Skocz do zawartości
bialy2005

Nawożenie kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
DjFarmerr    69

ja 2 tyg temu sypnąłem na qq saletre amonową w ilości 150kg/ha. QQ była wtedy sucha a na drugi dzień troche popadało i mimo tego liście troche popaliło. Na drugi rok dam więcej nawozu w dozownik i dolistnie odżywką. Wydaje mi się że powinno być lepiej :-)

the1mati1    45

Dałem za mocną dawkę oprysku na chwasta i trochę chyba przypaliłem qq bo zrobiła się żólta. Pryskane mocarz + nixon w pełnych dawkach. Miało starczyć na 0,7ha a wyszło na 0,5ha. Na dodatek 5 dni oprysku dostała pogłownie mocznik wymieszany z saletrą. Zauważyłem na qq jakieś poszarpane liście, są jakieś poprzecinane? Co to może być? Nic nie będzie qq po tym oprysku i nawożeniu?

Wiadomość z agroFakt.pl

saszeta    73

Dałem za mocną dawkę oprysku na chwasta i trochę chyba przypaliłem qq bo zrobiła się żólta. Pryskane mocarz + nixon w pełnych dawkach. Miało starczyć na 0,7ha a wyszło na 0,5ha. Na dodatek 5 dni oprysku dostała pogłownie mocznik wymieszany z saletrą. Zauważyłem na qq jakieś poszarpane liście, są jakieś poprzecinane? Co to może być? Nic nie będzie qq po tym oprysku i nawożeniu?

jak miało starczyć na 0,7 to jakim cudem weszło na 0,5ha? Masz kurs na opryskiwacze? W sumie kalibracja i zasady pryskania są nawet w necie

W czym przeszkadzają trochę przypalone liście kukurydzy po dokarmianiu dolistnym czy sypaniu pogłównym? Że nie ładnie wygląda? No chyba, bo nie wiem jaka dawka by musiała pójść żeby doszczętnie zniszczyć uprawę

nightmare    81

pryskalem adengo i lumaxem, zadnego przyhamowania kukurydzy nie zauwazylem, ani na starcie ani po jakims czasie tak jak ktoś tu pisal, minus dla lumaxa, adengo lepiej wypadl niż lumax i taniej, zwalczyl nawet perz.

matava    19

Zapamiętajcie raz na zawsze. Żadnej saletry w kukurydzy pogłównie, zawsze poprzypala. Tylko mocznik i tylko na wilgotną glebę lub przed deszczem

agrolublin    29

@matava
Masz racje bo w tym roku dałem troche saletry bo zostalo i spalilo mi uprawę niby tylko końce liści i niektóre prawie całe jednak widać i boli głupota

fireseba    101

Jeżeli Twoja kukurydza ma już 6-8 liści to nawożenie cynkiem mija się z celem. Najlepiej cynk podać bezpośrednio po siewie albo w fazie 3-4 liści.  100 kg mocznika nie powinno przypalić - chyba że jest dość sucho

Nigdy nie nawoziłem cynkiem. Zakupiłem chelat cynku, kukurydza ma 5-6 liści. Wyniki analizy gleby wskazały niski(na pograniczu średniej) zawartości cynku. Więc jak, pryskać czy zostawić na drugi rok? To tylko 20zł na ha więc może warto jeszcze popryskać, bo i tak jadę z mocznikiem i siarczanem.

Edytowano przez fireseba

the1mati1    45

jak miało starczyć na 0,7 to jakim cudem weszło na 0,5ha? Masz kurs na opryskiwacze? W sumie kalibracja i zasady pryskania są nawet w necie

W czym przeszkadzają trochę przypalone liście kukurydzy po dokarmianiu dolistnym czy sypaniu pogłównym? Że nie ładnie wygląda? No chyba, bo nie wiem jaka dawka by musiała pójść żeby doszczętnie zniszczyć uprawę

Za dużo wody wlałem i bałem się ze zostanie mi środka wiec trochę zwiekszylem ciśnienie ale okazało się ze za dużo. A co to za oznaka ze są poprzecinane liście na kukurydzy? Jakiś szkodnik?

nightmare    81

Drim w najwyższych miejscach 130cm,  ulan 135cm vitras 142 cm, kukurydza siana 24 kwiecień, ziemia 6 klasa,  idzie ok 10 cm w gore na dobe.  w tym roku ladnie rosnie na piaskach.

fireseba    101

Wiem co to ułan ta kukurydza nie nadaje się do niczego prócz biogazowni

Czemu sadzisz takie ścierwo zamiast porządną kukurydzę która rośnie 2x taka

Edytowano przez fireseba

lamboEVO100    175

@nightmare widzę, że kolejny bajkopisarz się rodzi na forum....

Na pewno ułan jest pewniejszy na słabych ziemiach i to jedyny sposób na zdobycie paszy objętościowej, wiadomo każdy sieje co uważa, jeden liczy na jakość a inny na ilość. A jeszcze dla jednego słaba ziemia to IV klasa  a dla innego VIz  i u mnie na takiej rośnie ułan i jak na razie nie odbiega od sana czy wilgo zasianej na IV klasie. 

Edytowano przez lamboEVO100

nightmare    81

gdzie tu widzisz bajki? bo nie rozumiem troszkę Twojego posta.  posiałem pierwszy rok ulana, w tamtym roku miałem drim vs san i glejt, obie polskie odmiany wypadly dużo slabiej, na starcie i ogolnie w efekcie końcowym, dlatego wybrałem w tym roku ulan i vitras, jeśli chodzi o wielkość roznic za bardzo nie widać. a jakość... od czego sa pasze treściwe? latwo dostępne do dokupienia, z objetosciowkami bywa gorzej, choćby z transportem, dlatego zależy mi na jak najwekszej ilości pasz objetosciowych.

fireseba    101

gdzie tu widzisz bajki? bo nie rozumiem troszkę Twojego posta.  posiałem pierwszy rok ulana, w tamtym roku miałem drim vs san i glejt, obie polskie odmiany wypadly dużo slabiej, na starcie i ogolnie w efekcie końcowym, dlatego wybrałem w tym roku ulan i vitras, jeśli chodzi o wielkość roznic za bardzo nie widać. a jakość... od czego sa pasze treściwe? latwo dostępne do dokupienia, z objetosciowkami bywa gorzej, choćby z transportem, dlatego zależy mi na jak najwekszej ilości pasz objetosciowych.

Chyba dla krów o wydajności do 6tyś

nightmare    81

nie w każdym gospodarstwie daja po 10 tys l, nie każdy trzyma 100 % hf. po za tym sa jeszcze jalowki i byczki. co komu pasuje, to jest indywidualna sprawa każdego gospodarstwa. także komentarze typu ze ta czy ta odmiana to jest g... nie powinny mieć miejsca.

Terry24    17

Hey mam pytanie na kukurydzy zauważyłem plornianke czy jest sens pryskać? (wiem że pózno ale jak miała 2-5 liści plornianki nie widziałem).Prosze o odpowiedz!,czy jest znacząca obnizka plonu?

agrolublin    29

Zostało mi troche gnojowki czy mogę rozlac na qq lancami.Czy to nie spali qq.Od razu dodam ze nie poleje po liściach tylko od razu na ziemię

nightmare    81

nie powinno spalic, sam wylewałem spore ilości od drogi, bo wjechać się już nie dalo, a ze było z gorki to gnojowka splywala dalej, z tym ze gnojowka nie kazda taka sama, u mnie była ze spora iloscia deszczu , efekt był taki ze kukurydza zielona do samego końca.

Thomas2135    1212

Nic się nie stanie po gnojówce. Rsm jest dużo mocniejszy i nic nie robi jak rozlany na ziemię.
Kolego ploniarki nie widziałeś wcześniej, bo ona zaczyna żerować jak kukurydza ma 2 liście. W miarę wzrostu liście się powiększają i pokazują się wżery zrobione wcześniej.

nightmare    81

15 kg powinno być bezieczna dawka, ale możesz zarezykowac, wydaje mi się ze brzegi lisci przypali, chyba ze badzie pochmurno i deszczowo to jest szansa ze będzie ok.

fireseba    101

25kg jak najbardziej wlej nawet 420l bo wejdzie i masz 6% roztwór jak w mordę strzelił. Lecz uważaj bo jak jest sucho może przypalić. Dodaj do tego 20kg siarczanu magnezu 7wodnego i pryskaj po 18 wieczorem.

agrolublin    29

Panowie pryskałem w sobotę wieczorem roztworem siarczanu magnezu ale nie do końca i zostało mi troche w opryskiwaczu.Czy mogę dokończyć dzisiaj czy to nie bedzie szkodliwe dla qq

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez CHIB
      Witam, uprawiam już parę lat kukurydze na ziarno i mam problem z resztkami pożniwnymi, jest ich zbyt dużo aby w 100% orka mi przykryła  a docinacie w przystawce też szału nie robią, + od paru lat widać nasilającą się omacnice i moje pytanie co będzie lepszym wyborem brona talerzowa czy mulczer, i no co zwrócić uwagę przy ich zakupie? fajnie jakby ktoś się wypowiedział kto użytkuje mulczer w qq i czy się sprawdza czy może lepiej szukać ciężkiej brony ?
    • Przez LeXXus44
      Witam,
      Powoli czas wyciągać kombajn i szykować po zimie do nowych zbiorów. 
      Jak co roku przezbrajam kombajn z kukurydzy na zboże. Zajmuje to trochę czasu i chciałbym się dowiedzieć, czy elementy z kukurydzy można zostawić na koszenie zbóż i rzepaku?
      Klepiska to wiadomo z kukurydzy raczej się nie nadają, ale fartuch (na kukurydzę mam wzmocniony) i listwę przed klawiszami (do zboża mam w kształcie dachówki - rybiej łuski wyciętej z blachy, a do kukurydzy z prętów) można chyba zostawić?
      Koszę rocznie około 200 ha zbóż łącznie z rzepakiem i 200 ha kukurydzy, więc tak 50/50. 
      Jak uważacie?
    • Przez PRNH1
      co to za robak bo żre moją kukurydze
    • Przez MalopolskaAgrovision
      Oferuje usługe suszenia kukurydzy, jednorazowo 25 ton/ ok 100ton na dobe, lub systemem ciągłym ok 250t/dobe+ dodatkowe oczyszczanie ziarna czyszczalnią, możliwość magazynowania, wiecej informacji pod tel, przy wiekszych ilosciach cena do negocjacji