Polecane posty

milanreal1    319

Wpływ ma także pH i zasobność gleby w podstawowe makroelementy. Jeżeli zasobność jest średnia, pH obojetne-lekko kwaśne to wczesny, rzadki siew ma sens. Jęczmień jary się krzewi, spokojnie można siać rzadko, gorzej z owsem który bardzo słabo się krzewi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

nastepny odsiew? mozecie wyjasnic to pojecie?

jaki jest kosz 1 t jeczmienia jarego kwalifikowanego mniej wiecej? PRzegladam rozne strony producentow, oferuja rozne odmiany ale cen brak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

w tamtym roku kosztował około 2200zł/t. Z tym odsiewem chodzi o zboże które zebrałeś z pola i siejesz je znowu w następnym roku. Do hektara obsianego kwalifikowanym materiałem siewnym jest 100zł dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

a pogłównie tez daje sie npk czy sam azot starczy? daje sie jeszcze jakis inny nawoz poglownie oprocz azotu?

 

czy jeczmien jary tez jest na mszyce narazony i czy warto dac te insekcydy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

NPK daje się przedsiewnie bo musi być wymieszany z ziemią. Ewentualnie możesz dać później jakiś nawóz dolistny gdybyś zaobserwował niedobór P i K ich stosowanie w opryskach dolistnych jest dużo droższe. Stosuje się tylko w razie konieczności.

Co do azotu to można też zastosować go tylko przedsiewnie w ilości ok 150-200kg mocznika a później najwyżej dolistnie ze 2 razy opryskać troszkę mocznika z mikro.

Insektycydy stosuje się gdy jest taka potrzeba, zależy od przebiegu pogody. W tym roku u mnie wystąpiła skrzypionka i musiałem ją zwalczać, natomiast w poprzednich latach było czysto od robactwa.

Edytowano przez Kamilmkm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

ok to mniej wiecej troche mi sie klaruje wszystko

jak poznac te sprawy kloszenia ,strzelania w zdzblo?

 

Pryska od chwastow sie tylko raz, i tylko od dwulisciennych? ile po siewie wykonac taki oprysk?

Tak samo od grzybow w jakim czasie od siewu wykonac taki oprysk? Mozna na grzyb i chwasty pryskac razem w jednym zbiorniku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

na chwasty pryszcze się jak zboże dobrze zakryje ziemię czyli w maju. A na grzyba jak zaczyna się kłosić. Ważne żeby w czasie kwitnienia nie pryskać. Wszystko dokładnie w sklepie ci wyjaśnią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

na chwasty zazwyczaj od 3 lisci jak dobrze pamietam. na grzyba to juz wyzsza skołą jazdy trzba obserwowac i albo pryskac zapobiegawczo albo interwencyjnie jak juz grzyb sie pojawił. Standardowo w jeczminiu pryska sie tylko raz na liśc flagowy ale jak warunki sprzyjaja to trzeba prysnac wczesnij i póniej na kłos


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

a na grzyb zapobiegawczo to w jakim okresie?

jak poznac ten okres liscia flagowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Sa fajne artykuły o fazach rozwojowych zbóż. Poczytaj bo to ci sie przyda jak planujesz zajmowac sie uprawa :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Kolego masa24 do kwietnia czyli okresu siewu jęczmienia jarego jeszcze sporo czasu. Na pewno zdążysz przeczytać od początku ten temat. Bardzo polecam ale rozdzielaj wskazówki dotyczące jęczmienia jarego od ozimego. Polecam również wiele innych tematów datyczących uprawy zbóż a przedewszystkim jęczmienia, nawożenia i ochrony. Wybacz ale pytania typu kiedy należy pryskać od chwastów nie mają sensu ponieważ nikt dokładnie nie odpowie. To zależy od wielu czynników takich jak środek który chcesz użyć, gatunki chwastów, faza zboża, pogoda itp.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

ok dzieki za pomoc, niedlugo i tak pewnie jeszcze napisze tu jak bede mial wyniki badania gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
conan    4

