Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy

601 odpowiedzi na ten temat

#401 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 29 wrzesień 2013 - 22:22

Kiszonka z kukurydzy Ja potwierdzę. W tym roku miałem jedną pryzmę obsypaną piachem i zero odrzutu. Drugiej nie chciało się obsypywać z powodu późniejszego zwalania ziemi i na górze cały czas idzie (niewielki) paseczek pleśni. Myślę że to z powodu braku ziemi na pryzmie (leżą pojedyncze opony)

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy Dzisiaj, 06:11
  •  

#402 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2727 postów

Napisany 29 wrzesień 2013 - 23:23

Kiszonka z kukurydzy Ja miałem 2 lata wstecz pod oponami + cieniutko ziemia i było idealnie, rok temu grubo ziemia ( 20-30cm) i dużo pleśni, zarówno wierzchniej warstwy jak i gniazda w środku. Tylko że rok temu kukurydza dała plon jak nigdy a do tego trochę więcej zasiane i pryzma wyszła wyższa i szersza niż zwykle więc wolniej ubywało z długości... W lato przy upałach ponad 30st najwięcej odrzucałem.Ogólnie staram się robić pryzmę długą,wąską i niską w miarę możliwości i nie ma problemu z pleśnią

#403 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 08:28

Kiszonka z kukurydzy na mojej pryzmie jest nie za wiele opon, ale stosuje metodę z sano, czyli na kukurydzę idzie na początek folia bardzo cienka (malarska), następnie właściwa , a na koniec ubiegłoroczna. Boki obsypane ziemią tak gdzieś na 70 cm, na wierzchu opony. Straty od góry jeśli nie ma żadnej dziury, są zerowe, wewnątrz, to zależy czy na pryzmie kopały się zestawy, czy też naniesione było błoto.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#404 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 06 październik 2013 - 18:43

Kiszonka z kukurydzy Kiedyś przysypywałem pryzmę toną piachu ale tak jak kolego wyżej napisał wkurzało mnie zimą łamanie "tafli" lodu- mimo że mam ładowacz czołowy. Rok temu zmieniłem na podwójną folie i worki z piachem na wierzchu. Posypywałem sola paszowa kopiec żeby nie przemarzała tak bardzo. Zauważyłem że tam gdzie worki z piachem były to najbardziej gniło. Moim zdaniem ziemia ciągła wilgoć i tym samym kopiec.
W tym roku zmieniłem na lekki piasek z dużą górką na środku tak aby woda wszystka spływała.Podwójna folia. Nie można przegarniać kopca ani nic na kopcu podwalać szczególnie na końcu. Dobrze ubić najcięższym ciągnikiem.
U mnie dużo osób robi niskie pryzmy i długie oraz dużą ilością ziemi przywala.
Folia musi być dobrze przyciśnięta wręcz otulać kopiec szczególnie po bokach. Mi zawsze upadnie trochę kopiec tak z 20-30cm.

Edytowany przez tespis17, 06 październik 2013 - 18:50.

#405 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 06 październik 2013 - 19:14

Kiszonka z kukurydzy a moium zdaniem jak jest dobrze ubita to minimalnie wierzchnia warstwa z 2-5cm moze siadac ale nie 30cm tyle to liscie z burakow siadaja ale nie kiszonka z kukurydzy ja w to nie wierze moze ci sie wydaje poprostu

#406 Share ursus85

ursus85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 09 październik 2013 - 16:10

Kiszonka z kukurydzy Mam takie pytanie czy można przesadzić z ilością soli przy zakiszaniu kukurydzy i jakie mogą być tego skutki? Jak ktoś miał taki przypadek to czy mógł by się podzielić doświadczeniem. Z góry dzięki.

#407 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 09 październik 2013 - 17:51

Kiszonka z kukurydzy Można tak jak że wszystkim dużo jak dasz to krowy mniej chętnie będą jadły u mnie jak dostali więcej soli to wymienia spuchły u niektórych krów i zapalenia lepiej zdać lizawkę zamiast czystej soli 9zł za kostkę to nie wielki wydatek a krowa wtedy dużo nie naliże sul jest bardzo szkodliwa w dużych ilościach

Edytowany przez mammut1, 10 październik 2013 - 14:10.

#408 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 09 październik 2013 - 21:09

Kiszonka z kukurydzy Mammut popraw post jeszcze raz, bo błędy aż rażą i czytać się odechciewa. Jesteś z podlaskiego? Zapytam tylko w jakim celu niektórzy z was stosują sól? Wiem, że posypywało się kiedyś siano w stodole solą, aby doschło, ale po co to w kiszonce nie wiem.

#409 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3405 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 10 październik 2013 - 05:38

Kiszonka z kukurydzy pewnie po to aby ją "zakonserwować" ;)

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#410 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 10 październik 2013 - 07:39

Kiszonka z kukurydzy Po to żeby nie kupować właśnie kostek i nie napisałem że to są ogromne ilości soli. Bydło więcej pije wodę szczególnie po jedzeniu.
Podobno mniej się grzeje ale tego nie potwierdzę. Mniej trochę przymarza i to potwierdze.

Edytowany przez tespis17, 10 październik 2013 - 07:43.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#411 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 10 październik 2013 - 14:14

Kiszonka z kukurydzy Tez sypalem sol, co kazdy wysyp rozrzutnika, na 16 fortschritow wywalilem 25kg soli kamienmej, na spod i wierz dalem troche grubiej bo tez slyszalem ze siano sie kiedys sypalo zeby podeschlo to mysle ze na spodzie pryzma jest zawsze za wilgotna a u gory tez lepiej jak jest suchsza bo w zime tak nie zamarza, moglem rozbic lizawki bylo by lepiej, sasiedzi tez sypali sol.

Co do okrywania pryzmy ziemia/piachem najlepiej wlasnie odkrywa sie w zime niz latem, a dlaczego?? Walnie sie mlotem i fajnie kawaly sie recami odrzuca i robota idzie bardzo szybko. A co z tym nieszczesnym spodem? Na dole odkrywamy waski paseczek ziemi zeby bylo widac koniec foli, po prostu zeby ziemia na folii nie stykala sie z ziemia na dole.
KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

#412 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 10 październik 2013 - 17:22

Kiszonka z kukurydzy Dobrze mówisz ale trzeba zainwestować w obsypnik bo turem się nie da równo obsypać kiedyś jak nie miałem obsypnika to ziemię zrzucałem przed mrozami na całą zimę zostawiałem trochę żeby folia przylegała i było zawsze ok

Edytowany przez milanreal1, 10 październik 2013 - 22:25.
orty

#413 Share niebieskiebydle

niebieskiebydle

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 10 październik 2013 - 19:27

Kiszonka z kukurydzy mam pytanie czy kładąc siatkę ochronną na kopiec trzeba sypać piasek na folie,czy na folie samą siatkę i czy trzeba ją docisnąć

#414 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 10 październik 2013 - 20:11

Kiszonka z kukurydzy Wydaje mi się, że nie powinno się sypać piasku na folię, jedynie na brzegi, aby je uszczelnić. Następnie nakłada się siatkę i dociska ją specjalnymi woreczkami(przypominają kiełbasy) wypełnionymi kamykami, bo napełnione piaskiem zawilgotnieją i zimą zmarzną a kamyki będą luźno.

#415 Share ursus85

ursus85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 11 październik 2013 - 08:16

Kiszonka z kukurydzy Koledzy ja jeszcze wrócę do solenia kiszonki jak wysypałem ok. 20 kg.soli na 7 rozrzutników forchrit (dokładnie nie wiem jak się to pisze) czy to morze zaszkodzić? dodam że skarmiam to opasami i młodzieżą.I jeszcze jakie ilości w sypiecie?

#416 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 11 październik 2013 - 16:42

Kiszonka z kukurydzy 20kg soli nie zaszkodzi jeśli to rozsypałeś na 7 rozrzutników tych dużch

#417 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 12 październik 2013 - 11:38

Kiszonka z kukurydzy 20kg soli paszowej na 2,5 hektara QQ z tym że na wierzch przed przykryciem sypie dużo więcej.
Zaszkodzić na pewno nie zaszkodzi. Opasy będą miały ciągle mokro pod sobą. :)

Edytowany przez tespis17, 12 październik 2013 - 11:41.

#418 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 19 październik 2013 - 23:32

Kiszonka z kukurydzy

Koledzy ja jeszcze wrócę do solenia kiszonki jak wysypałem ok. 20 kg.soli na 7 rozrzutników forchrit (dokładnie nie wiem jak się to pisze) czy to morze zaszkodzić? dodam że skarmiam to opasami i młodzieżą.I jeszcze jakie ilości w sypiecie?

Ja sypie kilogram na rozrzutnik.

#419 Share nikolajjj

nikolajjj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Zainteresowania:konie, hodowla bydła mięsnego,

Napisany 08 listopad 2013 - 09:17

Kiszonka z kukurydzy U nas soli nie stosujemy. Ale sól stabilizuje i wspomaga zakwaszanie - tak jak przy kiszeniu ogórków. Byle nie przesadzić, bo jeśli za dużo kwasu będzie w kiszonce, to byki będą dużo piły i na mokrej ściółce stały. A i mniej chętnie pobierają taką paszę.

My stosujemy zakwaszacz-stabilizator z Timacagro. Pryzma idzie cała pod ziemię z piachem.

Edytowany przez nikolajjj, 08 listopad 2013 - 17:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#420 Share Maniek1049

Maniek1049

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 73 postów
  • Zainteresowania:Elektryka i mechanika

Napisany 17 listopad 2013 - 10:27

Kiszonka z kukurydzy Koledzy mam 5sztuk krów mlecznych i planuje dokupić jeszcze 2-3 sztuki i tak mam ok 5 ha łak i ok 9 ornego czy opłaca mi się siać kukurydze na kiszonke bo nie mam swojej prasy (okrąłej) i sianokiszonke kupuje. Kiedyś sieliśmy kukurydze ale było prawie 20 sztuk i ile ha musze zasiać tej qq