luk

Pierwsze kroki w hodowli opasów

Polecane posty

zbyszek8201    174

@Dexter. Owszem żyto nie jest najlepszym składnikiem paszy,lecz jeśli są to starsze sztuki to 25% powinno im nie zaszkodzić,wątpię w to że te 5% SanBull-a jest skutkiem przebiałkowania. Mój ostatni przypadek z tym koncentratem był taki że byki też nie wyjadały.... jest temat o tym koncentracie poczytaj. Moja rada kup trochę soi i witamin dla opasów . Jest kilka firm z których witaminy mają mocny zapach,wiem że soja droga jest ,lecz ten SanBull też nie jest tani.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

koledzy z tym żytem to fakt że nie najlepsza to pasza jeżeli chcecie lub musicie spasać żyto to lepsze i to o duzo lepsze efekty przynosi jego forma parowana. co do grzybicy jeżeli macie ją w swoim stadzie a raczej 80% cielaków przywiezionych z Rumuni ją ma i nie jest to wina dostawcy proponuje zachowanie sporej ostrożności bo przenosi się na ludzi i zostawia po sobie znaki.leczenie u cielaków (Imaverol-oprysk)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dexter    1

Tak Ja też na SanBull złego słowa nie powiem.Tylko mam tutaj wątpliwości do tego żyta co prawda moje byczki mają gdzieś tak 300-350 kg i jako tako tą śrute żrą ale czasami jest tak że ta śruta zostanie. A gdyby wymienić żyto na otręby przenne? Czy było by to lepsze rozwiązanie. Czy jednak otręby wychamowały by przyrost?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

dobry pomysł nic nie stracisz nawet lepiej będą jadły tylko jak to cenowo wyjdzie po ile teraz otręba?przy takiej wadze możesz śmiało parować żyto po miesiącu zobaczysz efekty .jeszcze jedną z przyczyn niewyjadania paszy jest jej nadmiar nie koniecznie skład!!!

Edytowano przez krzysiek79w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

@Dexter Powiem ci że kiedyś SanBull uważałem za najlepszy doping dla opasów ,był przypadek kilka lat temu że pewien osobnik dzięki niemu załapał apetyt a nie chciał jeść żadnej śruty... Niestety ostatnio od ponad roku mam wrażenie że to już nie ten sam koncentrat i nie stosuje już żadnego. Możesz kupić śrutę sojową i rzepakowa i mieszać , trochę witamin do tego. Ewentualnie dla wariantu ekonomicznego soja i może ma ktoś w okolicy łubin żółty słodki, ale z tym nie przesadzaj za dużo. Do otrąb nie wypowiem się gdyż nie używam.

Edytowano przez zbyszek8201

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Witam wszystkich Krzysiek79w weż odp jak stosuje sie ten oprysk na grzybice co pisałeś (imaverol) bo nie moge dać sobie rady. Dwa razy szczepiłem i nic.Czy mogę przywieść teraz kolejną partję cieląt i trzymać w tej samej oborze tylko przegrodzonej ścianą czy lepiej poczekać chodzi mi czy sie nie zarażą grzybicą. Mam jeszcze takie pytanie co do śruty słonecznikowej 36%białka 50kg 50zł za ta cene mogę kupić ziarno kukurydzy co bedzie lepiej slużyć dla wsrostu. u mnie stosuje sie taka mieszankę śruty owies 40kg przenżyto 30kg żyto 30kg do 100kg takiej śruty 10kg koncentrat opas i 10kg śruty ze ślonecznika36% białka i już byczki maja po ok200kg może wiecej ale z czegos musze zrezygnować bo to za drogo wychodzi. Co do żyta to za hu...ja ojca nie można przekonać że sie nie daje za dużo a jego mamy najwięcej bo słabe ziemieJeżeli ktoś che coś doradzić to prosze o odp pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

Kolego znam ten problem i z ojcem i z tego co na danej ziemi można zasiać. Ojciec odpuścił , klasy ziemi nie zmienimy. Dobrym wyjściem przy obecnych cenach jest sprzedaż żyta i zakup innych zbóż,osobiście nie sprzedałem teraz czekam do min listopada. Jak musisz to dawaj to żyto ,wcześniej kolega pisał że najlepiej parowane- gdy już konieczność. Ta śruta słonecznikowa to całkiem niegłupi pomysł- cenowo jest ok. Wiadomo każdy liczy koszty i stara się je ograniczać. Sam widzisz zapewne jak byczki ci przybierają na wadze i pobierają paszę. Ja bym zrezygnował z koncentratu opas. A dołożył odrobinę soi i witamin. Tak by wyszło odrobinę taniej, na te koncentraty nie byłbym taki pewny-na ich skład.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

karol2 stosuje się w odstępach 3-4 dniowych efekty szczepionki widać dopiero po około 4 tygodniach. spokojnie !!!tego luku nie kupisz na targu i tak musisz pojechać do wet.napewno nowo wprowadzone sztuki do stada się zarazą tak na boku to sztuki mające grzybicę obowiązuje kwarantanna trzy tyg.po szczepieniy żeby być pewnym że jest wszystko ok.na jakiej powierzchni trzymasz tye byczki i ile jest szt. podnieś dawkę witamin na maxa w szczegulnosci wit A,D,E.lepiej używaj rękawiczek .znam ten bul co do starego i żyta tylko że ja postawiłem na swoim i żyto dostają tylko parowane jak przekrocza 200kg wagi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

witam mam mały problem z byczkiem ma 6 miesięcy woaga ok 250-300 i od paru dni nie chce jeść paszy treściwej, dostawał 3 razy dziennie po ok 0,7kg ( 50 %owsa, 20% jęczmienia, 15% sanbull, 10% żyta 5% pszenżyta) i do tego 2 razy po 0,2 kg sychych wysłodków prasowanych, a objętościowych siano, słomę i spore ilości całej kukurydzy. Duł głodowy widać, że ma wypełniony lecz po naciśnięciu ma miękki tak jak by miał powietrze, uszy ma ciepłe i przeżuwa. Do wody ma stay dostęp. Proszę o porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Kartofle parować i mieszać ze śrutą czy na surowo podawać. Mam w domu osobe która z milą chęcią wstanie o 5 i uparuje tak żeby na 7 byly gotowe,Czy parowane mogly by zastapić wysłodki za które trzeba płacić 50zl za worek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

Bydło może dostać surowe,lecz podobno parowane dają lepsze efekty-kwestia roboty i kosztów parowania. Czy zastąpią wysłodki tego nie wiem, ziemniaki mają sporo energii dlatego w dużym stopniu zastępują kiszonkę z kukurydzy. Niestety trzeba uważać z ilością tych ziemniaków,początkowo przyzwyczaić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

A no własnie kiszonki nie mam bo nie robimy dopiero na wiosnę chce zasiac .1.60ha.Jak przygotować pole od kukurydze jaki nawóz siejecie i ile na te moje 1.60ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Obornika ile sie da , potem po orce fosforanu amonu 150kg/ha , jak sie da potem wjechać jak qq juz bedzie większa mocznika 200 kg i powinno być 3 metry :) Zalezy jakie ziemie i przebieg pogody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Może koledzy w tym temacie mi podpowiecie.

Chodzi mi o to czy będą przyrosty w miarę na opasach 500-600 kg gdy bym im dawał tylko kiszonkę z QQ, młóto i siano bez pasz ze swoich zbóż.

Co myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamcfc    1

Oczywiście że będą przyrosty troszkę mniejsze ale będą....nie wiem jakiej rasy masz te opasy lecz różnica w przyroście dzienym może wynieśc tak do 0,5kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamcfc    1

Tak rasa ma duże znaczenie...simentale najmniej odczują brak pasz zbożowych ponieważ potrafią lepiej wykorzystać pokarm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lordzik    1

Daje ktoś z was TMR bykom?

 

No tak, to najlepszy sposób karmienia byków. Ja robię TMR raz na dwa dni. Starsze byki (powyżej 400 kg) jedzą go i grupa młodszych (do 350kg), ale te młodsze dostają też niedojady od krów mlecznych, bo więcej potrzebują składników i witamin.

 

grupa jałówek około 1-2letnich przebywa nadal na pastwiskach, jak wrócą dostaną kiszonkę z traw, lucerny, siano, słomę i śrutę rzepakową wymieszaną z premiksem dla młodzieży też w TMRze i też raz na dwa dni.

 

Może koledzy w tym temacie mi podpowiecie.

Chodzi mi o to czy będą przyrosty w miarę na opasach 500-600 kg gdy bym im dawał tylko kiszonkę z QQ, młóto i siano bez pasz ze swoich zbóż.

Co myślicie?

 

Oczywiście, że będą rosły ale wolniej. A jaką masz kisz z kukurydzy? Jeśli dobrą (duży udział kolb), to nie powinno być źle. Ale czy nie zastanawiałeś się, że warto by tym bykom dawać też kiszonkę z trawy albo sianokiszonkę? może im brakować szybkiego białka, a wtedy nie zbudują dobrze masy mięśniowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Lordzik kiszonka myślę że jest dobrej jakości jak biorę i ładuję na dwukółkę to jest trochę tego ziarna, na kolby to bardzo nie wiem bo nie było mnie w kraju przed koszeniem jak i w trakcie, ale szybkie białko i łatwo przyswajalne na chyba młóto. Jednak te dwa kg paszy znajdę na sztukę , zboża trochę mam ale chcę przetrzymać dla młodszych no ale trzeba będzie dać i tym większym.

 

 

Komodo wiesz po ile teraz jest śruta rzepakowa? bo nie jestem w temacie.

 

Dziś w nocy wyjeżdżam i wrócę na święta i chciał bym zobaczyć ja wrócę że bydlaki urosły.

 

Dzięki wszystkim i pozdrawiam , szczególnie tych wszystko wiedzących :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale zboze to bedzie dodatkowa energia ktora nic im nie da bo maja dosyc energi z kukurydzy jesli kiszonka jest dobra a sruta rzepakowa jest teraz po 142zl za 100kg to na kukurydze jakby dostały 2-2,5kg to bylby efekt takze jesli masz dobra kiszonke z kukurydzy to zboze mozesz sprzedac a w to miejsce kupic jakies komponenty białkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

ja od roku dla opasów kupuje pasze gotową pełnoproporcjowa ostatnia cena 1120zl/tona (sypka) nieoplaca sie mielić swojego zboza, lepiej sprzedać na dzień dzisiejszy za paszowe zboze smialo mozna dostać min 800zł/t.

Dodaj do tony swojego zboża minimum 100kg sruty sojowej (napewno ponad 200zł)+ premiks(ok100zł) +mielenie robocizne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kazimierzjaceniuk
      Moj ojcie hodowal konie i je sprzedawal od 30 lat w takiej malej wiosce na opolszczyznie teraz ja sie tym zajmuje od kilku lat chcialbym sie dowiedziec czy takie hodowle trzeba gdzies zglosic,placic podatki od sprzedazy albo ilosc koni zglaszac.
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj