Skocz do zawartości

Polecane posty

Ulman    275

Przy nawożeniu na 8t, biorąc pod uwagę materiał, nawozy, opryski, paliwo, kombajn wychodzi około 2,5tyś./ha.

Amortyzacja też jest w to wliczona? Ja jak liczę uczciwie to przy 8t , ok 160 kg N i 3 dobrych zabiegach nie chce być mniej jak 3000 Pln/ha.

Bez amortyzacji, kombajn najęty, materiał kwalifikowany, ale jeszcze nie odliczona dotacja do kwalifikatu (100zł), 3 fungi, antywylegacz, 170N i bez podatków i ubezpieczeń.

3000zł/ha duża suma, nawozy kiedy kupujesz? Ja staram się zawsze na jesieni, kiedy jest najtaniej.

Edytowano przez Mateusz19980916

Tomek90    191

co drugi trzeci rok wymieniam na kwalifikat. posieje około hektara kwalifikatem a na nastepne lata mam rozmnozony. A koszty takie dlatego bo produkuje pszenice jako paszowa i sprzedaje jako paszowa. Paszowa wymaga mniej nakładow i mniej nawozenia niż przenica jakosciowa produkowana do młyna. W tych kosztach podkresle ze nie ma kosztow amortyzacji, podatku rolnego i krusu, tylko paliwo po zwrocie akcyzy, usługi kombajnem, nawozy i opryski.

Dodam jeszcze ze ostani rok był bardzo urodzajny. Nie wiem jak bedzie w tym roku. Przy nie duzych nakładach można było uzyskac duze plony.

34N w 3 dawce za cene ~130zł i zarabiasz ok 200zł na ha za to że pójdzie do młyna.

Paszową też się pryska 3x od grzyba, także zabieg od skrzypionek i mszyc. 

Wiadomość z agroFakt.pl

panczo1922    68

czy ja wiem czy mniej żeby mieć dobrą paszówke to tez tanio sie nie da .. siał ktoś azot na pszenice?

Dzisiaj poszła saletra na pszenicę... Jechalo się niczym w majowym weekendzie:-)

pajonk25    4

Wita, mam pytanie odnośnie pszenicy jeżeli byłby Ktoś uprzejmy mi pomoc to z góry bardzo dziękuje. Sprawa ma się tak, rok temu wziąłem w dzierżawę 10 hektarów ziemi, ziemia leżała odłogiem około 15 lat, jest to klasa 4 a i b. Rok temu zasiałem grykę , a po gryce zaoralem zasiałem pszenice zimowa Arkadie, zasiałem 10 października 180 kg na hektar materiału kwalifikowanego. Sialem wynajętym siewnikiem punktowym. I teraz mam prośbę nie znam się tak za dobrze i chciałbym się poradzić kogoś doświadczonego co i ile dać, chodzi mi jaki nawóz najlepiej dać i ile w ilu dawkach i wg jakieś porady ponieważ dopiero zaczynam przygodę z rolnictwem, z góry bardzo dziękuje jeżeli ktoś cos podpowie, dodam ,że pszenica teraz wygląda na moje oko dobrze, pozdrawiam i życzę dobrych plonów. :-) P.S. na jesień dałem po 200 kg jakiegoś wap- magu i po 200 kg polifoski. :-) A i bym zapomniał sprzedawca mi proponował jakiś nawóz Yarabel Sulfan... nie wiem czy to dobre...

Polifoska i ten wap-mag na jesien super sprawa moim zdaniem zainwestowałbym w saletre na 3 dawki pierwsza 180kg najwczesniej jak sie da nawet juz druga poczatkiem kwietnia tez 180 a trzecia pod koniec maja przed kłoszeniem ok 140 to wszystko zalezy od tego jak duzo masz kasy aby zainwestowac w to wszystko pozniej musisz powaznie pomyslec nad ochrona i skracaniem bo przy ok 170kg N skrocic musisz bo moze sie wyłozyc dobrze byłoby jeszcze doładowac jakas odrzywko i mikroelemantami + mocznik i siarczan oczywiscie poczytaj i zdecyduj sam na co postawic..

andrzej1988    101

34N w 3 dawce za cene ~130zł i zarabiasz ok 200zł na ha za to że pójdzie do młyna.

Paszową też się pryska 3x od grzyba, także zabieg od skrzypionek i mszyc. 

ja pryskam 2x na grzyba srodkami w cenie około 85 zł na ha z dwama sybstancjami. Na mszyce i inne owady nie pryskam w ogole. Na konsumpcje bym musiał napewno 3x pryskac srodkami z wyzszej półki no i azot 3 x. Włożyc bym musiał dużo bo KAPKA wymaga super jakości.

Tomek90    191

To paszówka czy konsumpcyjna nie ma znaczenia dwa zabiegi czy trzy, pryskać trzeba jak jest porażenie. Przykład muszelka (paszowa) pryskana 2x, fuzarioza tak zjadła że bordowe kłosy miejscami. Skrzypionka także, to wszystko wplywa na plon.

3 dawka N napisałem co i jak, a powiem że miałem 2 lata temu 400kg saletry 34N w 2 dawkach i parametry?

Pszenica odmiana Jantarka

wilgotność 15%
gęstość 83,7
białko 13,3
gluten 33

Ujdą? 

@pajonk25 nie wiesz jaka sprawa wap-mag niestety :S same kamyszki i gips

Edytowano przez Tomek90

BENNY82    34

Witam. Mam pytanie do tych co mają zasianą odmiane Ludwig jak wygląda u Was po zimie ? U mnie w porównaniu z mewą to wygląda zle no i ma o połowe mniejsza zimotrwałośc. czy wogóle jakieś jeszcze odmiany zle zniosły te nietypowe warunki zimowe?

miwigos    80

U mnie po zimie wszystkie pszenice rude ,zresztrą co roku to normalne bo sieje wysokoplonujące i o dobrych parametrach na mąke .Coś za coś

Tomek90    191

Witam. Mam pytanie do tych co mają zasianą odmiane Ludwig jak wygląda u Was po zimie ? U mnie w porównaniu z mewą to wygląda zle no i ma o połowe mniejsza zimotrwałośc. czy wogóle jakieś jeszcze odmiany zle zniosły te nietypowe warunki zimowe?

U mnie ozon slabo, agil i sailor ujdzie. Wysmalilo tym ostatnim wiatrem.

andrzej1988    101

Jak u Was pszenice?? Podobno duzo osob miało fioletową pszenicę u mnie Arkadia tez była fioletowa ale od dwoch dni widze że ładnie sie zazieleniła już czyli jest na tyle wystarczajaco cieplo ze mogła już pobrac fosfor z gleby

marcus1998    50

U mnie mewa też fioletowa. Równo na całym polu, a pszenżyta nawet nie ruszone. Tak jak mówi tomek to wszystko pojawiło się po tych ostatnich wiatrach. Na szczęście wygląda na "żywą", tylko obsada słaba przez jesienną susz. Dziś przeliczałem to w gorszych miejscach obsada sporo poniżej 200/m2 :/

globus512    17

Mam pytanie. Co było by lepsze do dokarmiania dolistnego, chodzi o odżywki, Yara Vita zboże czy odżywki z Caldeny ? W tych z Caldeny nie mogę znaleźć składu nigdzie, a Yara ma dosyć skoncentrowany skład gdyż 10l waży 16 kg. Więc proszę o pomoc. 

losktos    118

Jak u Was pszenice?? Podobno duzo osob miało fioletową pszenicę u mnie Arkadia tez była fioletowa ale od dwoch dni widze że ładnie sie zazieleniła już czyli jest na tyle wystarczajaco cieplo ze mogła już pobrac fosfor z gleby

u mnie na dzień dzisiejszy wszelkie przebarwienia praktycznie zniknęły, rosliny momentalnie sie zazieleniły. Od poniedziałku idzie azot

marian2011    111

Tak wynika że koledzy piszecie że fioletowe są we wszystkich rejonach Polski u mnie też a poza nawozem pole dostało solidną dawkę obornika jesienią, widocznie ta ciepła zima temu winna piszecie brak fosforu potasu a właściwie nie pobranie przez rośliny czy warto polecieć jeszcze np Lubofoską z fosforem potasem teraz czy może wczesną wiosną opryskiem z tymi składnikami

Renault9514    49

Dzisiaj oglądałem pszenicę i stan oceniam na bardzo dobry, wegetacja już ruszyła... trzeba będzie myśleć o azocie pomału :) aby na jednym kawałku będę musiał dokrzewić bo bardzo rzadka. czy jak dam 0,5 ccc /ha to mogę dodać do tego jeszcze siarczan magnezu 10kg + kristalon zielony 3kg ???

thug    196

Dzisiaj oglądałem pszenicę i stan oceniam na bardzo dobry, wegetacja już ruszyła... trzeba będzie myśleć o azocie pomału :) aby na jednym kawałku będę musiał dokrzewić bo bardzo rzadka. czy jak dam 0,5 ccc /ha to mogę dodać do tego jeszcze siarczan magnezu 10kg + kristalon zielony 3kg ???

możesz nawet dać litra ccc sm i kristalon i azot już powinien tam pójść skoro chcesz ją dokrzewić

ogar118    62

Marian ja bym nie dawał już żadnych nawozów z P K a w szczególności Lubofoski moim zdaniem jest już za sucho na takie akcje. Jak chcesz to możesz podać siarczan magnezu i ewentualnie P dolistnie tak odżywka powinna dać kopa pszenicy...

BENNY82    34

U mnie po zimie wszystkie pszenice rude ,zresztrą co roku to normalne bo sieje wysokoplonujące i o dobrych parametrach na mąke .Coś za coś

dokładnie tak wysmaliło je ale mam nadzieje że wytrzyma. oby tylko gorzej nie było.

Z suchych nic nie będzie. Widać dużą presję chorób. Nie martw się nimi, daj azot i czekaj. Jak pogoda będzie sprzyjać daj dużą dawkę siarczanu magnezu. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się