Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6311 odpowiedzi na ten temat

#1121 Share Darecki2005

Darecki2005

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 15 lipiec 2012 - 07:39

Żywienie bydła mlecznego Słomy to im ścielę dość dużo bo całą belę rozściełam na 30 stanowisk na dzień, gdyż słomy mam dostatek(chodż zdaża się że i narobi pod siebie i się na to położy). Słoma i zboże nie jest spleśniałe ani wilgotne gdyż mam swój kombajn i belarkę i termin zbioru dobieram najlepszy jaki się da. Krowy są owszem miekkie i kłaść się kładą szybko po udoju. Nawet nie wiem kiedy jak idę przełączać na drugą sztukę to ta wydojona juz leży. Do zamykania strzyków stosuje cały czas środek delavala(nie pamiętam nazwy, coś z jodem)i zasklepiam nim strzyki po udoju. Bakteri w mleku mam od 10 do15 tyś zdaża się że czasem wyskoczy 30 tyś ale to raz na rok. Mi się wydaje że zle zadaje pasza, złe ilości lub czegoś nie dodaje co potrzeba, dlatego się zwróciłem z prozbą że może ktoś podpowie ile im czego sypać. Srednią wydajność juz napsałem. Są sztuki co dają i koło 20l na dzień ale i mam nimieckie co po wycieleniu dała mi 25l siary na jeden udój. Srednio 20-30l od sztuki. Nie mam oceny wiec ciężko dojść ile każda daje bo wszystko idzie rurociągiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 11:29
  •  

#1122 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 15 lipiec 2012 - 19:34

Żywienie bydła mlecznego Problem z zapuchniętymi ćwiartkami może być spowodowany obecnością bakterii czy wirusów (paciorkowiec ,gronkowiec itp.) Radziłabym od chorych sztuk zbadać mleko w laboratorium i na podstawie otrzymanego wyniki zastosował antybiotyk . Nie piszesz jak zasuszasz krowy czy pod osłona antybiotyku ,jest to bardzo ważne ,bo wszelkie zapalne najskuteczniej leczy się w okresie zasuszania . Jeżeli chodzi o żywienie z ogólnego wyniku mleka (mocznik,białko i tłuszcz ) masz lekki nie dobór w paszy i białka i energii. Odnośnie występowania ketozy ,ja swoim sztukom podaje po wycieleniu glikol ,to pomaga no i przyzwyczajam krowy do paszy tej która będą pobierać po wycieleniu 3 tygodnie wcześniej przed porodem . Jest to bardzo ważne ,ponieważ te 3 tygodnie to jest minimum żeby krowa się przyzwyczaiła do przyswajania paszy i nie miała niedoboru energii ,czego następstwem jest ketoza . Na Twoje pytanie nikt raczej nie da gotowego bilansu pasz ,ale ja naprawdę bym zaczęła od leczenia tych chorych sztuk,ponieważ obecność jakichkolwiek stanów zapalnych przekłada się ogólnie na kondycje krowy ,a co za tym idzie na pobieranie paszy. Może bardziej doświadczeni koledzy czy koleżanki coś dodadzą jeszcze ... :)

Edytowany przez Meg5, 16 lipiec 2012 - 07:04.

#1123 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 17 lipiec 2012 - 14:23

Żywienie bydła mlecznego Pierwsze co mi sie rzucilo w oczy to to ze dajesz pasze tresciwa z rana jako pierwsza na pusty zaladek to jest duzy bład! Po pierwsze jest slabe wykorzystanie tej paszy a po drugie zaczynanie od tresciwych moze powodowac ze krowy pozniej slabiej pobieraja objetosciowe ( pare lat temu zywieniowiec sie spytal czy gdybym zczal od torta na imprezie to mialbym ochote pozniej jesc rosó i inne dania odpowiedz jest prosta no nie bardzo)Takze w pierwszej kolejnoisci zmien kolejnosc najpierw kiszonka z kukurydzy na to witaminy i te drozdze i za jakies pol godz mozesz dac pierwsza dawke tresciwych.
Druga sprawa jaka masz kiszonke z kukurydza? bo jak opisujesz poibieranie i ilosci toi wydaje mim sie ze musi byc zbyt wilgotna i dlatego zostaje bo taczka na 4 krowy to bardzo malo a jezeli nie wyjadaja do wieczora to cos jest nie tak (U nas jak bylo taczkami wozone to czubata taczka na 3 sztuki rano i po poludniu tak samo i do rana wiadomo jakies niedojady zostaja ale nie duzo takze warto byloby zbadac sucha mase kiszonki bo suchszej kiszonki krowa zje wiecej objetosciowo a i wilgotniejsza ma mniejsza wartosc mniejsza koncentracje energi i stad moze te stany ketozowe i niskawy poziom bialka w mleku) i warto by bylo zebys podawal wszystkie objetosciowe razem mimo ze taczkami wozisz to na kukurydze jak zjedza juz pasze daj im sianokiszonke lub zielonkje to same sobie ladnie wymieszaja
Mocznik w mleku tez masz dosc niski dobrze by bylo zastosowac srute rzepakowa tak okolo 1kg na dzien podzielone na dwa odpasy po 0,5 kg najlepiej na kiszonke z kukurydzy

Ajeszcze tak patrze te 25 litrow siary to tez swiadczy o jakis bledach popelnionych w okresie przejsciowym bo to nie jest normalne pomysl tez o wartosci tej siary jesli bylo jej tyle u nas juz od jakiegos czasu to po ocieleniu 90% sztuk 5 l nie przekracza w pierwszym udoju ale juz po tyg to rzadko ktora daje ponizej 30 takze te zapalenia to moze byc pokłosie bledow w zasuszeniu bo bledy popelnione w okresie przejsciowym szybko wracaja

A co do płynu do dipingu ja uzywam z overa Helena dip,Euro dip i euro Jod zalecaja naprzemienne stosowanie z tym ze najlepiej zasklepia Euro dip jest bardzo gesty moze sa duze straty bo zaczyna pozno sciekac ze strzykow ale dluzej pozostaje na nich i ciezko domyc na nastepny duj z tej zielonej powloki

Edytowany przez komodo, 17 lipiec 2012 - 14:34.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1124 Share hugolina009

hugolina009

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 20 lipiec 2012 - 08:44

Żywienie bydła mlecznego czy ktoś stosował w żywieniu pasze Panto Ibeka?

#1125 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 23 lipiec 2012 - 16:42

Żywienie bydła mlecznego mam pytanie do hodowców. czy ktoś z was odrobacza dorosłe bydło?? :huh: i jak czesto to robi??

#1126 Share Andrzej08

Andrzej08

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 23 lipiec 2012 - 20:54

Żywienie bydła mlecznego komodo jakie moga byc to bledy w okresie przejsciowym?
a u ciebie jak to wyglada?

#1127 Share kamilo758002

kamilo758002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 27 lipiec 2012 - 09:17

Żywienie bydła mlecznego w sano wymyślili nowy środek dla krów po wycieleniu które nie chcą jeść, zalega, nie ma sił powstać. To jest podobne do BoviFitu i Vitatrunku
http://www.sano.pl/node/608
i jescze pompe do żwacza http://www.sano.pl/node/610

#1128 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 28 lipiec 2012 - 15:26

Żywienie bydła mlecznego jak sie dobrze zasuszy to nic nie potrzeba

problemy po porodzie to skutek błedów w okresie zasuszenia

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1129 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 lipiec 2012 - 07:23

Żywienie bydła mlecznego Tak ale jak poród jest trudny to krowa może się bardzo zmęczyć i może mieć różne bóle a zasuszenie na to nie ma wpływu. Przez to może mieć słabszy apetyt. Te pójło z sano to nie jest nowe tylko trochę skład zmienili ale ja bym go nie polecał bo np. trouw nutrition robi podobne a ma większe doświadczenie w produkcji tego preparatu. Zresztą wydaje mi się że sano jest przereklamowane.

#1130 Share kamilo758002

kamilo758002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 29 lipiec 2012 - 08:13

Żywienie bydła mlecznego W grene mieli wycielacz do krów jak się krowa cieliła wyszły nóżki to trzeba było przwiązać i wyciągnąć cielę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1131 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 29 lipiec 2012 - 08:34

Żywienie bydła mlecznego ale @rmiecz na trudny porod w wiekszosci przypadkow ma wplyw wlasnie zle postepowanie w zasuszeniu krowa zatuczona zawsze bedzie sie trudniej cielila bo ja nie mowie o takich porodach jak rolnik krowe 550 kg zacieli jakims BBB czy charolesem ale w przypadku HF-ow porody ciezkie sa rzadkoscia jesli dobiera sie odpowiednio buhaje a 98% problemow jest związane z zlym zasuszeniem ,zlym postepowaniem w Zasuszeniu i tuz po wycieleniu w pierwszych 2 tyg

#1132 Share birke

birke

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 29 lipiec 2012 - 11:38

Żywienie bydła mlecznego Krowa urwała się z łańcucha i najadła się świeżo wymłóconego żyta. Doszło do zatrucia. Dostała wapno i leki. Minęły dwa dni, zaczęła przeżuwać, nadal ma biegunkę. Lekarz zalecił dietę. Jak postępować z nią dalej jeśli chodzi o żywienie? Proszę o poradę.

#1133 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 lipiec 2012 - 18:30

Żywienie bydła mlecznego @komodo zauwazyles że niektóre buhaje hf mają trudne porody np. przez pewien czas krylem buhajem gabor z wws i było 8 porodów i żaden nie był łatwy natomiast po manifoldzie z semexu było też dużo porodów i jeden był trudniejszy u jalowki a wszystkie łatwe także możesz krowę zasuszac prawidłowo a poród i tak może być trudny nawet hf bo zależy to znacząco od genetyki. Takie pójła są robione po to aby wykorzystać je właśnie w takich sytuacjach lub też jak ktoś nie prawidłowo żywi w okresie zasuszenia aby zabezpieczyć się przed wystąpieniem porażenia itp. Trzeba wziąć pod uwagę że nie każdy umie żywić i mnóstwo jest takich gospodarstw które nie mogą 7 tys. przekroczyć a genetyke mają dobrą.

#1134 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 31 lipiec 2012 - 07:24

Żywienie bydła mlecznego ja wiem ze roznie bywa ale jednak te indeksy wycielen sie pokrywaja w miare z rzeczywistoscia u nas np po Canvasie krowy wszystkie same sie pocielily a jalowki tylko jedna bo szedl tylem miala problem a pozostale tez bez problemu a Paramount ma juz idneks nizszy podajrze 98 i juz bywalo roznie ale nie znaczy ze odrazu krowa sie zmeczyla bog wie jak czy zostala porozrywane ale poprostu sama by nie dala rady i po to jestesmy aby pomoc i odpukac ale u nas interwencji weterynarza przy porodzie jeszcze nie bylo nigdy ale jak sa ludzie ktorzy charolaise kryja jalowki to pozniej przyjezdza hycel po nie i ani cielaka ani jalowki a z zywieniem to wiadomo jak jest sasiad zawsze kryl sztucznie i to dobrymi bykami a mleka ma polowe mniej

#1135 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 lipiec 2012 - 07:44

Żywienie bydła mlecznego U mnie po canvas to byki duże były.
Żywienie należy dostosowywać do wydajności i najlepiej z zapasem. Jak postawię drugą oborę to stado podzielę na 3 lub 4 grupy i będzie łatwiej żywić a zarazem zarządzać. Nie mogę przecież krowie co dała 17000 i tej co dała 11000 dać te same żarcie. Na razie mam 2 grupy (<9500 i zasuszone oraz >9500)Mam nadzieję że będę w stanie szybko to zmienić.

Edytowany przez rmiecz8, 31 lipiec 2012 - 07:46.

#1136 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 31 lipiec 2012 - 19:52

Żywienie bydła mlecznego No u mnie niby po Canvasie byczki byly duze i jedna jaloszka tez ale nie wiem czy to zasluga budowy no wszystkie same sie cielily

Ale majac stado z taką wydajnoiscia nawet jedna grupa laktacyjna wystarczy jesli masz stacje paszowa bo jezeli krowa da 11 tys to raczej napewno jej nie zatuczysz jesli np tmr bedzie na 30l a reszta ze stacji paszowej bo jak ludzie maja srednia 7 tys a slabsze dadza 5 to nawet tmr na 25l zatucza te slabsze krowy bo nawet dr Lach mowil ze jesli krowa przed zasuszeniem daje 25-30 l to napewno jej nie zatuczymy no chyba ze wszystka tresciwa bylaby by TMR i dawaka np na 45l mleka no to wtedy tak

#1137 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 lipiec 2012 - 22:25

Żywienie bydła mlecznego Ten podział mi pomoże nie tylko przy zywieniu ale i przy organizacji. Dla najlepszych planuje robić dawkę na 45- 50l a słabszym już jej nie podam. Nie myslcie że nie mam krów co dają po 8000 bo takich kilkanaście jest ale już poniżej tej granicy wypadają. Myślę że ten podział się sprawdzi. Jeśli nie to powrócę do teraźniejszości aczkolwiek wkurza mnie robienie dawki na 40l i nadrabianie potężnymi ilosciami mieszanki bo te krowy to niedługo ze stacji nawet na chwilę nie będą wychodzić przy takich ilościach.

#1138 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 01 sierpień 2012 - 08:36

Żywienie bydła mlecznego a ile u ciebie kg mieszanki pobieraja najlepsze krowy ?jakiej dajesz firmy pasze czy sam robisz ?jesli to nie tajemnica oczywiscie

#1139 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 sierpień 2012 - 21:51

Żywienie bydła mlecznego Dawałem do paszowozu lactome ale teraz i do stacji i do wozu daję pasze provimi. Nie wiem czy do stacji nie przerzucę się na hendriix ale nie wiem czy warto.
Do tej pory w stacji 3 najlepsze dostawały po 8- 9kg ale jak podzielę na grupy to dostaną mniej a nadrobie w paszowozie. Narazie do wozu sypie 11 kg/szt. Mam nadzieję że moje rekordzistki jeszcze się rozdoją ale wtedy to by wyszło ponad 20/szt.

Edytowany przez rmiecz8, 01 sierpień 2012 - 21:57.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1140 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 02 sierpień 2012 - 10:39

Żywienie bydła mlecznego wow :) u mnie wszystko dostaja z reki no ale jesli z 8-9kg pelnoporcjowki 18% i 2kg rzepakowej najlepsze sztuki przekraczaja 50 l to sa bardzo dobre sztuki ja jakos wiecej poprostu boje sie dawac ale widze ze trzeba smialo zaryzykowac :)