Przedwczoraj obszedłem pole z jęczmieniem i byłem mile zaskoczony,bo zamiast żółtych placów zobaczyłem zazielenione pole.Jedynie gdzie niegdzie są same końcówki lekko żółtawe i to sporadycznie.Ochłodzenie przyniosło rezultaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jak będziesz miał badanie gleby to przynajmniej będzie można konkretniej pomóc z nawożeniem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

a czy na grzyba prewencyjnie to tez nie pryska sie jakos w maju? czy jeszcze pozniej?

jaka odmiane polecacie?

jak dam npk w marcu/kwietniu przed siewem to nie bedzie za pozno?

tak samo z regulatorem wzrostu, kiedy mniej wiecej? moze razem ze srodkiem na chwasty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

W tej chwali mam eunove. Fajna odmiana tylko żeby dała trzeba jej dać :)

NPK daje przedsiewnie, najlepiej kilka dni przed siewem na role a później agregat żeby to wymieszał. Azot w postaci mocznika, dobry byłby saletrzak... może nawet lepszy ale drożej wychodzi. Później azot tylko dolistnie min. z odżywkami. Zaprawiam podabno dobrym środkie a napewno jednym z droższych, baytanem uniwersal plus jakiś nawóz donasienny dobrze robi. Staram się stosować rotację herbicydów i na razie zupełnie wyeliminowałem sulfonylomoczniki. Na dwuliścienne jak jęczmień jest tuż pezed pierwszym kolankiem a na jednoliścienne przedewszystkim na owies głuchy kilka dni później w zależności od pogody. Regulator wzrostu to bardzo dobry jest modus ale drogi. Stosuje etefon jak jęczmień ma 2kolanko. Fungicyd prewencyjnie jakiś tańszy jak ości zaczynają wychodzić.

Również sieje jęczmień po pszenicy gdzie słoma jest przyorana, sieje wtedy gorczycę na poplon którą orze na zimę.

to tak w skrócie. Gdybym napisał jakąś głupote poprawcie mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam jak widzicie siew jeczmienia jarego w ugur. Dostalem 10ha pola na ktorym wystepuje perz pogoda pozwala mi tylko na zaoranie i siew na wiosne. Myślę posiać jęczmien i przed zbiorem prysnąć pole roundup'em. Ma ktoś doświadczenie w tego typu siewach i cenne uwagi z jakimi może sie podzielić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Według mnie jesli perz ma sie dobrze ba tym polu to jeczmienia nie bedzie. Zauwazyłem u siebie na wszytkich dzierżawach w miejscu gdzie był perz i załatwiłem go glifosatem nawet pszenzyto czy owies czasem nie chce rosnac - pH. Mysle że perz lubi zakwaszone miejsca lub zakwasza.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

perz na pewno szybciej zniszczysz wiosną stosując randap niż jesienią ''biały 2005''dobrze mówi że perz lubi kwaśną ale żyzną ziemię .ja pryskałem na wiosnę i po siedmiu dniach weszłem z uprawą i perzu nie było co prawdza siany był czarny owies

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
    • Przez GrzegorzKulawiecki
      Witam, co polecicie na jesienny oprysk na chwasty, pszenżyto śiane 15 września, w tamtym roku pryskalem snajperem, a może jakieś łączenie środków??
    • Przez MafiaLolek
      Witam, posiałem niedawno jęczmień ozimy nie dawałem żadnego nawozu jak do tej pory ani oprysków. Robi się coraz bardziej żółty co robić ?! Klasa ziemi to 5.



    • Przez mlody5674
      Witam chce kupić owijarkę samozaładowczą i mam dylemat która wybrać, słyszałem ze Sipma jest troszkę lepsza od pronra, ktoś miał doświadczenie z tymi owijarkami proszę o wasze opinie która wybrać żeby można było pracować bez awaryjnie, z góry dziękuje za odpowiedzi Pozdrawiam !  
    • Przez Damian71311
      Witam jestem w trakcie napraw hamulcy w c-330 problem polega na tym że któś kiedyś złożył być moze tak było od nowosci bo z tego co czytrałem w pierwszych wersjach tak wychodziło a mianowicie chodzi o ten oring co idzie w tą tulejkę moje pytanie polega na tym czy ktoś powie jak to złożyć te 3 elementy co są na zdj ? z góry dziękuje za pomoc

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj