Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

A może pszenżyto ozime?

galeria
Pszenżyto
sylip    45
Napisano (edytowany)

Mam problem ze swoim pszenżytem.  Na wiosnę wyglądało przyzwoicie, dostało dobrą grzybówkę , regulację i mikro oraz do tej pory w 2 dawkach 160 kg N, a na najsłabszych glebach (5 i 6 klasa) wygląda jakby w ogóle nie było nawożone azotem. Opadów nie brakuje, ale nie ma też wody w nadmiarze. Kilka dni temu w tych najsłabszych miejscach dorzuciłem jeszcze raz mikro, siarczan magnezu i Asashi. A teraz najważniejsze, przedplonem była kukurydza w której robiłem zabieg Lumaxem i wygląda na to, że pozostałości jeszcze trzymają to zboże. Można coś jeszcze zrobić?

Edytowano przez sylip

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4271

Pany, a podpowiecie coś z tą mieszanka na jutro? 

 

@Agrest

Do kolana 😮 mój jakby na palcach nawet stanął, to do połowy łydki myślę by mi siegnal..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25754

Fakt, takiemu do pół łydki ciężko stanąć, omdlenie murowane😁🤭😉

Coś tam pisałeś o moczniku r1, t1 siarczanie i micro. 

Pytanie czy to r1 jest konieczne?

No i jeśli tak to ja bym rozważył wycofanie mocznika. Jednak mamy okres z wysoką temperaturą i nie wiem jak liść zareaguje na to wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
32 minuty temu, Agrest napisał:

Raczej chyba etefon. 

Na razie podflagowy na wierzchu. Miejscami 2cm flagi się pokazuje.

No dziś myślę podać trinaspak 0,6 , to etefon nie lepiej trochę wcześniej tak na podflage ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4271
47 minut temu, Agrest napisał:

Fakt, takiemu do pół łydki ciężko stanąć, omdlenie murowane😁🤭😉

 

Nie o takim gringo pisałem :) swoją drogą kiedyś kuzyn wmówił naszej wspólnej znajomej, że ma taką fujarę, że jak mu staje, to traci przytomność, bo tyle krwi mu z mozgu odpływa 🤣 uwierzyła. 

47 minut temu, Agrest napisał:

😁🤭😉

Coś tam pisałeś o moczniku r1, t1 siarczanie i micro. 

Pytanie czy to r1 jest konieczne?

No i jeśli tak to ja bym rozważył wycofanie mocznika. Jednak mamy okres z wysoką temperaturą i nie wiem jak liść zareaguje na to wszystko.

Czy r1jest konieczne, to ciężko powiedzieć. Miejscami napewno nie, ale miejscami naprawdę nie wygląda źle to zboże. Wolałbym dla własnego spokoju zrobić regulacje. Tylko czy jechać jednorazowo max dawkę? 

Nad mocznikiem się właśnie najmocniej zastanawiałem, choć na jutro zapowiadają przyjemne 20, z zachmurzeniem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25754

Czy te 6kg azotu na ha, aż tak bardzo uzdrowi pszenżyto? Raczej azotu mu nie brakuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4271

Ani azotu, ano siarki i magnezu raczej nie brakuje. Jak jadę z jakimś zabiegiem po prostu dorzucam zawsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16
2 godziny temu, Ursus932 napisał:

No dziś myślę podać trinaspak 0,6 , to etefon nie lepiej trochę wcześniej tak na podflage ? 

W ubiegłym roku w życie pryskalem etafonem jak już pokazywały się wąsy. Robotę fajnie zrobił i żyto stało. W tym roku jadę teraz tym we wszystkich zimowych

Moje Orinoko też wkoncu się podniosło i nabrało koloru. Dziś zabieg ma usztywnienie słomy. 

IMG_20210512_174428867.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krawio4    1

Dzień dobry,

Czy na choroby grzybowe prysnąć lepiej przed czy po deszczu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897
1 godzinę temu, daron64 napisał:

Ani azotu, ano siarki i magnezu raczej nie brakuje. Jak jadę z jakimś zabiegiem po prostu dorzucam zawsze

coś mi sie Twój post z fotami ozimin dubluje, ale jeśli masz dzielić dawki to nie popełniaj mojego błędu i rób odrazu pełna dawkę. Rok temu na podobne pszenzyto dawałem 0,5 cuadro to było jak sprężyna. Tam gdzie masz gołe place mozesz przydziadowac i sekcje w psikaczu wyłączyć


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94

I znowu ponowię pytanie pszenżyto Tadeus czy jednak nie jest za gęste ? , 2 zdjęcie pszenżyto Rotondo cały czas rośnie w bok ciekawe kiedy zacznie rosnąć do góry ?

1.jpg

2.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pop129    114
5 godzin temu, Agrest napisał:

Byłem obejrzeć Probusa.

Oj chyba muszę się martwić czy ustoi. Bujnęło go konkretnie. Prawie do kolana sięga.

20210512_163538.jpg

20210512_163526.jpg

Ooo! Jakie piękne! Ja dopiero w poniedziałek zacząłem T1 robić... Dzisiaj skończyłem. Tak z ciekawości, ile tutaj siałeś sztuk/m2? Fakt podskoczyło do góry, u mnie wbiło już na 50 cm, rok temu dla porównania 50 cm było 30 kwietnia. Na jednym polu też mam spore obawy czy ustoi, a nie było skracane, czy jest jeszcze sens, jakbym na flagowy poleciał medaxem? Flagowy już u mnie prawie całkowicie rozwinięty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4271
1 godzinę temu, Matey napisał:

coś mi sie Twój post z fotami ozimin dubluje, ale jeśli masz dzielić dawki to nie popełniaj mojego błędu i rób odrazu pełna dawkę. Rok temu na podobne pszenzyto dawałem 0,5 cuadro to było jak sprężyna. Tam gdzie masz gołe place mozesz przydziadowac i sekcje w psikaczu wyłączyć

Ja jak patrzę, to nie widzę, żeby było coś zdublowane. 

No właśnie nigdy nie dzieliłem dawek jak skracalem, a dziś rozmawiałem ze znajomym i mówił że u siebie dzieli. Dla  mnie nawet lepiej byłoby nie dzielić, bo jutro bym już zakończył zabiegi w pszenżycie.

Odjąć ten mocznik, jak agrest radzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szron88    29

Przy regulacji raczej nie zalecany azot z tego co mi wiadomo.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25754
5 godzin temu, pop129 napisał:

Ooo! Jakie piękne! Ja dopiero w poniedziałek zacząłem T1 robić... Dzisiaj skończyłem. Tak z ciekawości, ile tutaj siałeś sztuk/m2? Fakt podskoczyło do góry, u mnie wbiło już na 50 cm, rok temu dla porównania 50 cm było 30 kwietnia. Na jednym polu też mam spore obawy czy ustoi, a nie było skracane, czy jest jeszcze sens, jakbym na flagowy poleciał medaxem? Flagowy już u mnie prawie całkowicie rozwinięty.

350szt 

Jeśli medax jest w tej fazie zalecany to możesz, choć wiele osób polecą etefon.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, BartekMachnio napisał:

Panowie pryskalem jeden kawałek puma i chwastoxem i widzę teraz rumianki czym mogę poprawić? Dodam że puma mogła być przemarznięta bo to końcówki mi zostały 

Powracam z pytaniem czym można teraz prysnąć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25754

Chwastoxów jest kilka. W małej fazie powinny rumian zwalczyć.  

Puma nie ma żadnego wpływu bo to graminicyd.

Jak rumian w kolano to już ciężko zwalczyć.

Ale coś z 2,4D powinno go dobrze wykręcić. Kiedyś był aminopielik, nie wiem czy nadal jest.

Gold i mustang forte też powinny zadziałać. Tylko czytać etykiety czy można w danej fazie zbóż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Z Mustangiem to trza uważać bo 2,4 D jeśli za późno potrafi bigosu narobić  , to już mcpa czy dikamba takich szkód nie narobi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25754

Dlatego zrobiłem wzmiankę o czytaniu etykiety.

Jeśli dawał chwastox to prawdopodobnie było i mcpa i dikamba.

Zostaje chyba tylko Makumba z nożem🤣

Jak dawno był ten chwastox? Duo czy trio działają długo.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
10 minut temu, Agrest napisał:

Dlatego zrobiłem wzmiankę o czytaniu etykiety.

Jeśli dawał chwastox to prawdopodobnie było i mcpa i dikamba.

Zostaje chyba tylko Makumba z nożem🤣

Jak dawno był ten chwastox? Duo czy trio działają długo.

A jak myślisz co to może być ? Jadę zaraz tribenuronem może wezmhue  , w pszenicy po kartoflach takie wylazło 

IMG20210512100403.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25754

A co się wysypało w tych kartoflach?

Typuję rdest ptasi ,łoboda rozłożysta lub rdest powojowaty. Było coś z nich na polu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rdest ptasi był , i standardowo żółtlica ale to odpada 

Tribenuron poradzi z rdestem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj