luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

Gość peres100   
Gość peres100

no zeby wiedziec ile ma w rzeczywitosci bialka i energi bo takie liczenie na oko bialka w zbozu jest czesto zgubne

 

bez przesady wiadomo ze w zbozu jest ok 11% bialka i tu sie za wiele nie da oszukac, chyba ze zboze jest wyraznie zlej jakosci. Pasze robi sie 2-3 razy w tygodniu i wiadomo ze moga byc drobne rozbieżności. Nie ma sensu ciagle tego badac. Chyba ze ktos kupuje gotowe pasze z firm to nalezalo by co jakis czas sprawdzic co przywożą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek19    0

Witam. Jestem tu nowy. Mam gospodarstwo o wielkości 9 h w tym ok 3.5 h pastwiska i 5.5 ornego. Ile na tym mogę wychować opasów od 100 do 600-700 kg?? I czy mając tylko tyle ziemi jest to opłacalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

@komodo 8kg premiksu to za mało na 300kg "koncentratu". Zrobisz z tego tonę paszy czyli premiksu zaledwie 0,8%. 90% rzepaku a to dobre

Ja liczylem tylko na te 300kg a nie na tone juz gotowego bo na tone daje sie okolo 2,5% takze byloby 25kg.No a jesli nie 90% rzepaku to mi podaj proporcje jak zrobic koncentrat 34 badz 36% bo juz dokladnie nie pamietram ile ten sanbull mial bo jesli rzepakowa sama ma 33-35% a soja 44-46% to ile bedzie tam tej soi?przeciez jak wezmie sie to w reke to sama czerń :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

komu przyrosną byki 2kg na dobę ? zastanówcie się i niech ktoś mi powie jakiej rasy bydło jest na tyle mocna żeby tyle przybrać na dobę podpuszczacie jeden drugiego nawet żeby i samą soję dostawał to nie da rady bo się przebiałkuje a podstawową sprawą jest genetyka poczytajcie trochę książek żadna rasa tyle nie przyrasta.synuproboszcza miałes wszystko napisane wszystko policzone i podane na tacy sam Ci to liczyłem widzę ze zgubiłes notatki i dalej drążysz temat i co kupiłes od tamtej pory z jednego cielaka czy dalej tylko plany i kalkulacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

komu przyrosną byki 2kg na dobę ?

niektórzy jak sobie wmowia ze mu rosna 2kg to zaczna tak rosnac , inny to podchwyci i tez sobie wmawia zeby mu urosly, i tak sie nakrecaja, az zaraza tym cale AF i wszystkim beda tak rosly:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

@komodo no właśnie w koncentracie masz ok 10% premiksu i kilka procent wapnia a w tym jest 0 białka. Masz tam jeszcze suszony wywar zbożowy. Jakieś dodatki smakowe i zapachowe. Sanbull ma 30%. Ja stosowałem sanbull inny 35%(co był ciemniejszy) i własnej roboty. Mięsność tuszy i smakowitość pasz była najlepsza w Sanbull. Widziałem i 30% żółte i nie powiesz że była tam sama soja? Co jak co ale na pewno nie polecam z mocznikiem dla cieląt.

 

@Krzysiek79w to jakie Ty książki czytasz że ani razu nie spotkałeś się z przyrostem 2000g? W ph Konrad jest byk Natural rasy BD który w 365dni ma 679kg. W innych katalogach też są takie i to byki hodowlane a nie opasy. Pewnie że na białku nie urośnie, trzeba również energii do tego. Jakie rasy - nawet Angus, ale rasy zdolne do tego to BD, CH, Chianina, Buffalo, Santa Gertrudis, BBB .

Edytowano przez Spartakiada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

SPARTAKIADA nie udaj filozofa bbb do 300kg rośnie wolno (brak cieląt) potem ma 1,8 dobowego przy dobrym żarciu ,reszta się nie nadaje .697kg. w 365dni doejmij cielaka (tylko 35kg nie więcej) i teraz policz przyrosty lekko ponad 1,8 kg,to nie książki tylko materił reklamowy naciągany przyrost i wiek ja praktykuję na więc daj spokuj na bardzo dobrych cielakach różnych ras.wypisałeś rasy a nie masz o jch genetyce pojęcia,białko-energia dodaj świerze powietrze i td. ja nie jestem żółtodziobem więc nie ściemniaj zdjęcia ładne przyrosty duże tylko w praktyce inaczej sie dzieje.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

@komodo tak ma tylko 30%, teraz jest tez Sanbul HP (High Production) z drożdżami co ma 38%

 

@krzysiek79w nikt tu nie pisze że od urodzenia do uboju byczek napier...la po te 2kg i w książkach jak piszą to też tyczy się to najczęściej okresu między 9 a 15 miesiącem kiedy to zwierzę ma największe zdolności przyrostu. Dla porównania jak piszą że tucznik ma przyrost 900g to tyczy się okresu tuczu a przyrost od urodzenia ma wówczas ok 650g. 1,8kg średniego przyrostu pomyśl sam, chyba nie rósł dzień dnia idealnie 1,8kg tylko na pewno miał wahania +/- . Pojęcie o genetyce i rasach co nieco mam a ty o niektórych rasach które wymieniłem nawet pewnie nie słyszałeś. Przyrost też nie jest podawany że 2kg tylko np (1300-2000g a nawet ponad). Pamiętaj że nie każda sztuka jest do tego zdolna mimo najlepszej paszy czy nawet genetyki, liczą się predyspozycje, chęć pobierania paszy itp. Przykład podam na krowach mlecznych gdzie w czołowych stadach sztuki osiągają 15-20tys l a średnia stada i tak jest 10-12tyś. Nie wiem jaki jest aktualny rekord świata i czy jest większy ale w 1975r został ustanowiony na ponad 25tyś ( w co na pewno też nie każdy uwierzy) a co do przyrostów rekord świata w poprzednim wieku wynosił blisko 2,2kg i należał do rasy która może wielu zaskoczy - Normandzka. A co do praktyki to radzę przejechać się na jakąś międzynarodową wystawę a nie opierać się tylko na własnej oborze. CZYTAĆ NALEŻY ZE ZROZUMIENIEM I MIEĆ DO TEGO DYSTANS A WTEDY NIE BĘDĄ TO "MATERIAŁY REKLAMOWE"

 

A co do bbb to teraz już jest inne bydło...małe, niskie na nogach obwieszone nienaturalnie mięsem wśród innych opasów są zwykle znacznie niższe ale mają łatwiejsze porody niż wcześniej. Nie tak dawno było to bydło jak Charolaise duże masywne o dobrym umięśnieniu ale nie potwory, zwykle większe niż inne opasy a cielęta rodziły się i po 70kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafftti    32

Popieram krzyśka79w odnośnie przyrostów. Nasłuchacie się bajek i sami je powtarzacie. Piszemy tu na forum o naszych podwórkach a spartakiada wyjeżdża z belgami, rekordami daj spokój z tymi wywodami. Jak parę stron wcześniej napisałem że przyrost 1500 g to maks na naszych podwórkach to mało mnie nie zlinczowali hodowcy co dopiero pierwsze byki sprzedali. A propos Konrada to tam się byki cielą, a co dopiero mowa o takim przyroście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

@rafftti to samo piszesz o mnie co inni o Tobie więc szacun w Twoją stronę. Co do przyrostów w naszym kraju to proponuję przeczytać wyniki oceny wartości użytkowej bydła ras mięsnych z PZHiPBM (o ile wiecie co to jest). Tam wszystko pisze! Chyba że też to bajki , bo oczywiście każdy chce was oszukać... Chyba że po prostu usiądziemy i razem zadecydujemy ile byk może rosnąć a ile nie - to jest chore! Wejdźcie sobie na YouTube, jakieś strony rolnicze, czasopisma, książki, jedzcie na jakąś wystawę a nie nie widząc nic mieszacie kogoś z błotem. Rozumiem że macie się za takich hodowców z górnej pułki że jak u was byk urósł 1,400 to maks może być już tylko 1,500. I apeluję o to abyście czytali ze zrozumieniem i rozróżniali przyrost dzienny od przeciętnego przyrostu całkowitego (od urodzenia). Bo jeśli chodzi o przeciętny przyrost całkowity to w naszym kraju i nie tylko kształtuje się między 800-1500g z nielicznymi wyjątkami

 

I zastanówcie się czy mówimy o tym czy byk może tyle urosnąć czy może tyle urosnąć w waszej zagrodzie. W tym drugim przypadku i ja w całości się z wami zgadzam i przyznaję wam 100% rację że nie urośnie he he pozdrawiam wszystkich niedowiarków. Opowiedziałbym wam też również piękną bajkę o wyrostowości (genetyce i zdolnościach niektórych ras) Bydła która wpływa między innymi na przyrosty ale poprostu niema to sensu

 

Żartowałem u Was też mogą urosnąć :) głowa do góry ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

jak napisałem o przyrostach średnich dobowych do 1,45 kg to też mnie malo co nie zlinczowali a wiem bo mam cielaki od urodzeni do odstawy i znam ich dokladny wiek i któryś z hodowców bydła mięsnego napisał mi żebym je oliwą smarował bo im skóra popęka ale cóż taki kraj. Tak od tematu ostatnio urodził mi się rekordowy cielak krzyżówka bbb z tradycyjną krową cb. Cielak miał 60 kg wagi urodzeniowej i po 3 dniu pobieral 14-15 litrów mleka dziennie, przybierał dużo więcej niż standardowo cielak 30-40 kg przy urodzeniu. On był na starcie ponad miesiąc do przodu. Ale takie porody zdarzają się rzadko. Kwestia przyrostu jest pojęciem względnym i uwarunkowana wieloma cechami. Wiem jedno dobra genetyka i duży kaliber wraz z możliwością pobrania i wykorzystania paszy ujawnia się dopiero wtedy gdy jest odpowiednie żywienie (pomijam kwestie ekonomiczne np. opasu na paszy treściwej do oopru) - tak jest z bydłem mlecznym i tak jest z bydlem mięsnym. To właśnie forum mnie denerwuje pod względem przemądrzania się bo ktoś w cos nei wierzy w co się pisze. Owszem są osoby z wodzami fantazji ale ja jestem w stanie uwierzyć w najwyższe dobowe przyrosty 2000 g ale to są wyjątki i taki odsetek osobników mieści się w granicy błedu statystycznego. Zazwyczaj u mnie w opasie na 700 kg zajmowało 16-17 miesięcy ale pojedyncze sztuki rosły w 15 od urodzenia - najlepiej przyrastały krzyzówki simentala tzn. najlepsze średnie dobowe


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no pewnie ten najlepszy hodowca na AF ci kazal smarowac :) hehe a ty zostawiles tego BBB?u ,mnie simentale wychodzily najlepiej dopoki nie mialem krzywozki z BD on w 17 miesiecy i 11dni mial 821kg i to jest moj rekord ale tak jak pisze wszystko zalezy od ekonomiki akurat wtedy mialem sporo problemow z somatyka pochlanial duze ilosci mleka bywalo i ponad 20 dziennie i takie byly efekty ale wiadomo ze dobrego mleka by nie dostal bo nie mialoby to sensu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

a co do ph Konrad są byki po niecałe 500 też nie to że wszystkie mają ponad 600. Co do byka Natural wcześniej był jego pełen brat (ten sam ojciec i matka) tylko ze 3lata starszy i w tym samym czasie ważył zaledwie 518kg - różnica 150kg. A to że byk się cieli to nie skomentuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

bo tak naprawde w tym katalogu tylko ten jeden byk sie tak wyroznia z ta i Angus chyba ktorys a reszta to takie normalnie okolo 500-600kg w 365dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

SM tak bo ma mniejszą wydajność rzeźna więc ma łatwiej (u mnie też mieszaniec sm był rekordowy i miał 1,57 łącznie z wagą urodzeniową), BD pięknie rosną i do nich należny przyszłość. Z ras praktycznie niedostępnych w polsce to Chianina 1,9m w krzyżu, a z w ogóle niedostępnych w polsce to Santa Gertrudis i Buffalo (mieszaniec z bizonem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Chianina dostepne jest nasienie chyba w Ki samen :) bo u mnie robi inseminator od nich praktycznie wszystkie miesne maja :)http://www.kisamen.pl/?katalog na holenderskiej stronie jest jeszcze wiecej a z zamowieniem nie ma problemu sciagną wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

czy kiszonkę z qq dla opasow mozna dawac "do oporu" czy jakies konkretne ilosci w poszczegolnej wadze?

i czy z wyslodkami mokrymi tak samo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

@komodo tak, ale są też które mają wagę w lbs po 1350 i ponad 1400 przelicznik na kg to jakieś 0,454 co daje też ponad 600kg

 

@komodo wiem że oni mają dlatego napisałem "praktycznie niedostępnych" bo chyba tylko oni mają

 

@edi25 qq teoretycznie można do woli tylko musisz uzupełnić niedobory białka. Wysłodki podobnie ale musisz stosować siano lub słomę jako sucha masę to jest konieczne i musisz przyzwyczaić powoli ale lepiej wysłodki jest ograniczać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

SPARTAKIADA normalnie brak mi słów przez te Twoje mądrości naczytasz się tych kolorowych pisemek i się bulwersujesz tylko od teori do praktyki i faktycznych przyrostów daleka droga nad żywieniem byków w mim gospodarstwie pracuje żywieniowiec a dawki sa konsultowane i analiaowane na jednej z uczelni rolniczych nie oszczedzam na żywieniu mimo drogich komponentów uważam ze jesteś super spec skoro jestes w stanie tyle osiągnąć przyrostu chyle czoła przed Tobą byle tak dalej,cześciej i więcej takich okazów .BBB zawsze było niższe ,pokroju limuzę nie szroleza co fantazjujesz z cielętami jałoszki około 44 a byczki około 48kg. jakie 70 . nie pij więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

@krzysiek79w a mi brak słów na Ciebie mimo to staram się Ciebie nie obrażać. Masz przyrost ponad 1,3kg na byczkach do 350kg od 100kg. jeśli byś ważył co miesiąc zapewne wyszłoby Ci że ten 100kg przyrasta ok 1000g a te ponad 300kg pewnie z 1500g. Pochowaj go do 600kg na tej samej paszy to wtedy pogadamy. Co do paszy bardzo dobra, ewentualnie można by jeszcze podkręcić ciut energię. A bulen to koncentrat czy premiks? Bo wydaje mi sie że koncentrat więc z wit. cienko u Ciebie

 

44 i 48 to masz podane w książce. i u charolaise są cielaki po 70kg. owszem jest to promil przypadków ale jest jak najbardziej prawdziwy. Informacje od hodowców i z PZHiPBM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

sanbul to koncentrat a bullen to premiks i w dodatku innej firmy nie ma sęsu drzeć kotów racje są dwie jedna mija druga Twoja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spartakiada    2

w SHIUZ'ach też masz speców od żywienia a wyniki takie sobie i po 500kg w 420dni

 

Jak premiks to ok. No nie dogadamy się. I po raz kolejny odsyłam do PZHiPBM. Zajrzyj, przeczytaj - to nie boli. Mogę Ci nawet znaleść konkretnego byka, podac jego parametry i nr kolczyka ale to i tak nie zmieni Twojego zdania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj