Skocz do zawartości

Zdjęcie

żyto ozime Jak uprawiać

1670 odpowiedzi na ten temat

#861 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 30 kwiecień 2013 - 19:13

żyto ozime Jak uprawiać Panowie pryskać ccc jak w nocy zapowiadają 2-3'C? Planuje jutro wjechać bo ma być ciepły (ok 15'C) i słoneczny dzień ale za to dośc chłodna noc. Przymrozków co prawda nie przewidują ale 2'C też niezbyt ciekawie. Trochę zyto goni i każdy dzień się liczy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
żyto ozime Jak uprawiać Dzisiaj, 23:33
  •  

#862 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 30 kwiecień 2013 - 21:00

żyto ozime Jak uprawiać

@majes.Z przykrością muszę stwierdzić iż chyba przespałeś odpowiednią fazę skracania chlorkiem pod względem efektywności.Odleglośc 1cm drugiego kolanka nad węzłem krzewienia to najlepszy moment skracania chlorkiem,pod warunkiem iż przynajmniej 50% pędów na jednostce[m2] jest w tej fazie rozwojowej.Dlatego ułatwieniem i zarazem w duzej mierze podniesiem efektywności stosowania chlorku w tej fazie jest stosowanie 05 na tkzw.wyrównanie łanu zaraz po ruszeniu wegetacji.Co przeloży się na dużo większe zrównowarzenie pedów pod wzgledem faz rozwojowych,o kwesti sporyszu i obcopylności nie wspomnę[kolega piast wyraziście to wyjaśnił we wczesniejszych postach]

Zostałem wywołany więc piszę, ale kolega Akacja już sprawę wyjaśnił. Pierwsze kolano ci uciekło niestety. Teraz możesz tylko skrócić górę. Zabieg wykonać jak najszybciej i nie cudować z azotem bo się wywróci.

Słuchajcie wg np tego poradnika http://www.agro.basf...przewodnik.html i zdj tam zamieszczonych wydaje mi się że żyto jest w BBCH31 bo 2 kolanko nie jest 2cm nad pierwszym. Wszystkie zdj wskazują na 1 kolanko.
Poniżej zdj z dnia dzisiejszego.

Zdj ostatnie to co prawda pszenżyto ale czy ono jest właśnie w BBCH30?

Załączone miniaturki

• DSC01265.JPG
  • DSC01266.JPG
  • DSC01267.JPG
  • DSC01268.JPG
  • DSC01270.JPG

Edytowany przez majes, 30 kwiecień 2013 - 21:01.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#863 Share glwoj

glwoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 01 maj 2013 - 06:14

żyto ozime Jak uprawiać Czy można opryskać żyto drugi raz moddusem, czy zastosować etefon. Na bbch 32 poszło 1l antywlegacza plynnego 675 i 0,15 Moddusa

#864 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 01 maj 2013 - 06:37

żyto ozime Jak uprawiać Wczoraj pryskałem Modusem i Tiltem Turbo, po 3 godzinach spadł deszcz. Czy miał ktoś taki przypadek? Trzeba powtórzyć zabieg, czy może ten będzie efektywny?

#865 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 01 maj 2013 - 08:26

żyto ozime Jak uprawiać 3 godziny to dużo czasu wydaje mi się że będzie wszystko ok ;) Ważną rzeczą jest fakt że modus potrzebuje słonecznej pogody żeby się wchłonął. Dlaczego nie dodałeś CCC ??? My też ostatnio ryzykujemy z opryskami bo czas ucieka :/

Edytowany przez rafto, 01 maj 2013 - 08:29.

#866 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 01 maj 2013 - 09:30

żyto ozime Jak uprawiać

Słuchajcie wg np tego poradnika http://www.agro.basf...przewodnik.html i zdj tam zamieszczonych wydaje mi się że żyto jest w BBCH31 bo 2 kolanko nie jest 2cm nad pierwszym. Wszystkie zdj wskazują na 1 kolanko.
Poniżej zdj z dnia dzisiejszego.

Zdj ostatnie to co prawda pszenżyto ale czy ono jest właśnie w BBCH30?

Popatrz proszę ponownie na [ierwsze zdjęcia jak i na ostatnie. Na zdjęciach, które zamieściłeś (pierwsze dwa - mówię o tych z pierwszego twojego postu) masz pierwsze kolano, natomiast na pozostałych 3 faza do skracania jest mocno spóźniona. Zerknij jeszcze raz. Co może być na twoim polu przy tak późnym skróceniu? Ten dolny odcinek się wygnie i będzie miał łukowaty kształ, co według mnie jest zjawiskiem nikorzystnym. Dlatego też żyto powinniśmy skracać jak mamy początek fazy BBCH31 a nie w jej końcu - chyba, że masz 300 ha do opryskania w jednym czasie.

#867 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 01 maj 2013 - 09:45

żyto ozime Jak uprawiać

Wczoraj pryskałem Modusem i Tiltem Turbo, po 3 godzinach spadł deszcz. Czy miał ktoś taki przypadek? Trzeba powtórzyć zabieg, czy może ten będzie efektywny?

Moddus jeżeli stosowałeś w dobrym czasie (słoneczna pogoda) to 2 godz powinny wystarczyć. Wg mnie powinno być wszystko ok ;)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#868 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 01 maj 2013 - 12:52

żyto ozime Jak uprawiać Panowie w jakich fazach rozwojowych są wasze żyta?? U mnie wszystko idzie mega szybko...

#869 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 01 maj 2013 - 13:18

żyto ozime Jak uprawiać Zgadza się - u mnie żyto pędzi do góry - jest względnie ciepło i ciągle pada więc nic dziwnego... Niestety nie ma chociaż jednego suchego dnia na oprysk

#870 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 01 maj 2013 - 13:24

żyto ozime Jak uprawiać a jaki preparat polecacie na ochronę kłosa?? pojawia się już u was flagówka??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#871 Share lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 01 maj 2013 - 15:37

żyto ozime Jak uprawiać Rozsiałem nawóz jakieś 2 tygodnie temu na żyto i dalej jest strasznie rzadkie. Żyto dalej jest w fazie krzewienia, ponieważ mieszkam na północy i tu wszystko jest później. Do 1 kolanka dużo brakuje i jest problem, ponieważ jest bardzo sucho i nie wiem czy pryskać ccc czy sobie odpuścić?

Edytowany przez lukaasz, 01 maj 2013 - 18:15.

#872 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 01 maj 2013 - 20:19

żyto ozime Jak uprawiać To ciekawe masz te zyto skoro sie krzewi:) Zyto wiosna nie wytwarza nowych rozgałęzień.

#873 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 01 maj 2013 - 21:02

żyto ozime Jak uprawiać @lukaasz: tez jestem z północy i moje żyto pierwsze kolanko ma już ze 3-4cm nad węzłem krzewienia.

#874 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 01 maj 2013 - 21:10

żyto ozime Jak uprawiać U mnie 50% pędów głównych jest w fazie BBCH32, 2 kolanko. Miałem dziś jechać z antywylegaczem i uszczelka pod głowicą w ciągniku poszła. I jest problem. Bo już późno, skracanie powinno być na wczoraj....
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#875 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 01 maj 2013 - 21:37

żyto ozime Jak uprawiać mi udało się trfić w pierwsze kolanko w pierwszym zabiegu ale widząc wtedy suszę dalem tylko litr Antywylegacza płynnego. Mam zamiar rzucić jeszcze 100 może 150 kg saletry i teraz pytanie czy trzeba bedzie 2 raz skracać.

#876 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 02 maj 2013 - 06:36

żyto ozime Jak uprawiać

Popatrz proszę ponownie na [ierwsze zdjęcia jak i na ostatnie. Na zdjęciach, które zamieściłeś (pierwsze dwa - mówię o tych z pierwszego twojego postu) masz pierwsze kolano, natomiast na pozostałych 3 faza do skracania jest mocno spóźniona. Zerknij jeszcze raz. Co może być na twoim polu przy tak późnym skróceniu? Ten dolny odcinek się wygnie i będzie miał łukowaty kształ, co według mnie jest zjawiskiem nikorzystnym. Dlatego też żyto powinniśmy skracać jak mamy początek fazy BBCH31 a nie w jej końcu - chyba, że masz 300 ha do opryskania w jednym czasie.

Piast powiedz mi jeszcze co zaryzykowałem stosując CCC i Modus w fazie drugiego kolanka oprócz tego że większe ryzyko wylegnięcia i kasa troche w błoto? Czy kłos na tym nie ucierpi? Tzn kiedy nie wolno stosować regulatorów żeby nie wstrzymać rozwoju kłosa?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#877 Share TomaszNowak

TomaszNowak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów
  • Lokalizacja:Województwo Łodzkie Miejsctowość Redzeń Nowy / Koluszki
  • Zainteresowania:Rolnictwo / Modernizacja Maszyn / Remonty Maszyn (odnowa)

Napisany 02 maj 2013 - 06:52

żyto ozime Jak uprawiać Koledzy opryskałem wczoraj żyto lancetem na chwast niestety co kawałek pada i oprysk był zrobiony na wilgotne zboże w ulotce pisze by tego nie zrobić ale chwast mam straszny i zaryzykowałem. Mam posiana odmianę żyta Visello za 2 dni chcę pryskać na grzyba i skracać. Czy to że zrobiłem oprysk na wilgotne zboże będzie miało jakiś negatywny skutek czekałem wczoraj cały dzień aż obeschnie no ale nie doczekałem się i postanowiłem pryskać. Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.

#878 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 02 maj 2013 - 11:51

żyto ozime Jak uprawiać

Piast powiedz mi jeszcze co zaryzykowałem stosując CCC i Modus w fazie drugiego kolanka oprócz tego że większe ryzyko wylegnięcia i kasa troche w błoto? Czy kłos na tym nie ucierpi? Tzn kiedy nie wolno stosować regulatorów żeby nie wstrzymać rozwoju kłosa?

Stosując oprysk w fazie BBCH32 zaryzykowałeś "nie skrócenie dołu rośliny". Błędem było tylko i aż spóźnienie oprysku. Kasa też nie poszła całkowicie w błoto, bo rośliny będą skrócone, ale nie idealnie. Jak to mówią "lepiej późno, niż później". Zabieg wykonany nie będzie w pełni efektywny. Generalnie zasada jest taka aby najmniej ingerować z regulatorami wzrostu od fazy podwójnego pierścienia do fazy kłoska szczytowego (w tym czasie tworzy się kłos), ale czasami są od tego wyjątki, kiedy wybiera się tzw. mniejsze zło.
Przypilnuj w tej sytuacji kolejnego oprysku i kolejne dawki azotu proponuję w formie amidowej.
Powodzenia

#879 Share tomi1349

tomi1349

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja rolnictwa , wystawy rolnicze itp.

Napisany 02 maj 2013 - 18:56

żyto ozime Jak uprawiać Jeśli możecie to pomóżcie\poradźcie.
http://www.agrofoto....ydowe-brasetto/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#880 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 03 maj 2013 - 09:21

żyto ozime Jak uprawiać wczoraj udałó mi sie wysiac druga dwake azotu na żyto tworzac nie małe koleiny... Do kiedy moge zastosowac cerone? Biorac pod uwage jeszcze dzisiejszy deszcz to nie wiem kiedy tam wjade z opryskiwaczem. a jeszcze musze je poleciec mustangiem....