Polecane posty

20CBR12    209
2 godziny temu, adrian napisał:

jedyne na co mamy wpływ w uprawie pod chmurką to agrotechnika i nic więcej. W tym roku wszystkie zabiegi udało się zrobić praktycznie w idealnych warunkach i w odpowiedniej fazie ale co z tego jak do żniw jeszcze dużo czasu, susza, oberwanie chmury, grad, wichury... liczenie klosow to zabawa i wróżenie z fusów.

Ciekawa teoria z tymi zabiegami, u mnie już po pierwszych podsumowaniach w tym roku, oczywiście ostatecznym będą żniwa ale krótko mówiąc zrobiliśmy wszystko żeby zmniejszyć plon maksymalnie jak się da, patrząc na przebieg pogody, bo zły termin siewu niewłaściwa obsada, zła dawka N1, zła dawka N2, źle T1, źle dokarmianie mikro, słabe T2/3 

Więc pytam jak ci się udało przewidzieć przebieg pogody lub skąd czerpiesz wiedzę o prognozach długoterminowych? Bo ja nie pamiętam sezonu z tak skomplikowana pogodą jak ten O.o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064
Cytat

Zauważyłem że pod ziarenkami w kłosie są maluteńkie larwy jakiegoś robaka. Wygląda to jak taka mikroskopijna glisda i jest to całe czerwone

u mnie tez sa wiec jutro je nakarmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msjaro    95

U mnie się mszyce pojawiły na kłosach. Sucho strasznie, na III klasie liście flagowe się zwijają z tej temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    147
1 godzinę temu, msjaro napisał:

U mnie się mszyce pojawiły na kłosach. Sucho strasznie, na III klasie liście flagowe się zwijają z tej temperatury.

co by nie powiedzieć ale robactwu to ciepło służy nie ma co

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21
8 godzin temu, Samsung123321 napisał:

Byłem dzisiaj w polu zobaczyć jak to wygląda... Wizualnie bardzo ładnie. Wszystkie moje zboża już wytworzyły sobie ziarenka. Można je wyciągnąć z kłosa i ładnie pryskają z nich soki po przyciśnięciu. Troche susza dokuczała, ale wczoraj przeszła solidna ulewa i ziemia jest mokra. Jest jednak kilka problemów. Zauważyłem że pod ziarenkami w kłosie są maluteńkie larwy jakiegoś robaka. Wygląda to jak taka mikroskopijna glisda i jest to całe czerwone ( w tamtym roku też to było, ale nic złego się ze zbożem nie stało) Dodatkowo bardzo rzadko ale jednak pojawiają się larwy mszyc. Czasem spotkam też skrzypionke... Gdy robiłem T2 to i pryskałem na robaka. Po tym zabiegu generalnie ładnie wszystko spadło. Jednak znowu jest atak, póki co mały ale można spotkać te robale

 

Co polecacie na te pasożyty? Pasowałoby to opryskać, bo nie ukrywam boje się że mi dużych szkód narobi. 

Pewnie pryszczarka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PUSSY    34
19 godzin temu, theta napisał:

nigdy nie liczyłem ale w zeszłym roku miałem pszenicę  to jak spojrzałeś to można było tylko powiedzieć   porażka  i dodatkowo jeszcze z 0.15 ha położył wiatr ok. 2 tyg. przed żniwami a dała 8 ton

Ważone 8 ton ? Czy na przyczepy 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    147
1 godzinę temu, PUSSY napisał:

Ważone 8 ton ? Czy na przyczepy 😉

ważone bo z pola od razu pojechała na skup i dodatkowo jeszcze była chora na DTR od fazy strzelania w źdźbło jakoś fungicydy jej nie pomogły

Edytowano przez theta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nobeq    6
Czy jest jeszcze sens rozsypać trzecią dawkę azotu na pszenicę ozimą? Wcześniej nie została podana ze względu na susze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Opróżniłem dziś magazyn z pszenicy jarej. 6ha pszenicy jarej dało plon na IV klasie 27,5t pszenicy.  Średnio koło 4,5 tony. Szału nie ma ale zysk w kieszeni został.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
theta    147
32 minuty temu, jahooo napisał:

Opróżniłem dziś magazyn z pszenicy jarej. 6ha pszenicy jarej dało plon na IV klasie 27,5t pszenicy.  Średnio koło 4,5 tony. Szału nie ma ale zysk w kieszeni został.

po ile pszenica netto w skupie teraz stoi u ciebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Można mieszać Spekfree (tebukonazol) z Danadaim w pszenicy ozimej? .T3 pszenica kończy kwitnąc. Pszeniczka mimo suszy dość ładna

10 maja poszedł Tazer + Artea

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Musisz przeliczyć, zmiotki z magazynu , 2 tony po 650 brutto, około 600 netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

a jak wygladaja klosy waszej pszenicy jarej?  mam male doswiadczenie w jarych ale zastanawia mnie klos.  Nie wiem czy  za pozno nie dalem drugiej dawki saletry i przez to zawalilem czy poprostu tak juz jest. Mianowicie klosy w mojej jarej maja tylko po 6 pieter.  Jak to wyglada u was?  Jara powinna miec tyle pięter co ozima  8-12? 

Mam odmiany harende ( ma 7-8 pieter) oraz scirocco i strune ktore maja okolo po 6 pieter. Niby scirocco tak ma bo rekompensuje to grubym ziarnem ale mimo wszystko jakies krotkie te klosy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    57

Taki posrany rok, też mam harende i w porównaniu do zeszłego roku wygląda fatalnie choć w zeszłym roku też rewelacji nie było po prostu susza ,zasiana jak tylko dało się wjechać w pole (utopiłem ciągnik przy siewie) i gówno z tego dobrze że tylko 1 ha jarej a reszta oziminy które jak na tę susze  wyglądają nieżle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Tylko ze nie mogę powiedzieć żeby w moim regionie była susza . Nie mogę narzekać na opady. Może w pszenicy jarej są kłosy mniej zaziarnione?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38

No bo pszenica jara ma krótszy kłos raz na 10 lat się zdarzy że jare sypią lepiej niż ozime

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22
Dnia 2.06.2018 o 22:21, wiko napisał:

Na brzegu rzadsza,dalej gestsza, ale okolo 6,5-7 ton myślę że da?

20180602_221729.jpg

Jak u Ciebie da 7 ton to u mnie Jantarka na zdjęciu niżej ile? 12? Kolego u siebie liczę na 6 ton, na tyle dostała nawozu i 2 x grzybówka.

34561792_1989438264462499_5273095627503304704_n.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikTivi    50
6 godzin temu, RAMZES9107 napisał:

Jak u Ciebie da 7 ton to u mnie Jantarka na zdjęciu niżej ile? 12? Kolego u siebie liczę na 6 ton, na tyle dostała nawozu i 2 x grzybówka.

34561792_1989438264462499_5273095627503304704_n.jpg

 

Nie zawsze gęsta znaczy że będzie dobrze sypać ;) może być rzadsza, dobrze oblane kłosy i lepszy wynik da niż ta gęsta, wszystko zależy od nawożenia ;) jeśli dobrze nawoził i zadbał to 7 ma szansę mu oddać :)@

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Pany jaki ma potencjał plonotorczy ostka smolicką bo posialem jej w tym roku na działkach gdzie dziki grasuja i nie mam siły już z nimi walczyć, ku mojemu zdziwieniu pszeniczka wywaliła po 9 pieterek O.o

Edytowano przez 20CBR12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Ościste mają potencjał na 6-7t. Nawet w doświadczeniach COBOR-u rzadko przekraczają w tonie referencyjnym te 7,5 tony w dobrych latach. U mnie sporo osób uprawia ościste i mówią o plonach około 6-6,5t/ha . Sam w tym roku posiałem na próbę.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam. Jakie fungicydy w pszenicy ozimej polecacie na t1 oraz t2/t3 ? Czy lepiej jest robić osobno t2 i t3? Szukam bardzo dobrych sprawdzonych preparatów. Co siejecie wiosną na pszczeniczkę? Kizeryt? Saletrosan? Saletra? Ile czego kiedy? Szukam dobrych rad. Chcę mieć plon na poziomie 8-9ton klasa ziemi III lubelskie. Na jesieni pod korzeń daję 350kg polifoski 6. Mało? WIęcej? Proszę o pomoc pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

Po pierwsze płodozmian, po drugie ph, po trzecie woda. Nie ma sprawdzonych sposobów, można mieć i 8 ton inwestując 2000 zł a można mieć i 8 inwestując  3000

Edytowano przez Tigon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
11 minut temu, Tigon napisał:

Po pierwsze płodozmian, po drugie ph, po trzecie woda. Nie ma sprawdzonych sposobów, można mieć i 8 ton inwestując 2000 zł a można mieć i 8 inwestując  3000

No tak ale i tak trzeba coś dać. Samo nie urośnie ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor-7340    193
31 minut temu, mieszko12k napisał:

Witam. Jakie fungicydy w pszenicy ozimej polecacie na t1 oraz t2/t3 ? Czy lepiej jest robić osobno t2 i t3? Szukam bardzo dobrych sprawdzonych preparatów. Co siejecie wiosną na pszczeniczkę? Kizeryt? Saletrosan? Saletra? Ile czego kiedy? Szukam dobrych rad. Chcę mieć plon na poziomie 8-9ton klasa ziemi III lubelskie. Na jesieni pod korzeń daję 350kg polifoski 6. Mało? WIęcej? Proszę o pomoc pozdrawiam.

Wejdz sobie na blog kolegi Losktos i tam masz sporo propozycji na zabiegi T1,T2,T2/T3

Edytowano przez Zetor-7340

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj