damiandg

Dotacja na grunty

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
damiandg    21

Witam jestem tu nowy na forum i zakładam ten temat ponieważ nie znalazłem żadnej konkretnej odpowiedzi.

Rozpocznę od tego że mam 2h swojego pola ( orne i łąki) od paru lat sieję też na gruntach innych właścicieli. Na swoje uprawy pobieram dotacje ale tylko na te które jestem właścicielem. W przyszłym roku chciałbym dopisać te grunty na których uprawiam a nie jestem właścicielem. Niby mam zgodę właścicieli na uprawę na ich działkach ale nie wiem czy do dotacji będzie konieczna jakaś umowa dzierżawy. Z tego co wiem to od dzierżawy trzeba pobierać opłatę a ci właśiciele nie chcą nic na to bo i tak stoi odłogiem ich pole. Jak to mam zrobić żeby było dobrze.

Pyzatym jak to jest czy przy koszeniu łąk można używać kosiarki bijakowej czy trzeba to co się skosiło zebrać żeby było prawidłowo bo jest u nas taki jeden co kosi nieużytki bijakową i bierzę za to kupę kasy. Ja zawsze zbieram to co koszę i zwożę na kupę bo siano mi nie jest potrzebne.

Proszę o odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem Twoi dzierżawcy nie biorą dotacji? Bo często się zdarza, że ktoś uprawia a ktoś inny kasuje dotacje. Na pewno będzie potrzebna umowa dzierżawy, zresztą możesz zajrzeć do agencji i tam Ci wszystko powiedzą co potrzeba. A siano warto zbierać i sprzedawać sprawdź w internecie jakie kosmiczne ceny są za balota siana.


Andree94444

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

Nikt na pewno nie bierze dotacji na te grunty. Co do siana to u nas raczej nie ma odbiorców do kupna siana. A ci co chcą to za małęgo snopka chcą 2-3 zł. Więc nie wiem czy się opłaca.


Co do dzierżawy to z tego co się oriętuję to za dzierżawę trzeba coś płacić a potem na koniec roku wypełniać PIT do US. A tego nie chcą tobić ludzie od któych biorę te pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Nie trzeba mieć żadnej umowy, składasz wniosek o wydrukowanie mapki na daną działkę, rysujesz co tam trzeba i składasz, nikt się nie będzie pytał czy masz umowę czy nie - musisz tylko wiedzieć czy aby na pewno nikt inny nie składa na to, bo jak złożą 2 osoby na jedną działkę będzie ciąganina i wyjaśnianie. Co do łąk można bijakową, można rotacyjną  - zbierać nie trzeba, ma być wykoszone tylko.

 

Za dzierżawę płacić możesz ale nie musisz jak nie chcą, nikt Cię sprawdzał nie będzie w tym zakresie. Poza tym jak przyjdą dopłaty nikt Cie nie bedzie rozliczał czy dałeś komuś z tego 300 pln czy inną kwotę " na lewo za dzierżwę" więc sie nie przejmuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

No właśnie to nie wiem czy nie musi być zebrane. Może ktoś się jeszcze wypwie na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaca19855    11

Kolega wyżej dobrze pisze, siano nie musi być zebrane, wystarczy skosić do dnia 31 lipca i może sobie leżeć, nic z tym nie trzeba robić, ale jak jest w pobliżu jakaś produkcja zwierzęca to może warto zebrać i sprzedać?? Na dotacje też żadnej umowy nie potrzeba, wystarczy znać numer działki i być pewnym że nikt na tą samą działke nie złoży wniosku o dotacje. W pierwszych latach członkostwa było mase przekrętów że ludzie składali wnioski na jakieś obszary które nawet nie były użytkowane rolniczo. Chcesz mieć pewność spytaj w agencji ale jest tak jak piszemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

A czy można zapytać w agencji czy na to wlasnie pole ktoś nie bierze dotacji?


No a ja co roku zbieram po kosiarce rotacyjnej siano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

A przypadkiem Twoi dzierżawcy nie biorą dotacji? Bo często się zdarza, że ktoś uprawia a ktoś inny kasuje dotacje. Na pewno będzie potrzebna umowa dzierżawy, zresztą możesz zajrzeć do agencji i tam Ci wszystko powiedzą co potrzeba. A siano warto zbierać i sprzedawać sprawdź w internecie jakie kosmiczne ceny są za balota siana.

 

Nie potrzeba żadnej umowy dzierżawy przedstawiać w agencji, no chyba że dwie osoby złożą wniosek na tą samą działke to wówczas świstek jest pomocny. Zresztą @mickas bdb wyjasnil jak to działa


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

No to fajnie że nic nie trzeba i sama kosiarka bijakowa wystarczy. Ja jestem z Dąbrowy Górniczej i u nas rolnictwo upadło więc siana nie ma gdzie sprzedawać. A koniarze dają 1,5zł za balik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez karol
      Informuję wszystkich że 15 lutego tego roku (2008) upływa termin dostarczania wniosków o dopłatę do materiału siewnego. Dotyczy to tylko roślin ozimych.
       
      Więcej na stronie Agencji Rynku Rolnego
       
      www.arr.gov.pl
       
      Wniosek
      http://www.arr.gov.pl/data/01593/dms_p1_f2.pdf
       
      Instrukcja
      http://www.arr.gov.pl/data/01593/instrukcja_dms_p1_f2.pdf
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj