RafZielak

Tania budowa silosa do kiszonki z kukurydzy

Polecane posty

RafZielak    13

Witam.

 

UWAGA ... bardzo długie wywody więc nie czytajcie jeśli nie lubicie. :-P

 

W gospodarstwie w którym pomagam czy też próbuje pomagać dotychczas kiszonka z kukurydzy była składowana najtańszym, ale i mało wygodnym (w szczególności w momencie tworzenia i ubijania pryzm) sposobem czyli w pryzmach wyłożonych od spodu i przykrytych z wierzchu folią kiszonkarską. Technologia jest znana i tu wielkiej rewolucji nikt nie wymyśli, ale ... zamiast bawić się w podrzucanie obrywających się podczas ubijania ścian, zamiast uważania na to by nie wyjść poza dolną folię, zamiast ryzykowania spadnięcia ciągnikiem z pryzmy powstała idea by pobudować "pseudo-siloss", a w zasadzie ze względów oszczędnościowych tylko ich boczne ściany. I tu pojawiają się pytania do osób które mają silosy, planują budować, znają temat i są w stanie coś doradzić. :-) Wiem, że powinno to być fachowo zaprojektowane, fachowo zrobione, zgodnie z normami, zasadami itp. itd. ale wszyscy dobrze wiemy jak to jest w rolnictwie. :-)

 

Co najlepiej sprawdza się do budowy ścian oporowych?

 

Opiszę może swoje przemyślenia i pomysł jaki mam i będę wdzięczny za wszelką konstruktywną krytykę.

Potrzebujemy dwóch długich na około 30 metrów ścian wewnętrznych silosu w sumie 3 komorowego. Zewnętrzne boki póki co będą tworzone tak jak dotychczas. Chcielibyśmy by owe ściany wewnętrzne miały około 1,5 metra wysokości nad ziemią. Co sądzicie o zbudowaniu tych ścian z pustaków szalunkowych rozmiaru 50x20x25 zalanych betonem klasy B30 (C25/30) i zbrojonych w poziomie co 25 cm i w pionie co 1 m drutem fi16 związanymi na łączeniach by utworzyły swego rodzaju siatkę wewnątrz ściany? Ile w ziemię powinna być wkopana taka ściana by trzymała pion mimo naporu kiszonki na wysokości 1,5 metra? Czy 1 metr pod ziemią wystarczy do 1,5 metra nad ziemią? Co prawda kukurydza ładowana byłaby w czasie ugniatania równo po obu stronach i w momencie załadunku nie obawiam się o ścianę, ale później, w miarę wybierania poszczególnych pryzm jednak na te ściany działałyby jakieś siły.

 

Pozdrawiam

Rafał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawe1304    11

Teraz w ilu pryzmach robisz kiszonkę? Z tego co zrozumiałem z twojej wypowiedzi wynika, że w zwykłą pryzmę chcesz "wstawić" dwie ściany po środku, jeżeli robisz teraz tylko jedną pryzmę to szkoda roboty, ale gdy robisz więcej niż jedną to trochę ułatwi to pracę na pryzmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafZielak    13

Obecnie robimy 3 pryzmy 9 metrów szerokości i 30 metrów długości każda. Chcemy wstawić między nie 2 ściany. W obecnej konfiguracji z przejazdami między nimi itp. zajmują blisko 40 metrów szerokości. Zwolnilibyśmy dzięki temu trochę miejsca, a wygoda ubijania takich pryzm wzrosła by przeogromnie. Kiedyś dołożyłoby się ściany oporowe równiez na krawędziach. Spód jest tu akurat mniej potrzebny bo skoro teraz mogła leżeć na folii to i w przyszłości można ją tak składować.

 

Pozdrawiam.

Rafał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
diablo23    1

moim zdaniem powinieneś ściany zrobić z betonu bo wiele nie zaoszczędzisz. ja mam zamiar w tym roku budować silos to ściany będą miały 1,2m nad ziemią a wkopane będą na 40-50 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Ale można ściany zewnętrzne potem obsypać ziemią i to by dużo dało ja mam zamiar tak właśnie zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafZielak    13

Wiem, że nie zaoszczędzę pieniędzy budując z pustaków szalunkowych i lejąc beton z gruszki, ale ... zaoszczędzę za to co nie miara czasu i nerw.. Nie muszę się bawić z szalunkami, później rozszalowywać, brać do tego kilka osób do pomocy. Ustawiam warstwę, układam na każdej warstwie drut, wiąże z pionowymi drutami i kolejna warstwa. Układam 5 warstw (1,.25m) przyjeżdża mi gruszka i leje w to 6m3 betonu. Za dwa dni układam kolejne 5 warstw i kolejna gruszka i ... po robocie. Dwa dni i maks. 16 godzin roboty dla maks. 2 osób. A naciąć drzewa, szalować to, później rozbierać, zmarnować mnóstwo drzewa i oglądać te nie zawsze najrówniejsze ściany ... e ... dziękuję ... wolę korzystać z pustaków szalunkowych.

Zastanawiam się tylko ile muszą być w ziemi. Może wystarczy 1 metr w ziemi i 1,5 metra nad nią. Przewrócić to się raczej nie powinno nawet pod naporem ugniatających z obu stron ciągników.

Nad ścianami zewnętrznymi pomyśli się póxniej, ale ... wydaje mi się, że taki mur 1,5m to naprawdę nieźle trzeba by było tą ziemią obsypać.

 

Pozdrawiam.

Rafał

Edytowano przez RafZielak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
łukasz    29

Policzył bym napory na ściankę dla wysokości powiedzmy 2,5m ale nie mam czasu. Dam Ci mała podpowiedź nie żałuj stali najlepiej A-III bo jest mniej elastyczna i daj ławy tylko niezbyt szerokie. :)

Edytowano przez łukasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafZielak    13

Czy budując takie silosy robiliście na to projekty, pozwolenia itp.? Wiem, że powinno się, ale jak to wyglądało u Was?

 

Budowa z płyt betonowych to nie jest najgorszy pomysł. "Trochę" zabawy jest tylko z ich ustawieniem (wydaje mi się, że bez dźwigu ani rusz). Faktem jest również, że trzeba się trochę pomęczyć z ich pospawaniem i sensownym zalaniem łączeń. Zaletą jest jednak to, że mają zwykle 3m długości więc można je wkopać na 1,5m i mieć święty spokój w kwestii odporności na napór tylko z jednej strony.

Koszt m2 takiej płyty to okolice 55-60 PLN więc za płyty na ścianę 30m długą trzeba zapłacić 4950-5400 PLN. Dodatkowo trochę wysiłku, elektrod, betonu i opłata za dźwig. Myślę, że dałoby się zamknąć w 6500 PLN za jedną ścianę.

 

Pomysł ze ścianami wylewanymi w pustak szalunkowy może będzie droższy w realizacji, ale będzie zarazem najszybszą i najmniej pracochłonny ze wszystkich możliwych metod.

Cenowo za postawienie jednej ściany 30m długiej i 2,5m wysokiej (1m pod ziemią, 1,5m nad ziemią) czyli w sumie 75m2 muru widzę to następująco:

> 600 szt. pustaków 50x20x25 po ok. 5 PLN za sztukę = 3000 PLN

> 11,25 m3 betonu po ok. 280 PLN za m3 = 3150 PLN

> 900 metrów drutu fi16 czyli około 1400 kg po 1,58 PLN za kg = 2212 PLN

Wszystko więc wygląda na to, że jedną taką ścianę udałoby się postawić w okolicach 9000 PLN.

 

Jak wygląda wytrzymałość takich płyt na duże naprężenia? Widziałem już niejedną taką płytę pękniętą na pół mimo iż leżała na drodze toteż wolę się upewnić już teraz. Musimy pomyśleć co dla nas lepsze. Może jak by się brało płyty na ściany boczne, uwzględniając ich ilość ... dałoby się zjechać trochę z ceną i od razu zrobić również spód silosu z tego samego materiału.

 

Pozdrawiam

Rafał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
łukasz    29

1 Pustaki nie są najlepszym sposobem na wykonanie takich ścian! Nie są w stanie przenieść naporów kiszonki i w efekcie ścianka popęka.

2 W żelbecie wszystko zależy od umiejscowienia zbrojenia wiec nawet jak ktoś da o 50% wiec niż jest w projekcie a źle je umieści to cała praca na nic.

3 Tylko żelbet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Rozejrzyj się za czymś takim http://rekers.pl/sci...owe-typu-l.html czasami na agencyjnych stronach jest oferta 'silosy do rozbiórki' najczęściej za bezcen. O pustakach zapomnij, po pewnym czasie wylewka odchodzi od betonowego szalunku.

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komizmo    2694
Dnia ‎26‎.‎01‎.‎2018 o 19:39, marysrybak napisał:

Czy na budowę silosu kiszonkowego na kukurydze potrzebne jest teraz pozwolenie na budowę?  

Niestety tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FranasNH    78
Nie baw się w budowanie, podsunę Ci lepszy pomysł, o wiele tańszy i szybszy a równie dobry jak pozostałe. Mianowicie u mnie w okolicach po starych pgr'ach zostały silosy (często jeszcze wykorzystywane), zbudowane z płyt drogowych. Są one oparte na hałdach ziemii. Bardzo prosta budowla, nie wymaga dużych nakładów finansowych jak i nie potrzeba do tego specjalnistycznego sprzętu i wiedzy. Musisz usypać wały w zależności od tego pod jakim kątem chcesz mieć pochylone ściany silosu i jak wysokie chcesz je mieć. Bok wału musi być najlepiej pod równym kątem, po to gdy położysz na nim plyty to żeby były one mniej-więcej równo. Płyty możesz oczywiście wkopać ale nie głęboko, chodzi o to by były one tylko stabilne. Oczywiście wał z ziemii zrobiony jest tylko po wewnętrznych stronach silosu. Jedynym minusem takiej budowli jest to, że ściany muszą być pod pewnym kątem, co może nieco utrudniać wybieranie kiszonki przy ścianach, w zależności czym się posługujemy przy wybieraniu paszy. Myślę, że jest to tylko niewielkie nieudogodnienie, biorąc pod uwagę jak dużo zaoszczędzisz budując taki silos :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj