Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

siał ktoś odmianę komfort i bigno, która lepsza bo nie wiem która będzie lepsza?

Tak miałem obie odmiany,w plonie podobnie ale Komfort ma lepszą gęstość w stanie zsypnym, poprostu Bingo jest lekki i ludziom nie przechodzi na płatki.

W tym sezonie wiosennym posiadam kwalifikat owsa " Komfort" w C1 zapr. Certicor cena 160zl brutto.

(kiel-98%, mtz 40 gr. woj. lubelskie

Opublikowano

co Ty za bajki opowiadasz Bingo - mała gęstość? napisz jeszcze gdzie nie przeszedł na płatki.

Od 2 lat sprzedaję Bingo na płatki - 2014 - gęstość 56, 2015 - gęstość 53, wcześniej uprawiałem Sławko i też gęstość wynosił w granicach 53-56

Opublikowano

co Ty za bajki opowiadasz Bingo - mała gęstość? napisz jeszcze gdzie nie przeszedł na płatki.

Od 2 lat sprzedaję Bingo na płatki - 2014 - gęstość 56, 2015 - gęstość 53, wcześniej uprawiałem Sławko i też gęstość wynosił w granicach 53-56

Ja bajek nie opowiadam tylko miałem obie odmiany to mam porównanie a ponadto mam dużą styczność z rolnikami to wiem na co narzekają,

  jeśli natomiast tobie wytrzymuje gęstość to super, widocznie masz dobrą agrotechnikę.

Opublikowano

Jakiś czas temu uprawiałem Bingo i gęstość powyżej 50 kg/hl nie była wyzwaniem.

Opublikowano

Arek a ile musi być gęstość żeby na płatki poszedł ?

 

najlepiej aby miał powyżej 50, któregoś roku dziewczyny w rudnie robiły mi próbę i wyszło 53, u odbiorcy wyszło 56 - miłe rozczarowanie tym bardziej, że dołożyli jak dobrze pamiętam  chyba 15zł do tony za gęstość. okazało się że gęstość była badana różnymi metodami.

domowym sposobem można zmierzyć również, ale wyniki to będą tylko w przybliżeniu. bierzesz naczynie o pojemności 1lita sypiesz owies i od tego co Ci wskaże waga odejmujesz wagę naczynia - wynik to gęstość.

 

Ja bajek nie opowiadam tylko miałem obie odmiany to mam porównanie a ponadto mam dużą styczność z rolnikami to wiem na co narzekają,

  jeśli natomiast tobie wytrzymuje gęstość to super, widocznie masz dobrą agrotechnikę.

 

jak masz słaba agrotechnikę to z żadnej odmiany o super gęstości nie wyciśniesz za wiele. zazwyczaj owies traktowany jest po macoszemu, jest przekonanie że bez nawożenia urośnie - szkoda gadać sam na pewno wiesz o co chodzi 

W tym roku będę siał: bingo, scorpiona i canyon.

 

Opublikowano

nic szczególnego nie robię:

- wczesny siew na około 3cm

- przedsiewnie 200kg polifoski 6 + 100kg mocznika + 100kg kizerytu

- skracanie

- pogłównie 100-150kg mocznika

- oprysk na chwasty

- 2 opryski dolistne np. mikrokomplex lub siarczan magnezu + mocznik

- oprysk na skrzypionkę jak jest potrzeba

to wszystko

Opublikowano

wczoraj wpadłem na wieś dosłownie na 20 minut i nie było kiedy oglądać - żyto hybrydowe tylko obejrzałem i jest ok. w sobotę zlustruję rzepaki i pszenicę.

jechałem przez Przegaliny i Rafała pola wyglądają najsłabiej - siano na polach - chyba to pszenice i rzepaki - ciekawe czy odbiją

Opublikowano

a jak Twoje oziminy się mają teraz ?

 

w pszenicy tylko końcówki liści przemroziło (rude), a rzepak stracił prawie wszystkie liście, ale środki zielone i w przekroju również żywy - mam nadzieję że już nie będzie tak niskich temperatur bez śniegu.

Opublikowano

No proszę, a są orły, które owies ozimy chcą siać. :D

Opublikowano

Dlatego była niedostępna. Nie wiadomo też, czy ktokolwiek ze sprzedających zechce ją sprowadzić.

Wrócę jeszcze do wczesnego siewu owsa - znalazłem w notatkach informację, że 23 marca 2015  temperatura na dworze o szóstej rano wynosiła -11 st. C. Trzy i pół godziny później wzrosła do 0 st. C. W mojej okolicy optymalny termin siewu wypada od 20 marca do 10 kwietnia (termin opóźniony, ale dopuszczalny).

Opublikowano

Jak się da to siej już na końcu lutego. W 2015 siałem owies 10 marca, a szpilki pojawiły się dopiero 5 kwietnia, także bez obaw o mrozy. W moim odczuciu tak wcześnie siany owies trochę lepiej zniósł panującą suszę w porównaniu do owsów reszty gospodarzy, którzy siali ponad 2 tygodnie i później, niż ja :)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
    • Przez benio1967
      w tej telewizji to zawsze mówią że tanieją,a podają że owies 650 zł tona tylko ciekawe gdzie?
    • Przez koval103
      Witam!!!
      Jako że nie mogłem znaleźć potrzebnych mi informacji o cenach zbóż, postanowiłem zwrócić się o zapytanie na tym forum. Otóż szukam w jakich cenach mogła by chodzić mieszanka zbożowa : ( owies i jęczmień sześciorzędowy). Województwo Łódzkie  .
      Pozdrawiam !!!
    • Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim
    • Przez Rolnikt25
      Witam ma problem w owsie pojawiło się dużo gorczycy polnej którym chwastoxem to prysną turbo, extra, trio owies ma 3liście to chyba jeszcze zawcześnie na oprysk a czy moge do chwastoxu dodać odżywke typu plonvit z, insol, ekolist nigdy tego nie robiłem więc pytam.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v