Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6360 odpowiedzi na ten temat

#2841 Share Gal

Gal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 19:39

Żywienie bydła mlecznego Pablo16 ja czekam tylko na młodego rolnika wtedy ojciec przepisze mi część gospodarstwa sobie zostawiając tylko parę hektarów żeby krus opłacać. A wtedy wiem, że się niczego nie będzie czepiał. No będę musiał trochę zmienić żywienie. Nie dawno kupiłem 2 krowy u "KONRAD-a" zobaczymy jaka będzie wydajność no fakt, że to będą pierwiastki ale będę miał porównanie ze swoimi. Pablo16 a ten koncentrat 38% to nie jest przypadkiem STABILO. Bo kiedyś coś miałem podobnego z nutreny

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 04:50
  •  

#2842 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 19:47

Żywienie bydła mlecznego ile gram białka dziennie trzeba dostarczyc krowie mlecznej, powiedzmy takiej co daje 30l na dobe

#2843 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 572 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 20:12

Żywienie bydła mlecznego Moim zdaniem tego koncentratu to 1.5kg minimum a dla lepszych spokojnie ponad 2 i będą doić :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2844 Share Pablo16

Pablo16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 20:17

Żywienie bydła mlecznego Ten koncentrat to z de heasa multimlek 38 extra. Sprzedawca twierdzi że można go stosować do 1kg dziennie na sztukę. Ja się zastanawiałem nad kupnem śruty rzepakowej albo sojowej. A niedługo jak krowy już całkowicie staną w oborze to otworzę kukurydzę i zaczne dawać tym które na to zasługują
Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

#2845 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 11 listopad 2013 - 21:10

Żywienie bydła mlecznego

ile gram białka dziennie trzeba dostarczyc krowie mlecznej, powiedzmy takiej co daje 30l na dobe

w Inra:
na każdy kg mleka musisz dostarczyć krowie 48g białka rzeczywiście trawionego w jelicie (BTJ) Czyli 30 x 48g = 1440g BTJ
nie zapominaj o białku potrzebnym na zaspokojenie potrzeb bytowych : na każdy kg masy metabolicznej ciała krowy musisz dać 3,5g BTJ. Masę metaboliczną obliczasz podnosząc do potęgi 0,75 masę ciała krowy.
Sumujesz zapotrzebowanie bytowe i produkcyjne i masz ilość białka jaką trzeba zapewnić krowie w dawce.

Edytowany przez 7891Firefox, 11 listopad 2013 - 21:11.

#2846 Share Gal

Gal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 21:22

Żywienie bydła mlecznego kukurydze każdej krowie, cielakom też ale wszystko w odpowiedniej ilości. Srute daje i sojową i rzepakową.

#2847 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 21:25

Żywienie bydła mlecznego białko zawarte w kiszonce z kukurydzy to ok 8% paszy objetosciowej prawda ?
to ile w tym białku jest BTJ ?

#2848 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 21:41

Żywienie bydła mlecznego jeżeli białko stanowiłoby 8% paszy w kiszonce z qq to w każdym kg paszy znajdowałoby się 80g białka ogólnego, o to chodzi? wyjaśnij mi jaśniej to

BTJ to część białka ogólnego, która składa się z:
-białka nie trawionego w jelicie, czyli takiego które dotrze do jelita, oraz
-białka mikrobiologicznego powstałego w oparciu o rozkład białka ogólnego w żwaczu.

#2849 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 21:57

Żywienie bydła mlecznego no ale czy rzeczywiscie jest w kiszonce z kuku 8% ? w ziarnie kukurydzy jest ok 10% a w kiszonce z kuku byłoby 8% ?
czytałem gdzies artykuł własnie ze tyle niby jest
chodzi mi o to czy rzeczywiscie jest te umowne 8% białka w kiszonce z QQ (pociete, rozdrobnione całe rosliny)

no własnie BTJ to czesc białka ogolnego, a teraz pytanie ile % BTJ jest w białku ogólnym kiszonki z qq albo przenzycie

Edytowany przez koma666, 11 listopad 2013 - 22:10.

#2850 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 21:59

Żywienie bydła mlecznego Polecam zwykły mocznik nawozowy do 100 g na sztukę dziennie wtedy bendziesz miał wystarczająco białka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2851 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 22:01

Żywienie bydła mlecznego zwykły nawóz z worka sypac?

#2852 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 22:07

Żywienie bydła mlecznego Tak najlepiej puławski bo niemogę się przekonać do importowanego te 100g to przynajmniej na 2 porcję trzeba dzielić na początku mała dawka a stopniowo puzniej zwiększaj ale trzeba ostrożnie z tym mocznik masz jaki w mleku?

Edytowany przez mammut1, 11 listopad 2013 - 22:09.

#2853 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 22:13

Żywienie bydła mlecznego aktualnie nie produkuje mleka, pytam o te sprawy z białkiem po katem hodowli opasów
wyczytałem w necie ze potrzeba zapewnic 3,5 grama na kazdy kilogram zywej wagi na dobe w przypadku opasów

Edytowany przez koma666, 11 listopad 2013 - 22:16.

#2854 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 22:20

Żywienie bydła mlecznego Opasom mocznik też się nadaje zastęmpuje on śr rzepakową nie w 100% ale sporo zawsze jakieś obniżenie kosztów

#2855 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 23:32

Żywienie bydła mlecznego koma666 to co piszesz jest baaardzo ogólnikowe. Ja obalam to. Nie w każdej kukurydzy będzie te umowne 8%. Zależy jak wysoko koszona, jaka zawart. suchej masy, jaka odmiana. W zbożach jest nieco łatwiej bo te odchylenia w zawart. białka i energii są nieco mniejsze niż w kiszonej zielonce. Najlepiej jakbys sobie przebadał kiszonkę i dał wyniki jakiemuś żywieniowcowi który by Ci jak krowie na miedzy wytłumaczył o co chodzi.
Dla opasów te 3,5g to tylko zapotrzebowanie bytowe. I nie na kg żywej wagi, tylko na kg masy metabolicznej ciała, a to różnica kolosalna. Do tego trzeba dołożyc białko na jakieś przyrosty, bo chyba dobrze byłoby żeby taki byczek coś przyrastał, a nie stał w miejscu, prawda?
Każda pasza ma dwie wartości białkowe BTJN i BTJE. Oblicza się je na podstawie zawart. białka ogólnego, czyli podstawia pod taki wzór matematyczny, i wychodzi wartość jednego i drugiego. Wydaje się że proste, ale nie do końca takie to jest. Nie możemy stwierdzić że Ileś % stanowi BTJ w B. Ogólnym bo to byłaby głupota, choćby dlatego że nigdy BTJN nie równa się BTJE. Opasy trawia podobnie jak krowy, i podobnie dla nich oblicza sie dawki. Musisz wiedziec ile dać białka oraz ile z tego białka co dałeś rozłoży się w żwaczu, ile powstanie z niego amoniaku, ile dotrze do jelita, ile dostarczyć energii aby ten amoniak został przyswojony, ile dac mocznika aby wykorzystac nadmiar energii w dawce.

Przepraszam, ale rece mi opadają, idę spać
pozdrawiam i dobrej nocy życzę ;) jeśli chcesz to Ci pokażę jak obliczyc krok po kroku białkowosć takiej paszy, ale to już kiedy tam, jak bedziesz chciał.

Edytowany przez 7891Firefox, 11 listopad 2013 - 23:39.

#2856 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 11 listopad 2013 - 23:48

Żywienie bydła mlecznego no wiesz nie jestem specem od zywienia bydła.....

ale jakbys opisał krok po kroku to by było fajnie
powiem ci tylko ze u mnie główna pasza objetosciowa jest kiszonka z kukurydzy
wiem ze to pasza energetyczna, mało w niej białka i trzeba go uzupełnic
jak to zrobic odpowiednio dla np. byka warzacego 500kg ?

#2857 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 09:39

Żywienie bydła mlecznego Na ile dni najkrócej przed porodem zasuszacie krowy, chodzi mi o jakieś skrajne przypadki i jakie są potem tego konsekwencje, (wejście w laktacje, wydajność)?

#2858 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 16:48

Żywienie bydła mlecznego Przynajmniej miesiąc krowa musi odpocząć jeśli zbyt długo będzie dostawać pasze energetyczne to za dużo zbieże tłuszczu co w kosenkwencji może powodować ketozę przemieszczenie trawieńca takie są skutki

#2859 Share Stojan21

Stojan21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 16:54

Żywienie bydła mlecznego Mam 11 sztuk krow mlecznych stanely teraz na oborze i jedza sianokiszonke z (koniczyny + trawa ) srot z owsa 1.5kg wywar kukurydziany baltinu 1.5kg koncentrat 0.5kg i witaminy i z wydajnoscia coraz gorzej cos sie stalo nie mam pojecia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2860 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 17:42

Żywienie bydła mlecznego Nie masz kiszonki z qq ? Jeśli tak to znaczy że na początku laktacji miały niedobory energi a teraz się odpłacają