Skocz do zawartości

Zdjęcie

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

3371 odpowiedzi na ten temat

#2541 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 19:34

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej zasady rozliczania z PIT nie mają wpływu na rodzaj ubezpieczenia społecznego, proponuję zasady ogólne i stawkę 18% (32% powyżej 85 tys. zł) podatek płacisz wyłącznie od osiągniętego zysku, czyli od nadwyżki przychodów nad kosztami, a to w większości przypadków powinno być lepsze rozwiązanie niż ryczałt, dochodzi tylko prowadzenie KPiR; 19% podatek liniowy opłaca się wyłącznie po przekroczeniu progu 85tys. zł

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Dzisiaj, 16:26
  •  

#2542 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 20:10

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej To w takim razie jak restrykcyjnie podchodzi do tych projekcji finansowych agencja. Rozchodzi się o to że są to założenia które mogą być spełnione ale nie zawsze może to wypalić i co w tedy. ?? Ja informuję agencję o zmianach w projekcji czy nie ??

#2543 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 20:39

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej nie informujesz na sytuacje gospodarczą pojedynczy podmiot nie ma wpływu, musisz wywiązać się wyłącznie ze zobowiązań określonych w umowie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2544 Share Ronik123

Ronik123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 14:36

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej jutro podpisuję umowę z agencją na zakup ciągnika w ramach różnicowania. jestem rolniiem na VACIE. usługi które będę świadczył mam już wisane do regonu. Teraz muszę iść do gminy po wpis do działlaności? a podem US ze chcę być na KPiR ( bo to chyba najkorzystaniejsze). Pytanie czy moge miec jedna dziallanosć na ryczałcie ( rolnik) a druga na zasadach ogólnych (różnicowanie)? bo deklaracja VAT jedzie chyba jedna
POzdrawiam proszę o popowiedz

#2545 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 16:32

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej jeśli jesteś "rolnikiem na vacie" czyli złożyłeś deklaracje VAT-R, w której zrezygnowałeś ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt 3 ustawy o vat to musisz rozliczać się z gospodarstwa na zasadach ogólnych, natomiast jeśli chcesz być podatnikiem czynnym w zakresie prowadzonej działalności pozarolniczej musisz również zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w art.113 ust.1 lub 9 ustawy poprzez aktualizację VAT-R, należy przy tym zauważyć, iż działalność polegająca na wynajmie ciągnika rolniczego z obsługą czy bez (w ramach kodów PKD 01.61.Z i 77.31.Z) jest traktowana przez ustawę o VAT (załącznik 2) jako działalność rolnicza a nie pozarolnicza, czyli aby odliczyć podatek naliczony od zakupu ciągnika rolniczego to należy zrezygnowałeś ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt 3 ustawy o vat (czyli nie można być rolnikiem ryczałtowym), czyli musisz zarejestrować działalność gospodarczą i skontaktować się ze swoim US w sprawie rozliczania podatku VAT, gdyż przepisy w tym przypadku niesłychanie komplikują życie i zdarza się, że niektóre US w tym zakresie opierają się na swojej indywidualnej interpretacji (niezgodnej z interpretacjami Izb Skarbowych), VAT jako rolnik rozliczający się na zasadach ogólnych i podatnik czynny w ramach prowadzonej działalności pozarolniczej rozliczasz na jednej deklaracji VAT

#2546 Share seat

seat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 21:55

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Powiedzcie czy ze strony agencji będą jakieś konsekwencje, jeśli we wniosku wpisało się że będzie robić się kombajnem 300 ha, a w rzeczywistości zrobi się 100 ha?

#2547 Share cipekfan69

cipekfan69

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 14 sierpień 2012 - 10:12

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej na różnicowanie będę swiatczył usługi zakuponym na program ciągnikiem i 3 innymi maszynami już będącymi w gospodarstwie cena ciągnika 200tys netto dofinansowanie 100tys i mój księgowy powiedział mi , że muszę sumę netto sprzętu minus dofinansowanie w moim przypadku 100tys zamortyzować w ciągu 5lat tj. 20tys/rok inaczej firma nie będzie dochodowa i co póżniej zrobią cofną dofinansowanie ? nie mam pewności czy dam rade co rok zrobić usługi na 20tys. stąd moje pytanie

Edytowany przez cipekfan69, 14 sierpień 2012 - 10:13.

#2548 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 14 sierpień 2012 - 22:00

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej @seat na sytuację gospodarczą nie mamy wpływu, więc nie sposób realizować plan jeśli brakuje popytu bądź możliwości technicznych na wyświadczenie danej ilości usług, konsekwencji nie poniesiesz, szczegóły w OR,

@ciapekfan69 maszyny rolnicze są amortyzowane stawką 14%, masz jeszcze możliwość zamortyzowania ciągnika w całości od razu, jak mniemam obawiasz się konsekwencji za brak rentowności przedsiębiorstwa, tym się nie przejmuj, bo większość beneficjentów nie realizuje przedsięwzięcia zgodnie z EPO i zapytam jeszcze z ciekawości jak rozliczyłeś VAT? jesteś ryczałtowcem?

#2549 Share miroM1984

miroM1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 09:14

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej mam pytanie ale nim je zadam musze pierw przedstawic swoja sytuacje

jestem ubezpieczony w KRUS jako domownik juz od ponad 3 lat, gospodarstwo na ojca, gospodarstwo nieduze ok 10 ha we dwoch nie ma co robic wiec pracuje w innymi ponad 400ha gospodarstwie na umowe o dzielo zeby nie stracic KRUS, czy moglbym sie starac o wsparcie z roznicowania w kierunku dizalalnosci nierolniczej? potencjalny biznes mam

#2550 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 10:25

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej jeśli będzie nabór to owszem, a w jaki sposób rozliczasz się z umowy o dzieło? prowadzisz działalność gospodarczą?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2551 Share miroM1984

miroM1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 11:23

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej nie mam zadnej dzialanosci gospodarczej, a powinienem?

#2552 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 12:33

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej a co jest przedmiotem umowy o dzieło i w jaki sposób rozliczasz podatek dochodowy?

#2553 Share miroM1984

miroM1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 13:30

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej na ostatniej widzialem ze jest wpisane obsluga traktora, a na innych byly jakies inne rzeczy, np wyrownanie i utwardzenie placu zakladu itp, wiadomo pisze sie zeby bylo dobrze a robi sie co trzeba a podatek dochodowy to nie wiem dokladnie, bo mama zanosi jakies pity do ksiegowej wypelniaja i do US , PIT4- tyle co sie dowiedzialem,

#2554 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 14:39

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Panowie, robię poprawki do wniosku. I tak. We wniosku miałem wpisane że będą potrzebne środki obce, co wiąże się z obsługą zadłużenia (koszt który trzeba uwzględnić). Jednak realizacja tego projektu będzie przeniesiona w czasie, na rok 2013. I nie wiem czy będzie potrzebny jakiś kredyt. Dlatego chciał bym się zapytać czy warto uwzględniać tą sytuację we wniosku. ??

#2555 Share cipekfan69

cipekfan69

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 15:16

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Gospodarstwo mam na zasadach ogólnych a firma też będzie na ogólnych. Maszyny amortyzowane stawką 14% więc uwzględniając wartość mojego ciagnika netto minus dofinansowanie i licząc te 14% mam do zamortyzowania 14tys? zamortyzowania od razu czyli zrobić od razu faktury w jeden rok? bo nie wiem jak traktować"zamortyzowanie od razu" tylko księgowy powiedział, że muszę zamortyzować wszystko bo inaczej nie podejmie się prowadzenia rachunkowości.. dziwne.

#2556 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 16:26

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej @miroM1984 nie znam dokładnie problematyki umów o dzieło, ale jeśli funkcjonuje to w Twoim przypadku bez przeszkód to nie ma to znaczenia, na te chwile nie dostrzegam przeszkód, abyś starał się o wsparcie

@SOKAN możesz posiłkować się pożyczką od najbliższej rodziny, może być to opcja bez kosztowa (zwrot zaplanuj po okresie, który obejmuje EPO), ARiMR nie powinna się czepiać i ograniczysz tym samym koszty

@cipekfan69 jeśli nie osiągniesz przychodu przekraczającego wartość amortyzacji to osiągniesz ujemny wynik finansowy, co implikuje obawy księgowego o Twoją wypłacalność;] proponuję od razu poszukać innego księgowego najlepiej biegłego w kwestiach rolniczych, bo w przypadku łączenia działalności usługowej i prowadzenia gospodarstwa rozliczenia są dosyć skomplikowane i nie wszyscy będą się czuli dobrze w tym temacie, zapytaj w ODR (nie darze tej instytucji dużą sympatią, ale czasami o prostu brakuje im konkurencji)

#2557 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 16:54

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej Co do amortyzacji. To czy aby na pewno kwotę netto należy pomniejszyć o dofinansowanie??
U mnie osoba robiąca wniosek, amortyzacje wyliczyła na kwotę 16800 na rok (przez pięć lat) od wartości 201000 netto. Jeśli ktoś potrafi mi to wyjaśnić to bym prosił. Bo mnie jakoś ni w ząb nie wychodzi taka kwota. I to jest następny błąd w moim wniosku. Przez co zaczynam się zastanawiać czy aby ta osoba jest kompetentna w wypełnianiu takich wniosków. :-(

#2558 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 17:39

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej byleby księgowy tego błędu nie popełnił;] we wniosku jest ok (nikt go aż tak szczegółowo nie ocenia pod względem podatkowym), dotacja obniża wartość środka trwałego przyjmowaną dla wyznaczenia amortyzacji

#2559 Share michalgd

michalgd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 19:38

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej wiecie ile mieszkańców moze liczyc miasto gdy składa sie wniosek na mikroprzedsiebiorstwa , bo spotkałem sie z 2 opcjami jedna ze 5000 mieszkańców druga ze 20000 mieszkańców
za odpowiedz z góry dziekuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2560 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 20:05

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej wątek nie ten, ale ilość mieszkańców zależy od charakteru gminy oraz wnioskodawcy, obydwa limity są prawidłowe, szczegóły: http://www.arimr.gov...siebiorstw.html zakładka: zasady udzielania wsparcia w pigułce