Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6375 odpowiedzi na ten temat

#2141 Share Hubert21

Hubert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:24

Żywienie bydła mlecznego koledzy pomożcie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 13:38
  •  

#2142 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1163 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 27 luty 2013 - 20:18

Żywienie bydła mlecznego

Parametrów objętościowych nie mam, dawkę na min 25L,sianokiszonka kukurydza i pełnoporcjówka z nutreny 20% w dawce,co do tego
???Przypominam ze nie mam wozu jak na razie....

Swoje zboże masz?? Szkoda ze nie masz analizy qq bo na 25L to przy bd QQ nie trzeba go dawać

#2143 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 27 luty 2013 - 23:12

Żywienie bydła mlecznego

koledzy pomożcie

jak dasz im chociaż 1,5 kg rzepaku i 0,5 kg soi mleka znacznie powinno przybyć, do tego chociaż 3-4 kg siana, lub 6-8 kg sianokiszonki. witaminy zależy jakie przeważnie większość dawkuje się 100-200 g na sztukę dziennie. warto by dodać trochę kredy pastewnej i lizawki dołożyć. niestety mleko z powietrza się nie bierze a kuchennych rewolucji też Ci nikt nie zrobi jak nie ma z czego gotować. ta kukurydza do oporu to ile według Ciebie jest na masę ?
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2144 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 28 luty 2013 - 11:33

Żywienie bydła mlecznego witam, mam problem z wydajnością. Po ocieleniu krowy dają tak ok 28-36l/dzień lecz po ok 4-5 tygodni mleko spada odpowiednio 20-24l/dzień. Średni tłuszcz ze stada to 4,4% pozostałych parametrów nie znam. Do dyspozycji ma sianokiszonkę z I i II pokosu, wysłodki Toffi Gold i śrutę z własnych zbóż (60%owies, 20% jęczmień, 10% ziarno kukurydzy 3% witaminy, 4% śruta rzepakowa i 3% żyto i pszenżyto. W tej chwili dostają :
-7.00 sianokiszonka
9.00 śruta odpowiednio do wydajności od 2-4kg/ szt + 0,6-1kg wysłodków suchych
9.10 sianokiszonka
15.00 sianokiszonka
19.00 śruta od 1,5-3kg/szt + 0,6 wysłodków dla tych co więcej dają mleka
19.10 sianokiszonka + słoma jęczmienna na noc
Balot ok 400kg starcza na niecałe 2 dni na 10szt, do dyspozycji niestety nie mam kiszonki z QQ więc dodałem ziarno do śruty.
Stada nie mam pod oceną i zastanawiam się czy wstąpić do PFHBiPM lecz nie wiem czy warto a mam 10 szt.
Proszę o pomoc!

Zastanawiam się nad budową obory lecz mam tylko 25ha IV-VI klasa, a w tej chwili mogę maksymalnie trzymać 14szt dużych więc może mieć 14 szt o dobrej wydajności niż 20-24 szt o średniej bo koszt nowej obory jest spory.

Edytowany przez marcin2057, 28 luty 2013 - 11:35.

#2145 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 28 luty 2013 - 11:53

Żywienie bydła mlecznego no więc tak kolego ewidentnie brakuje i energii i białka 2 kg wysłodków 70 dag ziarna kukurydzy to stanowczo za mało na potrzeby krów na większą produkcję. Widać że krowy mają potencjał ale głodują w sensie zapotrzebowania na energię i białko. Z tego co podałeś to jedzą 20 kg sianokiszonki bliżej nie określonej i 8 kg paszy i wysłodków + słoma. Jakby tu było jeszcze 20 kg kiszonki z kukurydzy i więcej białka w postaci śrut poekstrakcyjnych.
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

#2146 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 28 luty 2013 - 12:04

Żywienie bydła mlecznego no tak a co im jeszcze dorzucić skoro nie mam kiszonki z QQ a sianokiszonki mam różnej jakości od dobrej do słabej wszystko zależy od łąk bo od niedawna przesiewam łaki

#2147 Share Hubert21

Hubert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 28 luty 2013 - 12:11

Żywienie bydła mlecznego koledzy pomożce co dać moim krową żeby była lepsza wydajność i w jakich ilościach mam kiszonke z kukurydzy nie mam siana ani sianokiszonki

#2148 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 28 luty 2013 - 13:10

Żywienie bydła mlecznego czy Ty umiesz czytać 4 posty wyżej czy nie ? bo chyba masz problemy

@marcin z pasz energetycznych to wysłodki najlepiej prasowane 20% wody ciężko je dostać ale one mają więcej energii, śrutowane ziarno kukurydzy, śruta jęczmienna, wysłodki suszone najlepiej melasowane (toffi), z droższych rzeczy do 100 dnia laktacji jak masz wydajne krowy możesz dać tłuszcz chroniony koszt około 5 zł za kg daje się do 0,5 kg na łeb (w czystej teorii nie więcej jak 5-6 % dziennej dawki suchej masy w paszach). krowa powinna zjadać dawkę pasz dziennie w wysokości 10% masy ciała tak więc sobie policz ile musi zeżreć. masz problem bo nie masz taniej energetycznej paszy objętościowej a to podstawa. z 30 kg paszy na dzień nie oczekuj wydajność 40 litrów i więcej przez 100 dni laktacji. tych wysłodków co dajesz chociaż 5 kg na łeb by znacznie poprawiło żarło no ale koszty wzrosną

Edytowany przez atomik, 28 luty 2013 - 13:20.

#2149 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 28 luty 2013 - 18:02

Żywienie bydła mlecznego właśnie w tym problem, że ciężko dostać te wysłodki, a może tym świeżo wycielonym dodawać śrutowanego jęczmienia bo mam sporo i śrutowane ziarno kukurydzy tylko w jakiej ilości, i zwiększę ilość dawanych wysłodków toffi. Tym świeżo wycielonym daję tak do ok 6 tygodnia glicerynę ok 200g/szt. a jak nazywa się ten tłuszcz chroniony i czy on jest w płynie czy w jakiś granulkach ?

#2150 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 28 luty 2013 - 18:47

Żywienie bydła mlecznego magnapack, bergafat, schaumann energy, deheus bestermine energy postać sypka tylko śmierdzi i różnie jest z pobieraniem. jednak nadal będzie brakować Ci suchej masy w dawce. a nie możesz kupić sianokiszonki nigdzie ? worek tłuszczu mam na zbyciu Magnapack bo teraz nie potrzebuję i przez dłuższy czas nie będę dawał bo nie mam komu. koszt 115 zł za 25 kg bomba kaloryczna.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2151 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 28 luty 2013 - 19:50

Żywienie bydła mlecznego Sianokiszonki mam pod dostatkiem jedynie co nie mam to kiszonki z kukurydzy, jutro będę u dostawcy pasz więc zobacze czy ma tłuszcz chroniony. Zastanawiam się czy tym na wycieleniu nie dawać śruty o większej zawartości ziarna kukurydzy i jęczmienia tylko w jakich proporcjach ? Ile dawać tej śruty na 28-30l i czy krową co dają ok 10-14l/dzień dawać śrutę czy tylko sianokiszonkę ?
A co do tego tłuszczu co masz na zbyciu to może i bym wziął jeśli nie będzie miał mój dostawca.

#2152 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 28 luty 2013 - 21:53

Żywienie bydła mlecznego ja daje tluszcz chroniony z blattin i nie smierdzi nie ma zadnej woni ani zapchu niektore jedza go jak posypie az uszy im sie trzesa a innym trzeba z tresciwa wymieszac

#2153 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 28 luty 2013 - 22:51

Żywienie bydła mlecznego @marcin owies jest dobry bo ma sporo włókna ale nie ma energii ja bym zrobił 30% jęczmienia 20 %owsa kukurydza 20% rzepakowa 10% sojowa 10%, 2-2,5% witamin (a jeszcze lepiej 1,5% w paszy i 80-100 g do koryta każdej bo jedna zje 8 kg tresciwej a inna 2) 4% kredy pastewnej i dopełnić pszenżytem :) takiej paszy 1 kg na +/-2,5 litra mleka można założyć oprócz tego co wyciągniesz z pozostałej dawki.
@kylle ile ten tłuszcz z blatina trzeszczy ?

#2154 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 28 luty 2013 - 23:19

Żywienie bydła mlecznego fakture znajde to powiem nie chce strzelac ale do tanich nie nalezy:)

ta dawke ktora podales mu to na jakies 15,5% bialka ogolnego jest i 6,5 mj energi jak chesz 18 i 6,7 Mj energi to daj tak
na tone
250 jeczmieniu
100 owsa
250 kukurydzy
100 sr sojowej
200 rzepakowej
70 pszenzyta jak masz
20 witamin
10 kg kredy
wyjdzie ci pasza 18,5 % bialka
6,78 Mj energii
i ok 16 % bialka strawnego
tłuszcz z blattin 118 netto za 25 kg

Edytowany przez kyllee, 28 luty 2013 - 23:59.

#2155 Share emattti

emattti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 173 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 11:59

Żywienie bydła mlecznego witam :).
czym najlepiej mozna podniesc bialko w mleku ? za miesiac luty bialko wynioslo mi srednio 2,90.. tluszcz 3,80 wiec tez szalu nie ma
zwiekszyc ilosc paszy tresciwej ? w tej chwili daje 18 z wipaszu. czy lepiej dodac czegos innego ? krowy u mnie codzienne dostaja sionokiszonke, qq, wspomniana pasze tresciwa i do tego jakies witaminki. ziemie mam na 5-6 klasie

#2156 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 12:26

Żywienie bydła mlecznego kolego u Ciebie oprócz braku białka jest duży brak energii. mam wrażenie że niektórzy mają poważne problemy z podstawami. pierwszy lepszy z brzegu artykuł http://www.kpodr.pl/...rowotnoci-stada potem pytania

#2157 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 12:32

Żywienie bydła mlecznego @atomik a ile mogę wyciągnąć z sianokiszonki i wysłodków, bo nie wiem od ilu litrów dawać ten 1kg paszy treściwej na 2,5l mleka ? Co do tłuszczu to narazie zakupiłem pasze z dossche LACTO PLUS-mieszanka wysokoenergetyczna dla bydła mlecznego i zobaczymy czy wydajność powróciła na wysoki poziom
@ kyllee skład mieszanki treściwej co podałeś może i jest lepszy lecz i droższy, średnio w miesiącu zużywam ok 1,2t śruty + 250kg wysłodków toffi gold + 18 balotów sianokiszonki przy średniej wydajności 16l/ dzień to z wypłaty za wiele nie pozostaje tylko sporo roboty i kupa obornika, no ale tak już jest na gospodarce

#2158 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 12:44

Żywienie bydła mlecznego Bóg wie tylko jaką Ty masz sianokiszonkę chyba że masz analizy. a z pustego i Salomon nie naleje :) jak nie ma nakładu to będziesz doił tyle co doisz i tyle http://www.pfhb.pl/d..._lamiglowka.pdf

#2159 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 16:43

Żywienie bydła mlecznego

@atomik a ile mogę wyciągnąć z sianokiszonki i wysłodków, bo nie wiem od ilu litrów dawać ten 1kg paszy treściwej na 2,5l mleka ? Co do tłuszczu to narazie zakupiłem pasze z dossche LACTO PLUS-mieszanka wysokoenergetyczna dla bydła mlecznego i zobaczymy czy wydajność powróciła na wysoki poziom
@ kyllee skład mieszanki treściwej co podałeś może i jest lepszy lecz i droższy, średnio w miesiącu zużywam ok 1,2t śruty + 250kg wysłodków toffi gold + 18 balotów sianokiszonki przy średniej wydajności 16l/ dzień to z wypłaty za wiele nie pozostaje tylko sporo roboty i kupa obornika, no ale tak już jest na gospodarce

to ty chcesz dawac tluszcz chroniony a oszczedasz na podstawowej tresciwej paszy ???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2160 Share DanielFarmer

DanielFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo,

Napisany 01 marzec 2013 - 17:24

Żywienie bydła mlecznego

Swoje zboże masz?? Szkoda ze nie masz analizy qq bo na 25L to przy bd QQ nie trzeba go dawać

Nie mam swojego zboża.Tylko to co napisałem mam a reszta z zakupu.Orientuje sie ktos ile system zadawania sruty w hali udojowej kosztuje?Kyllee mógłbyś sąsiada zapytać ile dał za swoj system i jak to dokładnie u niego wygląda i działa??

Edytowany przez DanielFarmer, 01 marzec 2013 - 17:26.