Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3166 odpowiedzi na ten temat

#181 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 05 styczeń 2011 - 19:04

Nawożenie pszenicy ozimej Daj wczesną wiosna sól potasowa i w ilosci około 100kg/ha, oraz w pierwszym oprysku odżywkę potasowo-fosforową, do kupienia w każdym punkcie ŚOR. W tym roku bede dawał tak:
- sól potasowa 100kg
- siarczan amonu 100kg + saletra amonowa 200kg
- saletra amonowa 170kg
- saletra amonowa 120kg (trzecia dawka saletry w zależnosci czy to ma byc paszówka czy konsumpcja jezeli bedzie paszówka to wtedy zwiekszam druga dawkę do 200kg. oczywiście pszenica zimowa)

Edytowany przez krzysiek16m, 05 styczeń 2011 - 23:05.
literówki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 01:48
  •  

#182 Share Patryk3802

Patryk3802

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 05 styczeń 2011 - 20:30

Nawożenie pszenicy ozimej Co do tego stosowania wiosną PK to w sumie też się boje ale muszę dać... Ale dużo znam gospodarzy (babrów 250 - 300ha) i mówią ze nie stosują jesienią z powodu braku czasu. A mówią ze efekt jest podobny. Większe straty są bo około 10 % gdyż nie zostają one wymieszane z glebą i ucieka w powietrze. A reszta stratą żadną to nie jest bo fosfor i Potas nie jest wypłukiwany. Pozostaje w glebie. A roślina wykorzysta go. Takie informacje dostałem i odważyło mnie do tego. I piszę by się z wami nimi podzielić

Edytowany przez Patryk3802, 05 styczeń 2011 - 20:32.

Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

#183 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 05 styczeń 2011 - 20:40

Nawożenie pszenicy ozimej a jakie odzywki zastosowac na oprysk klosa w pszenicy aby poprawic parametry i napelnienie ziaren ??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share Bizonlove

Bizonlove

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 05 styczeń 2011 - 20:46

Nawożenie pszenicy ozimej areqo-----> A i zapomniałem przedsiewnie daje 100-200kg polifoski chyba ze jest po rzepaku to daję mniej , pryskam ugmaxem.
Dolistnie siarczan magnezu,ekolist mono miedź,ekolist mikro U,odżywki np:fortestim alfa,wuxal ,basfoliar ,biostymulatory.
A opryski: na chwasty , na grzyba ,na skracanie zależy jaka odmiana .

#185 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 05 styczeń 2011 - 22:16

Większe straty są bo około 10 % gdyż nie zostają one wymieszane z glebą i ucieka w powietrze.

P i K ucieka w powietrze? Będzie leżeć tak długo aż woda nie rozpuści.

A reszta stratą żadną to nie jest bo fosfor i Potas nie jest wypłukiwany.

Własnie o to chodzi że jest, bo nawóz nie jest wymieszany z gleba i przy stromych polach i dużych opadach spłynie z pola.

Gleby ciężkie korzystniej nawozić PK jesienią (na rżysko, wymieszać i orka).

Pewnie że wygodniej jeździć po rżysku niż po orce tylko że nawóz jest nie przy korzeniach ale tak głęboko że roślina dosięgnie to co sie nie uwsteczni w połowie wiosennej wegetacji.

Fosforem nawet na 2-3 lata można.

Tylko po co? Jak bym miał nawozić na zapas to bym wolał niech by leżało w workach i co roku dawać.
Jak na raz walisz dawkę na 3 lata to bedzie lepszy efekt niż dawać co roku nawóz? dla mnie to absolutnie bez sensu.

Edytowany przez marekgizio, 05 styczeń 2011 - 22:23.

#186 Share areqo

areqo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Zainteresowania:Wszystko po trochu

Napisany 06 styczeń 2011 - 10:20

Nawożenie pszenicy ozimej Bizonlove a kiedy siejesz nawozy w jakich terminach w przedsiewnym dalem 100 kg polifoski 6 więc myśle że będzie dobrze

#187 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 06 styczeń 2011 - 11:22

Nawożenie pszenicy ozimej Podoba mi się wypowiedź TOREZA że na lekkich wypłukuje a na ciężkich nie. Wg mnie tak jest choć ciężko mi to uzasadnić. Na pokazach polowych widziałem właśnie że na lekkie rozdzielali dawki na jesienne i wiosenne a na średnich już nie. Fosforu z tego co słyszałem tak łatwo nie wypłuka ale z potasem jest już gorzej.
A dawanie siarki jest bezwzględnie potrzebna na pszenice tak jak daje poosa21? Bo mnie ten temat zaciekawił. Tyle że teraz zauważyłem jest mnóstwo rodzai nawozów w różnych składach. Może dobrze dać jakąś sól z siarką na wiosne?

Edytowany przez krzysiek16m, 06 styczeń 2011 - 13:58.
literówki

#188 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 06 styczeń 2011 - 11:53

dalem 100 kg polifoski 6 więc myśle że będzie dobrze

To możesz się zdziwić, bo to jest dawka na 2t pszenicy z ha

#189 Share areqo

areqo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 06 styczeń 2011 - 12:08

Nawożenie pszenicy ozimej to ile miałem wysiać? a jak posieje nawóz na wiosne to nic to nie da.

#190 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 06 styczeń 2011 - 12:20

Nawożenie pszenicy ozimej Nie przesadzajmy:) W glebie są jakies rezerwy skladnikow pokarmowych, wiec może te 100 kg polifoski wytworzy z 2,5 tony pszenicy. Co do wypłukiwania do proces ten ma miejsce w przypadku potasu, natomiast fosfor ulega uwstecznianiu, łącząc sie w zależności od odczynu w różne fosforany. W tym przypadku warto mieć uregulowane pH bo fosfor z fosforanu np wapniowego może zostać jeszcze w jakiś sposób wykorzystany, w przeciwieństwie do warunków kwaśnego pH, kiedy to fosfor staje się kompletnie niedostępny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share Bizonlove

Bizonlove

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 06 styczeń 2011 - 17:23

Nawożenie pszenicy ozimej arego pierwsza dawka jak tylko da się wjechać kiedy dokładnie ci nie napisze zależy jaki rok tylko nie syp jak będzie jeszcze sniegu trochę , druga dawka gdy pszenica osiąga stadium 2-4 wyczuwalnych węzłów ,3 dawka na kłos gdy są już kłosy.

#192 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 06 styczeń 2011 - 19:51

Pewnie że wygodniej jeździć po rżysku niż po orce tylko że nawóz jest nie przy korzeniach ale tak głęboko że roślina dosięgnie to co sie nie uwsteczni w połowie wiosennej wegetacji.
Tu się z Tobą nie zgodzę Marku.
Dlaczego?
Bo im lepiej wymieszany nawóz tym większe jego wykorzystanie.
Gruber (talerzówka, podorywka), orka, agregat i siew, ot sam agregat i siew, różnica spora.
Wysiew na orkę bądź po agregacie to zbyt płytkie umieszczenie składników, roślina zacznie zadawalać się pokarmem nie wydłużając swojego systemu korzeniowego w głąb ziemi. Wiosną w razie wystąpienia suszy wierzchnia warstwa szybko się zeskorupia ograniczając dostęp wody, przez co słabo rozwinięty system traci swój potencjał.

Tylko po co? Jak bym miał nawozić na zapas to bym wolał niech by leżało w workach i co roku dawać.
Jak na raz walisz dawkę na 3 lata to bedzie lepszy efekt niż dawać co roku nawóz? dla mnie to absolutnie bez sensu.
Prowadzę gospodarstwo wieloobszarowe i na rękę jest mi wysiew raz na 3 lata fosfor. Unikam spiętrzenia prac. Składnik jest doskonale wymieszany. Między czasie wapnuje glebę, o uwstecznianiu nie ma mowy. I najważniejsze - pobieranie fosforu z nawozów nieorg. w pierwszym roku stosowania waha się w granicach 20-30%, fosfor rozkłada się wolno. W latach kolejnych zwiększa się do 40-50%. Toteż nawożenie na zapas ma swoje uzasadnienie, bo wysiewając w pierwszym roku 3krotność dawki masz 3x więcej składnika pod pierwszą roślinę. Przy tegoż rodzaju nawożeniu należy odpowiednio ustawiać płodozmian.

#193 Share BlackMamba

BlackMamba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 06 styczeń 2011 - 21:55

Nawożenie pszenicy ozimej @Torez według mnie, pomijając oczywiście argument unikania spiętrzenia prac polowych to mimo wszystko więcej fosforu na przestrzeni lat będzie dostępnego stosując rok po roku. Idąc Twoim tokiem myślenia w pierwszym roku niech pobieranie wyniesie 30%, w drugim 50% - na trzeci zostanie już tylko 20%, o ile te 20% zostanie wykorzystane w 100%. To już jest swego rodzaju niedobór, odnosząc się do dwóch poprzednich lat. Powtarzasz cykl i w pierwszym roku masz znowu teoretycznie 3-5 razy wiecej fosforu pobranego w odniesieniu do ostatniego poprzedniego cyklu. W wariancie corocznego nawożenia fosfor dostarczasz na bieżąco uzupełniając go na kolejne lata. Coroczne pobranie jest takie samo, pomijając tylko pierwszy rok, ponieważ to co nie zostało wykorzystane będzie „zagospodarowane” w kolejnych latach. Reasumując: w pierwszym wariancie wychodzi na to, ze bilans pobrania makroelementu na przestrzeni 3 lat nie jest równomiernie rozłożony, natomiast w drugim tak (nie licząc tylko pierwszego roku). Rozumiem, że w Twoim płodozmianie w ostatnim roku „działania” 3-letniej dawki fosforu znajduje miejsce roślina mająca znacznie mniejsze potrzeby pokarmowe na ten składnik od tych z roku 1 i 2, bo tylko w takim przypadku teoria ma uzasadnienie?

#194 Share areqo

areqo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 09:09

Nawożenie pszenicy ozimej Witam. Czy mógłby ktoś napisać jak nawozi dolistne swoją pszenicę czym, kiedy w jakich dawkach.

#195 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 13 styczeń 2011 - 11:52

Nawożenie pszenicy ozimej Zboża:
Agrivit Z 1x1kg przy ruszeniu wegetacji i 1x1kg przed wykłaszaniem
Mikrovit Cu 06 1x0,5kg przy ruszeniu wegetacji i 1x0,5kg przed wykłaszaniem
Bormax 1x0,5l przed wykłaszaniem

Jeszcze tego nie praktykowałem, puki co to leciał insol + mocznik + siarczan magnezu. Zobaczymy jak w tym roku przy tych nowych dolistnych to wszystko wyjdzie

#196 Share Challenger

Challenger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja, prod. roślinna i prod. zwierzęca;)

Napisany 13 styczeń 2011 - 19:32

Nawożenie pszenicy ozimej Ja w zeszlym roku stosowalem Plonvit Nitro + siarczan magnezu + mocznik.Efekt moim zdaniem imponujacy ;)

#197 Share Dymek89

Dymek89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 25 styczeń 2011 - 20:06

Ja w zeszlym roku stosowalem Plonvit Nitro + siarczan magnezu + mocznik.Efekt moim zdaniem imponujacy ;)

W takim razie podaj w jakiej fazie i w jakich stężeniach nawoziłeś bo też myśle żeby w tym roku ze 2-3 razy dać dolistnie i zastanawiam sie kiedy najlepiej

#198 Share Rines

Rines

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 16:15

Nawożenie pszenicy ozimej Witam

Proszę o poradę czy ktoś stosował Polifoskę 8 pod pszenicę ozimą jesienią czy lepiej wiosną.

#199 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 16:20

Nawożenie pszenicy ozimej Polifoska 8 jak każdy nawóz przedsiewny lepiej wymieszać z glebą, a jeśli z glebą to tylko jesienią. Owszem piszą, że nadaje się do wiosennego nawożenia ozimin, ale to według mnie strata pieniędzy, bo zadziała 10% tego, co mógłbyś mieć jesienią. Jesli chcesz wiosną zastosować NPK to chyba z YARY nawozy są bardzo dobre do tego celu(tzw. nitrofoski)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 17:20

Nawożenie pszenicy ozimej Jak kolega wyżej. Na wiosne Nitrofoski z Yary. A może być nawet i na jesień i na wiosne. Ale wg mnie w Polifosce 8 jest nie koniecznie idealny skład na pszenice. Wg mnie przydałoby się jeszcze troche soli dołożyć. Zależy po czym siejesz tą pszenice ale żeby dać tyle ile jest zapotrzebowanie rośliny dałbuym na Twoim miejscu na jesień na plon 7t/ha ok 350kg Polifoski 8 i do tego niecałe 100kg soli potasowej. Wyjdzie wtedy P/K = 84/140