie pola

od 8 do 30 zł

#3817 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 25 luty 2015 - 20:36

Wapnowanie pola

Te kamyki tak jak pisali poprzednicy za jakies 10 lat sie rozłoża :)  Takie uroki tego typu wapna jest to frakcja 0-4mm najprawdopodobnij  niby powinno byc 50% poniżej 0,5mm ale to juz loteria w sezonie to wioza wszytko co wyglada podobne i nazywaja wapnem. tego typu wapna trzeba sypac po 6t i efekt po jakichs 2 latach zaczyna byc widoczny. Jesli chcesz szybszego efektu to tylko kreda gdzie nie ma kamyków tylko wiekszosc masy jest w drobnej frakcji tyle ze albo zgranulowane i drogie lub surówka  troszke zbrylona ale pod palcami sie rozsypie wiec kilka razy jak sie pomiesza to można powiedziec ze w 100% sie rozłoży.

#3818 Share szajar

szajar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 20:37

Wapnowanie pola

Można teraz siać krede na oziminy, łąki, pod zboża i pod qq, nigdzie nie było wapnowane już pewnie 10 lat czy lepiej poczekać do żniw i wtedy porobić badania gleb idopiero działać? Droga taka kreda jest, jaką ilość na ha się sieje maksymalnie i jaka jest najlepsza? Dużo pytam, bo nie wiele wiem o tym.

#3819 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 21:20

Wapnowanie pola

Witam szajar a ja przeczytałem wszystkie wątki z największego Forum AGROFOTO i inne.... i na jedny na własnym polu dałem kredy białej na drugim wapna węglanowego 50% CaO   i  na trzecim tlenku wapnia(budowlanego) ponad 90% CaO....a o Dolomicie nie wspomnę(w szklance połowa kamieni po rozpuszczeniu wodą)stoi w garażu to g...wno

Doradzę króciutko:

na oziminy tylko Mączka Wapniowa, na Łąki Kreda może być śmiało a nawet lepiej węglanowe, a pod QQ teraz tylko Mączka kredowa(wapno) ponieważ musisz dużo fosforu dać, który reaguje z kredą(wapnem) 

Miesiąc temu mogłeś posiać budowlane pH wycina w górę w ciągu miesiąca o prawie 1 pH. ilośc 500-700kg^max 1tona!! na ha(ph utryma się podobnież przez dwa następne lata ale działa natychmiast) a kreda zaczyna działać po dwoch latach(tak tu wielu twierdzi i inne badania naukowe gospodarstawa Polskiego) i dziala do pięciu lat.

Było i takich wielu co waliło wapnem tlenkowym lub budowlanym(to samo) pod kapuste dawki grubo ponad 2ton na ha i na trzeci rok na polu nie mieli co zbierać mimo rekordowych plonów jak na ,,Czarnoziemach" dzięki reaktywnemu i wyplukujacemu wapnu tlenkowemu

PS: Wielu Ci doradzi kredę wapniowa ale na bieżący rok ,,nic nie pomoże"(nawet zaszkodzi)....została jedynie saletra wapniowa w dawce >300kg na ha zamiast saletry amonowej, Przy dawce 400kg zapotrzebowanie na wapno dla pszenicy wystarczające przy kwasowości około 4,0-4,5.

Edytowany przez karol210, 01 marzec 2015 - 21:41.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3820 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 02 marzec 2015 - 12:34

Wapnowanie pola

Koledzy dostałem ofertę na wapno węglanowe 53 % -63 zł za tonę z dowozem, węglanowo magnezowe (dolomit)32 %-63, kreda 51%-123 zł. Dolomit frakcji 0-0,2 mm. Doradźcie mi co wybrać. Czy to węglanowe 53 % mogę wysiać pod soję na skibe? Kredy nie wykorzystam 26 ton teraz, a szkoda żeby mi się rozpłynęła, a tamto nawet jak zostanie to może poleżeć.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.