Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Szron88    29

Właśnie bede czekał do połowu marca. Zapowiadają jeszcze większe mrozy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14

U mnie są tacy, co mówią, że jak dasz 150 kg mocznika, to roślina szaleje i się wyłoży podczas żniw, a jak patrzą na mnie jak latam po 2 razy z saletrą to słyszę, że dopłat mi na nawozy nie wystarczy.... 🤣

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szron88    29

To norma u mnie to samo. W tamtym roku jak jechałem z pierwsza dawka N w połowie marca to wszyscy śmiali sie marnuje nawozy bo wszystko wyparuje😀

U mnie w okolicy ludzie sieją azot w połowie kwietnia oczywiście jedna dawka 100kg saletry bo po co wiecej i tak nie wyrośnie tak twierdzą.

Edytowano przez Szron88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73

To dobrze ze sa tacy co sypia 100 kg w kwietniu i zbieraja 2 tony w sierpniu. Jak by wszyscy sypali i pryskali tak jak ty czy ja to dopiero by byla cena na zboże słaba.

Ja podzieliłem pierwsza dawke na pszenżyto i pszenice na dwie teraz dałem saletrosan a za tydzien dwa dam saletre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Szron88 napisał:

To norma u mnie to samo. W tamtym roku jak jechałem z pierwsza dawka N w połowie marca to wszyscy śmiali sie marnuje nawozy bo wszystko wyparuje😀

U mnie w okolicy ludzie sieją azot w połowie kwietnia oczywiście jedna dawka 100kg saletry bo po co wiecej i tak nie wyrośnie tak twierdzą.

To może jesteśmy z tej samej wioski? 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szron88    29

Heh wydaje mi sie ze w całej okolicy tak właśnie wygląda uprawa😀 jak to moj teścio mawi ze ludzie u nich sieją mieszanke perz z owsem i owsica😀 Ale przeciez najlepiej nie robic nic ziemie zapuścic i wyjałowic i narzekac ze nie ma sensu dawac nawozow bo i tak przeciez  nic nie wyrośnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9005

To coś podobnego do saletrzaku naszego, mój teść ostatnio coś takiego kupował ale płacił więcej niż za krajowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15399

To odpowiednik saletrzaka canwil, tylko drobny jak saletra. Kiedyś miałem to był fajny gruby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Szron88 napisał:

Heh wydaje mi sie ze w całej okolicy tak właśnie wygląda uprawa😀 jak to moj teścio mawi ze ludzie u nich sieją mieszanke perz z owsem i owsica😀 Ale przeciez najlepiej nie robic nic ziemie zapuścic i wyjałowic i narzekac ze nie ma sensu dawac nawozow bo i tak przeciez  nic nie wyrośnie. 

W moim gospodarstwie parę lat temu też tak wyglądała sytuacja, póki nie przejełem, i na 20 ha było trzymane 10 szt bydła i 3 maciory. Pierwszego roku po przejęciu  dziwili się czemu tak dużo  nawozu sypie, to i tak nic nie da. A jak zacząłem jeszcze raz tyle z tego samego pola zbierać plonów to już nic nie mówili. 

Edytowano przez TheRolnik1992

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daroo9876    45

Starsi ludzie mają swoje przekonania. U mnie ostatnio był pewien starszy rolnik i mówił że saletra to się do niczego nie nadaje bo krótko działa, a saletrzak jest najlepszy bo granula leży dwa miesiące i powoli uwalnia azot ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_19    189
19 godzin temu, TheRolnik1992 napisał:

W mojej wiosce są tacy ludzie, którzy twierdzą,  że jak wysiejesz azot a potem przyjdzie mróz to wyparuje....😎

Skąd ja to znam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

prawde powiedział daroo9876 tez mi sie wydaje ze saletrzak dłuzej  leży na wierzchu jak saletra , saletra według mie potrzebuje miej wody zeby się rozpuscić i przemiescić w system korzeniowy , kiedyś z sąsiadem sialismy ja saletre on saletrzak , potem nie padało i jego saletrzak długo lezał na wierzchu i uwalniał azot , a że uwalniał w powietrze to już inna sprawa   

8 minut temu, daroo9876 napisał:

Starsi ludzie mają swoje przekonania. U mnie ostatnio był pewien starszy rolnik i mówił że saletra to się do niczego nie nadaje bo krótko działa, a saletrzak jest najlepszy bo granula leży dwa miesiące i powoli uwalnia azot ;).

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230
16 minut temu, Peron napisał:

To jest saletrzak węgierski. Dobry towar.

dokładnie, parę lat temu jak szaieli z cenami , to ten  był w dobrej cenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
albert1991    33

ja mam saletre wegierska pierwszy raz i jest grubssza od puławskiej a jakie działanie to jestem ciekawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ile dajecie N na wszystkie dawki w swoich pszenzytach , bo ja chce dać ok 120N i planuje dwa zabiegi fungi , z pierwsza dawke wyjade chyba po niedzieli dopiero bo dzisiaj rano bylo -6 i dzisaj tez chlodno dość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Pierwsza dawka już za mna- 180 kg saletrosanu. Około 10 kwietnia 190-200kg Saletry i to będzie koniec z azotem. Może coś dolistnie. Dawka do 110 kg czystego N. Dwa zabiegi fungi i raz skracanie przy okazji pewnie jakieś mikro. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

wszystko zależy ile dales p k i jaką masz zsobna ziemię. jak dałeś mało p k to zwiększając azot nie wiele zdzialasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211
9 godzin temu, Szczerbatek902 napisał:

ile dajecie N na wszystkie dawki w swoich pszenzytach , bo ja chce dać ok 120N i planuje dwa zabiegi fungi , z pierwsza dawke wyjade chyba po niedzieli dopiero bo dzisiaj rano bylo -6 i dzisaj tez chlodno dość.

ok 100 kg N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791
1 godzinę temu, rudinho11 napisał:

wszystko zależy ile dales p k i jaką masz zsobna ziemię. jak dałeś mało p k to zwiększając azot nie wiele zdzialasz.

nie pytał ile dać?

tylko pytał ile dajecie w swoich pszenżytach  więc odpowiedz o PK i zasobności jest bez sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Jestem przeciwnikiem bardzo wcześnego stosowania azotu, ale ten sezon jest specyficzny. Rośliny się pięknie pokrzewiły jesienią i wyglądają naprawdę dobrze. Wydaje się, że czekają już na azot. I jeśli go nie dostaną, mogą odrzucić część rozkrzewień. Ale może niech specjaliści się wypowiedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Również nigdy nie wysiałem azotu wcześniej jak 15 marca. Ale ten rok jest jednak osobliwy. Dana dawka (47kg N) myślę że podtrzyma już rozkrzewione rośliny i ewentualnie coś się jeszcze dokrzewi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73

Byla długa ciepla i mokra jesień zboża długo rosły i pobrały sporo azotu i teraz są głodne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj