Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie?

69 odpowiedzi na ten temat

#41 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 10:13

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? Trochę za mało. Czyli zetorem by można było ciągnąć 10 ton netto, za mało, strata czasu i wogle, a nh 175 koni to tylko 17,5 tony czyli jedna przyczepa trzyosiowa na przykład, też mało na taki duży ciągnik. Zależy też od opon, im szersze tym lepiej się jedzie, lepiej się hamuje i nie nosi ciągnikiem, bo raz jechałem nh 155 koni na kołach 12.4 czyli 300 mm i nie mogłem z przyczepą 18 ton się bujnąć bo traktorem nosiło, musiałem jechać 30 tylko na godzinę. Zetor na szerszych kołach mimo że lżejszy to lepiej się z tą przyczepą zachowywał od tego nh na wąskich kołach, który waży prawie dwa razy więcej. U nas nikt się nie trzyma tej zasady 10 koni na tonę netto, nikt by się wtedy w terminach nie wyrobił bo by cały czas wozili, zresztą stać całą noc w kolejce z 10 czy 17 tonami, a stać w kolejce z 25 czy 35 tonami to jest różnica.

Maszyny budowlane też mają ograniczenia prędkości.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? Dzisiaj, 09:32
  •  

#42 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 grudzień 2009 - 10:51

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? Napisałem optima, jakie zazwyczaj się przyjmuje w prospektach uwzględniając warunki polowe. Teoretycznie przyczepa 10t(DMC14t) ma minimalne zapotrzebowanie mocy 50KM. Ile średnio brutto waży zestaw przyczep do Zeta?

#43 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 10:53

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? No właśnie nijak ma sie to 10KM na tonę. chyba że samego ładunku.

z maszynami budowlanymi to różnie bo one przeważnie mają mieć siłę w kołach więc dlatego wolniej się poruszają. A są i takie co rozwijaja prędkość 50km/h i je też JCB produkuje. Ostatnio to moda jest na 30-40km/h w maszynach budowlanych choć się zdarzają jeszcze takie 20km/h.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 10:57

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? a ciągniki nie muszą mieć "siły w kolach"?

#45 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 10:59

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? No mają ale nie mają 4 biegów jak maszyny budowlane. Tylko więcej.

#46 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 11:06

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? ale te biegi są po to aby tą siłę jak najlepiej wykorzystać a nie rozpędzać się nie wiadomo do ilu km/h, ciągnik jest głównie do prac polowych i z tą myślą jest konstruowany transport to efekt uboczny tylko, jak mamy sporo transportu i na większe odległości to może warto zastanowić się nad jakąś ciężarówką

#47 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 11:29

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? większe to znaczy jakie? bo jak do 100km to myślę że się nie opłaca a na takie do 200km to myślę że fastrac byłby dobry i można nim w polu porobić.

#48 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 11:46

Napisałem optima, jakie zazwyczaj się przyjmuje w prospektach uwzględniając warunki polowe. Teoretycznie przyczepa 10t(DMC14t) ma minimalne zapotrzebowanie mocy 50KM. Ile średnio brutto waży zestaw przyczep do Zeta?

No w warunkach polowych to całkiem co innego. Szczególnie po ścierni trzeba mieć więcej mocy i napęd, jak kosimy to najczęściej stajemy na polnej drodze a kombajn dowozi - tak było w tym roku bo szczególnie mokry rok, ale w innych latach na polu staliśmy, ale po ścierni ciężej jechać niż po kartoflisku.
Kartoflisko jak jest sucho to zetor forterra, ursus 1212 i 1204 bez problemu sobie radzą z każdymi przyczepami. Ale jak już pare razy było po polu przejechane innym zestawem to już jest twardziej. Zestaw z galerii podczepiłem do U1212 i przejechałem z końca pola na początek, ale było twardo. Najgorzej jest wyjechać z pola jak wyjazd jest pod górę, najczęściej ciągniemy albo na dwa ciągniki, albo pojedynczo, chyba że mamy new hollanda dużego to on sam wyjeżdża. Jak jest bardzo mokro to NH sam ma co robić z jedną przyczepą, a jednego metaltecha 16 ton ciągnęliśmy ursusem 1204 i zetorem na dwa, bo nh nie było.
Masy brutto zestawów ( bez traktoru) - zestawy mniejsze 34-38 ton, metaltechy 40-42 tony, zestawy z trzyosiówkami 45-50 ton. Mamy jeszcze takie małe przyczepy 4.5-7.5 tony ale rzadko nimi jeździmy, chyba że naprawdę musimy jak duże zestawy utkną w kolejce. Są różne konfiguracje przyczep, raz łączymy HL z dychą, raz HL z trzyosiówką, zależy jaka potrzeba i wogle, a ciągniki to też różnie, nie ma konkretnych przyczep do danego ciągnika, nh duży i zetor ciągną wszystko, a ursusy tylko to co ma jeden obwód hamulcowy - ursus 1212 też mocny, ciągnie zestaw 28-32 tony netto,ale najczęsciej 24-25, 1204 zbytnio nie jeździ w transporcie, bo ma wolną skrzynię, twardy przód, słaby silnik, tura z przodu, on tak tylko po polu przyczepy przeciąga głównie albo puste wozi. On na wolnej skrzyni z takim samym ładunkiem gorzej idzie od 1212 na szybkiej skrzyni

#49 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 grudzień 2009 - 11:59

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? Wożenie kombajnem do przyczep to strata czasu. ;) Przy tak dużych przyczepach to odbierałbym w czasie jazdy.

#50 Share przemal_1989

przemal_1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 12:07

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? Wita. Moim zdaniem ograniczenie prędkości ciągników do prędkości 40km/h jest uzasadnione ponieważ tonaż np 30 ton + 60km/h to wyłaby lekka draka zwłaszcza przed jakimiś ostrymi zakrętami bądź skrzyżowaniami ponieważ jak mówi to mój tata to lepie jedź godzine dłużej aniżęli szybciej i miałby sie coś stać.
Usługi prasowania: CLaas Rollant 350RC Same Silver 105

<663510562> jeśli zainteresowani
GG: 8717144

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share masseyferguson6140

masseyferguson6140

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1432 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 12:11

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? Na zachodzie Europy np: Francja jeszcze w latach 90 był przepis że ciągniki rolnicze mogły osiągać prędkość 30km/h przykładem są używane ciągniki np Fendt MF z tych lat które mają blokady do 30km/h oczywiście skrzynia jest przystosowana do 40km/h bo w niektórych regionach takie przepisy nie obowiązywały i jest możliwość odblokowania.
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

#52 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 grudzień 2009 - 12:17

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? Zauważcie, że w Niemczech np. Fendty 360 Vario(+10t) jeżdżą z Fieglami ASW 493(DMC 40t). Przyczepy są wtedy 5 osiowe, bo jest to tridem na wózku dwuosiowym. Jest to podparcie wartości które podałem wcześniej.

#53 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 12:44

Wożenie kombajnem do przyczep to strata czasu. ;) Przy tak dużych przyczepach to odbierałbym w czasie jazdy.

Często u nas jest tak że przyczepy stoją bez ciągnika na polu i kombajn dowozi, nie ma ciągnika bo powiózł jeden transport, a inne ciągniki albo przy kopaniu ziemniaków albo przy opryskach, lub przy podlewaniu ziemniaków i nieraz tak musi być. No na metaltechy DB14 można sypać w czasie jazdy, ale na te mniejsze przyczepy które są niższe to niebardzo, porozsypuje się za dużo i wogle, ale jak mam mocny ciągnik do dyspozycji to podjeżdżam mu pod kombajn, tak że on zawsze sypie gdy ma pełny zbiornik. Przy kopaniu ziemniaków nie da się sypać w czasie jazdy, ale on włącza koguta i podjeżdzam mu tam gdize ma pełne, można na tym zyskać nawet 1 ha dziennie dodatkowo.

No widziałem na filmikach takie zestawy z naczepami, ale po pierwsze nie stać na nas na ciągnik 300-350 koni, po drugie jest on za duży do naszego gospodarstwa. U nas jeden gość wozi zestawy nawet 40 ton netto fendtem 412 lub MF 150 koni, ale MF ma wolną skrzynię jak mówiliście coś 32 czy 34 wyciągnie na maxa, ale gościu powoli jeździ bo co mu za różnica 10 minut tędy czy tędy jak i tak w kolejce postoi kilka godzin. Sąsiad wozi też duże zestawy podobne do naszych, nh T7030 ale powoli jeździ 30-35, nie ciśnie tak jak my do końca.

#54 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 grudzień 2009 - 12:47

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? Miałem na myśli młócenie zboża, a to chodzi o kopanie ziemniaków. Dodany obrazek

#55 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 12:56

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? Nie porównujcie Niemców do naszego kraju. Choć podejrzewam że kryzys odczuli bardziej niż my. w moim regionie jest spółka rolnicza z byłego pgr i mają John Deera coś koło 150KM i ciągnie 2 meteltechy DB14. Ja chce do Fastraca 220KM uczepić mu dollego i naczepe więc w sumie 38ton i myśle że to będzie optymalna masa i spalanie niebędzie takie złe.

#56 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 22:49

Miałem na myśli młócenie zboża, a to chodzi o kopanie ziemniaków. Dodany obrazek

Kukurydza 4-6 dni, zboża tydzień, rzepak tydzień a ziemniaki to kilka dobrych miesięcy bo jest ich ponad 200 ha, więc ciężko nieraz pogodzić żniwa z wykopkami, brakuje przyczep i ciągników czasem, dlatego mamy jak największe przyczepy. Trzeba mieć czym zboże odbierać od na przykład NH CX 8090 czyli tego największego klawiszowca, chociaż koszą też u nas inne kombajny, a qq gość wykosił za 300 zł, sam woził, i sam skupował odrazu.
Ale dobrze by było mieć ciągniki o prędkościach 60 kmh to na pusto wracając ze skupu dużo czasu by się zaoszczędziło.

#57 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 23:00

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? @yarecki12 czym kopiesz te 200Ha ziemniaka?

#58 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 10 grudzień 2009 - 23:42

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? Jak czytam niektóry posty to stwierdzam ze sa bez sensu. Co z tego ze jest 30km/h? Kupie sobie fasttracka i będę latał z ładunkiem 60tonowym na max prędkości.... Przecież że ktoś sobie kupuje ciągnik ze skrzynia 60km/h to nikt mu nie każe jeździć z max prędkością. Jeżeli ma rozum to będzie jechał te 40km/h czy 30km/h. Jak kupujesz nowy samochód który ma 220km/h to też jeździsz te 200km/h ?? Wątpię.
Ps post kieruje głównie do przemal_1989
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

#59 Share przemal_1989

przemal_1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 15 grudzień 2009 - 17:53

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? Ale czy ja mówię że trzeba mieć ograniczenia. Kolego przeczytaj jeszcze raz mojego posta i zinterpretuj go jak należy. Bo chodziło mi o to żeby z konkretnym ładunkiem jeździć ostrożnie bo można sobie zrobić krzywde z braku jej.;)
Usługi prasowania: CLaas Rollant 350RC Same Silver 105

<663510562> jeśli zainteresowani
GG: 8717144

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 15 grudzień 2009 - 22:26

Ograniczenie do 40km/h. Czemu tylko w rolnictwie? ODP do Yarecki12: Na przykład dlatego, że przytoczyłem Ciebie bez wcześniejszej twojej zgody. A jak szukasz dobrych przyczep/ naczep to polecam Inter Cars (Feber) użytkuje ich produkty od dłuższego czasu i muszę powiedzieć, że stosunek koszt-efekt wypada bardzo pozytywnie. Ostatnio z ojcem Feber Ziarnowóz(brak krótszej nazwy)tyle, że leasing trochę nam nie idzie z gotówką trochę cienko. Przyczepa DMC18t masa własna 4900kg i to dobrze wyposażona w pełni aluminiowa (nawet rama)

Co 40km/h, należy także wziąć pod uwagę wytrzymałość konstrukcyjną mostów, przekładni i skrzyń oraz trzeba zastosować opony o większym indeksie prędkości
Pozdrawiam
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Dodaj odpowiedź