karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

areknn    6

A proszę mi powiedzieć jak do rozliczeń Vatu ma sie samochód osobowy z silnikiem diesla. Czy co jakiś czas tankujecie na jakąś fakturę której nie rozliczacie lub paragon czy lejecie to co niby do ciagnika ma iść bez żadnych tam paragonów czy faktur i jak się na to zapatruje Usząd skarbowy bo podobno na wejściu przy kontroli pada pytanie o samochód osobowy?

Edytowano przez areknn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Jaką masz produkcję na tych 10ha, przy produkcji mlecznej z samych bieżacych wydatków bardzo cieżko wyjść na zero (czytaj to co było na ryczałcie).

Generalnie zboża, czasami strączkowe. U mnie sporo rolników, którzy sprzedają mleko poprzechodziło na vat ale jak z opłacalnością to nie wiem. Znam też takich, którzy kupowali maszyny z dotacją z PROWu ale nie rezygnowali ze zwolnienia, bo ktoś im powiedział, że za dużo zachodu. A kwota vatu była kilkadziesiąt tysięcy. Co do paliwa do samochodu osobowego to vatu sobie oficjalnie odliczać nie możesz. Chociaż teraz weszły jakieś zmiany i bodajże kratka wróciła. Ja mam i ciężarowe (nissan terrano 2) na potrzeby gospodarstwa i osobowe na potrzeby własne. Żadnych paragonów nie zbieram. Ale kontroli nie miałem to nie wiem w sumie jak to jest. A spotkaliście się z czymś takim żeby przedsiębiorca, który samochód wykorzystuje do pracy i dajmy na to jedzie nim na wakację brał paragony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę co zrobić, gdy zgubiłem ŚT (telefon), czy wystarczy adnotacja na fakturze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolwiesz    3

Odnośnie EŚT temat był też poruszony w wymienionej wyżej gazecie i wskazują tam, że nie ma przymusu prowadzenia ale nawet dla własnej wygody powinniśmy go prowadzić. I od 2014r. każda maszyna jaką sprzedajemy powinna być +23% vat. Co do opłacalności - to ja mając ok. 10ha użytków rolnych i bez większych zakupów (jakieś maszyny itp.) jestem rocznie ok. 10tys. do przodu. Moim zdaniem przyzwoita kwota. Jak na razie rozliczam się sam. Ostanio rozmawiłem ze znajomym, którego rozlicza księgowa i z 150zł zakwartał podniosła mu do 250zł. Uważacie, że księgowe się nie mylą? Staram się wszystko prowadzić rzetelnie. A jeżeli przy kontroli wyjdzie jakiś niewielki błąd to nie sądzę żeby mi głowę od razu urwali. Orientujecie się od jakiej kwoty robią obligatoryjnie kontrolę? Znajomy twierdzi, że u mnie od 100tys. zwrotu. Trochę mnie tak wysoki pułap zdziwił.

nie wiem co odliczasz że masz tyle zwrotu przy takiej produkcji 10ha x 7 =70 ton zbóż x 800= 56000złx 5%=2800 do zwrotu US a koszty paliwa 1000-1500l -to dopiero1000-1500 zł opryski nawozy1000-1200 jakieś części 1000 to jakie wpisujesz jeszcze koszty że masz zwrotu 10000 ? przecież nie można za bardzo przesadzać bo wtedy US kontroluje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Tyle zboża nie mam. Raczej kiepska gleba i w sumie dopiero zaczynam ją wyprawiać. Paliwa zużywam więcej bo mam kawałki pola porozrzucane. Nawozów też więcej. Tak samo części. Mam jakieś budynki gospodarcze, w których coś modernizuje. Naprawa ciągnika przez firmę. Większy vat miałem od laptopa. Wszystkie pierdoły co kupuję do gospodarstwa odliczam i jakoś tak się zbiera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

budynki zmodernizujesz, ciagnik naprawisz i odrazu sie zmniejszy vat do wrotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

wskażcie mi proszę co zrobić, gdy zgubiłem ŚT (telefon), czy wystarczy adnotacja na fakturze?

A telefon jest śr trwałym?Za takie się uważa towary powyżej 3,5 tys netto o ile pamiętam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

jak telefon zgubiony to karta sim zablokowana u operatora bo wydana nowa oraz IMEI telefonu zgłoszony na policję jako skradziony (wtedy blokują IMEI i telefonu nikt nie użyje). Jest kwit od operatora i od policji. To zapewne starczy w zupełności.

Czasami coś zagubionego (ale tak naprawdę że ma się pewność że się nie odnajdzie) lepiej zgłosić jako skradzione bo skąd macie pewność że zgubiliście a nie zostało wam skrojone w jakiejś kolejce w sklepie czy na mieście?

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Jest ŚT a jego wartość ma tylko wpływ na metodę amortyzacji w podatku dochodowym.

 

kissmy korektę robimy m.in. przy zmianie przeznaczenia ŚT (opodatkowane na nieopodatkowane ), utrata czy kradzież nie podlegają pod korektę , bo nie zmieniasz przeznaczenia oraz jest to zdarzenie na które w zasadzie nie mamy wpływu.

Ja napisałabym notatkę o okolicznościach utraty, podpisała i podpięła do FV . Jeśli jest to niezawiniona przez podatnika utrata to nie powinno być problemu.

I tak jak wyżej notatka z policji to dodatkowe potwierdzenie

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8

Na końcu listopada wystawiłem Fakture RR za zakupione cielaki od rolnika ryczałtowca z róznych powodów przelew na konto poszedł na poczatku styczniu, rozumiem że ta fakture rozliczam dopiero w styczniu?

Ostatnio też znalazłem fakture z poprzedniego misiaca za zakupione lampy do budynku inwentarskiego czy mogę ją uwzglednic w bierzącym rozliczeniu?

Edytowano przez marb80

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Jeśli nie masz umowy z tym rolnikiem że zapłacisz mu później niż w terminie 14 dni od daty zakupu ,to vatu z tej faktury RR nie odliczysz.

Lampy możesz odliczyć w deklaracji za ten miesiąc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8

Jeśli nie masz umowy z tym rolnikiem że zapłacisz mu później niż w terminie 14 dni od daty zakupu ,to vatu z tej faktury RR nie odliczysz.

 

Wystarczy do tej faktury jedynie oswiadczenie stron ? (dokładnie pieniadze zapłaciłem rolnikowi w dniu zakupu i miał przelać na swoje konto na drugi dzień - kwitek miał wypisany jako, że to ja wpłacam i miał i oddać, w styczniu dzwoni że dopiero teraz włacił tak to jest jak sie uprą i chcą pieniądze na ręke, wiem że zakupy na fakture RR muszą przejśc przez konto i trzeba miec potwierdzenie wpłaty)

 

 

Druga sprawa - zakupiłem w październiku kilka metrów kątownika, który został wykorzystany na podwyzszenie wideł przy turze, Pani wystawiła mi "Odwrotne Obciazenie" w jakiej rubruce deklaracji VAT7 mam to ująć (firma miała kontrole i wzywa mnie US do złozenia korekty deklaracji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
harpa777    2

Może mi ktoś wyjaśnić, czy po 5 latach można wrócić na rozliczenia RR i nie oddawać vat zwróconego za zakupione maszyny rolnicze. Bo w zeszłym roku właśnie tak zostałem poinformowany przez US.

I dlaczego niby miałbym odprowadzić vat od sprzedaży maszyn, które kupiłem bez jego odliczenia. Bo uważam to za zwykle złodziejstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

Witam.

Mam pytanie do forumowiczów, mianowicie:

rozliczam się z VAT-u na zasadach ogólnych, sprzedaję rolnikowi ryczałtowemu krowę i cielaka, jakie są stawki podatku VAT na te zwierzęta, oraz czy wystawiam zwykłą fakturę czy też VAT RR??

 

Pozdrawiam i proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

z tą kradzieżą to jest mały problem, mój telefon ewidentnie został skradziony, gdyż "zagubiłem" go w zatłoczonym miejscu, natomiast policja oczekiwała, iż udowodnię, że go nie zgubiłem poprzez wizytę we wszystkich biurach rzeczy nieodnalezionych, więc sobie ich notatkę odpuściłem, kart też nie blokowałem lecz od razu wyrobiłem nowe, także dzięki za pomoc, pozostanę przy wyłącznie swoim oświadczeniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reno82    5

Panowie ,a jak jest z rozliczeniem vat z budowli ,zamierzam budować wiatę na maszyny ,mam pozwolenie na budowę ,czego skarbówka będzie wymagała poza pozwoleniem na budowę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833

przejrzałem to opracowanie, jest kilka rzeczy mnie zdziwiły a np to, że można odzyskać vat od zakupionego sprzętu przed przejściem na zasady ogólne.. Albo, że wystawiając fakturę musi być "faktura vat", zajrzałem do swoich i jest tylko "faktura nr", czy to faktycznie ma znaczenie? Najbardziej zdziwiła mnie na końcu ta przykładowa symulacja, dlaczego od sprzedaży pszenicy i rzepaku jest stawka vat 3%??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

odnośnie tej publikacji to będzie stanowiła ona ciekawą podstawę do rozważań, przede wszystkim od 2013 roku nie ma obowiązku używania sformułowania "faktura vat", wystarczy sama faktura, ale zwróćcie proszę uwagę na s. 25 i problem do rozstrzygnięcia

http://www.cdr.gov.pl/images/Poznan/Wydawnictwa/PODATEK%20VAT%20W%20ROLNICTWIE%202013.pdf

takie podejście dodatkowo komplikuje naszą dyskusję o vat od maszyn używanych, co sądzicie o możliwości odliczenia nieskorygowanego vat naliczonego od maszyny zakupionej przez ryczałtowca, gdy już przejdzie na zasady ogólne?

 

Panowie ,a jak jest z rozliczeniem vat z budowli ,zamierzam budować wiatę na maszyny ,mam pozwolenie na budowę ,czego skarbówka będzie wymagała poza pozwoleniem na budowę ?

przede wszystkim konieczne będzie udokumentowanie własności/posiadania gruntu, na którym będzie realizowana inwestycja i oczywiście wszystkie faktury związane z budową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

bo się troszku przepisy pozmieniały i nie musi być faktura vat. Co do stawek niech się wypowiedzą znawcy.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reno82    5

odnośnie tej publikacji to będzie stanowiła ona ciekawą podstawę do rozważań, przede wszystkim od 2013 roku nie ma obowiązku używania sformułowania "faktura vat", wystarczy sama faktura, ale zwróćcie proszę uwagę na s. 25 i problem do rozstrzygnięcia

http://www.cdr.gov.p...ICTWIE 2013.pdf

takie podejście dodatkowo komplikuje naszą dyskusję o vat od maszyn używanych, co sądzicie o możliwości odliczenia nieskorygowanego vat naliczonego od maszyny zakupionej przez ryczałtowca, gdy już przejdzie na zasady ogólne?

 

 

przede wszystkim konieczne będzie udokumentowanie własności/posiadania gruntu, na którym będzie realizowana inwestycja i oczywiście wszystkie faktury związane z budową

 

odnośnie tej publikacji to będzie stanowiła ona ciekawą podstawę do rozważań, przede wszystkim od 2013 roku nie ma obowiązku używania sformułowania "faktura vat", wystarczy sama faktura, ale zwróćcie proszę uwagę na s. 25 i problem do rozstrzygnięcia

http://www.cdr.gov.p...ICTWIE 2013.pdf

takie podejście dodatkowo komplikuje naszą dyskusję o vat od maszyn używanych, co sądzicie o możliwości odliczenia nieskorygowanego vat naliczonego od maszyny zakupionej przez ryczałtowca, gdy już przejdzie na zasady ogólne?

 

 

przede wszystkim konieczne będzie udokumentowanie własności/posiadania gruntu, na którym będzie realizowana inwestycja i oczywiście wszystkie faktury związane z budową

 

a czy będą wymagać dziennika budowy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Mam otworzoną DG diagnostyka opryskiwaczy, mam także opryskiwacz który będzie musiał mieć przegląd techniczny. Czyli sam sobie zrobię przegląd opryskiwacza i sam sobie mam wystawić fakturę (to znaczy przedsiębiorstwo wystawi gospodarstwu rolnemu) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Jest to tzw. nieodpłatne świadczeni usług (bo sam sobie płacił przecież nie będziesz), nie będzie podlegało pod vat bo nie spełnia przesłanek z art 8 par.2 pkt.2 ustawy o vat , tzn. jest świadczone na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej , ( zarówno gospodarstwo jak i działalność masz na vat )

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj