Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ravoj    1287

czy MTN = 34 w pszenicy C1 nie wydaje się wam jakoś dziwnie niska? czy dużo jest odmian z tak małą MTN?

Dlatego Twoja przyczepa pszenicy będzie ważyć 10 ton a sąsiada taka sama przyczepa zaledwie 8. Jak obydwaj nakosicie po  przyczepie to Ty wyjdziesz na tym o wiele lepiej. Ale lepiej byłoby żebyś miał więcej kłosów lub ziarniaków w kłosie od sąsiada, bo inaczej on zbierze więcej.  

90% kolego

 

Mam pytanie odnośnie herbicydów stosowanych na jesień. Czy one działają na chwasty które już rosną? Mam kilka hektarów po gryce i miejscami jest sporo chwastów. Uprawiane będzie talerzówka także nie wszystkie zostaną zniszczone

z tego co wyczytałem to działają, ale najlepiej jak chwasty są w fazie kiełkowania a maks. siewek, Starsze i większe chwasty mogą się obronić. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7975

Czy 200g Expert met + 10g Glean nie zaszkodzi pszenicy? Interesuje mnie eliminacja miotły i odrostów rzepaku po słabym zaoraniu, reszta w poprawce na wiosnę.

 

ja dałem pełną experta czyli 350g + 0,1 legato i 7g gleana i pszeniczka zielona, wiec w Twoim przypadku nic nie powinno sie stac na pewno, ale ja jednak bym dawkę zwiekszył choc do tych 300 gram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    328

Mialem w tamtym roku Memory ,ziarno drobne ,bardzo dobrze sie krzewi ,wysokosc srednia ,duzo zdrowiej wygladala od Ozona a te same zabiegi na grzyba .Co do plonowania to lepiej niz Ozon przy tych samych zabiegach .Polecam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lubelskirol    1

 

Dziękuję za odpowiedź :) właśnie mam jeszcze do wyboru KWS OZON i MEMORY, ale chyba zostanę przy Memory, bo nic lepszego już w centrali nasiennej w Zamościu nie pozostało...

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luc93    3

Witam czy ktoś stosował mieszaninę na jedno i 2 liscienne . Cayman Pro 440 SC 1 l opal czyli chlorotoluron 1l i lexus 10 g.na 1 ha i jak na wiosne bez poprawek ? 4 sustancje

Edytowano przez luc93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5576

Piszesz o paku z  agroloku. Jeśli dobrze pamiętam Cayman  + Opal to to samo co Trinity więc nie wiem po jaką cholerę jeszcze Lexus?  Jak do mnie dzwonili to jakaś koszmarna cena na ha wychodziła - 120 pln. Zrób jesień za 80 pln i popraw wiosna za 40 to będziesz miał pewność a zabieg jesienny w 90% się poprawia więc bez sensu pchać się w koszty. Możesz im zaproponować że zapłacisz jak się obejdzie bez poprawki :D  

Im lepsza gleba tym obsada może być większa, a nie odwrotnie jeśli o to chodzi tobie.

Ja na jedynce sieję nawet 250 nasion/m Zagęszczanie nic nie daje a nawet szkodzi na zdrowotność łanu

 

Czy 200g Expert met + 10g Glean nie zaszkodzi pszenicy? Interesuje mnie eliminacja miotły i odrostów rzepaku po słabym zaoraniu, reszta w poprawce na wiosnę.

Chcesz oszczędzić że tak żałujesz Experta? Daj co najmniej 300g bo będziesz poprawiał


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luc93    3

Oki . Dzięki właśnie mowili ze bez poprawki się obejdzie ale to zależy od zimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5576

Za takie pieniądze to nikt by nie kupił jakby dopuszczali poprawkę. Jesień robi się tanio czyli ctu +dff lub Expert + dff bo dwuliscienne zawsze się poprawia a jakby przepuściło miotłe wiele nie stracisz


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

Nie wiem skąd masz takie przykre doświadczenia ale u mnie rzadko się poprawia po jesiennym zabiegu raczej wcale bo nie ma potrzeby, do tego przykro jak nie ma temp i siejesz nawozy typu saletra, które chwasty pobierają. Lepiej dać 20zł jesienią więcej i nie martwić się wiosna. Jedyna dobra opcja to jesienią zwalczyć miotłe a wiosna dwuliścienne. Dawka 250g experta doskonale radzi sobie z samosiewami sprawdzone u siebie z dodatkiem ctu i dff 1l/0.2l. Samosiewy i miotłe zwalczyłbym ctu 1,5l 7-10g gleanu ew. Zamiast ctu to dff 0,3 lub sam expert w pełnej dawcę żeby była pewność o miotłe. Taka ciekawostka 0.1l sencor liquid ma 60g metrybuzyny czyli o 11g więcej od experta a kosztuje 15zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie pytanie do was mam otoz przyszly teraz badania gleby i na polu co mialem rzepak ktory byl ladny itd 3,3 wydal z ha przymrozek troche zalatwil wyszlo ze tam ph jest 5,2 i 5,4 ale tam sie rodzi dobrze i podejrzewam ze mi zanizylo sie cos ph zreszta ostatnio 2 lata temu bylo wapno z jazwicy dawane ponad 3 t na ha czyli pszenica powinna byc tu jak rzepak byl a ph by sie zanizylo mi czyzbym zle proby pobral ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2262

Nie wiem skąd masz takie przykre doświadczenia ale u mnie rzadko się poprawia po jesiennym zabiegu raczej wcale bo nie ma potrzeby, do tego przykro jak nie ma temp i siejesz nawozy typu saletra, które chwasty pobierają. Lepiej dać 20zł jesienią więcej i nie martwić się wiosna. Jedyna dobra opcja to jesienią zwalczyć miotłe a wiosna dwuliścienne. Dawka 250g experta doskonale radzi sobie z samosiewami sprawdzone u siebie z dodatkiem ctu i dff 1l/0.2l. Samosiewy i miotłe zwalczyłbym ctu 1,5l 7-10g gleanu ew. Zamiast ctu to dff 0,3 lub sam expert w pełnej dawcę żeby była pewność o miotłe. Taka ciekawostka 0.1l sencor liquid ma 60g metrybuzyny czyli o 11g więcej od experta a kosztuje 15zl

Jak nie masz glin/iłow i perfecto wschody rok w rok to ok, może być bez poprawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bools    19

u mnie bohemia 98 % sila kielkowania mtn 47,8 a kilimandzaro 97 % kielkowania wiec 80 pare procent kielkowania to ja nie wiem co to za centrala 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Nie wiem co wy z tymi poprawkami wiosennymi po opryskach w jesieni.

Od 10 lat pryskam tylko na jesień i jeden raz poprawiłem  ale tylko na przytulię i z 20 % areału a tak zawsze czysto.

 Od 4 lat pryskam Expert z  alisterem i nie wiem ci to znaczy poprawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Z ciekawości zapytam i wolę żeby obyło się bez wylewnych porównań.

Planuję na słabą plantację tej nieszczęsnej Natuli  dać nieco azotu na start. Doglebowo dostała 24kg azotu, ale jest w głębszej warstwie z racji płytkiej orki. Nie chcę gonić 15 km z rozsiewaczem a będę pryskał od chwastów i przyszedł mi do głowy pomysł z mocznikiem. Czy w tej fazie można kilka kg roztworu  mocznika jej podać na 3 liście? Ponoć od fazy 3 liści można dokarmiać mocznikiem.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5576

Nie wiem skąd masz takie przykre doświadczenia ale u mnie rzadko się poprawia po jesiennym zabiegu raczej wcale bo nie ma potrzeby, do tego przykro jak nie ma temp i siejesz nawozy typu saletra, które chwasty pobierają. Lepiej dać 20zł jesienią więcej i nie martwić się wiosna. Jedyna dobra opcja to jesienią zwalczyć miotłe a wiosna dwuliścienne. Dawka 250g experta doskonale radzi sobie z samosiewami sprawdzone u siebie z dodatkiem ctu i dff 1l/0.2l. Samosiewy i miotłe zwalczyłbym ctu 1,5l 7-10g gleanu ew. Zamiast ctu to dff 0,3 lub sam expert w pełnej dawcę żeby była pewność o miotłe. Taka ciekawostka 0.1l sencor liquid ma 60g metrybuzyny czyli o 11g więcej od experta a kosztuje 15zl

Nie mam złych doświadczeń tylko od razu zakładam że będę poprawiał bo lubię jak jest zrobione na 100% a zawsze jakiś zabłąkany powój, ostrożeń czy inna przytulia 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Powój i tak w czerwcu Ci wyjdzie i tak, żebyś nie wiem czym pryskał. Chyba że na kłos walniesz Starane. Ostrożeń też późno wschodzi więc jak na polu bywał kilka lat, to pewnie z poprawką trzeba się liczyć.

Sąsiad zwlekał w tym roku z Lancetem, bo czekał na ostrożnia i coś tam jeszcze i się nie doczekał. Pryskał w maju i gooowno mu to dało, chwasty przerosły i miał zielono do żniw. Ja znów pryskałem 1 kwietnia jak tylko siewki wyszły i kilka badyli ostrożnia miałem - kilka a powój to sobie wylazł przed żniwami i nic go już nie ruszało.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmkeen    7

A jak ma się jesienny oprysk (mieszanka expert met+dff) do wilgotności gleby ? Tzn czy pryskając w takich warunkach ze gleba na 2-3 cm z wierzchu jest sucha a pod spodem wilgotna środki dobrze zadziałają ? Pierwszy raz zwalczam chwasty jesienią stad to pytanie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    52

 Od 4 lat pryskam Expert z  alisterem i nie wiem ci to znaczy poprawka.

 

w jakiej fazie pryskasz ta mieszanką? czy wysterkując u Ciebie chaber bo ja z reguły muszę go poprawiać na wiosnę bo mam go masę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumcio40    296

Zdaje sobie sprawę że 200g Experta to mało ale mam powody przypuszczać, że 2 lata temu dawka 400g przyczyniła się do przebarwień na jednej odmianie (Nelson) w konsekwencji mróz dokończył dzieła. Być może to tylko taki przypadek wynikający z cech danej odmiany ale teraz jestem ostrożny. Dodam, że inne odmiana (Arktis), mimo mniejszej zimotrwałości przetrwała doskonale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a jak plodozmian jest taki ze pszenica ozima < pszenica ozima i tak rzepak jak siejemy to sie nie udaje zawsze tylko co 2 rok i za duzo strat to przynosi czym innym to przesiewac przerywac ta monokultore ? czy kukurydza na ziarno przerywa to choc troche i np pod kukurydze dawac poplon gorczyce

bo po tych 2 pszenicach pszenzyto nic nie przerwie plodozmianu i tak trzeba np kuk dawac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2262

Nie wiem co wy z tymi poprawkami wiosennymi po opryskach w jesieni.

Od 10 lat pryskam tylko na jesień i jeden raz poprawiłem ale tylko na przytulię i z 20 % areału a tak zawsze czysto.

Od 4 lat pryskam Expert z alisterem i nie wiem ci to znaczy poprawka.

To masz odpowiedź, jeśli za mała obsada w pszenicy czyt. slabo zagęszczony łan to chwast szybko opanuje, a napewno przytulia.

Jedni nie zrobią poprawki potem pytają się czym na flage pryskać od chwastu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Co powiecie o mieszance Chlorotoluron 2l/ha + DFF 0,2l/ha + Ewentualnie Glean 10gr/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9242

Expert Met zalecana dawka to 350/ha więc 200 to za mało, 400 zdecydowanie za dużo. Zresztą, popryskaj sencorem z większą dawką metrybuzyny i poobserwuj, jak się zachowa zboże. Ja wiem, bo pryskałem jara pszenicę na małym kawałku kilka lat temu. Nie zginie, ale zbyt duża dawka wstrzymuje na jakiś czas wzrost. Dawke taką jak w ExpertMet można by bez problemu dać wiosną i efekt podobny, ale sama metrybuzyna to za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj