Polecane posty

Gość   
Gość

Panowie, mogę jeszcze posiać groch? mam dość wilgotną działkę i nie mogłem wjechać wcześniej... Chyba że macie jakieś propozycje, jest to działka 4 klasy po łące 4 rok, wcześniej z uwagi na wilgoć nie urosła ani pszenica ani jęczmień ani rzepak. Dziś udało się ładnie uprawić, rozsiałem już 200 kg npk i wapno. Macie jakieś pomysły ? czy zostać przy grochu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Siej groch, ja tydzień temu skończyłem siewy grochu, a że taka susza to leży w ziemi i nie myśli nawet kiełków puszczać także jeśli masz sporo wilgoci może okazać się że będzie ładny groch. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Troche pozno juz na groch, ja mokra dzialke bym przeznaczyl na trawe / koniczyne lub qq o ile masz bydlo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No właśnie bydła nie mam. Jutro sieje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1309
13 godzin temu, jasiuhonda napisał:

napisz kolego w jakich dawkach to stosować bo chyba będę miał poprawkę po nuflonie i boxerze. a można taka miksturę na mieszankę owies, jęczmień groch zastosować?

W baroxie miałeś 400g bentazonu i 60g MCPA  i dawało się 2-2,5l/ha ,musisz sobie sam policzyć ile basagranu i ile chwastoksu bo już nie pamiętam.Możesz pryskać też mieszanki zbożowo-strączkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

Dzieki kolego Marek 1977:) to by tak wychodzilo 1,7 litra basagranu i niecale 0,5 litra chwastoxu dobrze to policzylem? A kiedy pryskac groch a kiedy mieszanke? cenowo wychodzi lepiej niz sam basagran

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1309

Tak policzyłeś dobrze, jeszcze dzisiaj sprawdziłem swoje notatki i tak też pryskałem.Groch pryskaj na początku wąsów (10-15cm wysokości) najlepiej wieczorem i może trochę przywiędnąć ,ale to minie .Tak samo mieszanki ,patrz czy groch ma swoją fazę i czy zboże nie zasłania chwastów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Tak wygląda u mnie groch oraz chwasty. Czy to już czas na Corum czy lepiej poczekać na deszcz, który ma przyjść w poniedziałek aby powschodziło więcej chwastów? Już teraz jest tego od zatrzęsienia, bank nasion po poprzednim użytkowniku pola jest ogromny.

IMG_20180421_104448736_HDR.jpg

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Corum nie będzie remedium na wszystkie chwasty dwuliścienne. Moim zdaniem najważniejszy jest oprysk przedwschodowy. bentazon b. dobry jest na rdesty (1200 g na ha suszy rdest całkowicie). Ostrożenia polnego najbardziej przypala, i w dużych dawkach, MCPB, ale i groch wtedy mocno dostaje. A np. poziewnik szorstki bierze bentazon i MCPB na klatę.

Nie wiem jak np. jest z komosą - z nią nie miałem problemów, zabieg przedwschodowy skutecznie ją eliminował.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

W moim przypadku najważniejszym chwastem jest chaber, uprawiam to pole po poprzednim dzierżawcy trzeci rok i nadal tego wschodzi mnóstwo. Po każdych żniwach szedł glifosat a w trakcie uprawy inne herbicydy: Lancet, Tolurex jesienią, Granstar wiosną. Nawet perz udało mi się już w końcu zwalczyć, którego było cała łąka a chaber nadal twardo się trzyma. Jeszcze jest trochę fiołka a innych chwastów nie zauważyłem.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Z chabrem powschodowo poradzi sobie bentazon w dawce od 960 g/ha. W przypadku zwalczania fiołka, to jego skuteczność będzie średnia. Ale MCPB też fiołka trochę przypali.

Gdybyś zasiał łubin to przedwschodowo metrybuzyna bardzo mocno by ograniczyła występowanie i chabra, i fiołka polnego. Ale nie wiem czy groch toleruje przedwschodowo metrybuzynę? Niewielkie dawki ktoś chyba tu na forum testował - z powodzeniem.

Linuron i pendimetalina - przedwschodowo z fiołkami. Przetestujesz jak zechcesz w przyszłym roku, jak zostaniesz przy strączkach.

Perze i wszystkie jednoliścienne w grochu to żaden problem. :)

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Linuronu to już raczej nie będzie. Pendimetalinę miałem stosować w tym roku ale źle zaplanowałem sobie prace w gospodarstwie i nie zdążyłem, bo groch mi już pokiełkował. Zostanie na nastepny rok, to wtedy tego dopilnuję i opryskam. Przy strączkach raczej zostanę, bo kokosów to się z nich nie spodziewam ale trzeba czymś łamać monokulturę zbożową no i zostaje jeszcze nieco wyższa dopłata na otarcie łez. :P

Jeśli bentazon stosować w dawce 960g to znaczy, że będę musiał dołożyć Basagranu do Corum? Corum w dawce 1,25l/ha nie poradzi sobie z młodziutkim chabrem? Chciałem jechać z opryskiem we wtorek, chaber ma 2-4 małe listki. Chciałem już trochę ograniczyć te koszty, bo w grochu są ogromne, już sam materiał siewny mocno uszczuplił sakiewkę.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Nie wiem czy imazamoks sam w sobie jest herbicydem czy tylko wzmacnia działanie bentazonu. Ale ktoś już stosował mieszaninę Basagranu i Corum - chyba user @Kula07.

Tanio to jednak na pewno nie wychodziło.

 

@ENDRIUROL

propachizafop, cykloksydym, chizalofop , fluazyfop.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

slyszalem ze do materialu siewnego grochu tj kwalifikat elita, specjalnie dodaje sie obce nasiona np przytuli aby nie moc zbyt wiecej jak 1 sezon siac u siebie. sieje kwalifikat zbieram i znow sieje 1 odsiew a potem d*pa tyle syfu w nasionach. podobno we Francji tez tak robia. w pszenicy podobno zyto specjalnie dodaja. spotkal sie ktos z takim czyms? moze ktos potwierdzic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Kupuję nasiona z centrali ale jeszcze się nie zdażyło żeby były jakieś obce nasiona choć w tym roku reklamację złożyłem bo za dużo było połówek i Robak się trafił i galopem mi wymienili na taki jak trzeba.A co do obcych nasion to wontpie żeby tak robili wtedy by nikt nie kupował takiego materiału  tak mi się wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

W takim grochu nie powinno być ani jednej połówki (jest to w 100% realne do osiągnięcia), patrząc na cenę w jakiej go sprzedają - 2000 zł/t lub więcej. A nasiono ze strąkowcem może 1 na 10000 nasion.

A tak to nam sprzedają syf, bo część osób godzi się na takie warunki. Odnośnie tego potencjalnie większego plonu to i tak ten potencjalny zysk z niego wyda się na te kwalifikowane nasiona. W grochu cudów z kwalifikowanych nasion moim zdaniem nie ma. A cena jest bardzo wygórowana.

A ja jak tylko w ogłoszeniu na olx wspominałem o kiełkowalności to za dwa dni miałem telefon żeby ją usunąć (nie miałem żadnych określeń materiał do siewu, etc.)... niby z Piorin, a numer był zastrzeżony. Zwróćcie jeszcze uwagę że gdyby nasiona tak szybko ulegały degradacji (w znaczeniu - następował duży spadek plonów wraz z nieodnawianiem odmiany), to by tak tego nie pilnowali.

Wkurza mnie to wszystko, bo jeszcze trochę to może być i tak, że jak będziesz odsprzedawał komuś samochód (którego przecież nie ukradłeś, tak zakładam), to jego producent będzie się upominał kasę dla siebie. Albo będziesz musiał pisać np. sprzedam auto z segmentu B, z silnikiem 1.6 l, benzyna (bez podawania szczegółów, że jest to np. Peugeot 207, 1,6 l, benzyna)

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25629

To spróbuj się ogłosić z jakąś odmianą truskawki, ziemniaka porzeczki nie posiadając licencji. Z gospodarstwa Cię zgonią. Od jesieni niesamowicie ścigają i egzekwują. Za truskawki wiele osób już w dziesiątkach tysięcy kary płaci, umieszcza  przeprosiny na łamach prasy fachowej, pozwala na lustrację gospodarstwa i zniszczenie całości posiadanej plantacji danej odmiany pochodzącej z nielegalnego namnożenia z deklaracją że już więcej nie posadzi tej odmiany. Ameryka i prawa autorskie dotarły do nas. 

Nawet z targów zniknęła wszelka odzież z wizerunkami celebrytów typu Lewandowski czy  z wizerunkami postaci z bajek dla dzieci.

Tak się porobiłoO.o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Rozumiem.

Ja tam się nie spierałem. A i osoba, która do mnie dzwoniła nie była jakoś wrogo nastawiona - bardziej to było ostrzeżenie i wyjaśnienia co i jak można. To co było trzeba usunąłem, tak że każda strona była zadowolona.

Jednak pewne przemyślenia zostały, i jak tak czytam że ktoś za 2000 zł/t netto dostał groch z połówkami i strąkowcami (jako kwalifikowany materiał siewny), i jeszcze kiełkowalnością 80% (która nawet nieraz na etykiecie jest przemilczana ('trochę' kpina w tej cenie)), to trudno wytrzymać w milczeniu, i jeszcze ta niesymetryczność obowiązków - Ty czy ja musimy się pilnować na każdym kroku, a druga strona potrafi sprzedawać takie kwiatki. Nie wspomnę jeszcze o tym, czy odmiana jest w 100% w wolna od innych odmian grochu jadalnego (czyli że kupujesz dokładnie to co chcesz i to co jest napisane na etykiecie)... tego już i nie sprawdzisz. A z tego co rozmawiam z ludźmi (w tym producentami dla firm), to różnie z tym może być.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Ja kupiłem po 2250 netto. Mało połówek robaka brak. Za to były patyczki. Takie małe gałązki z drzew. Przez co siewnik się zapchal z 50 razy na 10 hektarach. Do tego niewielkie kamienie i łusczyny. Ale doslownie kilka na big bag.  Maja cos oposcic z ceny. Materiał na kontrakt. 800 za tonę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22

Stosował ktoś z was środek Labrador 05 EC? Przedwschodowo poszedł chlomazon, ale widzę już że trochę jednoliściennych się pojawia, a mam na stanie labradora tyle że on nie ma w etykiecie grochu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SpracowanyPraktyk
      Panowie chciałem poruszyć ważną kwestię. Wystawiałem na olx na sprzedaż Groch odmiany milwa. Ogłoszenie wyglądało tak:
      Witam. Mam na sprzedaż groch, odmiana Milwa. 

      plenna odmiana pastewna, bardzo wczesna, wąsolistna
      rośliny o wysokości 75-80 cm o sztywnej łodydze

      dorodny, gruby, niedosuszany 
      posiadam na sprzedaż około 8 ton
      zapraszam
       
      z zastrzeżonego nr telefonu zaczęto do mnie dzwonić i automatyczna sekretarka klepała regułkę o działaniu na szkodę producenta. Następnie przychodziły prywatne wiadomości o naruszeniu prawa. Skończyło się tym, że olx zmoderował, czyli zakończył moje ogłoszenie pisząc:
      Zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela

      Twoje ogłoszenie zostało usunięte, ponieważ otrzymaliśmy zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela, z którego wynika, że oferowany przez Ciebie produkt nie jest oryginalny, został przerobiony lub nie posiadasz praw do jego dalszej sprzedaży. Reagujemy także, gdy otrzymujemy zgłoszenia o innych naruszeniach praw własności przemysłowej lub naruszeniach praw autorskich.

      Więcej o zakazanych przedmiotach w naszym serwisie dowiesz się tutaj: OLX.pl/zasady/#r10 . Prosimy o przestrzeganie zasad naszego Regulaminu.
       
      Wystawiając rośliny pastewne nie złamałem regulaminu.  Nigdzie nie napisałem, że są to nasiona siewne. Okazuje się, że firmy nasienne ograniczają obrót materiałem paszowym. Wychodzi na to, że groch który uprawiałem i zebrałem z pola jest nielegalny, nie oryginalny i nie mam prawa do jego sprzedaży a miał być jako dodatek paszowy dla lokalnego rynku. Czy ktoś się z tym spotkał?
      Jak umieściłem temat w złym dziale to przepraszam.
    • Przez ZetorPower
      Witam doradzicie mi Pany jaki nowy  agregat kupic pod ten siewnik D9-30 super redlicowy taki żeby hydropak sie nie złamał tak jak w agro maszu, ma miec przedni  wał 2 albo 3 rzędy łap i tylny wał packer. dodam że mam aktywny do tego siewnika ale na wiosenne lekkie warunki przydał by sie bierny przegądałem internety i wiele agregatów ale żadnego nie widziałem na żywo na zdjęciu to każdy porządnie wygląda 
    • Przez Scoti
      Witam mam pytanie dotyczące agragatu agro lift TYP-AUS 2 z wałem packera 2.5m jakieś opinie o nim ewentualnie jakaś lepsza firma w podobnym przedziale cenowym ?
    • Przez Thorod
      Sprzedam Agregat uprawowo siewny Amazone d7 super s. Duza skrzynia, po wymianie łożysk na oryginalne Amazone, sciezki i znaczniki powschodowe, drobny wysiew. Agregat po wymianie przednich tulej, na hydropaku, który jest nieuzywany od nowosci. Wiecej na priv(zdj). stan bdb
      Cena 9900zl
       
       
       
    • Przez karol2306
      Witam
       
      Na sprzedaż agregat w/w. Wszelkie info w ogłoszeniu ew. pod tematem lub prv
       
      Zapraszam
       https://www.olx.pl/oferta/agregat-uprawowo-siewny-2-5m-wal-packera-grano-CID757-IDtGmk9.html
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj