Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#761 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 08 lipiec 2009 - 19:07

VAT w rolnictwie z nowym nr.np,1/2009/RR
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 17:29
  •  

#762 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 08 lipiec 2009 - 22:45

VAT w rolnictwie u mnie każdy rodzaj faktury ma oddzielnąnumerację
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#763 Share Cez4R

Cez4R

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 09 lipiec 2009 - 05:47

VAT w rolnictwie Tak też uczynię, dzięki :D

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#764 Share kaim33

kaim33

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 16 lipiec 2009 - 21:14

VAT w rolnictwie Mam zamiar zacząć odliczać vat. Czy to się będzie opłacać jeśli nie będe kupował nowego sprzetu co roku? I czy gdy będe chciał złorzyć wniosek o dofinansowanie (PROW) czy będe mógł też odliczyć od tego zakupu vat? <_<

#765 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 16 lipiec 2009 - 21:56

VAT w rolnictwie będziesz mógł odliczyć VAT od wszystkiego co będziesz kupował do gospodarstwa nie ważne czy będziesz kupował z dofinansowaniem czy bez a czy będzie ci się opłacać to już sprawa indywidualna trzeba samemu to przeliczyć i przemyśleć

#766 Share rafalekpum

rafalekpum

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 19 lipiec 2009 - 10:41

VAT w rolnictwie witam czy jak z róznicowania działalnosci rolnej czy jak to tam zalozybym firme o inseminacji bydla i trzody oraz krycie naturale to czy moge przejsc na vat i odliczas soebi paliwo z ciagnikow i kupic nowe auto na to roznicowanie i odliczyc od niego vat
witam jesli komus trzeba niech da znać mogę sprzedać produkty ekologiczne lub nawiązać wspołprace na dluzsza i krotsza mete z tym towarem
kupie zaś pola w cenie do 5,500 zł/ha nawet i ugory
szukam inwestora do wykupienia dzialki i zalozenia cpn bar wulkanizacja oplaci sie na tym terenie

#767 Share Ziemas

Ziemas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 14 wrzesień 2009 - 13:29

VAT w rolnictwie Mam pytanko. Ile płacicie księgowej za prowadzenie Vatu?

#768 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 14 wrzesień 2009 - 14:30

VAT w rolnictwie tak ok 80-100zł

#769 Share kasia79

kasia79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 14 wrzesień 2009 - 16:30

VAT w rolnictwie Ja prowadzę sama za pomocą programu "mała księgowość rzeczpospolitej"świetny i prosty w obsłudze programik...zanjomi chodza do ksiegowych 1.płaci od ilości faktur 2.niezaleznie od ilości faktur 120zł na misiąc(-vat za usługę) 3.płaci 400zł ale ksiegowa prowadzi też ZUS pracowników i wszystko z tym zwiazane...

#770 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 15 wrzesień 2009 - 07:48

VAT w rolnictwie a gdzie go można "dostać"?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#771 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 15 wrzesień 2009 - 18:14

VAT w rolnictwie Kupić na allegro gazetkę z płytką i masz to wtedy jako legal.
Tylko wez rach/f-vat :)

Później zaktualizować do najnowszej wersji znajdującej się na stronie rzeczpospolitej.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#772 Share kasia79

kasia79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 16 wrzesień 2009 - 09:41

VAT w rolnictwie Można na allegro lub na stronach rzeczpospolitej w ich sklepie pewnie taniej niż gdzie indziej....

#773 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 16 wrzesień 2009 - 20:25

VAT w rolnictwie wskażcie mi proszę jak ma się sytuacja w przypadku zagranicznej faktury, dla przykładu weźmy przykład zakupu na terenie Niemiec, otóż zakupuję tam środek trwały otrzymując fakturę z 0% VAT, jednak z tego co tłumaczy mi znajoma księgowa i tak płacę cenę brutto, gdyż sprzedawca musi odprowadzić podatek, czy jest tak w rzeczywistości?

#774 Share mlody1919

mlody1919

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 16 wrzesień 2009 - 21:13

VAT w rolnictwie

wskażcie mi proszę jak ma się sytuacja w przypadku zagranicznej faktury, dla przykładu weźmy przykład zakupu na terenie Niemiec, otóż zakupuję tam środek trwały otrzymując fakturę z 0% VAT, jednak z tego co tłumaczy mi znajoma księgowa i tak płacę cenę brutto, gdyż sprzedawca musi odprowadzić podatek, czy jest tak w rzeczywistości?

Przy dokonywaniu transakcji z podmiotami z krajów UE musisz się zarejestrować jako podatnik VAT-UE. Jest to podobne zgłoszenie jak do zwykłego VATu,, ale informujesz tym US że będziesz dokonywał (lub planujesz)dokonywania zakupów (wewnątrzwspólnotowych nabycia towarów (WNT)) lub sprzedaży (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów)). Otrzymasz wówczas VAT-5UE (tak to się chyba nazywa) z numerem NIP (ten sam numer NIP co masz poprzedzony literami PL)

Przy rozliczaniu podatku z zakupów z państw UE jest taka dziwna sytuacja że ty ten podatek sobie naliczasz i odliczasz. Po prostu od zakupionego towaru musisz naliczyć zarówno podatek należny i naliczony, i tak też wykazujesz w deklaracji VAT-7.
Przykład. Kupujesz jakiś towar z Niemiec za 10 000 PLN. Wówczas musisz naliczyć VAT należny w kwocie 2.200 PLN oraz odliczysz to sobie jako VAT naliczony w kwocie 2.200 PLN. tak na prawdę nie ponosisz z tego tytułu żadnych dodatkowych wydatków.
W deklaracji VAT to będzie wyglądało następująco:
- w poz. 32 wpiszesz podstawę 10.000 PLN, a w poz. 33 2.200 PLN (jako VAT należny)
- w poz. 46 (zakupy inwestycyjne) lub poz. 48 kwotę podstawy 10.000 PLN (plus pozostałe kwoty z faktur zakupowych za dany miesiąc) a poz. 47 (VAT od zakupów inwestycyjnych) lub poz. 49 kwotę podatku VAT naliczonego (2.200 PLN + pozostały VAT naliczony za dany okres).

Dodatkowo będziesz musiał kwartalnie sporządzać deklarację VAT-UE (dokładnie to się nazywa "Informacja Podsumowująca", w której będziesz wykazywał z jakimi podmiotami współpracowałeś (kupowałeś od nich lub sprzedawałeś im) w dany kwartale - ten formularz jest bardzo prosty.

A jeśli chcesz dokonywać transakcji z podmiotami z poza UE (jak Szwajcaria, Norwegia, Ukraina itp.) to będzie zwykły import bądź eksport i tam pojawi się jeszcze Urząd Celny - to jest bardziej skomplikowane.

Mam nadzieję że Ci trochę pomogłem :)

#775 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 17 wrzesień 2009 - 20:39

VAT w rolnictwie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jednak proszę jeszcze o jej usystematyzowanie, z tego co zrozumiałem to płacę w Niemczech za dane dobro cenę netto a podatek VAT naliczam i odliczam wirtualnie (tylko w deklaracji)?

#776 Share mlody1919

mlody1919

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 17 wrzesień 2009 - 21:38

VAT w rolnictwie

dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jednak proszę jeszcze o jej usystematyzowanie, z tego co zrozumiałem to płacę w Niemczech za dane dobro cenę netto a podatek VAT naliczam i odliczam wirtualnie (tylko w deklaracji)?

Dokładnie
W Niemczech oni nic nie płacą. Ty tylko naliczasz i odliczasz sobie ten podatek.
Jest tak na podstawie unijnej dyrektywy (jeśli dobrze pamiętam to Dyrektywa VI), że opodatkowanie następuje w kraju ostatecznej dostawy.

#777 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 18 wrzesień 2009 - 18:32

VAT w rolnictwie super;] dzięki

#778 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 25 wrzesień 2009 - 12:56

VAT w rolnictwie jestem pierwszy miesiąc na vacie (jeszcze nie składałem deklaracji) i mam kilka pytań:

1. czy remontując budynki które nie należa do mnie(rodziców) ale w których prowadzę działalność rolniczą(przerabiam stodołe do trzymania bydła) mogę od materiałów odzyskać vat?

2. był u mnie kolo co chce kupić bydło na rzeź i ja mu mówie że jestem na vacie, a on na to że i tak mi zapłaci cene netto plus vat. czegoś tu nie rozumię???to co on mi zapłaci te 5% wiecej a ja później z tej kwoty dajmy na to 40000 + 5% czyli 42000 odprowadzam 3% vatu do US czyli 1260???

#779 Share Cez4R

Cez4R

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 25 wrzesień 2009 - 13:17

VAT w rolnictwie Niestety teraz dostaniesz tylko 3% vat do bydła.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#780 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 25 wrzesień 2009 - 14:13