Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#3061 Share skoti22

skoti22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 05 listopad 2011 - 19:06

VAT w rolnictwie dzięki wiem ze przy produkcji roslinnej lepiej sie wychodzi ale przy zakupie maszyn mialbym spory zwrot chyba sie zdecyduje mam tylko 25h ale rozkladając to np na 5 lat i tak bede na swoim

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 05:16
  •  

#3062 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 05 listopad 2011 - 19:52

VAT w rolnictwie a jeszcze jedno pytanie-czy us ma cos do tego,że w gospodarstwie stojącym na mnie przebywają zwierzęta mego ojca? chodzi mi o odliczanie vatu od pasz i środków na utrzymanie budynków i jak wygląda z formalnej strony darowizna od ojca?tzn. mamy bydło po połowie ale gdy rodzą się byki to ojciec mi je "oddaje" czyli robi przemieszczenie na mój nr gosp i pytanie czy od takiej darowizny ja bede musiał płacić jakis pdatek?
2)skoro rozliczam sie do 25 dnia kazdego miesiąca to jak kupie coś 24 lub 25 to musze wiezć fakturę?czy rozliczam się zawsze za poprzedni miesiąc?

sorki za tyle pytań ale przejście juz coraz bliżej więc wole rozwiać za wczasu wszelkie swoje niejasności

#3063 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 05 listopad 2011 - 20:08

VAT w rolnictwie rozliczasz się za poprzedni miesiąc
np. zbierasz faktury od 1 do ostatniego października i składasz do 25 listopada ;)
red power

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3064 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 06 listopad 2011 - 16:32

VAT w rolnictwie skoti22 ja mam 12 ha gruntów ornych i 3,5 ha łak i przeszedłem na vat, teraz kupuje ciągnik i na samym ciągniku mam 25 tys do zwrotu, a przecież musze kupić jeszcze osprzet do ciągnika itd remonty budynków ogrodzenia itd itp, jestem mlodym rolnikiem to zamierzam modernizowac gospodarstwo, więc jeśli ktoś myśli przyszlościowo i ma zaplanowany jakiś rozwój gospodartwa to raczej nie ma co się zbytnio zastanawiać, a po za tym bierzące wydatki na bierzącą działalność to nawet przy moim małym gospodartwie jest tego vatu pare złotych miesięcznie na księgoą i tą sprzedaż powinno wystarczyć, przecież np zboże można sobie sprzedawac po pare ton co miesiąc na taką wartość na jaką sie uzbierało wartośc zwrotu vatu z faktur....

#3065 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 09 listopad 2011 - 10:10

VAT w rolnictwie jak byście polecali zrobić-bo niedługo chcę kupic troche maszyn za gotówke a trochę na kredyt+paliwo,nawozy,części itp...czyli wiadomo oplaca mi się przejść
ale mam teraz do sprzedania 5 opasów takich po 600kg nie wiem czy sprzedać je i pózniej przejść na vat czy sprzedac po przejściu oddajac 8% niby za nic
ale jak je sprzedam to pózniej prawie nie bede mial sprzedazy cały rok tylko jakies tam drobnostki i czy us sie nie przyczepi za co te maszyny,wydatki skoro nie ma zadnej sprzedazy?czy jak coś to moge powiedzieć,że wziąłem mr50 tyś i dopłaty i z tego to wszystko i już?bo te maszyny będą właśnie rozliczeniem w poprednim mr jeszcze jak 50 tys było bo do kwietnia mam sie rozliczyć
2)jak sie rozlicza kwartalnie to w jaki sposób i jak często można uzyskać przyspieszony zwrot vat czy sie nie da?bo np jak kupie maszyny to bede musiał czekac kwartał na zwrot?

#3066 Share hibertusik

hibertusik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 09 listopad 2011 - 11:36

VAT w rolnictwie Tak czytam ten temat i jednej sprawy nie rozumiem,może ktoś mnie oświeci.A mianowicie jak kupuję środki do produkcji rolnej tj. nawozy ,opryski,paliwo,części do maszyn i jest to w różnych miesiącach np. luty ,marzec ,kwiecień,czerwiec, lipiec ,wrzesień - a w tym czasie nie mam żądnej sprzedaży bo np. sprzedaję tylko po żniwach przykładowo (rzepak,pszenicę na kwotę -70,000) to czy US zwróci mi wat np. w lutym i marcu za nawozy ,paliwo,kiedy ja nic nie sprzedałem ,bo sprzedaję ja mam co tj po żniwach.
Uff ale namieszałem,myślę że napisałem zrozumiale.

#3067 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 09 listopad 2011 - 11:45

VAT w rolnictwie

... czy US zwróci mi wat np. w lutym i marcu za nawozy ,paliwo,kiedy ja nic nie sprzedałem ,bo sprzedaję ja mam co tj po żniwach....

Ja robię tak że jak zależy mi na zwrocie VATu w 25 dni to sprzedaję kumplowi 500-1000kg pszenicy paszowej. Jest sprzedaż to jest i zwrot VATu. Parę groszy stracę aby oddać do US a zwrot szybszy.

jak byście polecali zrobić-bo niedługo chcę kupic troche maszyn za gotówke a trochę na kredyt+paliwo,nawozy,części itp...czyli wiadomo oplaca mi się przejść
ale mam teraz do sprzedania 5 opasów takich po 600kg nie wiem czy sprzedać je i pózniej przejść na vat czy sprzedac po przejściu oddajac 8% niby za nic
ale jak je sprzedam to pózniej prawie nie bede mial sprzedazy cały rok tylko jakies tam drobnostki i czy us sie nie przyczepi za co te maszyny,wydatki skoro nie ma zadnej sprzedazy?czy jak coś to moge powiedzieć,że wziąłem mr50 tyś i dopłaty i z tego to wszystko i już?bo te maszyny będą właśnie rozliczeniem w poprednim mr jeszcze jak 50 tys było bo do kwietnia mam sie rozliczyć
2)jak sie rozlicza kwartalnie to w jaki sposób i jak często można uzyskać przyspieszony zwrot vat czy sie nie da?bo np jak kupie maszyny to bede musiał czekac kwartał na zwrot?

napisz to jakoś po ludzku bo ciężko załapać o co Ci chodzi i dlatego nikt nie odpowiada.

Ogolnie jak ja jestem na rozliczeniu kwartalnym to zawsze mam jakąś sprzedaż bo albo jedną świnkę sprzedam albo 200 kg pszenicy sąsiadowi i zawsze mam przyspieszony zwrot VATu w 25 dni.
Główna sprzedaż jest u mnie po żniwach.

Ostatnio jak kupowałem auto na gospodarstwo to sprzedałem dwie świnki do ubojni aby uzyskać zwrot w 25 dni. Odliczyłem cały VAT od zakupu auta i dostałem go w 25 dni.

Co do Twoich kombinacji to zgaduję że:
- dostałeś 50tys MR i jeszcze tego nie wydałeś,
- masz kilka opasów które nie wiesz kiedy sprzedac (przed przejściem na VAT lub po przejściu),
- chcesz rozliczać VAT kwartalnie.

Ja bym zrobił tak:
- sprzedał zwierzaki poza jedną sztuką bo (jedną sobie zostaw, sprzedasz ją w styczniu lub lutym i zaraz napiszę dlaczego) dostaniesz z faktur RR cenę netto + VAT.
- przeszedł na VAT od 1 stycznia 2012r (chyba musisz to zrobić z końcem listopada br lub początkiem grudnia br).
- kupił te maszyny tak abyś opłacił je do końca marca 2012r - na wszystko będziesz musiał mieć potwierdzenie przelewu bo ARiMR przy zakupach powyżej 10tys PLN tego żada AFAIR. Maszyny mogą stać jeszcze na placu u dealara ale grunt żeby wystawił Tobie fakturę a Ty abyś miał ją opłaconą. Maszyny ściągniesz najpóźniej przed kontrolą z US.
- sprzedał tego jednego opasa aby mieć wykazaną sprzedaż w kwartale w którym chcesz mieć przyspieszony zwrot VAT.
- pisał o przysp. zwrot,
- czekał na kontrolę z US.

Jeżeli kupujesz ciągnik pamiętaj żeby go zarejestrować na siebie.

Edytowany przez Nikita_Bennet, 09 listopad 2011 - 15:00.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#3068 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 09 listopad 2011 - 15:08

VAT w rolnictwie Jak kupowałem ciagnik 32tys vatu to w tym samym miesiacy wystawiłem fakture ze sprzedałem ziemiaki na 5zł vatu. zwrot był po 60 dniach, bo miałem nie popłacone faktury z cukrowni. Przedstawiłem im tylko dokumenty o kredycie i ze reszta kasy pochodziła z dopłat i oszczędności. Jak chce sie mieć zwrot to wystaczy że wystawisz fakture na kogos że sprzedałeś ziemniaki lub zboże i po problemie, można też prowadzić sprzedaż nieudokumentowaną i nie trzeba każdemu faktury wystawić. Jestem na rozliczeniu co miesięcznym bo sam sie rozliczam, odkąd jestem na vat (czyli od lutego) to US wypłacił mi już 5 tys zł (nie licząc zwrotu za ciagnik).

#3069 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 09 listopad 2011 - 17:27

VAT w rolnictwie jakich programów używacie do pisania faktur???? i jak sprzedajcie przykładowo, 4 sztuki opasów to co wpisujecie na fakturze ... ile było kg z każdej sztuki i jaka cena za każdą sztukę, czy ogólnie, że za jedna sztuke przykładowo wyszło 3200 razy 4 sprzedane i z tego wartość netto , ile vatu i wartosc brutto za 4 sztuki ???

#3070 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów

Napisany 09 listopad 2011 - 18:30

VAT w rolnictwie jest wątek o programach do fakturowania - ja używam http://www.megafakturka.pl/ - prosta, rzekłbym banalna w obsłudze no i darmowa.
Co do wpisywania na fakturze to piszę że tucznik 4 szt a w jednostce miary np 400kg (4x100).
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3071 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 09 listopad 2011 - 21:51

VAT w rolnictwie @ Nikita_Bennet dzięki za odpowiedz i sorki za zagmatfanie ale dobrze zrozumiałeś i jeszcze lepiej wytłumaczyłeś. mam jeszcze kilka pytań:
1)czy przy rozliczeniu kwartalnym jeśli wykaże się sprzedaż to zawsze można dostać zwrot w 25 dni?
bo przecież jak wszyscy piszecie mogę zawsze sprzedać kilka q zboża
2)więc radzisz sprzedać sztuki przed przejściem? a nie będą sie czepiać,że pózniej dużo kupuje i odliczam a mało sprzedaje?
3)jak wygląda darowizna od ojca tzn. u nas zawsze jak rodzi się byk ojciec mi go oddaje(robi na mnie przemieszczenie)czy ja będemusiał płacić jakiś podatek od darowizny?

#3072 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 09 listopad 2011 - 22:27

VAT w rolnictwie 1) Jeżeli bedziesz miał wszytkoie faktury zapłacone terminieto możesz mieć zwrot w 25dni.
2) Ja wtym roku kupiłem produkty za 100tys a sprzedałem za 80tys. Jak by sie przyczepili to przecież dostaje dopłaty których nigdzie nie wykazuje, żona pracuje poza rolnictwem i "dokład mi do gospodarstwa.
3) Nie wim jak jest za zwierzętami bo nie mam, ale chyba możesz kupić byka od ojca. I wtedy jeszcze sobie vat odpiszesz, ale tego dokładnie nie wiem.

#3073 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 08:15

VAT w rolnictwie 1. możesz też zrobić tak że niezapłacone faktury przenosisz na następny okres rozliczeniowy a ze złożonych u ksiegowej i tak dostaniesz w 25 dni a te nieopłacone złożysz w następnym okresie - tylko nie przesadzaj z takimi zabawami.
2. nie przyczepią się bo i tak musisz mieć rozpiskę co kupiłeś i sprzedałeś na rok wstecz chyba (czyli będąc na ryczałcie), więc nawet jakby się czepili to pokażesz im i już. Poza tym zrozum jedno - sposób rozliczania wybierasz Ty jako podatnik i ma być najbardziej korzystny dla Ciebie bo to daje nam państwo/ustawodawca.
3. kupuj te zwierzaki po urodzinach i płać mu przelewem to ojcu wystawisz fakturę RR i jeszcze VAT zostanie w kieszeniu.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#3074 Share gabrys

gabrys

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 09:22

VAT w rolnictwie A jak radzicie w moim przypadku? Mam małe gospodarstwo 16 h uprawiam zboża i rzepak i na 1 h wczesną kapustę i ogorki pod tunelami
Moje pytanie czy opłaca mi się przejść na vat?

#3075 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 572 postów

Napisany 10 listopad 2011 - 12:33

VAT w rolnictwie Witam, dostałem premię MGR w październiku przejąłem od rodziców 3 ha wziąłem w dzierżawę notarialną 10 ha do tego ciągnik. Będę hodował kilka jałówek które potem mam sprzedawać tacie. Od 1 grudnia chce przejść na VAT i mam takie pytania :
1. ile paliwa mogę mniej więcej kupić? (bo tata ma jeszcze 20ha i mam zamiar całe paliwo na siebie brać) czy może lepiej napisać np.z sąsiadem umowę dzierżawy(oczywiście lewej na np 10ha) ,czy musi być notarialna zeby sie liczyła?
2. wszystkie maszyny w gospodarstwie poza tym ciągnikiem były brane na PROW chciałbym wziąl je w użyczenie od taty tak aby kupywać do nich częsci itd. czy US ma jakieś powiązanie z arimr bo agencja zabrania ich sprzedawac robic nimi usług przez 5 lat.
3.Tata jest ryczałtowcem i jeżeli potem bedę sprzedawał mu tą jałówkę to za każdyn razem musze wystawiać fakture? np jesli warta jest 5tys a ja podam ze sprzedałem ją za 1tys to nie przyczepią się?

#3076 Share agronomek

agronomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza,, siatkowka,,

Napisany 11 listopad 2011 - 12:34

VAT w rolnictwie witam koledzy ja mam podobne pytanie jak kolega zetorr6441 tzn. wraz z bratem may gospodarstwo ja mam ok 10 ha na wlasnosc i ok 30 ha dzierz. nie udokumentowanej brat ma podobnie, teraz ja chce kupic ciagnik na kredyt mlodego rolnika, i w zwiazku z tym chce przejsc na vat zeby dostac zwrot ok 60 tys, i teraz moje pytanie odnosnie pozneijszego rozliczania sie jesli ja bym kupowal nawozy paliwo itp na siebie, na te ok 70 ha,a sprzedawal male ilosc na vat a reszte na ryczalcie to czy bede mial problemy z US ? prosze o porady :)pozdrawiam jesli ktos wie cos na ten temat prosil bym o kontakt na priv lub gg 6014978 :)

Edytowany przez agronomek, 11 listopad 2011 - 12:44.

#3077 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 11 listopad 2011 - 13:02

VAT w rolnictwie zetorr6441 mozna brac troche wiecej paliwa czy nawozów ale nie trzeba przesadzac z ilościa zeby nie wyszło z 500 l/ha.
Jak sprzedajesz rolnikowi ryczałtowemu to nie masz obowiazku wystawiania faktury.Tylko że takiej sprzedaży do osób prywatnych możesz mieć 20 tysw pierwszym i 40 tyś w kolejnych latach prowadzenia gospodarstwa jeśli przekroczysz te limity czeka cie kasa fiskalna. mozna zaniżać wartości ale bez przesady ze za 1000zł. jak zaniżysz o połowe to sie nie doczepia.

Ogolnie lepiej zachować umiar. w pierwszym roku można wydać wiecej niż sie zarobiło tłumacząc to oszczędnościami przed wejściem w vat ale potem juz trzeba uważać zeby tak niebyło jesli nie ma się innych udokumentowanych źródeł przychodu

Edytowany przez lukaczmarek, 11 listopad 2011 - 13:05.

#3078 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 572 postów

Napisany 11 listopad 2011 - 13:31

VAT w rolnictwie a jak jest z tą nie udokumentowaną dzierżawą?

#3079 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 11 listopad 2011 - 19:01

VAT w rolnictwie A ja mam takie pytanie czy można odliczyć VAT od tablicy informującej z PROW? :P
http://allegro.pl/ta...1910324804.html

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3080 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 11 listopad 2011 - 20:34

VAT w rolnictwie Przecież ta tablica jest informacyjna i dotyczy bezpośrednio gospodarstwa, ja odpisałem tabliczki "Nieupoważnionym wstęp wzbroniony"