Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#5701 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 17:19

VAT w rolnictwie no i jest jakiś limit tych darowizn zgłaszanych uprzednio ?
wschodni koniec mazowsza.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 11:44
  •  

#5702 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 17:59

VAT w rolnictwie zastanawiam się czy przejśc na Vat i tak jestem producentem mleka i sprzedaje je za ok 5tys.zł/ miesiąc, wydatków miesięcznie mam ok1 1000zł + podatek rolniczy(1500zł), paliwo(8000zł),nawóz (15tyś. zł) prąd woda (2000zł) i pozostałe koszty ok 7tyś. i jak myślicie warto przejść na vat bo zamierzam kupić maszyny za ok 150tyś ?

#5703 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 15 marzec 2013 - 18:40

VAT w rolnictwie przy każdej większej inwestycji opłaci się przejść na VAT. W Twoim przypadku z tytułu sprzedaży do US należało by się 3k zł, a z samego odliczenia inwestycji będziesz miał ponad 30k zł do zwrotu, czyli jesteś z miejsca na 10 lat do przodu, ale przecież do tego dojdą zwykłe zakupy.

Edytowany przez b0gdan, 15 marzec 2013 - 18:41.

#5704 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 16 marzec 2013 - 09:29

VAT w rolnictwie no tak a jak mam tej wypłaty za mleko miesięcznie 5000zł, wydatków 2,500zł to pozostaje 2,500 to w ciągu roku 30tys. zysku i np co roku bym kupował maszyny za ok 40 tys. to US nie będzie się czepiał skąd mam pieniądze na ciągłe inwestycje ?
A wogóle na jakich zasadach bym się rozliczał i na jaki % vat bym sprzedawał mleko, zboże i bydło i czy mógłbym cały czas mieć zwrot z US i ile ze sprzedaży mleka za 5tys ile musiał bym oddać do US i czy przejście na vat jest trudne do przejścia i do rozliczenia ?

i tak jak bym mleko sprzedał za 60tyś/rok to do US musiał bym oddać 3tys i jak bym miał wydatków na rolnictwo(podatek, prąd, części do maszyn, paliwo, nawozy, folie, sznurek pasze itp) na kwotę ok 30tyś to ja bym musiał oddać do US czy US i ile ?

Edytowany przez marcin2057, 16 marzec 2013 - 09:38.

#5705 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 16 marzec 2013 - 10:43

VAT w rolnictwie mleko i zborze sprzedajesz z 5% VAT, bydło z 8%. To że rolnicy maja cały czas zwrot z US nikogo specjalnie nie dziwi, bo kupujemy sporo rzeczy z 23% stawką, więc nie jest tak trudno o nadwyżkę. Co do inwestycji, to przecież dostajesz dopłaty i tak jak koledzy powyżej pisali można ratować się darowiznami.

#5706 Share brawo

brawo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 16 marzec 2013 - 18:44

VAT w rolnictwie marcin2057@
mleko 5%
tucznik i bydło 8%
zborza 5%, a wszstkie zakupy do gospodarstwa masz oprocentowane stawkami głównie 5%, 8% i 23%
przykład:1 sprzedajesz mleko
od 5000 zł przychodu na fa masz 250 zł vat-u
zakupy do gospodarstwa masz za 2500 * 23%= 575zl
Do US odprowadzasz róznice 250-575= -325 w tym prypadku nie odprowadzasz nic
przykład 2
przychód 5000zł - vat-u 250 zł
zakupy do gospodarstwa 1000 * 5% = 50 zł
do US odprowadzasz różnice czyli 250- 50=200 w tym przypadku 200 zł
co do rejestracji w US regon ze statystycznego(już masz nadany) idż do Biura R. niech Ci wypełnią zgłoszenie doVAT-u koszt w US 170 zł i od pierwszego możesz zaczynać
US sprawdza rolników ale zazwyczaj przy wiekrzej inwestycji NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY pozdrawiam

#5707 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 17 marzec 2013 - 17:00

VAT w rolnictwie W książeczce ewidencji nabycia tow. i usł. którą mam nie ma rubryki gdzie można by umieścić nabycie towarów na podstawie faktury RR. Nie bardzo wiem jak to rozwiązać ..
Mam założyć jeszcze jedną ewidencje dla faktur RR ?

#5708 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 471 postów

Napisany 17 marzec 2013 - 18:33

VAT w rolnictwie dorób sam rubrykę

#5709 Share farmer161

farmer161

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 17 marzec 2013 - 18:50

VAT w rolnictwie marcin2057 zawsze w roku u mnie to naogół w zimie kiedy nie masz duzo zakupów to wcześniej z poprzedniego miesiąca zostawiasz sobie fakture na której jest vat do zwortu podajesz ją w miesiącu w którym miał byś "zanieść" do skarbówki i wychodzisz na +
mój tata jest w vacie chyba już 10 lat i przez te lata 3 razy musiał zapłacić vat do skarbówki, i to było kilka zł, zawsze sobie pilnuje w tych "martwych" okresach zeby kupić wiecej nić zarobi.
jak bedziesz robil inwestycje to jak najbardziej opłaca sie wejśc do vatu.
na początku napewno bedziesz musiał się trochę pomęczyć zeby wszystko zrozumieć najlepiej poproś kogoś kto sam robi rozliczenie zeby Ci wytłumaczył i pomógł na początku a później już sobie sam poradzisz bez problemu
Valtra N92, Ursus 4514 i MF 255

#5710 Share brawo

brawo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 17 marzec 2013 - 19:20

VAT w rolnictwie ONA77@
przekresl na czerwono stawkę której nie użyłes w tym miesiącu napisz u góry 7% również na czerwono postaw parawkę powinno by dobrze
w następnym miesiącu rób jak zwykle

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5711 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 17 marzec 2013 - 19:27

VAT w rolnictwie faktury RR muszą być ewidencjonowane osobno?

#5712 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 17 marzec 2013 - 19:55

VAT w rolnictwie Nie muszą być osobno , ale w mojej papierowej ewidencji ze sklepu nie ma rubryki ze stawka 7%, i nie ma miejsca gdzie tą stawkę 7% można dopisać ( jako osobna kolumnę)
Zastanawiam się jak najprościej dorzucić taką rubrykę , aby nie trzeba było zakładać odrębnej ewidencji dla nabycia od RR

#5713 Share brawo

brawo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 17 marzec 2013 - 21:28

VAT w rolnictwie nie widzę druku i nie bardzo moge podpowiedzieć ja używam programu, ale może znajdź na necie aktywny druk zakupu vat tam powinno się dać zmienić stawkę lub dopisać 7% lub też wpisz "ewidencja zakupu vat wzór" i poszukaj z rubryką stawka 7%

#5714 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 16:47

VAT w rolnictwie koledze kiedyś poradziłem by wpisywał zgodnie z deklaracją, w jednej rubryce 7,8%. Cały czas tak robi i jest ok. Poza tym jak koledzy pisali, można przekreślić stawkę w jednej z niewykorzystanych rubryk i wpisać swoją. Troszkę dziwna ta książka, ja jak kiedyś prowadziłem "analogowo" zawsze miałem rubryczkę z niewpisaną stawką.

#5715 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 19:38

VAT w rolnictwie Najprosciej to jest tabelka w exelu i samemu wpisujesz ile jest vatu na fakturze, bo co to za róznica czy bedzie osobno 5,8 czy 23 jak i tak w deklaracji wpisuje się sume wszystkich.

Mam pytanie czy jak kupie od handlarza pług za 15tys i on mi wystawi fakrture marża to bede mógł ten vat odpisać, bo jeszcze z tym nie miałem do czynienia.

#5716 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 19:58

VAT w rolnictwie vat-u z faktury vat marża sie nie odpisuje

#5717 Share michalswietokrzyskie

michalswietokrzyskie

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza

Napisany 18 marzec 2013 - 20:35

VAT w rolnictwie Polecam po raz kolejny program VATowiec...jest darmowy na jedno stanowisko.2 miesiące nauki a później taka wygoda.Zawsze mamy kontrahentów pod ręką,szybka praca,jednocześnie EŚT,stawkę vat jaką chcemy możemy wpisać,wystawiać faktury....i wiele wiele innych przydatnych funkcji dla tych którzy lubią mieć porządek w dokumentach.Naprawdę program wart polecenia.
Nie chcę żeby ktoś na mnie się obraził ale tabelki w exel-u to niezły przeżytek.

#5718 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 21:46

VAT w rolnictwie A czym się rózni tabelka w exeu od tej w programch "specjalnych" ? Moja ma wszytkie kolumny te co potrzeba i wszystko wylicza. Oczywiscie jak ktoś uzywa czegoś innego to tez jest dobrze. Nie mówie ze exel jest najlepszy.

#5719 Share adi29

adi29

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 07:51

VAT w rolnictwie Może ktos mi wyjaznic sytuacje---- jestem na Vacie od 1.07.2012 i od 1.03.2013 posiadam kase fiskalna. Jesli sprzedaje np. prosieta ryczałtowcowi to daje mu tylko paragon i to wszystko. Jesli sprzedaje te prosieta Vatowcowi to drukuje faktury i jedna daje vatowcowi a jedna zostawiam i pod ta moja podpinam równiez wydrukowany paragon. A co jesli sprzedaje np. byki do firm ????? lub do grupy producenckiej w ktorej jestem???? to tez drukuje paragon i podpinam go pod swoja fakture??? I byki zawsze ida na przelew to na paragonie powinno pisac przelew?? czy wogole jest cos takiego ??? prosze o pilne podpowiedzi dzieki milego dnia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5720 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 09:21

VAT w rolnictwie ja jesli wystawiam fakture to nie wbijam tego w kase a ksiegowa pózniej zlicza faktury + raport miesieczny
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