Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomn95    51

Wyjda drugie. Gorzej z letnimi. 

Edytowano przez tomn95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    686

Myślicie, że jest sens kupować do 1,5 ha malin rozdrabniacz do nich i do międzyrzędzi za około 5 tysięcy zł? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Jezeli masz wolne 5k to bierz. Ale tak z wlasnego doświadczenia jak zetniesz rozdrabniaczem to moment i odrosnie. Najlepiej kosic podkaszarka lub wypalac. I maliny najlepiej jest wyciąć wywieźć i spalić. Rozdrabniacz to bardziej do truskawek. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Agregat jak najdłużej się da, a wczesną wiosną glebogryzarka, zeby zawęzić rząd do minimum. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2264

jaka prognozowana cena maliny na ten sezon?

podobno nie za bardzo optymistycznie, chłodnie pełne ale w sumie co roku ta sama śpiewka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51
35 minut temu, Samson1 napisał:

tomn jaka szerokość rzadka zostawiasz? 70cm?

Mniej, poniżej 50cm. Malina rosnie najlepiej jak jest 5-6 pędów z sadzonki. Na metr jakieś 12-15 pędów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Panowie a kiedy rozpoczynacie opryski na chwasty ? U mnie nawet delikatna trawka nie wymarzla na sciezkach zielono a nigdy nie pryskalem na rzecz glebogryzarki i grajbera ale w tamtyn roku przesuszyłem plantacje i wole w tym roku potraktować chwast chemią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7630
Dnia 30.01.2018 o 09:02, tommy66692 napisał:

jaka prognozowana cena maliny na ten sezon?

podobno nie za bardzo optymistycznie, chłodnie pełne ale w sumie co roku ta sama śpiewka

Jak taka pogoda będzie ciepło w  lutym  na plusie 8 stopni to malina letnia zmarznie jak by wyskoczył mróz w marcu  będzie po ptakach zostaną tylko jesienne i to nie wiadomo jak może być .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25791

Idealna pogoda dla zastosowania w jesiennych  glifosatu po całej powierzchni. Można dodać też doglebowy np devrinol.

Jeśli ktoś ma same jednoliścienne to idealny Kerb -  na niego ostatni gwizdek, bo jak zrobi się ciepło to działanie będzie słabło.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrosiolo    0

Mam też jesienne i mam stomp aqua i leopard czy już mogę tym pryskać?  Czy czymś innym prysnąć  mam jedno i dwuliścienne chwasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25791

Leopard stosuje się na chwasty w pełni wegetacji i potrzebuje temperatury dodatniej.  I do tego załatwia tylko jednoliścienne.  Na same jednoliścienne (i częściowo dwuliść.) to kerb. I dłużej zimno tym lepiej działa.

Teraz najlepsze rozwiązanie na wszystko co zielone to glifosat  i ewentualnie można dorzucić stomp. Ważne aby nie było suchych liści czy też jakiejś ściółki która  ulegnie przemieszczeniu przy większym wietrze.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25791

Przez parę lat stosowałem glifosat na całą powierzchnię jakiś miesiąc po skoszeniu. Na wiosnę  może 50 do 100 pedów na hektarze miało objawy wchłonięcia. Później te ginęły w gąszczu nowych przyrostów.

Teraz mniejsze ryzyko bo i pąki są już dobrze śpiące i rany po cięciu zabliźnione.

 

Niektórzy stosują też chyba Bastę po całej powierzchni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25791

Ale wszystkie trwałe i siewki zwalczysz, dodatkowo zawsze glifosat utrzymuje coś w rodzaju cienkiego filmu ( to tylko moje spostrzeżenia) na powierzchni i często  zanim nowe chwasty przebiją się przez glebę to i malina już sobie zaczyna radzić. (choć mówi się, że jest biodegradowalny i ulega rozkładowi po zetknięciu z glebą)

a żeby być pewnym skuteczności to dodaje się doglebówkę - devrinol, stonp, azotop.

W porzeczkach zastosowanie glifo późną jesienią ma lepszy efekt jak zastosowanie w marcu

A wychodząc z założenia że na wiosnę wyjdą nowe chwasty to trzeba by było nic nie robić, bo jesienią też wyjdą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Czyli jaką dawke proponujesz i o jakiej porze i warunkach atmosferycznych? Ja po calosci nie dam rady bo mam slupki betonowe. W malinie letniej też dajesz? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25791

Letnią mieliśmy ostatni raz około 20 lat temu. Jesienną też już 5 lat temu porzuciłem.

Stosować możesz teraz lub bardzo wczesną wiosną przed ruszeniem wegetacji.  Dawałem około 5 l na ha.

Żeby nie było że namawiam. Ja stosowałem i u mnie się sprawdzało. Rejestracji na glifo nie ma. Każdy stosuje wedle własnej praktyki i wiedzy

Na słupki betonowe jest belka herbicydowa i skierowanie końcówki  w "krzak"

Z tego co wiem to w letniej ludzie czekają jak wyrosną pierwsze odrosty na około 10 cm i jadą totalnym na wszystko co zielone czyli bastą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzy24    2

Witam! Panowie stosujecie mieszankę devrinol+ stomp przedwschodowo w malinach letnich i tym bardziej jesiennych na chwasty...? Nie stosowałem do tej pory tych herbicydów,bo było wyrywanie ręczne,a teraz mnie zmusza.... Szczególnie boję się o jesienne,bo te mają już na przedwiośniu wyrastające pędy z ziemi. Nie zaszkodzi im...? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez luk7530
      Witam, mam problem z dwuletnią plantacją malin Laszka, a jest ich 0.25ha.  Sąsiad pryskał swój groch za miedzą herbicydami Command 480 EC i Afalon 450 SC chociaż powinien zachować odległość 20m od plantacji roślin sadowniczych. Przez pierwsze 4 dni po opryskaniu nie było nic widać, dopiero jak przeszedł deszcz oprysk zaczął parować i maliny zaczęły zółknąć, z każdym dniem jest coraz gorzej. Ogólnie  teraz cała plantacja jest żółta. W załączniku przesyłam zdjęcia. Wczoraj opryskałem odżywką Asashi. Jak ratować te maliny? Co mam jeszcze zrobić? Sąsiad się przyznaje do tego co zrobił. Jak teraz ściągnąć od niego odszkodowanie? W jaki sposób to obliczyć? Czy te maliny się odnowią? Czy na następny rok będą jeszcze widoczne skutki tego oprysku? Pomóżcie.


    • Przez and1
      Witam, Mam problem z rozpoznaniem choroby jęczmienia jarego.
      Proszę o pomoc w identyfikacji.
      Pozdrawiam


    • Przez crystal169
      Witam, po wizycie na polu pszenicy jarej rzucały mi się w oczy takie kłosy.
      Co to może być?
      Choroba czy przypalenie?

    • Przez crystal169
      Witam, po przeglądzie plantacji pszenicy ozimej spotkałem się z czymś takim pomiędzy kolankami. U sąsiadów też to jest. Co to może być za szkodnik lub choroba?



    • Przez adid0s
      Witam
       
       
      Dziś zauważyłem że jedna z gęsi nie je, coś wypływa z dzioba jakaś woda, cieżko się jej oddycha i charczy i czasami kichnie/kaszle
       
      Czy coś da się zrobić bo szkoda by się zmarnowała to tak się ją zabije (gęś ma 3 miesiące) i jej szkoda mogła by jeszcze podrosnąć
       
      Jakieś sugestie ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj