Polecane posty

RAMZES9107    22

Panowie zrobiłem lustrację pszenic i o dziwo przy skrajach pól zaczyna się kłosić. Na T1 poszło 25.04 Tilt Turbo 0,8 + Atak 0,8. Miałem ją jeszcze potraktować Falconem 0,6 l/ha na T2 własnie w połowie maja, ale nie liczyłem że będzie sie kłosić. Pszenice mimo suszy są w bardzo dobrym wigorze, nie widać zadnych chorób, kolor ciemnozielony. Odpuścić T2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22
Napisano (edytowany)

Co to za plamki na liściach pszenicy? Odmiana Hondia. To nie od oprysku t1 bo plamki były już zanim wykonałem zabieg. Niedobór manganu? Pszenica już ma trzecie kolanko, można jeszcze prysnąć na nią mangan?

20180512_175407.jpg

Edytowano przez azzadek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1300

Miałem podobne plamki na Hondii i Agilu a po kilku dniach zauważyłem na liściach brązowe plamy,  punkty, kropki co świadczyło zapewne  o brunatnej plamistości liści. Szybko dałem Artea + tebu i wszystko znikło. Teraz zboże wygląda bardzo zdrowo i ładnie. 

Ale nie jestem do końca pewien czy te jaśniejsze punkty i plamki to początek choroby czy jakieś braki. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

Jak dla mnie ewidentnie brak Manganu. Dawałeś jakieś mikroelementy??. Co i kiedy dawałeś na grzyba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon91    11

witam a co byście polecili na t3 na duett ultra drogo wychodzi może coś innego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja tez dawałem cuadro na pszenice i nic nie przypalilo. Dobre rozwiązanie będzie sama artea czy dorzucić jakieś tebu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22
50 minut temu, Macius napisał:

Jak dla mnie ewidentnie brak Manganu. Dawałeś jakieś mikroelementy??. Co i kiedy dawałeś na grzyba?

Plonvit Zboża 2l + miedź 1,5l + siarczan 7kg + mocznik 15kg. T1 Mondatak, Weto, Corbel - 4 maja. Mangan mam kupiony, planowałem go dać, ale najpierw miałem problem z opryskiwaczem, potem susza. Dać go teraz czy już po ptakach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1300
Napisano (edytowany)

Artea 0.5   i tebu w zalecanej dawce solo, ale nazwy nie pamiętam. Dawałem też mikroelementy więc raczej wątpię żeby to był brak manganu. Patrzyłem dzisiaj to jaśniejsze plamki są nadal widoczne i to na całym ładnie ale nic złego się nie dzieje więc po prostu to obserwuje Agil tego  nie ma tak samo widzę że na odmianie Patras również są te plamki. Być może to początek albo oznaki choroby A może nic złego.

 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209
Dnia 9.05.2018 o 14:55, kuba55 napisał:

 

Rok w rok miałem takie przebarwienia na liściach i napewno nie jest to od żadnego grzyba, w tym roku bez mocznika i siarczanu tylko mikro w opryskiwacz i odziwo pszenicy nic nie jest i rokuje tak samo dobrze jak lata ubiegle a kropki na liściach się do tej pory nie pojawiły 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2152
Napisano (edytowany)
11 godzin temu, Ksawery napisał:

możecie bardziej rozwinąć dlaczego tak krytykujecie tiofanat metylowy na t2 w mieszaninach?

Ponieważ według tabel HGCA tiofanat metylowy jako tako skuteczny jest tylko w przypadku kiedy zwalczamy fuzariozy kłosów.

Edytowano przez misio3p
  • Like 1

24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209
Dnia 9.05.2018 o 14:55, kuba55 napisał:

 

Panowie kiedy dajecie trzecia dawkę N, bo u mnie ostatnie 2 lata mam problemy żeby chwycić dobre parametry dla pszenicy i już nie wiem co źle robię.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1300
Napisano (edytowany)

Właśnie jutro będę dawał, jak pochewka nabrzmiewa, początek kłoszenia. Tydzień deszczu idzie więc będzie dobrze. 30kg azotu i nie więcej. 100zł/ha a idzie co roku w chlebówkę więc co mi szkodzi. 

A faktycznie też siarczan daje może to po siarczanie z mikro bo żadnych moczników tutaj nie było. Grzybówka prawie w nocy, więc poparzenia wykluczam, tylko siarczan mi do głowy przychodzi jak CBR napisał. Pewnie ma racje. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Kurde 30 kg to sporo, nie jest tajemnicą że zawsze celuje w 9+/ha pszenicy i rzadko się zdarza że mi się to nie udaje mimo że gospodarujemy na ziemiach od 3-6 klasy  5% arealu mam na 2 kl, w tym sezonie dałem już od 190-210 kg N w zależności od możliwości działki jak dodam jeszcze 30kg to chyba zdecydowanie za dużo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Tak Panie i nie znam pojęcia że pszenica może się wyłożyć, w tym roku zrezygnowałem nawet z ccc bo nie było takiej potrzeby i prawdopodobnie drugiego skracania nie będzie też. Czy dużo, tak bardzo dużo jednak mnie od wielu lat obchodzi tylko i wyłącznie wynik finansowy z ha a nie przechwalnie że przy 140kg N udało się zebrać 9 ton, wiele świetnych wyników w sprzyjających warunkach jest do osiągnięcia ale nie ma w tym powtarzalnosci. Ja z 4-5 lat temu przyjąłem inna taktykę i z powodzeniem, na co dzień mam kontakt z holenderskimi farmerami którzy produkują zboża to się śmieją że wcale dużO nawozów nie sieje, choć oficjalnie oni też mniej sieją ale umówmy się teoria nijak ma się do praktyki. Powiem więcej gdybym potrafił tak nawozic żeby rośliny pobraly jeszcze więcej azotu zapewne nie siał bym 200kg a zdecydowanie więcej jednak rośliny tego nie przyswoja. Nie należy też porównywać 2kl ziemi do np 4 bo na tej lepszej z racji tego że jest wiecej wody nie trzeba tak dużego nakładu ponosić żeby osiągnąć podobny wynik

  • Like 3
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084
Napisano (edytowany)

Rozumiem. Każdy ma swoje wypracowane metody. Żadnych nie neguje bo sam się uczę. Jakbym starszyźnie w domu powiedział 200kg N w pszenicy to zawał serca i wizyta na OIOM gwarantowane. Moim zdaniem przy tak intensywnym nawozeniu rowniez odmiana ma znaczenie. 

Edytowano przez sumek666
  • Like 1

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    318

pszenica jara - gdzieś ktoś pisał że stosował w niej lancet. Interesuje mnie to bo mam trochę tego lancetu i chcę go zużyć, było chyba 130-150g na hektar w jarej - ktoś kojarzy???


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Nie jestem długo rolnikiem ale zdążyłem się nauczyć że żeby mieć wyniki trzeba mieć wiedzę, cały czas się uczyć mimo że większość publikacji się powtarza, być pokornym i mieć ogromny szacunek do matki natury, tzn nie walczyć z nią a próbować współpracować i korzystać z tego co daje, kolejna sprawa to nie bać się podejmować decyzje nie standardowe, gdyby ktoś powiedział mi gdzie będę po tylu latach gdzie jestem teraz wysmialbym go i powiedział że to niemożliwe. Dzisiaj jestem dumny z tego że ciężko zapracowalem na to co mam a co dla mnie najważniejsze uczciwie. Na początek proponuję spojrzeć na rolnictwo jak na każdy inny biznes jeśli w ostatnim roku zrobiłeś 800zl/ha zrób w tym tak żeby zarobić 950zl itd, jeśli okaże się że jednak się nie udało to wróć do pierwotnej wersji i spróbuj innej drogi i tam próbuj zwiększyć swój dochód i tak co rok aż do skutku. Spotkasz też na swojej drodze wielu którzy będą się z ciebie śmiać i pukac się w czoło, nie patrz na to tylko to co w portfelu jest ważne z czasem okaże się że to ci sami ludzie zaczną ciebie kopiować bo zrozumieją że tendy droga, lecz ty będziesz zawsze o krok w przód bo nauczysz się nie bać podejmować ryzyka i wyciągać wnioski że swoich błędów. To bardzo proste

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57
4 godziny temu, misio3p napisał:

Ponieważ według tabel HGCA tiofanat metylowy jako tako skuteczny jest tylko w przypadku kiedy zwalczamy fuzariozy kłósów.

Ok znam tą tabele, ale czy to nie dotyczy stosowania tylko samej tej substancji a w mieszaniniach sie inaczej zachowuje? Kiedyś zdaje sie bylo to juz poruszane na forum?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    318

jakieś skutki uboczne?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59
2 godziny temu, 20CBR12 napisał:

Nie jestem długo rolnikiem ale zdążyłem się nauczyć że żeby mieć wyniki trzeba mieć wiedzę, cały czas się uczyć mimo że większość publikacji się powtarza, być pokornym i mieć ogromny szacunek do matki natury, tzn nie walczyć z nią a próbować współpracować i korzystać z tego co daje, kolejna sprawa to nie bać się podejmować decyzje nie standardowe, gdyby ktoś powiedział mi gdzie będę po tylu latach gdzie jestem teraz wysmialbym go i powiedział że to niemożliwe. Dzisiaj jestem dumny z tego że ciężko zapracowalem na to co mam a co dla mnie najważniejsze uczciwie. Na początek proponuję spojrzeć na rolnictwo jak na każdy inny biznes jeśli w ostatnim roku zrobiłeś 800zl/ha zrób w tym tak żeby zarobić 950zl itd, jeśli okaże się że jednak się nie udało to wróć do pierwotnej wersji i spróbuj innej drogi i tam próbuj zwiększyć swój dochód i tak co rok aż do skutku. Spotkasz też na swojej drodze wielu którzy będą się z ciebie śmiać i pukac się w czoło, nie patrz na to tylko to co w portfelu jest ważne z czasem okaże się że to ci sami ludzie zaczną ciebie kopiować bo zrozumieją że tendy droga, lecz ty będziesz zawsze o krok w przód bo nauczysz się nie bać podejmować ryzyka i wyciągać wnioski że swoich błędów. To bardzo proste

Dobrze napisane sam tak pochodzę do rolnictwa umnie mała wieś i śmiali się ze mnie że jeżdżę tyle razy spryskiwaczem że ścieżki mam a teraz to się pytają kiedy się od grzyba pryska,i co lepsze saletrą czy mocznik ale człowiek cały czas się rozwija wiedzą też w Hondi mam takie jasne plamki t2 już parę dni temu zrobiłem poszedł Tazer i soprano .teraz testuje ten siarczan potasu czy będzie jakiś efekt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    156
4 godziny temu, 20CBR12 napisał:

Tak Panie i nie znam pojęcia że pszenica może się wyłożyć, w tym roku zrezygnowałem nawet z ccc bo nie było takiej potrzeby i prawdopodobnie drugiego skracania nie będzie też. Czy dużo, tak bardzo dużo jednak mnie od wielu lat obchodzi tylko i wyłącznie wynik finansowy z ha a nie przechwalnie że przy 140kg N udało się zebrać 9 ton, wiele świetnych wyników w sprzyjających warunkach jest do osiągnięcia ale nie ma w tym powtarzalnosci. Ja z 4-5 lat temu przyjąłem inna taktykę i z powodzeniem, na co dzień mam kontakt z holenderskimi farmerami którzy produkują zboża to się śmieją że wcale dużO nawozów nie sieje, choć oficjalnie oni też mniej sieją ale umówmy się teoria nijak ma się do praktyki. Powiem więcej gdybym potrafił tak nawozic żeby rośliny pobraly jeszcze więcej azotu zapewne nie siał bym 200kg a zdecydowanie więcej jednak rośliny tego nie przyswoja. Nie należy też porównywać 2kl ziemi do np 4 bo na tej lepszej z racji tego że jest wiecej wody nie trzeba tak dużego nakładu ponosić żeby osiągnąć podobny wynik

Opisz całą agrotechnike jaką stosujesz razem z wynikami badania gleby. Przyda się kolejne cenne spostrzeżenia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj