Skocz do zawartości

Zdjęcie

Płodozmian

103 odpowiedzi na ten temat

#21 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 28 styczeń 2007 - 11:38

Płodozmian @ piootr u Ciebie nie ma kamieni to jakieś plastikowe odkładnie by sie przydały albo chociaż ażury... <_<

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Płodozmian Dzisiaj, 20:00
  •  

#22 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 28 styczeń 2007 - 14:26

Płodozmian Nie ma kamieni co najwyżej w miejscach gdzie kiedyś były budynki , zastanawiam sie nad ażurami

w tym roku spróbuje V&N pług na tym polu zobaczymy co on pokaże

#23 Share ursusc330m

ursusc330m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów
  • Zainteresowania:maszyny rol.

Napisany 28 lipiec 2007 - 14:41

Płodozmian u mnie to płodozmianu nie ma bo jest na kawalku 1,6ha ok.0,2ha ziemniaków a reszta na zmiane kawałek jęczmienia kawłek pszenicy i tak w kółko
i nie wiem co siac żeby te pole troche miało urozmaicenia a zarazem żeby ta uprawa nie była zbyt wymagająca

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Arni

Arni

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 30 lipiec 2007 - 18:59

Płodozmian U mnie to tak-
jeden rok mieszanka(owies, pszenica, jęczmień) drugi rok pszężyto na drugim polu jest odwrotnie :lol: :rolleyes:
póżniej żyto siejemy na jedym polu co roku bo jst słaba ziemia.
A obornik to różnie, aby na żyto nogdy nie idzie
17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

#25 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 30 lipiec 2007 - 21:43

Płodozmian no odnośnie zmianowania to czytałem kiedyś w ksiazce profesora Bolesława Świętochowskiego (przedwojenna szkoła) - jak należy układac płodozmiany - moze zeby było łatwiej napisze w podpunkatach

1 - ziemie należącą do gospodarstwa należy podzielić na minimum dwa kompleksy - tzn ze jeśli mamy ziemie klasy 2,3,4,5 to niezaleznie od jej ilości dzielimy ją na kompleks lepszy(klasa 2 i3) i gorszy (klasa 4 i 5) i dla każdego kompleksu ustawiamy osobny płodozmian

2 - profesor polecał w tym miejscu tradycyjna czteropolówkę i tak na kompleksie "lepszym" jako przykład dano [buraki cukrowe(na oborniku) -> pszenica ozima -> kukurydza (na wapnie) - jęczmień jary] a na kompleksie gorszym [ziemniaki (na oborniku) -> żyto ozime (obecnie moze być pszenzyto) -> rzepak (lub rośliny motylkowe) -> owies (lub mieszanka z jęczmieniem)] to są oczywiscie tylko teoretyczne propozycje - ale poparte sporą ilością doświadczen
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#26 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 30 lipiec 2007 - 21:56

Płodozmian u Mnie to wygląda tak. Obornik pod kukurydzę, po kukurydzy jare albo ozime, zależy kiedy kukurydzę zbiorę (na ziarno), w następnym roku też zboża. Po większości zbóż daję gorczycę przyorywaną na wiosnę. Nawozy to tak jak pieniędzy starczy, ale zawsze pod kukurydzę najwięcej.

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

#27 Share pawlo16

pawlo16

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 18 sierpień 2007 - 22:01

Płodozmian A ja tak... pod ziemniaki poplon- gorczyca, potem po zaoranym kartoflisku na wiosnę pod agregat uprawowy rozsiewam wapno a następnie sieje jęczmień.. Po jęczmieniu na jesieni orka a przed sianiem nawóz zwykle saletrzak... potem siejemy pszenżyto. Potem ziemniaki chyba
że bym musiał zasadzić ok. 4ha to wtedy na 2ha sieje pszenżyto i robie tak samo jak po jęczmieniu.... Obornik rozrzucam tylko pod ziemniaki.... pozdro pawlo16 B)

#28 Share Bartek1961

Bartek1961

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo a szczególnie wypadki przy pracy

Napisany 21 sierpień 2007 - 21:07

Płodozmian Na lepszych glebach można wrzucić między zboża rzepak a na gorszych jakieś motylkowe tylko nie zawsze wychodzą.
Dobrze jest siać poplon bo lepsza gleba i dopłatę można dostać. Najlepiej na spokojnie sobie przygotować taki i później lecieć. Niestety pogoda płata coraz większe figle i trudno trafić w 100%

#29 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 22 grudzień 2008 - 20:19

Płodozmian Jestem ciekawy jak wygląda w waszych gospodarstwach płodozmian.

PS: szukałem takiego tematu ale nie natrafiłem

#30 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 22 grudzień 2008 - 20:47

Płodozmian Powiem szczerze że w naszym gospodarstwie nie ma płodozmianu ;) Od kiedy ojciec zaprzestał uprawy buraka cukrowego nic innego oprócz zbóż nie było siane (są sadzone ziemniaki ale jest ich tak mało ze nie ma tego płodozmianu).

Trzeba będzie coś pomyśleć na jakimiś poplonami albo rzepakiem, bo takie sianie zboża za zbożem nie jest dobre-choć na polny nie można narzekać ale gdyby płodozmian był na pewno były by one większe.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share szczepek2

szczepek2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 22 grudzień 2008 - 21:16

Płodozmian Też mam podobny problem - samo zboże ;) . I już nie będzie nawet obornika, bo od ponad roku nie mam tuczników (mam jeszcze pracę poza rolnictwem i brakuje czasu). Na razie sprawę trochę ratują poplony i UG-max. Sieję też owies (bezłuskowy), bo on trochę poprawia sytuację (roślina fitosanitarna). Mój "płodozmian" wygląda tak: 1rok owies, 2rok pszenica, 2a gorczyca - poplon, 3rok jęczmień j., 4rok pszenżyto, 4a poplon - żyto, ....5rok - 1 owies i.t.d.
Z tym żytem na poplon, to trochę niewypał, ale tak wyszło z podpisanego programu rolnośrodowiskowego i muszę jeszcze 2 lata się pomęczyć.
Potem może wyjdzie coś z rzepakiem , ale czy będzie miał kto odebrać? (koło mnie nie ma skupu rzepaku, a mógłbym go mieć co roku około 2/3 tira (15 ton to trochę mało) ;)
Brak roboty, nadmiar kasy = popieprzone w głowie. Rolnictwo ratuje mnie przed jednym i drugim.

#32 Share Rafal180

Rafal180

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:Wolność słowa na AF!!!!

Napisany 22 grudzień 2008 - 22:49

Płodozmian umnie wygląda to tak: ziemniaki wczesne zawsze sadze na tyhc samych polach więc po nich zawsze jest poplon i nie ma płodozmianu:) Po póznych ziemniakach zawsze zboże i na odwrut.po buraczkach i kapuscie zawsze jest zmiana.więc płodozmian jest ;)
Więc dziewczyno powróć tu... ja tak proszę z całych sił Ooooooooooooooo
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam wszystkich zakochanych i znawców tematu!!

#33 Share Marcelo1414

Marcelo1414

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, piłka nożna

Napisany 23 grudzień 2008 - 10:07

Płodozmian U mnie sytuacja przedstawia się trochę lepiej bo mamy tylko 3 ha ornego i sporo obornika ;) można powiedzieć że u nas płodozmian istnieje bo zmianowanie wygląda tak 1 pszenica 1a poplon 2 jęczmień 3 owies 3a poplon 4 pszenica 5 ziemniaki 6 pszenica itd. tak to wygląda mniej więcej gdzieś tam jeszcze są wepchnięte rośliny motylkowe, buraki i dynie ale jet ich tylko 20a + 10a + 10a :D z obornikiem jest spoko bo co roku mogą go wywieźć na około 1,5 ha ;)
Forza JUVE!!!

#34 Share BOKSKOZLOW

BOKSKOZLOW

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i pilka nożna

Napisany 23 grudzień 2008 - 11:02

Płodozmian U wójka to ziemniaki 15a a tak to same zboża no i jak tu coś ci urośnie ja nie wiem.

#35 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 23 grudzień 2008 - 15:26

Płodozmian

Powiem szczerze że w naszym gospodarstwie nie ma płodozmianu ;) Od kiedy ojciec zaprzestał uprawy buraka cukrowego nic innego oprócz zbóż nie było siane (są sadzone ziemniaki ale jest ich tak mało ze nie ma tego płodozmianu).

U mnie podobnie. ;)
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

#36 Share talek48

talek48

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 23 grudzień 2008 - 15:47

Płodozmian No dobbra ale zmiany RODZAJU zboz to tez w pewnym sensie plodozmian...ja tez sieje tylko zboza i zmieniam co jakis czas zboza na polach...Nieraz sieje gorczyce i bardzo wszystkim polecam bo to super naturalny nawoz...
W tym roku zasialismy kukurycze na polu gdzie z prawie 7ha (piaski) zbieralismy okolo 8-12ton z calych 7 ha ;) Zyto tam roslo ponad 20 lat no i kuku super sypnelo!! ;) a 3,5 ha kukurydzt na tym polu zebralismy kolo24 ton kuku o 27procentowej wilgotnosci :D . To samo na innym polu... tam gdzie na przemian bylo zytko i jakies mieszanki to po 2 latach siania kukurydzy zyto dalo podwujny plon tego co zawsze... i nie rozumiem ludzi jak mowia ze plodozmiam to jedna wielka bajka....

#37 Share TumeK

TumeK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 743 postów
  • Zainteresowania:To co widać:]

Napisany 23 grudzień 2008 - 16:02

Płodozmian u nas sa kawałki ktore od 20 lat nie widzialy nic innego jak kukurydza...a ona plonuje tam dalej po 10 ton

teraz zaczelismy mieszac tzn na przemian jaka pszeica kukurydza rzepak
Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

#38 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 23 grudzień 2008 - 21:38

Płodozmian a teraz w dopłatach będzie nakazany płodozmian tylko nie mogę tego zrozumieć o co tam dokładnie chodzi

#39 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 23 grudzień 2008 - 22:09

Płodozmian Chodzi o to że na jednym polu działce jeden gatunek rośliny może być trzy lata np 3 lata po sobie może być siany rzepak a potem zmiana w chodzi na pole inny gatunek tak to wskrócie wygląda.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 23 grudzień 2008 - 22:31

Płodozmian Jak myślisz @jerzy - czy wprowadzenie zalecenia płodozmianu ma jakieś sesnsowne uzasadnienie ? Dla gospodarstw posiadających wiele działek i wiele gatunków roślin może nie będzie to problemem, ale w wyspecjalizowanych na konkretne zboże (bo takich też nie brakuje) jednak będzie... A dla tych, którzy to stosują będzie kolejnym dowodem na to, że KE ciepri na brak zajęcia i wymyśla jak tu utrudnić życie rolnikowi ;)
all rights reserved