Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

kibix    284
2 godziny temu, jacor73 napisał:

ph 6,4, po żniwach poszło wapno węglanowe, przed siewem 250 polifoski 6, 110 azotu na wiosnę i T1 i T2 zrobione i wszystko było dobrze do 3 tygodni upałów i bez deszczu. 10 cm warstwy próchnicznej a w spodzie żwir i można sobie cuda na tej 6 klasie wyczyniać jak nie ma wystarczającej ilości wody. Niestety obornika nie ma i nie będzie.

Nic by Ci ten obornik nie dał. Jak ziemia piach i przyjdzie upał to zboże usycha. Ja muszę mieć umowę na odbiór obornika bo ARiMR się doliczył że na ta ilość ziemi co mam to jest za dużo. Jak to mówią papier wszystko przyjmie. U mnie w czerwcowe upały dosłownie spaliło zboże na piachach. Momentalnie zboże odrzuciło wszystkie liście. Potem potem łodyga zrobiła się żółta i było po zawodach.  Z tymi 10 cm warstwy próchniczej to chyba przesadzasz. U mnie jak pług ustawie na 25cm to gdzie nie gdzie wyrzuci piasek. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    710
2 godziny temu, Dariowola napisał:

Było Medax  Max 0.35 kg razem z Artemisem i były małe przypalenia .Ogólnie w moim przypadku bezcelowe.

Czyli przy tej ilości N o której pisałeś ustałoby bez skracania? 


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    117

Co lepiej posiać pszenżyto po pszenżycie czy pszenice po pszenżycie?


Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dariowola    350
1 godzinę temu, lukasz20 napisał:

Czyli przy tej ilości N o której pisałeś ustałoby bez skracania? 

Tak zalecają 4 jednostki ja wysiłałem 4,5na 1 ha.  Ale przy moich warunkach pogodowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    710

Dzięki wielkie za informację. Jak uda mi się kupić to wsieję kawałek na próbę. 

  • Like 1

Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2367
Axd529 napisał:

Co lepiej posiać pszenżyto po pszenżycie czy pszenice po pszenżycie?

to i to będzie zle bo pszezyto po pszezycie to żaden plodozmian a w pszenicy może wyjsc ci sporo pszezyta i jak ktoś sie gapnie to cene uwali

  • Like 1

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    117

A ze strączkowych co by było dobre pod pszenicę na ciężkiej ziemi ( glina, ił, rędzina)? Najlepiej żeby zebrać plon rezem w żniwa w tym samym czasie co pszenżyto bo nikt inny nie przyjedzie mi później wykosić.


Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207
kibix napisał:

2 godziny temu, jacor73 napisał:

ph 6,4, po żniwach poszło wapno węglanowe, przed siewem 250 polifoski 6, 110 azotu na wiosnę i T1 i T2 zrobione i wszystko było dobrze do 3 tygodni upałów i bez deszczu. 10 cm warstwy próchnicznej a w spodzie żwir i można sobie cuda na tej 6 klasie wyczyniać jak nie ma wystarczającej ilości wody. Niestety obornika nie ma i nie będzie.

Nic by Ci ten obornik nie dał. Jak ziemia piach i przyjdzie upał to zboże usycha. Ja muszę mieć umowę na odbiór obornika bo ARiMR się doliczył że na ta ilość ziemi co mam to jest za dużo. Jak to mówią papier wszystko przyjmie. U mnie w czerwcowe upały dosłownie spaliło zboże na piachach. Momentalnie zboże odrzuciło wszystkie liście. Potem potem łodyga zrobiła się żółta i było po zawodach.  Z tymi 10 cm warstwy próchniczej to chyba przesadzasz. U mnie jak pług ustawie na 25cm to gdzie nie gdzie wyrzuci piasek. 

U mnie to samo. Pszenzyto było piękne do czasu upałów. dlatego na piachy pójdzie żyto. Oni sobie radzi Tylko muszę się nauczyć skracać bo mi w tym roku wyległo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1121
2 godziny temu, Axd529 napisał:

A ze strączkowych co by było dobre pod pszenicę na ciężkiej ziemi ( glina, ił, rędzina)? Najlepiej żeby zebrać plon rezem w żniwa w tym samym czasie co pszenżyto bo nikt inny nie przyjedzie mi później wykosić.

Wyke samą albo z owsem .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Y635    37

dziś skoszone pszenżyto salto ziarno ładne grube plon 8240kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniel770    7
11 minut temu, Y635 napisał:

dziś skoszone pszenżyto salto ziarno ładne grube plon 8240kg/ha

Ładnie jaka klasa ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
19 minut temu, Y635 napisał:

dziś skoszone pszenżyto salto ziarno ładne grube plon 8240kg/ha

Jaka agrotechnika ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2146
3 godziny temu, Axd529 napisał:

A ze strączkowych co by było dobre pod pszenicę na ciężkiej ziemi ( glina, ił, rędzina)? Najlepiej żeby zebrać plon rezem w żniwa w tym samym czasie co pszenżyto bo nikt inny nie przyjedzie mi później wykosić.

Groch na takiej ziemi powinien dobrze sypać i wychodzi mniej więcej ze zbożem. Inną opcją może być bobik, ale go nigdy nie uprawiałem, więc nic więcej o nim nie powiem.

 

Edytowano przez misio3p

24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerDyzio    1130
siał ktoś pszenżyto po pszenżycie ? nie mam za bardzo innej rośliny żeby zasiać i zastanawiam się czy będzie duży spadek plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerDyzio    1130
jakoś to do mnie nie przemawia. cena nasion wygórowana, a ja nie mam ręki do zyta. W tym roku poprowadziłem pszenżyto bardziej intensywnie i wyszło nieźle. dlatego chciałbym to powtórzyć. obecnie na tych polach zasialem poplony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Y635    37
24 minuty temu, Ursus932 napisał:

Jaka agrotechnika ?

8 marca kizeryt-100kg, 9 marca saletra-250kg ,1kwietnia saletrzak 250kg 2 razy grzybówka+mocznik10kg/ha siarczan magnezu 5kg/ha i uniwersal plus 3kg/ha i razem z tym cyperkill 60ml/ha klasa ziemi IVa

10 minut temu, FarmerDyzio napisał:

siał ktoś pszenżyto po pszenżycie ? nie mam za bardzo innej rośliny żeby zasiać i zastanawiam się czy będzie duży spadek plonu

ja tak sieje na V klasie i dużej różnicy w plonie nie zauważyłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3624
FarmerDyzio napisał:

siał ktoś pszenżyto po pszenżycie ? nie mam za bardzo innej rośliny żeby zasiać i zastanawiam się czy będzie duży spadek plonu

na jednym kawałku 5 albo 6 lat mam pszenżyto po pszenżycie🤭

Y635 napisał:

dziś skoszone pszenżyto salto ziarno ładne grube plon 8240kg/ha

mnie też Salto na V klasie nigdy nie zawiodło, zawsze lepiej sypało od Borowika, Avokado, Rotondo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A U mnie probus wczoraj skoszone 0.5 ha i jakieś 2 tony z tego dało.  A łan  wyglądał na jakieś 6 t z ha miejscami. Klasa to od 6 do 4 w jednym miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
Mario5 napisał:

może nie ten temat ale są już znane stawki do ekoschematów.

większość tych dopłat i tak zmniejszą z pięciokrotnie bo to nie jest problem wykonania nich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1290
10 godzin temu, FarmerDyzio napisał:

siał ktoś pszenżyto po pszenżycie ? nie mam za bardzo innej rośliny żeby zasiać i zastanawiam się czy będzie duży spadek plonu

Mam ten sam problem , bo nie chcę uprawiać jęczmienia jarego z tego co wiem pszenżyto po pszenżycie plon niższy 30% i duża presja chorób ale prawdopodobnie lepiej się wyjdzie jak na jarym zbożu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj