Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

A może pszenżyto ozime?

galeria
Żyto ozime
daron64    4271

Azot od razu nie jest przecież pobierany przez roślinę. Myślę, że jeśli pokazują na dniach jakieś okienko, żeby pojechać herbicydem, to chyba można teraz n2 zrobić. Nie chyba, że nie ma perspektyw na zrobienie oprysku. 

Ja dziś ~170kg saletry. Bodaj 11marca ~250saletry. Na dobra sprawę, to dopiero gdzieś z tydzień temu zaczęło kolor laoac. No i na tym chyba się skończy. No jeszcze ze dwa razy mocznik z siarczanem i odzywkami. Mam zostawione trochę saletry i będziemy patrzeć - albo na owies, albo na pszenżyto jeszcze sypne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
6 minut temu, damianos95 napisał:

Ja oprysk robilem 10 kwietnia axialem pak a teraz na dniach n2 ale nie wiem czy wjade bo bajoro

To witam w klubie , z N2 to szybko nie wjadę 

1 godzinę temu, mariez napisał:

czyli co dawać te n2 czy najpierw chwasty?

A rób nawet jednego dnia to i to , jeśli tylko dasz radę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436
12 minut temu, Ursus932 napisał:

To witam w klubie , z N2 to szybko nie wjadę 

A rób nawet jednego dnia to i to , jeśli tylko dasz radę 

Wjechac w pole moge ale nie wyjade jak wniektorych miejscach gumiaki mozna zostawic 😂 Widac u Ciebie juz dzialanie oprysku ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafiozo    31
2 godziny temu, daron64 napisał:

Azot od razu nie jest przecież pobierany przez roślinę. Myślę, że jeśli pokazują na dniach jakieś okienko, żeby pojechać herbicydem, to chyba można teraz n2 zrobić. Nie chyba, że nie ma perspektyw na zrobienie oprysku. 

Ja dziś ~170kg saletry. Bodaj 11marca ~250saletry. Na dobra sprawę, to dopiero gdzieś z tydzień temu zaczęło kolor laoac. No i na tym chyba się skończy. No jeszcze ze dwa razy mocznik z siarczanem i odzywkami. Mam zostawione trochę saletry i będziemy patrzeć - albo na owies, albo na pszenżyto jeszcze sypne.

Daro myślisz że azot z tej saletry z 11 marca nie poszedł w piz....u, saletra działa od razu a przecież cały czas jest zimno, ja posiałem też 11 marca ale saletrzak ze solą, i myślę że na ten rok za wcześnie, zbyt duże straty azotu, jeśli się mylę to mnie poprawcie.

Edytowano przez Rafiozo
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radzioRS    94

Saletra ma dwie formy tak dla uściślenia pszeżyta były jakie były w marcu to ratować trzeba było kto widział jakieś szanse w tym roku to sypał jest to loteria 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3667
Rafiozo napisał:

Daro myślisz że azot z tej saletry z 11 marca nie poszedł w piz....u, saletra działa od razu a przecież cały czas jest zimno, ja posiałem też 11 marca ale saletrzak ze solą, i myślę że na ten rok za wcześnie, zbyt duże straty azotu, jeśli się mylę to mnie poprawcie.

spokojnie, azot nie uciekł na pole do sąsiada 😄 daj mu słońca, ciepła to zobaczysz jak będzie rosnąć w oczach

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4271
59 minut temu, Rafiozo napisał:

Daro myślisz że azot z tej saletry z 11 marca nie poszedł w piz....u, saletra działa od razu a przecież cały czas jest zimno, ja posiałem też 11 marca ale saletrzak ze solą, i myślę że na ten rok za wcześnie, zbyt duże straty azotu, jeśli się mylę to mnie poprawcie.

Powiem Ci, że nie wiem jak to wygląda dokładnie. Na zbożu trzebaby było zrobić jakis kawałek kontrolny dla porównania. Ale np trawa, gdzie wysiewalem resztki (kieseritu i saletry) to różnica w porównaniu do trawy, która nic nie dostała jest naprawdę za***ista. Wiem, że pewnie nie można tego wprost przełożyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafiozo    31

Mam 2 ha obok siebie, na jednym ha jest pszenica euforia, i na drugim jest euforia, w ten sam dzień siana, wszystko to samo, na pierwszym kawałku jest pięknie rozkrzewiona i 11 marca dostała 200kg saletrzaku, a na drugim bardzo słaba, więc 11 marca dostała 200kg saletrzaku i zaryzykowałem i w ten sam dzień dostała 200 kg saletry. Wierzcie mi ta ładniejsza rośnie pięknie a ta słaba dalej jest słaba, czyli myślę że ten saletrzak działa a azot ze saletry się ulotnił. Może nie mam racji ale myślę że jakby ta saletra poszła tydzień temu było by dużo lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1606    12
Dnia 6.04.2021 o 11:50, lukasz20 napisał:

Co myślicie o wirtuozie na t1? 

Szkoda kasy chyba sam to zrobić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94

ta nie pada pada i ma padać jeszcze cały tydzień , woda w polu stoi  jakby to był ryż a nie pszenżyto , ci co nie posiali czy opryskali to cały rok będą sobie teraz w brodę pluli że można było wjechać a oni spali !!!!

na zdjęciu pszenżyto Belcanto 

IMG_20210416_165032.jpg

IMG_20210416_165051.jpg

Edytowano przez k16mk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2463
3 godziny temu, Rafiozo napisał:

Daro myślisz że azot z tej saletry z 11 marca nie poszedł w piz....u, saletra działa od razu a przecież cały czas jest zimno, ja posiałem też 11 marca ale saletrzak ze solą, i myślę że na ten rok za wcześnie, zbyt duże straty azotu, jeśli się mylę to mnie poprawcie.

W niedzielę pokażę zdjęcia (jeżeli nie zapomnę 😁) jak wyglądało pszenżyto 1.marca a jak wygląda teraz tylko ja na pierwszą dawkę dawałem saletrosan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miro010    10

Witam doradzcie z czym jechac na T1? pomysły mam takie

1. Prochloraz 1l (Prokarb) + fenopropidyna 0.6l (andros chyba ze jest coś tanszego na tym samym)

2. Prochloraz 1l + 0.3-0.4l tiofanatu (topsin)

3. Tiofanat 0.8 + 0.4 tebukonazolu 

4. Prochloraz (prokarb) 0.8l + flutriafol 0.8l (askalon choć producent zaleca oba po 1l) 

Oczywiscie dawki dostosuję do rad Dzięki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2159

Z wymienionych opcji pierwsza najlepsza, fenpropidyny starczy 0,4l


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
7 godzin temu, damianos95 napisał:

Wjechac w pole moge ale nie wyjade jak wniektorych miejscach gumiaki mozna zostawic 😂 Widac u Ciebie juz dzialanie oprysku ? 

Tak wczoraj byłem to chwasty zaczynają lekko żółknąć i więdnąć , jednak trzy dni pogody zrobiły swoje 

2 godziny temu, Rafiozo napisał:

Mam 2 ha obok siebie, na jednym ha jest pszenica euforia, i na drugim jest euforia, w ten sam dzień siana, wszystko to samo, na pierwszym kawałku jest pięknie rozkrzewiona i 11 marca dostała 200kg saletrzaku, a na drugim bardzo słaba, więc 11 marca dostała 200kg saletrzaku i zaryzykowałem i w ten sam dzień dostała 200 kg saletry. Wierzcie mi ta ładniejsza rośnie pięknie a ta słaba dalej jest słaba, czyli myślę że ten saletrzak działa a azot ze saletry się ulotnił. Może nie mam racji ale myślę że jakby ta saletra poszła tydzień temu było by dużo lepiej.

To drugie pole ma jakieś  niedobry innych składników lub pH , innej opcji nie widzę , . dając w susze azot z saletry nie spierdzieli a mowa teraz 

Edytowano przez Ursus932

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
2 godziny temu, Rafiozo napisał:

Mam 2 ha obok siebie, na jednym ha jest pszenica euforia, i na drugim jest euforia, w ten sam dzień siana, wszystko to samo, na pierwszym kawałku jest pięknie rozkrzewiona i 11 marca dostała 200kg saletrzaku, a na drugim bardzo słaba, więc 11 marca dostała 200kg saletrzaku i zaryzykowałem i w ten sam dzień dostała 200 kg saletry. Wierzcie mi ta ładniejsza rośnie pięknie a ta słaba dalej jest słaba, czyli myślę że ten saletrzak działa a azot ze saletry się ulotnił. Może nie mam racji ale myślę że jakby ta saletra poszła tydzień temu było by dużo lepiej.

azot tak szybko nie ucieknie , chyba że porządnie dopadało to go wymyło , tylko trochę źle rozumujesz , jak jedno było fest zielone a drugie blade-czyli przychorowało to nie ma szans by dogonić te zdrowe ile byś nie wsypał mu , a jak choruje czy dobrzeje, nie da rady pobrać tyle co zdrowe .

 

Odwrotnie jakbyś zrobił zdrowego nie zasilił , a dał na te słabe tylko to może coś by było widać czy dogania 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie miałem dać rsm na 2 dawkę, ale ciągle pada i na niektórych działkach ciężko z wjazdem, i planuję dać saletrę, najlepiej w jakiej fazie ją zaaplikować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4271
13 godzin temu, Rafiozo napisał:

 11 marca dostała 200kg saletrzaku, a na drugim bardzo słaba, więc 11 marca dostała 200kg saletrzaku i zaryzykowałem i w ten sam dzień dostała 200 kg saletry. Wierzcie mi ta ładniejsza rośnie pięknie a ta słaba dalej jest słaba, czyli myślę że ten saletrzak działa a azot ze saletry się ulotnił. Może nie mam racji ale myślę że jakby ta saletra poszła tydzień temu było by dużo lepiej.

Jeszcze jest taka kwestia, że nawet jakbym wtedy nie wjechał, to nie wiem kiedy dałoby radę. Potem było trochę mrozu, śniegu, potem deszcz, śnieg i temperatura na plusie. Wydaje mi się, że lepiej wcześniej i nawet jeśli część azotu nie została pobrana, to jednak zaraz z wiosny roślina nie głodowała. 

Pisałem jak rozmawiałem z kuzynem na początku kwietnia (po świętach już), a on że dopiero będzie się zastanawiał nad pierwszą dawka azotu na oziminy. W okolicy różnie ludzie robili, część sypała bardzo wcześnie, część widzę, że jeszcze nie było wjeżdżane.

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1298
WojciechFirus napisał:

Panowie miałem dać rsm na 2 dawkę, ale ciągle pada i na niektórych działkach ciężko z wjazdem, i planuję dać saletrę, najlepiej w jakiej fazie ją zaaplikować.

a już możesz sypać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Miro010 napisał:

Witam doradzcie z czym jechac na T1? pomysły mam takie

1. Prochloraz 1l (Prokarb) + fenopropidyna 0.6l (andros chyba ze jest coś tanszego na tym samym)

2. Prochloraz 1l + 0.3-0.4l tiofanatu (topsin)

3. Tiofanat 0.8 + 0.4 tebukonazolu 

4. Prochloraz (prokarb) 0.8l + flutriafol 0.8l (askalon choć producent zaleca oba po 1l) 

Oczywiscie dawki dostosuję do rad Dzięki 

Rozwiązanie pierwsze najlepsze, aczkolwiek tak jak koledzy piszą, fenpropidyny wystarczy nawet 0,3 L. Prochloraz też możesz zejść do 0,8, chyba, że plantacja mocna i rokuje ale wtedy prochloraz to taki środek na spokojne sumienie, szału się nie spodziewaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafiozo    31

W sumie macie rację, lepiej wcześnie niż do tej pory miałoby być nie zasilone. Sugerowałem się tymi dwoma kawałkami pszenicy a inne pszenżyta i pszeniczki ładnie złapały kolor i się rozkrzewiły. Także mój błąd, pozdro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj