rybkins

Pomysl na gospodarstwo? Doradźcie

Polecane posty

rybkins    18

Witam,

Panowie, trzeba postawic niewielkie gospodarstwo na nogi, tylko w którą stronę uderzyc?

Obecnie mój ojciec gospodarzy na 20 ha ziemia kat III, chwilami IV, lubelskie, miał inne plany na życie, jakoś tak wyszło, że zajął się rolnictwem z musu, wiedzę ma ale co tu dużo gadac, nie dbał nie inwestował nie rozwijał się. W chwili obecnej prócz ziemi nie ma w zasadzie nic... Owszem budynki typu stodoła i garaż są i powiedzmy te mogą jeszcze posłużyc. Obora jest w takim stanie, że żadne inwestycje w nią nie wchodzą w grę - zburzyc zaorac. Sprzęt też lichy - c 360 + sprzęt do niego. Obecnie chodwla trzody w niewielkim zakresie, kilka opasów i krów - do likwidacji w tym roku. Co w niedalekiej przyszlosci zrobic z tym dobytkiem? Strasznie słabo to widzę :/

Ja jako potencjalnie jedyny spadkobierca jestem całkiem samowystarczalny - od kilku lat etat, pomoc w gosp z doskoku (pisze to jako sygnał-gospodarstwo nie musi utrzymac rodziny)

Produkcja zwierzęca chyba nie wchodzi w grę - trzeba miec zaplecze, chyba ze macie jakies pomysly typu kurki i jajka z wolnego wybiegu typu EKO.

Produkcja roślinna? No właśne... w warzywach na skalę towarową nie mamy doswiadzeń, jedynie zboża, okopowe etc, ale trudno zeby z 20ha coś zostało $$ przy takiej uprawie.

Liczę na wasze rady/pomysły. Tak jak mowilem gospodarstwo nie musi zarobic na dobrobyt wlasciciela, natomiast przydałoby sie zeby przynosilo zyski umozliwiajace jakies powolne inwestycje w sprzet, aha no i uprawy/hodowla szczegolnie pracochłonne odpadają - etat.

Doradcom typu - sprzedaj i miej w d. dziekuje, nie posłucham, nie po to z dziada pradziada ktos za koniem w tym polu chodził zeby sie tego pozbywac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcine    44

1) dać w dzierżawę

2) zboża, najmniej pracochłonne, ewentualnie buraki cukrowe mogą być moim zdaniem, bo jak rozumiem, ma być to dodatkowy zarobek, tak?


norweskie-lesne.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dario23    0

Opcja pierwsza:

1) niech ojciec na Ciebie jak najszybciej przepisze ziemie

2) bierzesz na mlodego rolnika 100 tys zlotych

3) zostaw swinie, bo w przyszlym naborze na modernizacje ci co maja swinie beda mogli wiecej kasy wyciagnac.

4) zloz wniosek na nowy prow gdzie kupisz troche sprzetu + wyremontujesz budynki

5) warzywa typu czosnek albo cebula, postaraj sie o maszyny do sadzenia i zbierania tych warzyw, mozesz wziac je na PROW.

6) czosnek to sprzedasz w Polsce a cebule np. typu szalotka eksport w kierunku do Niemiec, Holandii, Anglii w zaleznosci od tego jaki jezyk lepiej znasz.

 

Inna opcja to dalsza uprawa zboz, ale wtedy z wlasnego doswiadczenia Ci powiem, ze dopiero od 40 ha czuc, ze cos ci zostaje w portfelu. Opcje jak wyzej tylko ze do pkt. 4 lub ewentualnie jesli nie chcesz korzystac z dotacji mozesz pomyslec np. o:

1. uzywanym ciagniku ursus np 1014

2. plug 4 skibowy

3. agregat uprawowo-siewny - postaraj sie kupic sobie jakis agregat i zaczep na nim obecny siewnik chyba najtaniej Cie to wyjdzie- wtedy robisz wszystko za jednym przejazdem.

W tej opcji inwestujesz kase, ktora ulatwi Ci prace, ale czy bedziesz mial duzo wieksze przychody i zyski - watpliwe.

Zysk jaki mi wychodzi z hektara to ok. 1000 zlotych + doplaty drugie tyle, wiec z 20 hektarow 40 tys rocznie Ci zostanie w portfelu. Wez pod uwage, ze musisz na tej ziemi pracowac, masz ryzyko, ze ci cos wymarznie albo przyjdzie grad i wszystko wymloci. Nie mowie juz o chorobach roslin i innych zdarzenia losowych, ktore moga zachwiac rownowage twojego gospodarstwa.

 

Kolejna opcja i chyba najwygodniejsza: jak przedmowca napisal puszczasz wszystko w dzierzawe i ustalasz z dzierzawca, ze bierzesz doplaty od kazdego hektara z Agencji. Rocznie masz na czysto 20 tys zlotych i nic nie musisz robic. Ryzyko zerowe, a kasa pewna jak dlugo sa doplaty.

 

Ostatnia opcja: sprzedajesz wszystko jak bedzie nowy nabor na PROW. Tam bedzie taka mozliwosc, ze sprzedajacy ziemie komus kto rozwija swoje gospodarstwo dostanie z gory doplaty na najblizsze X lat. Za hektar wez 40 tys to w sumie masz 800 tys + doplaty to juz masz np. na 2-3 kawalerki w Wawie, ktore wynajmujesz i masz miesiecznie przychod 3 tys zlotych. Zysk w skali roku 36tys brutto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dario - czy ty wiesz ze pieniadze to nie wszystko, przeczytaj ostatnie zdania 1 postu "na tej ziemi dziadek chodził ......."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

dario jaki młody rolnik? - kolega jest na zusie - czytaj ze zrozumieniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rybkins    18

powiat lubelski - wschodnie jego granice,

Dzieki Panowie za rady na szybko, a poza cebulką czy prosiakami macie jeszcze pomysły na lekkie ukeirunkowanie produkcji? Swiniaki jak znam zycie to loteria choc mają ten plus ze nie są wymagające, ale z cena roznie, tym bardziej jesli PROW przewiduje dodatkowe granty do produkcji trzody - rynek sie znow przesyci.

Dario co i na jakich glebach uprawiasz? i z jakimi sukcesami (plony)?

Macie jakies doswiadczenia w zmianowaniu bez obornika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez radas
      Witam jestem Nowy na tym Mega fajnym forum od kilku lat jeżdze do wujka Pomagać mu w 100hektarowy gospodarstwie !! Mega podoba mi się ta praca !! mam 18 lat i Marzy mi się Własne gospodarstwo !! ale niemam pojecia jak mogę zacząc realizować swoje mażenie !! czy w ogóle mam jakieś szanse ?? z kąd wziąć kase Itp. ?? POzdrawiam wszystkich !
    • Przez Gregor55
      Gospodarstwo rolne kilkanaście km od granicy z Polską
      Baza to cztery obiekty w różnym stanie technicznym
      1. stan bardzo dobry ponad 1000 m2 konstrukcja żelbetowa wysoka obiekt suchy
      2. suszarnia ok 500 m2 wysoki żelbet stan b dobry
      3. stajnia cegła + żelbet średni do remontu ponad 1000 m2
      4. stajnia cegła + żelbet zły do remontu ponad 1000 m2
      działka ponad 5 ha do prywatyzacji można zwiększyć i ilość budynków i ilość ziemi budowlanej.
      i to kosztuje 60 000 $.
      Do końca roku możemy dla tego gospodarstwa zarejstrować ok 400 ha ziemi max.
      cena rejstracji to 300-350 $ za ha.
      Jest możliwość w następnym etapie prywatyzowania ziemi ornej.
      Pozdrawiam
      Grzegorz Bajster
      +380674641803
      Kontakt również poprzez aplikacje Viber i WhatsApp























      WhatsApp Video 2018-07-13 at 12.02.27.mp4



    • Przez Gregor55
      Gospodarstwo rybackie 1
      w zachodniej Ukrainie. Gospodarstwo znajduje się ekologicznie czystej strefie między trzema znanymi uzdrowiskami: Truskawec (http://pl.wikipedia.org/wiki/Truskawiec_(miasto) ), Morszyn (http://en.wikipedia.org/wiki/Morshyn) , Sławsko (http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awsko_(Ukraina) ).
      Gospodarstwo znajduje się na terenie malowniczej doliny u podnóża Karpat, przy trasie prowadzącej do głównych ośrodków turystycznych w Karpatach.
      Gospodarstwo jest o powierzchni ponad 350 ha lustra wody, 100 ha ziemi przyległej, zbudowane jest na zasadzie kaskadowej, ponad 2000 m2 budynków technicznych, możliwość rozbudowy.
      Stawy są zasilanie przez trzy górskie rzeki. Czystość wody pozwala na hodowlę raków. Powierzchnię stawów można zwiekszyć.
      Gospodarstwo działające. Stan prawny SPÓŁKA AKCYJNA. Do kupna przeznaczono 90% akcji. 10% należy do pracowników i jest rozdrobniona, ale i je można wykupić. Cena 400 t $. Cena nie jest ostateczną.
      POZOSTAŁE MATERIAŁY NA EMAIL.
















      GOSPODARSTWO RYBACKIE 2
      Opłacalna hodowla ryb w Żytomierzu, miasto Rużin.
      powierzchnia lustra wody wynosi 50 hektarów.
      - głębokość - 1,8 m.

      Gospodarstwo posiada pomieszczenie mieszkalne (działka przyległa do domu - 1 hektar.), Mobilna przyczepa (dyżurka), pomieszczenie gospodarcze, transport wodny, wyławiacz do ryb itp.

      Długoterminowa dzierżawa ziemi.
      Są absolutnie wszystkie zezwolenia i dokumenty.

      GOSPODARSTWO RYBACKIE 3
      Pilnie! Sprzedawany jest unikaln e gospodarstwo rybackie: hodowla pstrąga znajdująca się na 9 hektarach ziemi, z doskonałym systemem komunikacji wodnej, bieżącą wodą, zdolnością do hodowli zarówno narybku, jak i ryb. Jedną z opcji jest hodowla pstrągów, która z łatwością może zostać przekształcona w amatorskie centrum rybołówstwa, w 11 oddzielnych stawkach połączonych hydraulicznym systemem zaopatrzenia w wodę. Przepływa woda: od górskich potoków i górskiej rzeki, przechodząc obok hodowli pstrąga i żywi świerzą czystą wodą. Hodowla pstrągów znajduje się w najpiękniejszym miejscu regionu Iwano-Frankowskiego, wokół hodowli pstrągów znajdują się pasma górskie z lasami iglastymi. Cena do negocjacji..











      GOSPODARSTWO RYBACKIE 4
      Na sprzedaż firma produkująca jesiotra i kawior. Zdolność produkcji wynosi 100 ton jesiotra rocznie lub 5-7 ton czarnego kawioru.
      Kategorie przedsiębiorstwa: Produkcja żywności, Hodowla ryb, przetwórstwo ryb.
      Adres: Chernovitskaya obl.
      Powierzchnia zakłady: 2 486 m²
      Własność prywatna. Działka wynosi 0,7 ha. 
      Zakład ma dwie linie technologiczne, jest możliwość dostawić dwie kolejne. Każda jednostka składa się z basenów rybnych wyposażonych w automatyczny system karmienia ryb, dozowników paszy, system typu float, system natleniania wody, mechaniczne, filtry odwróconej osmozy, biofiltra, podgrzewacz wody dezynfekcja, zespół pomp, system rur automatyki, urządzeń dozujących, aeratory, wymienniki ciepła, hydrocyklony.

      Linie są wyposażone w zapasowy system potrzymywania wszystkich funkcji w przypadku czasowej awarii sieci inżynieryjnych, laboratorium, kotłownia, źródła ciepła i zasilacza awaryjnego, lodówek i zamrażarek, wentylacja, sprężarki wysokiego i niskiego ciśnienia, system uzdatniania wody. +

      Przyczyną sprzedaży jest brak porozumienia między partnerami.
      Wartość 375 000$















    • Przez Adrian001
      Witam zastanawiam się kupić materiał siewny Pszenżyto Aveo głowie klasa zmieni 4 i 5 większości 4 klasa Województwo Zachodniopomorski. Proszę i jakieś info na temat tej odmiany
    • Przez johny1993
      znacie jakies gospodarstwa o powierzchni 1000+?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj