Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

Tak jak kolega @farmer24 uważam że pomogą talerze lub talerzówka przed wałkiem ( tylko nie pod jednym kątem bo będzie ściągać - najlepiej w V). Jakie masz redlice na łapach?

Opublikowano (edytowane)

Muszą być talerze i dobrze ustawione, a najlepiej jak jest jeden rząd  z talerzówki,  wtedy będzie dość dobrze.

Można jeszcze zastosować płaskowniki podgięte na końcach z 150 cm i ustawić tak żeby zagarniały rowki.

Ja miałem wał 400 mm i też miałem nierówności, muszą być talerze, lub płaskowniki.

Po drugie  to jest podorywka więc nierówności nie przeszkadzają, a nawet powinny być.

Edytowane przez tomek73
Opublikowano (edytowane)

Wałek jest oryginalny unii, ma pewnie ponad 20 lat. Zrobiony z płaskowników około 6mm i dobrej stali. Redlice 50 cm szer. Głębokość pracy około 17-20 cm

Edytowane przez malwina171
Opublikowano (edytowane)

Podorywkę wykonuje się na ok 8cm - po co 17-20cm? Z tymi redlicami chodziło mi raczej o kształt czy gęsia stopka czy sercowa. Jaką to masz redlicę że szeroka na 50cm??? Ten wałek na końcu nie jest do równania ziemi - wał strunowy nie ma równać tylko kruszyć ( zresztą wał nie jest do równania).

Dopatrzyłem się na filmie że masz redlice z podcinaczami bocznymi - po nich będą zawsze rowki to co zostaje to po ostatnim rzędzie. Masz 2 wyjścia - talerze na przemian tak jak w typowych agregatach ścierniskowych lub dorobić takie do zagarniania z płaskowników jak np. http://www.dziekan-maszynyrolnicze.pl/agregaty_AS_18_32_K2WS.html.

Ewentualnie talerzówka z tyłu tylko będzie to długi zestaw.

Edytowane przez akmaly
Opublikowano (edytowane)

Dlatego tak głęboko  ponieważ po tym zasiałem grykę. 

 

Ccialbym zalozyc takie zagarniajace zeby jak na obrazku , a za nimi wałek.  Tylko ze nie wiem gdzie to kupic i jak to sie fachowo nazywa???

 

post-137018-0-26329400-1432198498_thumb.jpg

Edytowane przez malwina171
Opublikowano

dla czego szukasz dziury w całym?? po pierwsze gruber nie służy do doprawiania ziemi, a do podorywki... a po drugie jak piszesz, że siałeś , to po siewniku będzie równo... jak chcesz aby było równo to doczep ze 3 brony z tyłu i bedzie równo... no i konstrukcja tego grubera jest odwrotna... najpierw 3 zęby a potem 4( czy 5) a nie na odwrót... 

ja siałem po gruberze, ale mój ma 13 łap w 3 rzędach i wał rurowy....  było nie równo ale po przejechaniu siewnikiem było równo...

 

jednym zdaniem cudów tym gruberem nie zdziałasz...  ;) jedynie to 3 brony średnie lub cięzkie na sztelwadze i na łańcuch , mój wujek tak kiedyś robił jak miała grubera 9 łap sercowych ale bez wału i było ładnie równo ;)

Opublikowano (edytowane)

 Z tym że na początku 3 zęby to może i coś w tym jest, nie pomyślalem że to może mieć jakiś wpływ. Gruber czy agregat uprawowy, jak zwał tak zwał, służy do uprawy bez orkowej oraz do podorywki. Zależnie od głębokości. 

 

 Brona po gruberze to nie jest najlepszy pomysł ponieważ brony  wyciągną wszystkie resztki- słomę i

perz. 

 Siane agregatem upr-siew Unia ares. Po siewie jest faktycznie równo. Jednak problem w tym że "gruberuje" pola po skosie a sieje normalnie i wtedy czuć każda nierówność. 20 ha musiałem siać 6-8 km/h bo głowa się obijała w kabinie.  Robię tak po aby wyrównać stare bruzdy po orce ale też  po to aby ślady nie nakładały się na siebie przez co pole jest jeszcze równiejsze. 

Edytowane przez malwina171
Opublikowano

Nazywa się to zgrzebło i można kupić, nawet na alledrogo widziałem czy w grene.

Nie stosujesz orki przedsiewnej, że miałeś nierówno ? Ja nie zauważyłem takich problemów po gruberowaniu. Zwłaszcza, że ściernisko zrywa się płytko , max do 12cm, a przed siewem uprawia głębiej.

Opublikowano (edytowane)

jesli chcesz pozbyć się nie równości i bruzd po orce, to rób to przed siewem ,a nie po zniwach... ;) ja zawsze po orce podpinam  grubera i równam bruzdy, jakies porzeczniaki i inne nie równości.... i po siewie mam równo jak na stole, że potem cięzko znaleźć stare bruzdy  na jesieni.. ;) a agregatem wchodzę w ostrą skibę.. ;)

 

Pamiętaj , żadnym gruberem nie zastapisz dobrej orki...  skoro się tak obijasz o kabine , to może sprawdź ciśnienie w oponach... bo pewno masz ze 2,5 atmosfery ;)

 

ja posiadam taki gruber : http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/lightbox/464531-ursus-finn-silo-wolf/

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/468186-ursus-finn-1224-dl-silo-wolf/

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/468190-silo-wolf-3m-meprozet/

13 łap w 3 rzędach na 3m a z tyłu wał rurowy...  oczywiście na sercowych redlicach.

Edytowane przez FINN
Opublikowano

Kolego @FINN  pozwolisz że nie zgodzę się z Tobą w kwestii tych nierówności. Widać na filmie jak przejeżdżał autem to strasznie nim bujało. Przy łapach z podcinaczem muszą być talerze lub zgrzebła. W gruberach bez podcinaczy pozostają tylko małe rowki i tym bym się nie przejmował ale na tym filmie nie jest najlepiej. Oczywiście nie musi być równo i rowki są nawet wskazane po podorywce ale nie tak duże. 

Opublikowano

po gruberze niestety takie pole zostaje zwłaszcza jesli ma podcinacze boczne ale do podorywki na 8cm maks 12cm muszą byc bo to one robią robote talerze uważam za zbędne bo to one robią koleiny ja ich nie używam i pole wygląda lepiej bo łapy podcinają i przykrywają resztki a talerze wywracają je na góre znowu -masło-maślane. bezpodcinaczy po talerzówce te łapy ładnie uprawiają glebe pod siew (bezorkowo)

Opublikowano

Jak dałeś wałki które idą po wierzchu i nie można ich żadną siłą docisnąć to się nie dziw że zostaje nie równe pole. Załóż tam duży wał rurowy z regulacją docisku.

FINN gruberem nie zastąpisz orki, ale odpowiednim spulchniaczem już tak.
Opublikowano

no i konstrukcja tego grubera jest odwrotna... najpierw 3 zęby a potem 4( czy 5) a nie na odwrót... 

 

Dlaczego tak twierdzisz? Czyż "unijne" KOS-y nie miały (mają) na pierwszej belce więcej łap niż na drugiej? Moim zdaniem tak powinny mieć wszystkie agregaty z tego względu, że tylne łapy zagarniają bruzdy po przednich i nie potrzeba w takim układzie skrajnych talerzy zagarniających. Ja mam agregat sześciołapowy (z beznadziejnymi talerzami na sprężynach płaskich nie zapewniających ich prawidłowego prowadzenia) i z tej strony gdzie skrajna łapa znajduje się na przedniej belce jest równo a z drugiej strony skrajna łapa jest na tylnej belce i pozostaje po niej bruzda...

Opublikowano

Ja tam się nie dziwię jaka maszyna taka robota. Rowki z tyłu będą bo muszą być. Bo co niby ma je zagartać. W nowoczesnych agregatach robią to talerze za sekcją zębów. Talerze ustawione są tak, aby zawalały rowki po zębach jak ktoś pisał wyżej. Wielu uważa, że lepiej kupić starą maszynę używaną z zachodu. Niestety te konstrukcje są często przestarzałe. I nie dają takiej jakości uprawy jak te nowoczesne. Nawet polskie tańszych marek ale z sekcją talerzy.

Sąsiad przez miedzę używa po żniwach agregatu chyba agro masz. 7 łap/zębów na sprężynach za nimi sekcja talerzy i wał rurowy. Jak zapuści to głębiej to pole wygląda jak zaorane. Żadnych rowków, żadnej słomy nawet nie widać tylko ślady po rurach wału. Uważam, że robi ciut za głęboko. Ale że ma odpowiednio mocny sprzęt to może sobie pozwolić na głębokość i prędkość.

Ważna rzecz to też dobór agregatu do ciągnika. Wielu ludzi kupuje za duży a potem jest drapanie. Zwłaszcza, gdy np w ciągniku dodatkowo dawno już nie ma deklarowanej mocy. Do 100 KM powinno być max 5 łap. Dodatkowo talerze i wał i pole będzie równiutkie.

 

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez mateuszrol1990
      Witam.Wczoraj pojechalem na poletko dokladnie lake oddalona o jakies 4km od gospodarstwa, chcialem posiac nawoz lecz okazalo sie ze laka jest zaorana i zasiane sa buraki. Co moge zrobic gdzie sie udac jak walczyc ze zlodziejem. Dzwonilem do niego ale on ma to w d... dodam ze choduje cieleta i zostaje bez laki na zime
    • Przez dawidursus323
      Witam. Chcę wydzierżawić działkę na której tylko część to pole które chcę wydzierżawić, a na reszcie stoi dom. Jak wpisać to do umowy dzierżawy żeby nie było potem problemów jeśli będę chciał pobierać dotacje? 
      I jeszcze jedna sprawa. Aby wydzierżawić działkę z anr trzeba spełniać szereg warunków. Jednym z nich jest to że trzeba posiadać co najmniej 1 ha gruntów. Mam ten 1 ha ale wydzierżawione. Czy wystarczy mi zwykła umowa dzierżawy czy musi to być zrobione u notariusza?  Pozdrawiam.
    • Gość
      Przez Gość
      Witam.
      W niedalekiej przyszłości mogę wziąć ziemię w dzierżawę , która jest 80 km od mojego gospodarstwa. Są to działki o powierzchni 20 i 10 ha. Zastanawiam się teraz jakie przyczepy zakupić do zbioru zboża, którego trochę tam będzie. Zastanawiam się nad przyczepą skorupową Matal Fachu o pojemności 18 ton. Teraz mam takie pytanie czy to pole nie jest trochę za daleko i jakie przyczepy byście radzili mieć do transportu zboża?
    • Przez jestem_z_miasta
      Cześć, 
      mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
      I nie wiem co z tym zrobić. 
       
      Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 
       
      Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 
       
      Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  
       
      dzięki!
    • Przez andrewk
      Piszcie jak przetrzymujecie obornik na pryzmie na polu - gdy np. płyta gnojowa jest pełna, a do 1 marca jeszcze daleko. Można przetrzymywać bezpośrednio na ziemi ? Jak nie to wystarczy dać folię pod spód ? Nie chcę nabawić się problemów z arimr, więc muszę zawczasu się przygotować
       
      ___________________________________________________________________________________________________________
      AgroDane.pl - portal poświęcony specyfikacjom maszyn rolniczych takich jak ciągniki rolnicze, kombajny zbożowe oraz ładowarki teleskopowe. Dane techniczne, porównania modeli oraz opinie w jednym miejscu. Użytkownik agrofoto wszystkim poleca tą stronę z całego serca 
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v