Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
d4rek    67

co dałes z potasu ? ja planuje plonvit kali + siarczan magnezu 5% i mocznik 5% na 100l ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Leciałem z samym Promissor 4-5-45 NPK dwa zabiegi w odstępach co 7 dni , dawka 5 kg , pisze od 3-4 kg ale 5 kg /300 L i widać było efekty w piątek jak przestanie padac wjadę z grzybem itp ;) hehe Stęzenia odpowiednie :) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

pszenzyto po wykłoszeniu reaguje na azot czy tez nie?U mnie zaczyna sie kłosic i mam w planach dac 100kg saletry/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

pszenzyto po wykłoszeniu reaguje na azot czy tez nie?U mnie zaczyna sie kłosic i mam w planach dac 100kg saletry/ha

Pod pszenzyto nie daje się saletry na kłos. Po co Ci parametry w pszenzycie jak i tak na pasze pójdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141
Napisano (edytowany)

Na T2 w pszenzycie falcon bedzie odpowieni?Zboze zaczyna mi sie kłosic...czy moge bez obaw jechac falconem? Dodac do tego moge siarczan magnezu jeszcze i kristalon zielony + insol 3?

Edytowano przez przemek111447

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj pryskałem pszenżyto , samymi odżywkami , a dziś albo jutro daje falcon w dawce 0,6l/ha, słyszałem że nie za bardzo mieszać tebukonazol z azotem , a do odżywek wczoraj dałem 20kg mocznika , wiec.. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Powiedzcie koledzy dlaczego na pszenżyto nikt ze sprzedawców, ani w publikacjach nie zaleca tebukonazolu?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69

Mowa o Tebu w czystym składniku czy w mieszaninach? Jak ktoś ma wiedzę w tym temacie Proszę o odp.

Np. soligor ma rejestracje na pszenżyto i zawiera tebu 148g/l .... Na innym forum gdzieś czytałem ze sam tebukanazol przypalił liście....

Thx.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25628

W tym roku dałem na pszenżyto Fredro Helicur 250ec i żadnych negatywnych skutków nie zauważyłem. Chyba, że chodzi o jakieś ukryte działanie tebukonazolu, którego nie zaobserwuje się wzrokowo. Stosowałem z medaxem na pierwsze kolanko (miejscami było już drugie kolanko).

Ogólnie preparaty IBE po aplikacji zatrzymują na kilka dni podziały komórkowe, więc może tu najbardziej chodzi o fazę rozwojową rośliny niż konkretny gatunek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Mowa o Tebu w czystym składniku czy w mieszaninach? Jak ktoś ma wiedzę w tym temacie Proszę o odp.

Np. soligor ma rejestracje na pszenżyto i zawiera tebu 148g/l .... Na innym forum gdzieś czytałem ze sam tebukanazol przypalił liście....

Thx.

 

 

W czystym składniku. Chciałem dać na kłos bo w tamtym roku choroby kłosa szalały, a artea nie przytrzymała ich.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Tebukonazol a dokładnie substancje z grupy triazoli z mieszane z większą ilością azotu powodują przypalenie liści powód taki ze azot wspomaga przemieszczanie substancji aktywnych w roślinie i zbyt duża ilosć idzie do końcówek młodych liści i występuje przypalenie :) ( kolega pryskał Bumperem sub propikonazol i przy dawce 25 kg mocznika przypaliło a przy 12,5 kg także ale mniej wiec sami widzicie wystarczy z grup triazoli :) ,

 

 

Wczoraj spryskałem pszenżyto Fredro , zaczeło pomału sie kłosić : Mocznik 5% ( 15kg) + S. Magnezu 12,5 kg + 0,6L Falcon + 30 g Cu + 35 g B + 75 g Fe + 0,3L Tytanit , oraz dostało saletre 34N 120 kg/ha na kłosa

 

Dlaczego dałem saletre na kłosa ?? Powód jest taki że azot podany w fazie poczatku kłoszenia powoduje :

W stadium języczka liściowego, tj. w fazie wywinięcia się liścia flagowego (faza BBCH 39-49), prowadzi do:

- zwiększenia liczby płodnych kwiatków,

- zwiększenia masy ziarniaka.

Na początku kłoszenia (faza BBCH 51) prowadzi do:

- zwiększenia masy ziarniaka (MTZ),

- zwiększenia zawartości białka w ziarnie.

dam link do artykułu http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/artykuly/nawozenie-na-klos,50574,0.html

Pozdrawiam

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

Tebukonazol nie powinien przypalić pszenzyta ponieważ jest on spokrewniony z pszenicą która ma rejestrację.Ogólnie każde dodatkowe słowo kosztuje w rejestracji danego środka i dlatego na etykietach nie ma pszenżyta.Ja w zeszłym roku pryskałem nim i jakoś nie przypominam żeby coś takiego wystąpiło.Czasami wiele zależy od odmiany u mnie Borwo od warunków atmosferycznych oraz z czym jest te Tebu mieszane.Tebukonazol nie lubi mieszanin dlatego ja bym go stosował odzielnie a szczególnie nie łączył z mocznikem..Jestem tylko ciekawy czy tebu działa też skracająca w zbożu bo w rzepaku jest on zalecany jako fungicyd a zarazem regulator. :)


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koszos1    1

witam. mam pytanie zauważyłem na początku maja duze nasilenie mącznika, a że nie było wcześniej pogody to dopiero 3 dni wcześniej opryskałem soligorem w dawce 1l/ha. fakt rośliny nie były do końca suche, pogoda też nie rozpieszczała, ale nie padało podczas zabiegów ani w zalecane 2h po zabiegu. dziś było na polu zobaczyć czy coś się zaczyna z grzybem dziać i nie widzę żadnych efektów. czy soligor radzi sobie z mączniakiem dobrze bo dalem górną dawkę aby zwalczyć tę chorobę, czy czekać jeszcze na efekt?? sam nie wiem bo kupe kasy utopione...;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69
Napisano (edytowany)

Przypaleni listków to nic:) Ja mam chęć dać jak kłos troszkę wyjdzie w jakiejś mięszaninie z innym fungicydem. Aktualnie ma bbch 49 -52 . Byle nie zaszkodziło na ziarniaki.

Po niedzieli jadę:)

Edytowano przez Nowy81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yngel    2

Mączniak nieźle załatwił mi pszenżyto tylko nie wiem czym pryskać jak już po fakcie a tu leje :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Mączniak nieźle załatwił mi pszenżyto tylko nie wiem czym pryskać jak już po fakcie a tu leje :/

 

Dawałeś coś na T1 ?? czym pryskane i jaka faza rozwojowa ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yngel    2

Robiłem środkiem Impact 125 flutriafol/(RS)-1-(2-fluorofenylo)-1-(4-fluorofenylo)-2-(1H-1,2,4-triazol-1-ilo)-etanol

(związek z grupy triazoli) pszenżyto jest prawie na ukończeniu kłoszenia a mączniaka kilka dni temu nie było wczoraj patrzę a tu biało :/ chciałem zareagować ale zaczęło lać i po ptakach :( czy mączniak mocno zaniży plon jeśli jest faza na końcu kłoszenia??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19716
Napisano (edytowany)

pszenżyto wczoraj i dziś potraktowałem mieszniną 0,5 l Acanto 250 sc+ 0,4l Spekfree 430 sc (pikoksystrobina+tebukonazol).Czy temperatura ok 10 -12 stopni w dzień nie obniży działania zabiegu???

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Robiłem środkiem Impact 125 flutriafol/(RS)-1-(2-fluorofenylo)-1-(4-fluorofenylo)-2-(1H-1,2,4-triazol-1-ilo)-etanol

(związek z grupy triazoli) pszenżyto jest prawie na ukończeniu kłoszenia a mączniaka kilka dni temu nie było wczoraj patrzę a tu biało :/ chciałem zareagować ale zaczęło lać i po ptakach :( czy mączniak mocno zaniży plon jeśli jest faza na końcu kłoszenia??

Liść podflagowy i flagowy odpowiadają za ok 50% plonu, więc utrzymanie tych 2, i możliwie kolejnych liści jest sprawą ważną. Próg szkodliwości jest od 5-10% porażonych roślin, jak będzie pogoda sprzyjała rozwojowi to biedy może narobić. W ekstremalnych warunkach może się przenieść na kłos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Coś typowo wyniszczającego-np.cyflufenamid-tylko karencja 48dni. Za granicą zalecany szczególnie do zwalczania mączniaka. Popatrz na tabele HGCA-można mniejwięcej określić skuteczność. Flutriafol 3 lata temu stosowałem na pszenicę, ale efekt słaby-lepsze działanie tylko w mieszaninach. Morfoliny też by mogły być tylko nie wiem jak z okresem skteczności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

witam. mam pytanie zauważyłem na początku maja duze nasilenie mącznika, a że nie było wcześniej pogody to dopiero 3 dni wcześniej opryskałem soligorem w dawce 1l/ha. fakt rośliny nie były do końca suche, pogoda też nie rozpieszczała, ale nie padało podczas zabiegów ani w zalecane 2h po zabiegu. dziś było na polu zobaczyć czy coś się zaczyna z grzybem dziać i nie widzę żadnych efektów. czy soligor radzi sobie z mączniakiem dobrze bo dalem górną dawkę aby zwalczyć tę chorobę, czy czekać jeszcze na efekt?? sam nie wiem bo kupe kasy utopione...;(

 

A co ty kolego myślisz że mączniak czy inne choroby po zastosowaniu środka cofają się????? :unsure: Ten mączniak na liściach czy łodygach zostanie do końca, oprysk powoduje zatrzymanie rozwoju grzyba i zabezpieczenie nowych liści (teraz już nowych nie przybędzie) a liście zaatakowane albo przeżyją lub jeśli są uschnięta (w przypadku innych choróB) to takie zostaną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hppiotr    0

Pszenzytko rozpoczęło kłoszenie i wychodzące kłosy juz na wierzchu mają wsystkie bardzo jasne końcówki.

Dodam tylko że jest bardzo zadbane, gęste i odpowiednio zasilone, opryskane na gzyba i opryskane stabilanem.

Czy to normalne że końcówki takie jasne - blade mimo że całe żdźbło ciemno zielone?

 

Połączone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To czym radzisz prysnąć żeby było skuteczne??

Wyniszczająco na mączniaka najlepsza jest fepropidyna. Solo jest w środku lotus, leander. W mieszaninach np tilt turbo. Tilt ma dłuższe działanie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj